Mutfakta lağım kokusu nedeni nedir

Size daha önce bir ev hanımının başına gelen bir olayı anlatalım. Eminiz ki aynı sorun ile sizde karşılaşmışsınızdır. Zaten okuyunca tanıdık gelecektir. Mutfakta lağım kokusu sorununu da en iyi şekilde anlatmış olacağız.

Ev hanımının mutfağından kötü koku geliyor. Koku sanki lavabodan geliyor. Lavaboyu kontrol ediyor, spiral boruyu çıkarıyor, temizliyor ancak bir şey bulamıyor. Spiral borunun bağlandığı pimaş boruyu kontrol ediyor, ancak yine bir şey bulamıyor. Zaten pimaş boruyu yüzeysel olarak kontrol edebiliyor. Derinlerine bakma şansı yok.

Lavaboda herhangi bir tıkanıklık yok. Emin olmak için marketten aldığı birçok kimyasalı uyguluyor. Tıkanıklık olmadığından emin oluyor. Bulaşık makinesinin giderini kontrol ediyor. Eşi ile birlikte bulaşık makinesinin, bildikleri parçalarını da kontrol ediyorlar. Ancak koku hala devam ediyor ve sebebini bulamıyorlar. Mutfak tezgahı altında acaba yiyecek parçası var ve koku bu nedenle mi geliyor diye kontrol ediyorlar.

Ancak tezgah altında da bir şey çıkmıyor. Koku acaba doğalgaz kaçağından mı kaynaklanıyor diye ilgili kurumu arıyorlar. Ancak kurumdan gelen kişiler de herhangi bir kaçak belirtisi bulamıyor. Kombi cihazı da dahil her yeri kontrol ediyorlar.

Ev hanımı çaresiz kalıyor.

mutfakta lağım kokusu

mutfakta lağım kokusu

Ta ki, internet üzerinden Angora Tesisata ulaşana ve sorunu çözülene kadar…

Firmadan gelen ekip, ellerinde bulunan gelişmiş cihazlarla gerekli kontrolleri yapıyorlar ve kokunun kaynağını tespit ediyorlar. Kokunun nedeni pimaş içinde su kalmaması ve aynı şekilde lavabo tezgahı altında S borusunda su kalmaması olarak tespit ediliyor.

Pimaş ya da S adı verilen borularda su kalmadığı zaman, boruların içinden rüzgarın da etkisi ile pis koku gelir. Görünürde hiçbir şey bulamazsınız, ancak asıl neden boruların tamamen kuru olmasıdır.

Angora Tesisat ekibi, S borulara su veriyor ve S boru ile pimaş arasında kalan bağlantı yerine muflu (geçmeli) conta yerleştiriyorlar.

Kötü koku sanki sihirli değnek değmiş gibi bir anda kesiliyor.

Lavabo kokusu karbonat çözümü

Bireysel olarak, kötü kokuyu gidermek için yapabilecekleriniz var. Belki birçoğunuz bu yöntemleri biliyorsunuz. Ancak biz detaylı bir şekilde anlatalım. Çünkü müşterilerimizin birçoğu, lavabo kokusu karbonat çözümü işe yarıyor mu diye bize soruyorlar.

Karbonat aslında bir tuz çeşididir. Daha doğrusu asit ve bazların birleşiminden oluşmuştur. Dolayısıyla çözücü etkileri vardır. Tıpkı saf tuz gibi. Saf tuzda bu yüzden kış aylarında buz tutmuş araç yollarında sıklıkla kullanılır. Karbonatın etkisinin biraz daha fazla olduğunu söyleyelim.

Özellikle suyla tepkimeye girdiğinde hacim olarak genişler ve bünyesindeki asit serbest hale gelir. Bu yüzden ev hanımlarının birçoğu, mutfak lavabosu tıkandığında, karbonat ile lavaboyu açmayı denerler.

mutfakta lağım kokusu

mutfakta lağım kokusu

Ancak burada küçük bir detay var. İşte asıl bizim anlatmak istediğimiz de bu detay. Karbonat ya da marketlerde satılan tıkanıklığı giderici ürünler, yalnızca belirli bir derinliğe kadar etkilidir. Ayrıca tıkanıklığa neden olan her cismi açamazlar. Yalnızca yemek artıkları gibi yumuşak formda olan ve tıkanıklığa neden olan cisimlerin çözülmesinde kullanılırlar.

Bir avuç karbonatı lavaboya döktüğünüzde ve biraz bekledikten sonra peşine kaynar su eklediğinizde, karbonatın köpürdüğünü ve lavabodan aşağı aktığını görebilirsiniz. Kaynar su ise karbonatın etkisini artırmak içindir. Diğer kimyasallar da kaynar su ile birlikte kullanılır.

Logar kokusu şikayet

Bina etrafından binaya yayılan pis koku ile mutlaka birçok kişi karşılaşmıştır. Kokunun kaynağı ise logardır. Logar kokusu şikayet unsuru olarak, apartmanın ortak sorunudur. Logar aslında, bina etrafında bulunan ve kanalizasyon borularını birbirine bağlayan, baca sisteminin adıdır.

Kanalizasyon boruları, işlevsellik açısından belli bir uzunlukta olmalıdır ve PVC su boruları gibi oval bir şekilde dönemezler. Dönüş yerlerinde mutlaka baca olmalıdır. Ayrıca 50 metreyi geçen borularda tıkanıklık durumu sıklıkla gözlemlenir.

Logar kokusu şikayetleri genelde, sistemde meydana gelen tıkanıklıklardandır. Ya da boruların zedelenmesi ve logar kapaklarının zarar görmesi sonucunda oluşurlar.

Lavabo koku giderici aparat

Muflu contalar, lavabo altlarında bulunan S borular ile pimaş boruların bağlantı yerlerinde kullanılırlar. Biz bu contaları genel olarak lavabo koku giderici aparat olarak adlandırıyoruz.

Mutfakta koku var

Eğer mutfakta kötü koku varsa bu durumun birkaç nedeni vardır. Lavabo altında yer alan S borusunda su kalmamıştır ya da bu boru zarar görmüştür. Mutfakta koku var sorununun bir diğer nedeni ise pimaş borularda meydana gelen tıkanıklıktır.

mutfakta lağım kokusu

mutfakta lağım kokusu

Bulaşık makinesi giderinden gelen koku

Genelde mutfak alanlarında bulunan bulaşık makinelerinden de kötü koku gelebilir. Bulaşık makinesi giderinden gelen koku, neden olarak, yemek artıklarının tabaklardan sıyrılmadan bulaşık makinesine yerleştirilmesi sonucu oluşur. Bir diğer neden de atık yağların, tavalarda ya da tabaklarda bırakılması ve bu yağların, makinede bulunan gider borusunda birikmesidir.

Atık yağlar çabuk donar ve bünyesinde, birçok cismi toplar. Zamanla atık yağlar, cisimlerin de üzerine yapışmasıyla büyür ve gider borusunun çapını tamamen kapatır. Bu tarz tıkanıklıkları gidermek için profesyonel tesisat firmalarından yardım almak gerekir.

Benzer Yazılarımız

Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yolları Nelerdir?
Her insanın bir gün içerisinde mutlaka kullanması gereken tuvaletlerde yaşlanabilecek tıkanmalar, pek çok...
Tuvalet gideri açma – Tıkanıklıkları giderme
Tuvalet gideri açma konusunda birçok yöntemler bulunmaktadır. Evde kendinizin hazırladığı malzemelerle d...
Etkili ve hızlı profesyonel pimaş tıkanıklığı açma
Mutfak lavabolarında; çay posalarından, kullanılmış yağlardan ve yemek artıklarından dolayı giderler t...
Ankara Cihazla Koku Tespiti
Ankara Cihazla Koku Tespiti (Koku Nedenleri) Binalaşma başladığında beraberinde de birçok sorunu getirmiş...
Kırmadan Su Kaçağı Tespiti
Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Ankara Tesisatlarınızdan şüpheleniyorsunuz. Aklınızda Kırmadan Su Kaçağ...
Profesyonel kanal temizleme işlemleri
İçinde yaşadığımız şehirler giderek gelişiyor ve genişliyor. Yapıların ve dolayısıyla insanların ...