Keçiören tıkanıklık açma, kırmadan dökmeden

Tuvaletler, medeniyetlerin gelişmesine yol açtı. İlk olarak Roma imparatorluğunda kanal sistemleri kullanılmaya başladı. Daha sonra, Fransa sarayda kullanılan tuvalet yapılarını inşa etmeye çalıştı. Günümüzde ise gerçekten de dünyada medeniyetin gelişmesinde, kanalizasyon sistemlerinin payı oldukça büyüktür. Bu yazımızda Keçiören tıkanıklık açma işlemlerini anlatacağız. Ancak kısa bir tarihsel hatırlatma yapalım dedik.

Bina içlerindeki atıksu sistemini oluşturan, pimaş borular esnek bir yapıdadır ve oldukça dayanıklıdır. 10 santimetre ile 15 santimetre çapında üretilir ve bina içlerinde genelde bu tür borular kullanılır. Bina etrafında ise körüğe adı verilen plastik bazlı borular kullanılmaktadır ve çapları 20 santimetreden başlar.

Tıkanıklık açma işlemlerinde, bina içi ve dışı olmasına göre farklı işlemler yapılıyor. Ancak kullanılan cihazların benzer olduğunu söyleyelim.

Tıkanıklık açma işlemleri nasıl yapılıyor, kısaca anlatalım.

Ankara tıkanıklık açma

Öncelikle tıkanıklığın, borunun hangi noktasında olduğu tespit ediliyor. Zaten ortada bir tıkanıklık olduğu belli, ancak borunun tam olarak neresinde olduğu belli değiş. İşte uzman tesisatçılar, noktasal olarak tıkanıklığın yerini tespit ediyorlar.

Peki eskiden bu işlem nasıl yapılıyordu?

keçiören tıkanıklık açma

keçiören tıkanıklık açma

Eski yöntemde, tıkanıklığın tespiti için bina yöneticisinden ya da daire sahibinden ön bilgi alınıyordu. Tıkanıklığın olduğu yer alınan bilgilere göre tahmini olarak kırılıyordu ya da kazılıyordu.

Öncelikle Ankara tıkanıklık açma iç mekan işlemlerini anlatalım. Eski yönteme göre eğer tıkanıklığın olduğu yer banyo ya da tuvalet gibi alanlarsa, fayanslar kırılır ve pimaş borulara ulaşılırdı. Borular sökülür ve tıkanıklığın olduğu yer görülmeye çalışılırdı.

Bina dışında ise bina etrafı kazılır ve bacaya bağlı olan kanalizasyon boruları ortaya çıkarılırdı ve sorunlu olan boru kırılırdı.

Ne yazık ki yapılan tüm bu işlemlerin sonunda evet tıkanıklık giderilirdi, ancak maliyet ve zaman açısından birçok sorunun da doğmasına yol açardı. Ev ya da bina sahipleri için de tamiratın ardından yapılması gereken birçok iş ortaya çıkıyordu.

Umarım anlattığımız bu durumu gözünüzde canlandırmışsınızdır.

Ankara tuvalet açma

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte, birçok yeni cihaz ve yöntem söz konusu olmaya başladı. Artık bina içlerinde ve dışlarında meydana gelen tıkanıklıklar, kırma ya da dökme olmadan kolaylıkla giderilebiliyor.

Ankara tuvalet açma işlemlerinde de aynı durumun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Gelişmiş kamera ve robotlar ile boru içlerine giriliyor ve tıkanıklığın olduğu yer noktasal olarak tespit ediliyor. Tıkanıklığa neden olan cismin türüne göre de hangi yöntemin kullanılacağına karar veriliyor. Tıkanıklık açma makinesi yardımı ile de herhangi bir yer kırılmadan ya da boru sökülmeden, tıkanıklığın türü ne olursa olsun, tıkanıklık kolaylıkla giderilebiliyor. Yani hem zamandan, hem de paradan tasarruf sağlanıyor. Üstelik eski yönteme kıyasla, yeni yöntemlerin ve kullanılan cihazların yardımı ile yapılan işlemler, maliyet açısından oldukça makul bir seviyelerde oluyor.

keçiören tıkanıklık açma

keçiören tıkanıklık açma

Tıkanıklık açma robotu

Tıkanıklık robotu dediğimiz cihaz, gövdesi ve bu gövdeye bağlı bulunan sondalardan oluşan bir cihaz. Tabi ki robot değil de makine demek daha doğru olur. Ancak biz bu yazıda ve diğer yazılarımızda, yaygın kullanılan adını kullanmayı tercih ediyoruz.

Tıkanıklık açma robotu, bünyesinde bulunan deposunda, kimyasal ve suyun basınçlı bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Zaten bu makinen en önemli özelliği sondaları ve sağladığı basınç.

Sondaların ucunda ise yapılacak olan işleme göre üretilmiş olan aparatlar var. En sık kullanılan aparat ise sert fırça aparatı.

Tıkanıklık gidermede tespit yapıldıktan sonra, sonda borunun içerisine doğru yürütülür ve sert fırça tıkanıklığa neden olan cismi parçalar ve kendisine doğru çeker. Ardından boruda kalan pisliklerin tamamen temizlenmesi için basınçlı su ile temizleme işlemi yapılır.

Aslında şu anda çok az da olsa, kimyasal kullanılarak boru tıkanıklıkları gideriliyor ve temizliği yapılıyor. Ancak yüksek oranda bu yöntemin terk edildiğini söyleyebiliriz. Nedeni ise kimyasalların çevre kirliliğine yol açmaları ve uzun vadede borulara zarar vermesidir.

Ankara kanal temizleme

Kanal temizleme işlemi deyince aklımıza, sokak ve caddelerde bulunan büyük atıksu boruları gelmelidir. Her ne kadar kanal temizleme işlemleri, yerel yönetimlerin yani belediyelerin görevi olsa da, yoğunluktan dolayı yerel yönetimlerde özel firmalardan bu hizmeti alabiliyor.

Bir diğer kanal temizleme ise bina etraflarında yer alan kanal sistemlerinde geçerli bir durum. İşte bu noktada genel olarak özel firmalardan hizmet alındığını söyleyebiliriz.

keçiören tıkanıklık açma

keçiören tıkanıklık açma

Ankara kanal temizleme işlemi olarak biz yazımızda bina etrafındaki kanal sistemlerinin temizliğini anlatalım.

Ankara kanal tıkanıklığı açma

Bina etrafında bulunan kanalizasyon boruları, kullanımdan dolayı sıklıkla tıkanabilir. Genelde toprak zemin altında olduklarından dolayı, kanal bacalarından toprak ya da benzeri cisimler de, tıkanıklığa neden olabilir.

Ankara kanal tıkanıklığı açma işlemleri de yukarıda bahsettiğimiz gibi gelişmiş cihazlarla yapılır ve önce tespit işlemi gerçekleştirilir.

Tıkanıklık açma işleminde bazen bacalar, toprak altında kaldığından dolayı bulunamayabilir. Bu gibi durumlarda, akustik ses tespit cihazı ile bacanın giriş yeri tespit edilir.

Benzer Yazılarımız

Petek Temizliği Ankara Fiyat – Temizlik fiyatları
Diğer tesisat işlerinde olduğu gibi petek temizliğinde de farklı fiyatlar söz konusudur. Petek temizliği ...
Cebeci Su Kaçak Tespiti
Cebeci Su Kaçak Tespiti (0312 479 12 06) Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci ilidir. T...
Su sızıntısı nasıl oluşur? – Su sızıntısı nedenleri
Temiz su tesisatlarında; aşırı basınçtan dolayı, kalitesiz işçilik ve kalitesiz malzeme nedeniyle, çat...
Kaçak Su Tespiti Nedir? – Kaçak tespiti nasıl yapılır?
Atık su tesisatlarında ya da temiz su tesisatlarında çeşitli nedenlerden dolayı su kaçakları olabilir. G...
Petek yıkama nasıl yapılır? Tüm yönleri ile petek temizliği
Günümüzde hemen hemen ev, iş yeri, ofis ve atölye gibi alanları içine alan her türlü binada petekle ıs...
Tavan su akıtıyor – Akan tavan çözümleri
Tavandan su akmasının nedeni, betondaki çatlaklardan suyun akmasıdır. Çatlaklardan kendisine bir yol bulan...