Petek Temizliği Ankara – Petek Temizliği Unsurları

Isınma konforu sağlayan sistemlerin en yaygın olanı Doğalgazlı kombi petek sistemidir. Kombi petek tesisat bakımı sadece kombinin bakım ve temizliğinin yapılması demek değildir. Bakım makine ve kimyasal kullanılarak peteklerin de temizlenmesidir. Petek temizliği Ankara ili için doğalgaz kullanılması nedeniyle bir gerekliliktir.

Yerden ısıtma yıkama olarak da anılan petek temizliği 2 yılda bir yapılmalıdır. Bu uygulama nitelikli bir ısınma sağlamak için gereklidir.  Kombi normal şekilde çalışmaya devam etse bile petekler ısıyı yeterli iletemediğinde aynı miktarda doğalgaz kullanılmasına rağmen, ısıdan optimum verim sağlanamaz. Bu nedenle petek temizliği enerji tasarrufu da sağlar. Ayrıca petek bakımını düzenli olarak yaptırmadığınızda kombi cihazınızda veya tesisatınızda ciddi, maliyetli hasarlar oluşur. Temizlik için uygun zaman yaz aylarıdır. Kış hazırlıklarının başına petek temizliği eklenmeli, kış aylarının soğuğunda ortaya çıkabilecek aksiliklerinin önüne geçilmelidir.

petek temizliği Ankara

petek temizliği Ankara

Petek temizleme Ankara ilinde ve diğer başka illerde profesyonel şirketler tarafından yapılmalıdır. Temizleme işleminin bireysel yöntemlerle, yanlış kimyasallar ( porçöz, çamaşır suyu, pas ve kireç çözücü vb.) kullanılarak yapılması kombi eşanjörünün delinmesi, parçaların erimesi ve kullanılmaz duruma gelmesine yol açarak tesisat sistemine zarar verir ve ekonomik açıdan zarar etmenize neden olabilir. Ayrıca, petekleri tek tek sökerek yıkamak çok fazla emek harcanmasına neden olur.

Petek Temizliği Ankara- Petek Temizliği Neden Gereklidir?

Petekler, kombi sayesinde ısıtılan suyun dolaşarak ısı vermesini sağlar. Kireç tortuları, sudaki alglerin neden olduğu balçık ve çamurlaşma film tabakası oluşturarak su akışına engel olur ve ısı veriminde düşme gerçekleşir. Bu durumda sirkülasyon zayıfladığı için peteğin özellikle alt kısmına ısı gitmez ve zamanla da peteğin tüm kısımlarına ısı gitmez. Temizlik işlemi ile ısıdan yüksek verim sağlanarak kış soğuklarının neden olduğu viral enfeksiyonlarının önüne geçilir, peteklerin ve tesisatın ömrü uzar, yakıttan % 30 tasarruf edilir.

Petek ısıtma sorunlarının önüne geçmek için makine ve kimyasal kullanılarak yapılan petek iç yıkama işlemi kadar buhar ile petek dışı toz temizliği de önemlidir. Petek ızgara aralarında bulunan tozların yükselmesi solunum yolu hastalıklarına neden olur. Yükselemeyen toz yumakları ise yanar ve is oluşur. Ayrıca toz yumakları içinde yaşayan mite adındaki canlının bıraktığı dışkılar astım, bronşit ve alerjik hastalıklara sebep olabilir. Profesyonel ekipmanlar ile yapılan buhar temizliği ile bu durumun önüne geçilmesi mümkündür.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Teknolojinin henüz bu kadar ileri olmadığı dönemlerde tesisattan kaynaklanan sorunların tespiti ve çözümü kırıp sökerek yapılmaktaydı. Bu da sorunların büyümesine ve çözümün daha zahmetli olmasına sebep oluyordu. Son teknoloji makineler ve geliştirilmiş özel kimyasal maddeler ile zaman ve enerji harcamadan garantili tespit yapmak ve etkili çözüm sağlamak mümkün. Petek tıkanıklığı tespit ve temizlik işlemlerinin tamamı, sistemin kirliliği ve büyüklüğü doğrultusunda ortalama 6 saat süre sonunda yapılmış olur.

Temizlik işleminin başlangıcında ıslak hacimli alanlardaki (banyo vb.) peteğin içindeki kirli su petek temizleme makinası bağlanarak boşaltılır. Makine bir taraftan içerdeki atıkları filtresi yardımıyla tutarken bir taraftan tesisata verilen özel petek temizleme kimyasalıyla kireç kalıntılarını temizler.

Islak hacimdeki havlupan  (duvar diplerine monte edilen dekoratif ısıtma aracı) veya radyatör sökülerek su berrak biçimde gelene kadar sisteme bu noktadan su basılır. Hava ile karşılaşan metal yüzeyler korozyonu (paslanma, oksitlenme) hızlandıracağı için sistemin tamamen susuz bırakılması yanlış olur.

petek temizliği Ankara

petek temizliği Ankara

İşlemin sonraki aşamasında özel kimyasal kullanılır. Petek temizliğinde kullanılan kimyasal pas kireç ve tortuları yerinden sökecek debiye sahiptir ve devir daim sağlayacak güçtedir. Kimyasalın boşaltılıp bir süre dolaştırıldıktan sonra boşaltılması doğru değildir. Çünkü su en kolay yoldan gider ve tıkanıklık oluştuğu zaman bu bölgelere uğramaz. Bu durumda işlem boşuna yapılmış olur. Bu nedenle sisteme pompa ile kimyasal basılarak peteklerin vanalarından açılıp kapatılarak suyun tüm sistemde dolaşması sağlanır. İşlemde kullanılan kimyasal petek temizliği için özel kullanılan kimyasaldır. Kullanılan kimyasal kuvvetli bir tür asit olduğu için, nötralize toz ilave edilmiş su dolaştırılarak kimyasal etkisiz hale getirilir.

Petek yıkama işleminin son aşamasında nötrleştirme işlevi olan tozun ilave edildiği su sistemden uzaklaştırılarak sisteme taze su basılır ve radyatörün havası alınır.

Petek temizliği için kullanılan kimyasal kombi tesisatı içerisinde oluşan partiküllerin (kireç, kir, pas vb.)  temizlenmesini ve aynı zamanda oluşan tıkanıklıkların açılmasını sağlarken kombiye ve kalorifer sistemine zarar vermez.

Makine kullanılarak yapılan profesyonel temizlik sayesinde  kombi tesisatı oldukça sessiz çalışır, kombi tesisatının ve peteklerin ömrü uzar, z petek ve tesisat oldukça çabuk ve eşit ısınır ve yakıt tasarrufu sağlanır. Temizlik sonrasında evinizde makinanın yol açtığı herhangi bir zedelenme, kirlenme olmaz.

Sonuç olarak…

Angora Tesisat, petek temizliği Ankara ilinde su tesisatı konularında son teknoloji mekanik, elektromekanik ve elektronik cihazlarla ve tesisat sistemi malzemelerine (demir, çelik, bakır, plastik vb.) zarar vermeyen özel kimyasallarıyla hizmetinizdedir. Kusursuz temizlik için /iletisim/  tıklayın ve sektörde güven veren Angora Tesisatın tecrübesinden ve teknolojiden yararlanın.

Benzer Yazılarımız

Batıkent Su Kaçak Tespiti
  Batıkent Su Kaçak Tespiti Firmaları Batıkent Su Kaçak Tespiti almak için Angora Tesisat ile neden ...
Makine ile Tıkalı Boru Açan Usta Neden Önemlidir?
Günümüzde usta kavramı, önemini her geçen gün daha da fazla göstermektedir. Tesisat sektöründe durum d...
Banyodan Gelen Kötü Kokular
Banyodan Gelen Kötü Kokular Çözümleri Banyodan Gelen Kötü Kokular aldığınızda canınız sıkılır. B...
Angora Su Kaçağı Hizmetleri
Angora Su Kaçağı Hizmetleri Bu yazımızda yaptığımız hizmetlerimizin tüm detaylarını size aktaracağ...
Karbonat İle Lavabo Açma
Tıkanmış lavabolar hayatınızı kâbusa çevirebilir. Tıkanan bir lavabo tesisatta da büyük problemler ç...
Evde lağım kokusu – Lağım kokusu zararları
Evde Lağım Kokusu Tuvalet ya da banyo gibi alanlardan gelen pisliklerden dolayı tıkanan giderlerden gelen ko...