Tıkalı boru açma işlemi hakkında faydalı bilgiler

Tıkanan boruları canımızı sıkıyor değil mi? Özellikle mutfakta bulunan lavabolarda meydana gelen tıkanıklıklar, ev hanımlarının adeta kabusu gibidir. Tıkalı boru açma yöntemlerinin nasıl uygulanması gerektiğini bu yüzden sizlere anlatmak istiyoruz.

Ancak öncelikle giderlerde tıkanıklığın nasıl oluştuğunu ve tıkanıklığa nelerin sebep olduğundan bahsetmek uygun olacaktır. Nedeni ise banyo, mutfak ve tuvalet alanlarında meydana gelen tıkanıklıkların birçoğu, kullanıcı hatası nedeniyle meydana gelmektedir.

tıkalı boru açma

tıkalı boru açma

Lavabo tıkandı su gitmiyor sorunu

Mutfak alanlarında bulunan lavabolarda tıkanmaya yol açan en büyük etken, atık yağların bu lavabolardan dökülmesidir. Lavabo tıkandı su gitmiyor sorunu ile karşılaşırsanız, verdiğimiz bu bilgiyi hatırlayabilirsiniz.

Kullanılmış yağlar, gider borusu yüzeyine yapışır ve yemek artıkları gibi diğer atıkları da bünyesinde toplar. Zamanla donan yağ tabakası, borunun çapının küçülmesine neden olur. bu küçülmeyi aslında zaman içerisinde gözlemleyebiliriz.

İlk defa mutfak lavabosunu kullandığınızı varsayalım. Bu ilk kullanımda, suyun ve diğer yemek artıklarının hızlı bir şekilde süzgeçten aşağı gittiğini görebilirsiniz. Daha sonraki kullanımlarda, kullanılmış yağ döktüğünüzü ve bunun üzerine diğer yemek artıklarınızı döktüğünü düşünelim.

Zamanla lavabo giderinden suyun daha yavaş gittiğini gözlemleyebilirsiniz. Hatta giderden su biraz gidip, bir kısmını da kusacaktır. İlerleyen zamanlarda ise suyun hiç gitmediğini gözlemleyebilirsiniz. Hatta mutfak lavabosu altında bulunan, spiral boru ile pimaş borunun birleştiği yerden su sızıntıları meydana geldiğini de gözlemleyebilirsiniz.

Tüm bu anlattıklarımız ışığında karşılaşabileceğimiz bu sorunları nasıl gidereceğimize bir bakalım.

Tıkalı boru açma teli ne kadar etkili?

İnternet ortamında ya da çevreden duyduklarınızla, bireysel olarak bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak bu yöntemleri denemeden önce bizlere kulak vermelisiniz. Zaten birçok yerde duyabileceğimiz, tıkalı boru açma teli yöntemi ile tıkanıklık giderme işlemi aslında bazı tıkanıklıkların giderilmesinde etkilidir.

Yukarıda bahsettiğimiz ve atık yağlardan meydana gelen tıkanıklıklarda, en azından yağ etrafında biriken ve yüzeyde oluşan yemek artıklarını askı teli ile giderebilirsiniz.

Askı telinin ucunda bulunan çengel yardımı ile katı cisimleri kendinize doğru çekebilir ve tıkanıklığı giderebilirsiniz. Bu yöntemi mutfak lavabosunda kullanabileceğiniz gibi, banyo alanlarında bulunan klozet giderlerinde de kullanabilirsiniz.

tıkalı boru açma teli

tıkalı boru açma teli

Eğer bu yöntem bir işe yaramazsa, diğer yöntemleri kullanabilirsiniz. Özellikle kimyasallar ile tıkanıklığı gidermeyi deneyebilirsiniz.

Tıkalı boru açma kimyasalı nasıl kullanılır?

Tıkalı boruları açmada kimyasal kullanımı oldukça yaygındır. Sıcak su ile tepkimeye giren ve katı halde olan kimyasallar da, belli türdeki tıkanıklıkların giderilmesinde etkilidir. Piyasada satılan ve değişik türde olan tıkalı boru açma kimyasalı bulabilirsiniz.

Bu kimyasalların bir kısmı katı halde, bir kısmı ise sıvı haldedir. Her iki durumda da kaynar su ile kullanılırlar. Ancak şunu belirtelim ki, kimyasalları uzun bir süre tıkanıklıklarda kullanmak, gider borularına zarar verir.

Zamanla gider borularında sızıntılara ve aşınmalara yol açabilir.

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir: “Peki ama ne yapacağız?”

Bu soruya şöyle cevap verebiliriz. Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz ve tıkanıklığa neden olan etkenleri eleyebilirsiniz. Yani kullanıcı hatalarından kaynaklanan ve giderlerin tıkanmasına neden olan eylemleri yapmayabilirsiniz.

Kullanılmış yağları ayrı bir kaba koyup, çöpe atabilirsiniz. Aynı şekilde yemek artıklarının lavabo giderlerini tıkamaması için bulaşıkları önce çöpe sıyırıp ardından duruladıktan sonra bulaşık makinesine yerleştirebilirsiniz.

Nasıl ki mutfak lavabo giderinde yemek artıklarından dolayı, tıkanma meydana geliyorsa, aynı şekilde bulaşık makinesi giderinde de bu şekilde tıkanmalar meydana gelebilir. Özellikle donmuş yağları ile birlikte makineye yerleştirilen bulaşıklar, makine ve gideri için son derece zararlıdır.

Tıkanma gerçekleştiğinde yapabileceğiniz işlemlerden bir tanesinin de kimyasal kullanımı olduğundan bahsetmiştik. Ancak şunu belirtelim, bulaşık makinesi giderinde ki pimaş borudan bahsediyoruz, kimyasalları kullanmak biraz zor olabilir.

Kimyasalı belirlenen miktarda giderin bulunduğu girişe dökersiniz. Ardından yaklaşık olarak 2 litre kadar kaynar suyu, kimyasalın peşinden dökersiniz. 5 dakika kadar kimyasalın etkili olup olmadığını gözlemledikten sonra, suyu açıp, giderin temizlenip temizlenmediğini kontrol edersiniz. Eğer tıkanıklık devam ediyorsa ya da kısmen giderilmişse, bu işlemi birkaç defa daha yapmanız gerekebilir.

Ancak sizi bir konuda uyarmamız gerekir. Kimyasalları kullanmadan önce eldiven ve maske kullanmalısınız. Ayrıca cilde ya da göze temas ettirmemeye çalışmalısınız. Çocuklardan uzak bir yerde de bu tür kimyasalların saklanması gerekir.

Tıkalı gider açma; En etkili yöntem

Tüm bu işlemleri denediniz, ama hala sorununuz devam ediyor. Lavabolarda ya da tuvalet alanlarında tıkanıklık giderilmediğinde iki tür sorunla karşılaşırsınız. Bu sorunlardan bir tanesi, taşma sorunudur ki, bu durum oldukça can sıkıcıdır.

Bir diğer sorun da kötü koku sorunudur. Kötü koku yapılan araştırmalarda, insanları depresyona kadar sürükler.

Bu yüzden tıkanıklık sorununun bir an önce giderilmesi gerekir. Kimyasal ya da diğer yöntemler ile giderilmeyen tıkanıklıklar için profesyonel yardım almanız gerekir.

Uzman tesisat firmalarının elinde bulunan tespit ve tıkanıklığı gideren cihazlar ile sorun kısa bir sürede çözüme kavuşacaktır.

Giderilmeyen tıkanıklıklarda muhtemelen sorun daha derinlerdedir ve iyice kronikleşmiştir. Öncelikle tıkanıklığın türü ve yeri tam olarak tespit edilir.

Daha sonra tıkanıklığı gideren cihaz ile tıkanıklığa müdahale edilir. Günümüzde tıkalı gider açma için kullanılan en etkili yöntem, basınçlı su ve hava karışımı ile elde edilen yöntemidir.

Tabi ki bu yöntem ile birlikte durulama yöntemi de kullanılır. Durulama aslında bir tür sağlama işlemidir. Boru yüzeyinde yapışıp kalan donmuş yağ kalıntılarının da sökülüp atılmasını sağlar.

Benzer Yazılarımız

Pimaş Su Kaçağı Tespiti
Pimaş Su Kaçağı Tespiti (Ankara) Ankara ve çevresinde ikamet eden vatandaşlar, son zamanlarda Pimaş Su Ka...
Su tesisat tamiri hakkında faydalı bilgiler
Geçmişten günümüze su tesisat tamiri sektöründe teknolojiyle beraber gelişmeler olmuştur. Profesyonel e...
Kola ile lavabo açma mümkün mü?
Birçok müşterimiz bizlere, kola ile lavabo açma mümkün mü diye soruyorlar. Bu soruya kısmen eve cevabı ...
Ekonomik Pimaş açma fiyatları hakkında
Herkes yaptıracağı işin, ekonomik olmasını ve aynı zamanda kaliteli olmasını ister. Ancak bir işin hem...
Tıkalı tuvalet açan usta neden gereklidir?
Tıkalı tuvalet açan usta neden gereklidir sorusuna cevap vermek gerekirse; günümüzde özellikle büyük ...
Pursaklar Su Kaçağı Bulma
Pursaklar Su Kaçağı Bulma-Tespiti Ankara da kuruluna şirketimiz, Pursaklar Su Kaçağı Bulma konusunda oldu...