Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yolları Nelerdir?

Her insanın bir gün içerisinde mutlaka kullanması gereken tuvaletlerde yaşlanabilecek tıkanmalar, pek çok sıkıntıyı beraberinde getirecektir. Tuvalet tıkanıklığı açma yolları kullanılarak problemin giderilmesi sağlanabilir.

tuvalet tıkanıklığı açma yolları

tuvalet tıkanıklığı açma yolları

Ev ve iş yerlerinde, zaman geçirmek için gidilen kafe ve barlarda, sanatsal aktivitelerin gerçekleştiği mekanlarda ve aslında insanın bulunduğu her alanda mutlaka tuvalet de yer alır. Bu nedenle tuvalet tıkanıklığı herkes için son derece rahatsız edici olacaktır, o yüzden açma yolları hakkında bilgi sahibi olmak ilk etapta müdahale edebilmek için son derece gereklidir.

Tuvalet tıkanıklığı açma yolları tıkanıklığın sebebine göre farklılık gösterir. Kişilerin evde uygulayabilecekleri yöntemler olduğu gibi, bu yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlar da vardır. Böyle durumlarda tuvalet tıkanıklığı hakkında çalışmaları olan tesisatçılardan yardım alınabilir. Kısa bir araştırma yaparak elde edilebilecek bulgular sayesinde de kişiler kendileri de açmak için uğraşabilirler. Bu konuyla alakalı pek çok kaynak internet üzerinden bulunabilir.

Evde tıkanmış tuvalet açma yöntemleri nelerdir?

Ev içerisinde en çok kullanılan araçlardan biri hiç şüphe yok ki tuvaletlerdir. İnsanlar, gün içerisinde pek çok kere tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için alaturka ya da alafranga tuvaletleri kullanırlar. Bu araçlarda oluşan herhangi bir problem, kişilerin ihtiyaçlarını rahat bir şekilde giderememelerine neden olur. Tuvalet gibi gider borularına bağlı olarak çalışan atık sistemlerinde en çok görülen sorun tıkanmalardır.

Sene içerisinde yüzlerce insanın yaşam alanı içerisinde başına gelen, evde tıkanmış tuvalet problemi için bir takım açma yöntemleri bulunmaktadır.  Bu yöntemlerin bir kısmı kişisel uğraşlar neticesinde çözülebilmektedir. Fakat sorunun büyüklüğü arttıkça evde uygulanan açma yöntemleri işlerliğini kaybeder ve farklı uygulamalarda bulunma ihtiyacı doğurur.

Evde uygulanabilecek yöntemler çoğu insanın zorlanmadan yapabileceği seviyededir. Dolayısıyla oldukça kolaydır diyebiliriz. Peki nedir bu yöntemler?

  • Öncelikle herhangi bir işlemi uygulamaya geçmeden önce sağlık açısından sakıncalı bir duruma sebep olmamak için gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirlerin başında eldiven kullanımı gelir. Hatta kullanılan malzemeye göre zaman zaman ağzı ve burnu örtecek maskelerden kullanmak da iyi olacaktır.
  • Tuvalete baskı yaparak tıkanıklığın açılmasını sağlamak için, tuvaletlere uygun olan uzun çubuklu pompalar kullanılabilir. Eğer evde pompanız yok ise kalın bir bezi poşete sarıp, bir çubuğa bağlayarak pompa etkisi yaratabilirsiniz.
  • Genellikle her tuvaletin yan tarafında yer alan tuvalet fırçalarından sizin de evinizde varsa, bu fırçayı da tıkanıklığı açmak için kullanabilirsiniz.
  • Tıkanıklık pompa, tuvalet fırçası gibi itme kuvveti olan ürünlerle giderilemiyorsa kostik soda da kullanılabilir. Kullanırken teninizle temas etmemesine özen göstermeniz gereken kostik sodayı bir kovaya doldurduğunuz suyun içerisine ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra tuvaletin gider kısmına doğru dökün. Yoğun kimyasal içerdiği için kullanmadan önce gerekli talimatları okumalı ve söylenen her şeye titizlikle uymalısınız.

Evde uygulanan tıkanmış tuvalet açma yöntemlerinin hiçbiri işe yaramıyorsa, tıkanıklığın sebebi borularda oluşan teknik sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlarda kişilerin tek başlarına bir çözüm bulmaları son derece zordur, dolayısıyla tuvalet tıkanıklığı açma konusunda uzman bir tesisatçıdan yardım alınması gerekir.

tuvalet tıkanıklığı açma yolları

tuvalet tıkanıklığı açma yolları

Eve gelerek sorunu yerinde inleyen tesisatçı, sorunun ne olduğunu ve bu doğrultuda çözüm için neler yapılabileceğini detaylı olarak açıklayacaktır. Her konuda anlaşıldıktan sonra profesyonel olarak tıkanıklık açma işlemi gerçekleştirilir ve tuvalet normal bir şekilde kullanılmaya başlanır.

Alaturka tuvalet tıkanıklığı açma yöntemleri nelerdir?

Günümüzde eskisi kadar çok olmamakla birlikte alaturka tuvaletlerin kullanımı devam etmektedir. Yeni yapılan çoğu evde yalnızca alafranga tuvalet bulunurken, kimi evlerde hem alafranga hem de alaturka tuvalet birlikte kullanılmaktadır. Bazı insanlar ise hijyenik açıdan daha sağlıklı buldukları için alaturka olanı tercih etmektedir. Ancak her iki tuvaletin de ortak özelliklerinden biri, her ikisinin de tıkanabiliyor olmalarıdır.

Alaturka tuvalet tıkanıklığı açma yöntemleri, alafranga olanlarla benzerlik gösterir. Fakat alafrangaya göre daha tıkandığı söylenebilir. Bez, poşet gibi borulardan geçişi zor olan ürünler tıkanmalara neden olur. Bu tarz malzemelerin gideri tıkamaması için, özellikle temizlik sonrası tuvalete dökülen kovaların içlerine dikkat etmek gerekir.

Marketlerden kolaylıkla temin edilebilecek kimyasal açıcılar sayesinde çoğu zaman tıkanıklar çözülebilmektedir. Fakat gider borularının bağlı olduğu hatta bir sorun var ise bunun çözümü için başka yöntemler gerekir.

Tesisatçılar artık tuvalet açma işleri için tuvalet açma makinası adı verilen bir cihazla işlem yapıyor. Kullanılan bu cihaz sayesinde sorunun kaynağı kolaylıkla bulunuyor ve gideriliyor.

Tuvalet tıkanıklığı açma fiyatları hangi aralıkta?

Tuvaletlerinde tıkanıklık problemi yaşayan insanlar, bu sorunun ivedilikle halledilmesini talep ederler. Yapılacak olan işlemin hızlı olmasının yanında kalıcı olarak çözümlenmesini de beklerler. Ancak tüm bu beklentilerin karşılanabilmesi için belirli bir fiyatta ödeme yapmaları gerekir.

Tuvalet tıkanıklığı açma fiyatları yaşanılan şehre, mahalleye ve bölgeye farklılık gösterir. Bu nedenle net bir fiyat vermek mümkün değildir. Angora Tesisat firmasını arayarak probleminizi anlatıp, ücret hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Angora Tesisat iletişim bilgilerini, www.angoratesisat.com sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Kanal görüntüleme cihazı fiyatı ile ilgili bilgiler
Kanal görüntüleme cihazı fiyatı en uygun fiyatlarıyla Angora Tesisat ile hizmetinize sunulmaktadır. Geçm...
Gider kokusu çözüm yolları bireysel  
Gider kokusundan kurtulmanızın iki yolu var. Kokunun kaynağını kesmek, ya da oluşan kokuyu yok etmek. Gide...
Tıkalı boru açma işlemi hakkında faydalı bilgiler
Tıkanan boruları canımızı sıkıyor değil mi? Özellikle mutfakta bulunan lavabolarda meydana gelen tıkan...
Lavabodan köpük gelmesi neden olur?
Mutfak ve banyo alanlarında kullanılan lavabolarda tıkanıklıktan kaynaklanan bazı problemler ile karşıla...
Su Kaçakları Faturaları Etkiler Mi
Su Kaçakları Faturaları Etkiler Mi? Çok önemli konudur su kaçağı. Birçok kişi maalesef olayın farkın...
Kırmadan Tıkanıklık Açma İşlemi Nasıl Yapılır?
Noktasal Kırmadan Tıkanıklık Açma İşlemi Nasıl Yapılır? Noktasal Kırmadan Tıkanıklık Açma işleml...