Kola ile lavabo açma mümkün mü?

Birçok müşterimiz bizlere, kola ile lavabo açma mümkün mü diye soruyorlar. Bu soruya kısmen eve cevabı veriyoruz. Angora Tesisat firması olarak, bu konudaki bildiklerimizi, siz okurlarımızla da paylaşalım.

Kolanın zararları başlığı altında, birçok video ve yazıya internet ortamında rastlamışsınızdır. Uzun süre kola içen insanlarda, ilerleyen yaşlarda, kemik erimesi hastalığı daha sık görülüyor. Tabi ki bunu biz söylemiyoruz, dünyaca ünlü ve uzmanlıkları kanıtlanmış, bilim insanları söylüyor.

İçeriğindeki gizli formülün ana maddesi bilinmese de, kola içerisinde çok güçlü sitrik asitlerin bulunduğu biliniyor. Öyle ki bazı kişiler, gümüşlerini kola dolu bir kaba koyuyorlar ve birkaç saat sonra gümüşler ilk günkü parlaklıklarını kazanıyorlar.

Tuvalet ve lavaboları da kola ile temizleyen insanlar var. Böylesine güçlü bir aside sahip olan bir ürünün de tuvalet açmada kullanılması gayet mantıklı bir durumdur.

Öyle ki deneyen bazı kişiler, kola ile tıkanıklığı giderebildiklerini söylüyorlar. Bizde biraz bilimsel deney yapalım dedik ve gerçekten kola ile lavabo açılıp açılmadığını doğrulama istedik.

kola ile lavabo açma

kola ile lavabo açma

İlk olarak donmuş yağ ve yemek artıklarından oluşan yapay bir tıkanıklık oluşturduk. İki tarafı da açık olan ve biraz uzun olan pimaş boruda deneme yaptık. Pimaş boruya önce atık yağ döktük ve ardından biraz yemek artığı, biraz da çay posası döktük. Donmuş olan yağa yapışan bu artıklar, boru çapını daralttı ve tıkanıklığa neden oldu.

Kola ile lavabo açma mümkün mü sorusunu doğrulamak ya da yanlışlama adına 2.5 litre kolayı, pimaş borudan aşağı doğru döktük. Biraz bekledik ve gördük ki kısmen de olsa tıkanıklıkların bir kısmı giderilmiş. Daha sonra ardından bir miktar kaynar su döktük. Sonuç ise tıkanıklığın giderildiği oldu.

Kola ile lavabo temizliği

Bazı tıkanıklıkları gidermesinin yanı sıra, kola ile lavabo temizliği yapmak da mümkündür. Bir miktar kolayı lavaboya döktükten sonra, sert bir sünger ile ovaladığınızda ve ardından temiz su ile duruladığınızda, lavabolarınızın ilk günkü beyazlığa kavuştuğunu görebilirsiniz.

Evye temizliğinde özellikle etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca fayansların orijinal renklerine kavuşmasında da etkili bir ürün olduğunu belirtebiliriz.

Kola ile lavabo açma dışında, bu ürünün temizleme ve parlatma özelliğinin de olduğunu test ettik ve onayladık.

Lavabo açma yolları

Kola ile lavabo açma işleminin dışında, lavabo tıkanıklığını gidermenin başka yolları da var. Bu yollar, belirli tıkanıklıklarda işe yarıyor. Yani tüm tıkanıklıklarda kullanamıyorsunuz.

Lavabo açma yolları olarak en bilinen yöntem, pompa ile tıkanıklığı giderme yöntemidir. Yüzeye yakın olan tıkanıklıkların çabucak giderilmesinde, etkili bir yöntemdir.

Askı teli ile lavabo açma yöntemi de bir başka tıkanıklık giderme yöntemidir. Genelde yüzeye yakın yerde biriken cisimlerin giderilmesi için etkili bir yöntemdir.

Limon tuzu ile lavabo açma

Diğer tıkanıklık giderme yöntemlerinden bir tanesi de, evde yemeklerde kullandığımız gıda ürünleridir.

Limon tuzu ile lavabo açma işlemi de bunlardan bir tanesidir. Limon tuzu; kimyasal bir bileşimdir. Organik bir yapıdadır. Renksizdir ve kristalize bir yapıdadır. Birçok meyvede ya da sebzede bulunan sitrik asit, limon tuzunda da vardır.

kola ile lavabo açma

kola ile lavabo açma

Sitrik asidin, bazı nesneleri ayrıştırma özelliği bulunur. Özellikle belirli sıcaklıktaki sular ile tepkimeye girdiğinde, etkisi daha fazla artar.

Limon tuzu ile lavabo açma işleminde, yaklaşık olarak bir avuç limon tuzu, gidere dökülür. Ardından 2 litre kadar kaynar su gidere dökülür. Birkaç dakika beklenir. Soğuk su açılarak, tıkanıklığın giderilip giderilmediği kontrol edilir. Eğer tıkanıklık giderilmemişse, bu işlem birkaç defa tekrarlanır. Yine de tıkanıklık gitmemişse, sorun limon tuzunun gideremeyeceği ölçüdedir. Farklı yöntemlerin uygulanması gerekir.

Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma

Yemeklerde kullandığımız sirke ve tuzun da, tıpkı limon tuzunda olduğu gibi etkileri vardır. Sitrik asit ve sodyum içeren bu iki bileşim, kaynar su ile tepkimeye girer ve bazı tıkanıklıkların giderilmesinde etkilidir.

Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma, çok sık kullanılan bir yöntem değildir.

Lavabo tıkandı su gitmiyor

Mutfak ya da banyo lavabolarında su birikiyor ve gitmiyorsa, muhtemelen ya süzgece bağlı olan gider borusunda bir tıkanıklık vardır, ya da gider borusuna bağlı olan pimaş boruda bir tıkanıklık söz konusudur.

Lavabo tıkandı su gitmiyor sorunun tespiti ile tıkanıklıklar giderilebilir. Ancak öncelikle sorunun tam olarak nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir.

Çoğu zaman tıkanıklıklar, süzgecin hemen altında bulunan spiral borudan kaynaklanır. Burada kaynaklanan tıkanıklıkları gidermek oldukça kolaydır. Ancak pimaş boruda tıkanıklık söz konusu ise, uzman bir tesisatçıdan yardım alınmalıdır.

kola ile lavabo açma

kola ile lavabo açma

Tıkalı lavabo nasıl açılır

Bireysel olarak yapılacakları, yukarıdaki başlıklarda ayrıntılı olarak anlattık. Profesyonel olarak yapılacaklar ise birkaç seçenek halinde uygulanır.

Tıkalı lavabo nasıl açılır sorusunun cevabına genel olarak, basınçlı su olarak verebiliriz. Yani hem boruların temizlenmesinde, hem de borulardaki tıkanıklıkların giderilmesinde, basınçlı su kullanılır.

Boru yüzeylerindeki, pislik kalıntıları da, basınçlı su ile temizlenir.

Benzer Yazılarımız

Gölbaşı Su Kaçağı Tespiti
Gölbaşı Su Kaçağı Tespiti Ankara da Gölbaşı Su Kaçağı Tespiti yapan kurumsal bir firma mı arıyorsu...
İlaçlı Petek Temizliği Nasıl yapılır? – İlaç kullanımı
Kombi cihazlarının ve bu cihazlara bağlı bulunan peteklerin temizliğinde kullanılan kimyasallar, ilaç ola...
Ankara Su Kaçağı Tespit Ücreti
Ankara Su Kaçağı Tespit Ücreti Mülkünüzde su sızıntısı olduğunu düşünüyorsunuz. Kendiniz bulmaya...
Ankara Pimaş Açma
Ankara Pimaş Açma Firmaları Evinizde ya da iş yerinizde canınızı sıkan bazı durumlar olur. Bunlar patla...
Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz?
Peteklerin ısınmama sorununda, petek yapısının da rolü büyüktür. Piyasada satılan iki tür petek bulun...
Ankara Su Tesisatı Onarımı
Ankara Su Tesisatı Onarımı (Angora Tesisat) Ankara gibi büyük ve yoğun nüfusa sahip bir şehirde, su tesi...