Lavabo tıkanıklığı açma – Evde lavabo tıkanıklığı giderme

Banyo ve mutfak alanlarında bulunan lavaboların tıkanmasının çeşitli nedenleri var. Bu nedenleri bu yazımızda ayrıntısı ile ele alacağız. Hem mutfak, hem de banyo alanlarında lavabo tıkanmasının nedenlerini inceleyeceğiz. Lavabo tıkanıklığı açma ile ilgili nedenleri sıraladıktan sonra çözüm yollarını bireysel olarak ve uzman tesisatçı açısından açıklayacağız.

İsterseniz gelin evde lavabo tıkanıklığı giderme hakkında bilgi verelim. Bilgi vermeden önce lavabolar neden tıkanır bu konuyu inceleyelim.

Lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo tıkanıklığı açma

Mutfak alanlarında bulunan lavabolar; yemek artıklarının lavabo içerisine dökülmesi, gider borularına yanlış eğim verilmesi ve atık yağların lavabo içerisine dökülmesi nedenlerinden dolayı tıkanır. Tıkanma derecesini, lavabodan giden suyu takip ederek gözlemleyebilirsiniz.

Eğer lavabodaki su yavaş bir şekilde akıyorsa, tam tıkanma söz konusu değildir. Ancak tam tıkanma olmak üzeredir.

Atık yağların lavabo içerisine dökülmesinden dolayı, atık yağlar boru yüzeylerine yapışırlar ve donarlar. Bu donma zamanla katı bir hal alır ve boru yüzeyinde sert bir katman meydana getirir. Ayrıca boru yüzeyine yapışan bu yağlar, yemek artıklarını da kendi bünyelerinde toplarlar. Eğer tıkanıklık giderilmezse, pissular lavabodan taşar hale gelir.

Aynı şekilde genelde mutfak alanlarında bulunan ve giderleri lavabo ile aynı yere bağlanan bulaşık makinelerinde de tıkanma nedeni aynıdır. Yemek artıkları ve tabakta bırakılan donmuş yağlar, aynı zamanda bulaşık makinesine de zamanla zarar verir. Hem bulaşık makinesinden, hem de lavabodan gelen bu pislikler, giderlerin kısa bir zamanda tıkanmasına neden olurlar.

Lavabo tıkanıklığı açma – Bireysel yöntemler

Yukarıda evde yapılabilecek yöntemler kısaca değindik. İsterseniz gelin lavabo tıkanıklığı açma ile ilgili evde yapılabileceklere bir göz atalım. Konunun bu aşamasında iki başlık halinde konuyu incelememiz yararlı olacaktır.

Kimyasallar ile tıkanıklık açma

Piyasada satılan kimyasallar, lavabo tıkanıklığını gidermek için kullanılır. Ancak kimyasallar bir yere kadar etkilidir. Lavabo tıkanıklığı açma işleminde giderlerdeki tıkanıklık yüzeyde ise bu kimyasalları kullanabilirsiniz. Yemek artıkları ve atık yağlar ilk döküldükleri anda, yüzeyde yer alırlar. Ancak yeni yemek artıklarının giderden dökülmesi ve su ile birlikte, pimaş boruların derinliklerine kadar inerler.

Lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo tıkanıklığı açma

Henüz katılaşmamış ve tıkanıklığa neden olmuş yumuşak bazda cisimler için kimyasallar kullanılabilir. Paketler halinde satılan bu kimyasalları öncelikle, tıkanıklığın olduğu lavabo süzgecine boşaltırız. Yaklaşık olarak 2 litre kadar kaynamış suyu aynı şekilde lavabo giderine boşaltırız. 5 dakika bekledikten sonra musluğu açarız ve kalan artıkların da gitmesini sağlarız.

Görüldüğü üzere kimyasalları tıkanıklık gidermede kullanmak oldukça kolaydır.

Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma

Organik maddelerle lavabo tıkanıklığı giderme işlemi, neredeyse birçok kişi tarafından bilinir ve uygulanır. Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma işlemini uygulamak oldukça kolaydır. Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi, sert cisimlerin tıkanmasını ya da katılaşmış cisimlerin tıkanmasını anlatacağımız bu yöntemle gideremezsiniz.

Sirke ve tuz bir kaba koyulur ve kabın içerisine bir miktar su ilave edilir. Bu karışım lavabo içerisine dökülür. Ardından bir miktar kaynar su süzgece boşaltılır. Daha sonrasında musluk bir müddet açık bırakılır. Eğer su yavaş gidiyorsa ya da hiç gitmiyorsa, işlem birkaç kere tekrarlanır.

Yapılan tüm bu işlemlerden sonra tıkanıklık yine giderilememişse, uzman bir tesisatçıdan yardım alınması gerekir.

Pompa ile tıkanıklık giderme

Lavabo tıkanıklığı açma işlemlerinde kullanılan yöntemlerden bir tanesi de pompadır. El pompaları ile yüzeyde bulunan yemek artıklarını, süzgecin dışına çıkarmak mümkündür. Ancak bu yöntem çoğu zaman bir işe yaramaz.

Pompa süzgeç ve etrafını kapatacak şekilde yüzeye yapıştırılır. Daha sonra birkaç kere bastırılır ve çekilir. Pislikler süzgeç yüzeyine çıkana kadar bu işlem tekrarlanır. Pislikler giderildikten sonra ise musluk bir süre açık bırakılır ve borunun temizlenmesi sağlanır.

Dikkat edilmesi gereken nokta, bu saydığımız işlemlerin pimaş öncesinde bulunan borularda meydana gelen tıkanmalarda bir işe yarayacağıdır.

Eğer tıkanıklık pimaşta meydana gelmişse, yukarıda saydığımız yöntemler bir işe yaramayacaktır. Peki ama pimaşda meydana gelen tıkanmalarda ne yapmak gerekir?

Ankara lavabo tıkanıklığı açma

Angora Tesisat olarak Ankara lavabo tıkanıklığı açma işlemini yıllardan bu yana başarı ile yerine getiriyoruz. Başarımızda, bünyemizde bulunan uzman personelimizin ve elimizde bulunan gelişmiş cihazların payı büyüktür.

Lavabo tıkanıklığı açma işlemine başlamadan önce, tıkanıklığın türünü ve pimaş borunun neresinde olduğunu tespit ediyoruz. Tıkanıklığın türüne ve pimaş borunun bulunduğu yere göre elimizde bulunan tıkanıklık açma cihazının ucuna uygun olan aparatlardan monte ediyoruz.

Lavabo tıkanıklığı açmak için kullandığımız robot cihazının spiral borusunun ucundaki aparatlar, pislikleri parçalıyor ve kendisine çekiyor. Tıkanıklığa neden olan pislik ne kadar sert olursa olsun, bu cihaz sayesinde kolayca parçalanıyor ve pimaş borusunun dışına atılıyor.

Pimaş borulardaki tıkanıklığı bu şekilde giderdikten sonra, basınçlı su ile pimaş boruları yıkıyoruz. Bu işleme durulama adı veriyoruz. Durulama işlemi, tıkanıklık giderme işlemini tamamen ve kalıcı olarak gerçekleşmesini sağlar.

Benzer Yazılarımız

Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri
Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri Su tesisat uzmanları kullandıkları cihazlar ile gizli sızıntıları bulurlar...
Yangın hidrant kaçağı nedir, ne işe yarar?
Toplu yaşamın kurulu olduğu her yerleşim yerinde ve hatta doğal ortamlarda dahi yangın çıkma tehlikesi b...
Kaçak Su Tespiti Ankara
Kaçak Su Tespiti Ankara Ankara da birçok firma Kaçak Su Tespiti Ankara hizmeti verebilir. Tabii, herkesin te...
Su Kaçakları Faturaları Etkiler Mi
Su Kaçakları Faturaları Etkiler Mi? Çok önemli konudur su kaçağı. Birçok kişi maalesef olayın farkın...
Su Tesisat Kaçağı Ankara
Su Tesisat Kaçağı Ankara (Noktasal Tespit) Su Tesisat Kaçağı Ankara da nasıl yapılır öncelikle bunu il...
Tıkanan boruları açmak, Tıkalı boru açma rehberi
Evimizde sıklıkla kullandığımız alanlarda bulunan gider boruları, çok kısa bir sürede tıkanıyorsa, b...