Yangın hidrantı kaçağı Ankara, Profesyonel çözümler

Sokak ve caddelerde bulunan ve yangın anında, itfaiyecilerin müdahalesi için özel olarak tasarlanmış yangın musluklarıdır. Hidrantlar aynı zamanda, bina etraflarında da olur. bulundukları yerlerin, itfaiyenin ulaşabileceği yerler olması gerekir. Yangın hidrantı kaçağı Ankara ilinde nasıl tespit edilir yazımızda bahsedeceğiz. Ancak öncelikle yangın hidrantının tanımını yapmayı uygun gördük.

Hidrantların iki türü bulunmaktadır. Türlerden bir tanesi, yeraltına montajı yapılan, bir diğeri ise yerüstüne montajı yapılandır.

 

Her iki tür de 360 derece dönme kapasitesine sahiptir. Yani alanın tamamını görecek şekilde tasarlanmışlardır. Alana yerleştirilmeleri de belirli kriterlere göre yapılır.

Yangın riski fazla olan yerlerde her 50 metrede bir yerleştirilirler. Orta riski olan yerlerde ise 100 metrede bir yerleştirilirler. Daha az risk taşıyan yerlerde ise 150 metrede bir yerleştirilirler.

Yangın anında müdahale yapılabilmesi için her tarafının açık olması ve yolun kenarında olması gerekir. Bakımlarının asla aksatılmaması gerekir.

Peki ama hidrantlarda kaçak olursa ne olur?

Aslında oldukça tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle binalara yakın ya da istinat duvarlarına yakın yerlere yerleştirilen hidrantlar için durum daha da risklidir. Nedeni ise hidrantların, yüksek basınçlı suyu bünyelerinde barındırmalarıdır. Ortalama olarak 5 LT/sn su debisine sahiptirler.

yangın hidrantı kaçağı ankara

yangın hidrantı kaçağı ankara

Eğer herhangi bir arız ya da kaçak durumu söz konusu olursa, muazzam miktarda su yeraltına ya da yer üstüne sızacaktır. Yeraltına sızdığında, yapı temellerine zarar verir ve toprağın zayıflamasına neden olur.

Eğer istinat duvarı ya da bina temellerine yakın bir yerde ise temellerin zarar görmesine neden olacak ve büyük bir tehlike arz edecektir.

Hidrantlarda meydana gelen kaçaklarda istinat duvarlarının yıkıldığı ve bina temellerinin tehlikeli biçimde zarar gördüğü durumlar ile karşılaşılmıştır.

Hidrant Kaçak tespiti Ankara

Bu tehlikeli durumun önüne geçmek adına, eğer şüphelenilen bir durum varsa, derhal Angora Tesisat firmasından yardım istemelisiniz. Hidrant kaçaklarını hızlı bir şekilde tespit ediyoruz ve tamirini gerçekleştiriyoruz.

Bu durum için elimizde gelişmiş cihazlar bulunuyor. Tespit için ayrı, tamir için ayrı cihazlarımızla mevcut olan tehlikeyi önlüyor ve bertaraf ediyoruz.

Kaçaklar genelde boru ek yerlerinde ya da borunun kendisinde olabilir. Hidrantın kendisinde de kaçak durumu gözlemlenebilir.

yangın hidrantı kaçağı ankara

yangın hidrantı kaçağı ankara

Hidrant kaçaklarında hangi tür cihazlar kullanılır?

Akustik ses dinleme cihazı, su kaçaklarını bulmak için idealdir. Hidrant kaçaklarında da bu cihaz kullanılır.

Ancak çim ya da toprak gibi zeminlerde yer alan hidrant hatlarında kaçakları bulmak, neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, toprağın suyun basıncını düşürmesidir.

Beton ya da asfalt gibi zeminlerde ise tam tersi bir durum söz konusudur. Akustik ses dinleme cihazı, beton ve asfalt gibi zeminlerdeki suyun sesini daha iyi alır ve tespit eder.

Bu cihazla hattın bulunduğu muhtemel şeritte, metre metre dinleme yapılır.

Ancak öncelikle sorunun, hidrantı kullanan ya da bakımını yapan kişiler tarafından bildirilmesi gerekir.

Peki ama bu kişiler kaçak olduğunu nasıl anlar?

Hidrant hatlarının bağlı olduğu pompa odaları vardır. Bu odalarda ana ve joker adı verilen pompalar vardır. Bu pompalar normalde uzun aralıklarla çalışır. Eğer sürekli olarak çalışıyorsa, hatta kaçak var demektir. Sürekli olarak çalışması demek, hatta büyük bir kaçak var demektir.

Eğer yaklaşık olarak 5 dakikada bir çalışıyorsa, hatta sızıntı şeklinde kaçak var demektir.

Bir diğer yöntem ise vanaların üzerinde bulunan basınç ölçerlerdeki durumu gözlemlemektir. Eğer basınç yüksekse ve düşmüyorsa, hatta yüksek ihtimalle kaçak var demektir.

Hidrant kaçak tespiti ile ilgili bilinmesi gerekenler

Normal şartlarda, akustik ses tespit cihazları sessiz ortamlarda daha iyi sonuç verir. hidrant kaçaklarında da durum bu şekildedir.

Gürültülü ortamlarda bu cihaz nasıl kullanılır?

yangın hidrantı kaçağı ankara

yangın hidrantı kaçağı ankara

Hidrant kaçak tespiti yapılırken eğer ortam çok gürültülü ise akustik ses dinleme cihazı bir işe yaramayacaktır. Üstelik bu cihazların kulaklıkları, dış ortamdaki sesleri absorbe eder. Ancak bir ölçüde absorbe eder.

Eğer ortam çok gürültülü ise hidrant hattına basınçlı hava verilir. Bu sayede kaçağın ya da sızıntının olduğu yerler çok kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Basınçlı hava verilmesi durumu, hattın çok derin olan yerlerinde de kullanılıyor. Özellikle 3 metre bir derinlikte bulunan hidrant hatlarındaki kaçağın bulunması zordur. Basınçlı hava verildiği zaman, bu derinlikte de kaçak ya da sızıntı tespiti yapılabilir.

Genelde fabrika ve otel gibi alanlarda bulunan yerlerde bulunan hidrantlarda kaçak ya da sızıntı sesleri daha iyi duyulabilir.

Hidrant kaçakları nasıl giderilir?

Tespit yapıldıktan sonra, eğer borularda sızıntı varsa, sızıntı olan parça kesiliyor ve yenisi takılıyor.

Eğer boru tamamen zarar görmüşse, vana olan kısımlardan boru parçaları sökülüyor ve yenisi takılıyor.

Bu bağlamda tespit yapan firma ile boruları tamir eden firmaların ayrı olduğunu söyleyebiliriz.

Hidrant kaçakları ve tamir edilmesi, uzmanlık ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Kaçak ve sızıntı tespiti önemli olduğu kadar, kısa bir sürede tamir edilmesi de gereklidir.

Benzer Yazılarımız

Petek temizleme makinesi ile ısınma sorunlarınıza son
Petek olarak bilinen radyatörler sayesinde soğuk havalarda sıcak ortamlara  sahip oluruz. Ancak zamanla ıs...
Yeni Peteklerin Altı Isınmıyor – Petek altı neden ısınmaz?
Peteklerin ısınmaması ya da etkili bir ısıtma sağlamaması durumu kombi tesisatında bir sorun olduğunun ...
Robotla tuvalet açma – Tuvalet tıkanıklığı açma
Tuvalet tıkanıklığı, konutlarda ve ofislerde en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Tuvalet t...
Su kaçağını bulan cihaz Ankara – Kaçak bulan cihazlar
Günümüzde su kaçağını bulmak için geliştirilen cihazlar, kırma ya da dökme olmadan tamirat işlemleri...
Lavabo gideri açma – Lavabo tıkandı su gitmiyor
Banyo ve mutfak alanlarında bulunan lavabolarda sıklıkla tıkanıklık gözlenir. Bunun nedenlerini bu başl...
Kaçak Su Bulma
Kaçak Su Bulma Ankara Ankara da evinizde ya da iş yerinizde Kaçak Su Bulma hizmeti için bizden destek isteye...