Tıkanan boruları açmak, Tıkalı boru açma rehberi

Evimizde sıklıkla kullandığımız alanlarda bulunan gider boruları, çok kısa bir sürede tıkanıyorsa, bir şeyleri yanlış yapıyoruz demektir. Tıkanan boruları açmak, bazı durumlarda zor, bazı durumlarda ise kolaydır. Biz bu yazımızda kendi başınıza yapabileceğiniz işlemleri anlatacağız. Ayrıca bireysel olarak yapılamayan ve uzman tesisatçıların giderebileceği tıkanıklıklardan bahsedeceğiz.

tıkanan boruları açmak

tıkanan boruları açmak

Tıkalı boru açma yöntemleri

Bahsedeceğimiz yöntemleri, tıkalı boruları açmak için kullanabilirsiniz. Ancak şunu belirtelim ki, bu yöntemler yalnızca yüzeysel tıkanıklıklarda işe yaramaktadır. Derinlerde meydana gelen tıkanıklıkların giderilebilmesi için öncelikle tespit edilmeleri gerekir. Daha sonra uygun cihazlar ile tıkanıklık giderme işlemi yapılır.

Tıkalı boru açma yöntemleri birkaç tanedir. Bunların arasında kimyasallar ile yapılanlarda vardır.

Askı teli ile nasıl tıkalı boru açılır:

Askı teli bombeli yapısı ile lavabo açmaya müsaittir. Genelde askı telini tuvalet ve banyoda bulunan giderleri açmak için kullanabiliriz. Ancak şunu belirtelim, tıkanıklığa neden olan cisim sert ise bu yöntem bir işe yaramayacaktır.

Askı teli üçgen şeklinde ve ucunda bombeli bir yapı bulunan bir tel türüdür. Tıkanıklığı gidermek için öncelikle teli tamamen açmamız gerekiyor. Teli açtıktan sonra tıkanıklığın olduğu boruya, ucundaki bombeli yapı içe gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Daha sonrasında içindeki cismi çekip çıkarıyoruz.

Pompa kullanarak tıkanıklık giderme:

Lavabo pompasını bütün ev hanımları bilir. Genelde mutfak lavabolarında sıklıkla kullanılır. Yüzeysel gerçekleşen tıkanıklıkların giderilmesi için uygundur.

Mutfak lavabosunda gün içerisinde yemek artıkları nedeniyle tıkanıklıklar meydana gelir. Hatta bu tıkanıklıklar, her bulaşık yıkandığında meydana gelebilir. Kısa süren bu tıkanıklıkları, oluştuğu anda gidermenin en iyi yollarından bir tanesi, pompa ile gidermektir.

Yüzeyde oluştuğu anda pompayı süzgeci de içeri alacak şekilde bastırıp birkaç defa çektiğimizde, yemek artıklarının ve tıkanıklığa neden olan cisimlerin, lavabo süzgecinden dışarı doğru geldiğini görebiliriz.

Banyo gideri açma teknikleri

Zamanla banyo giderlerinde tıkanıklıklar oluşur. Tıkanan boruları açmak dendiğinde sıklıkla aklımıza, banyo alanlarında oluşan tıkanıklıklar da gelmelidir.

Bazı banyolarda, klozet de yer almaktadır. Dolayısıyla hem lavabo gideri, hem klozet gideri ve hem de duş alınan yerdeki gider aynı boruya bağlanmaktadır. Bu yüzden ortak kullanılan giderde daha çabuk bir şekilde tıkanma meydana gelebilir.

Banyo alanlarında bulunan giderlerde tıkanma nedenleri bellidir. Saç kılı, balgam, peçete ve bazı durumlarda klozete düşürülen çocuk bezleri gibi cisimler, giderin çok daha çabuk bir şekilde tıkanmasına neden olur.

tıkanan boruları açmak

banyo gideri açma teknikleri

Eğer giderde çocuk bezi, havlu gibi cisimler var ise az sonra bahsedeceğimiz yöntemler bir işe yaramayacaktır. Eğer size bahsedeceğimiz yöntemleri deneyip de başarılı olamazsanız, uzman bir tesisat firmasından yardım almanız gerekebilir.

Kimyasallar ile banyo gideri açma:

Kimyasallar ile öteki yöntemlere göre daha iyi sonuçlar alınabilse de, çok sert olan cisimlerin tıkadığı gider borularında, kimyasallar da bir işe yaramayabilir.

Tıkanan boruları açmak dediğimizde aklımıza gelen kimyasallar, marketlerde satılan ve sıcak su ile tepkimeye giren kimyasallardır.

Bu kimyasalların bir kısmı sıvı, bir kısmı ise katı halde bulunur. Porçöz ve benzeri kimyasallar marketlerde satılan ve katı halde bulunan kimyasallardandır. Bazı markaların ise sıvı halde satılan lavabo açıcı kimyasalları bulunur.

Karpit adı verilen ve daha çok yoğun olarak kullanılan yerlerde tercih edilen kimyasal da oldukça etkilidir. Ancak bu kimyasalı kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Cilde ve solunum yollarına oldukça zararlıdır. Kullanmadan önce mutlaka maske ve eldiven gibi koruyu önlemlerin alınması gerekir. Ayrıca bu kimyasalı kullandıktan sonra uzun süre aynı ortamda bulunmamak gerekir.

Genelde katı olsun ya da sıvı olsun kimyasalların kullanımı hep aynı şekildedir. Katı olan kimyasallar küçük paketler halinde satılır. Bu paketlerden bir tanesini, tıkanıklığın olduğu gidere dökmek gerekir. Ardından birkaç litre kaynar suyu peşinden dökmek gerekir. Burada kaynar suyun çözücü gücünden yararlanmış oluruz. Kaynar su ile tepkimeye giren kimyasal, tıkanıklığa neden olan cismin ayrışmasına ve parçalanmasına yol açar.

Böylelikle tıkanıklık giderilmiş olur.

Mutfak gider borusu nasıl açılır

Mutfak giderlerindeki en büyük tıkanıklık nedeni, kullanılmış yağlardır. Aslında yemek artıklarının neden olduğu tıkanıklık, çok az bir etkiye sahiptir. Mutfak gider borusu nasıl açılır sorusuna birkaç şekilde yanıt verebiliriz. Bu yanıtlardan bir tanesi bireysel olarak yapılacak olan işlemlerdir.

Zaten biz bu işlemlerden yukarıda bahsettiğimiz için tekrar bahsetmeye gerek görmüyoruz. Diğer yöntem ise yalnızca alanında uzman tesisatçıların uygulayacağı yöntemdir.

Tıkanan boruları açmak için uzman tesisat firmalarının kullandığı cihazlar vardır. Aynı zamanda tıkanıklığın yerini tespite etmek için de kullanılan cihazlar bulunur.

Gider borularında meydana gelen tıkanıklıklar derinlerde olduğu için öncelikle tespit edilmeleri gerekir. Kırmadan ve dökmeden işlem yapılabilmesi için tespit işlemi oldukça önemlidir.

Tespit işleminden sonra gider borusuna, tıkanıklığı gideren makinenin gövdesinde oluşturulan basınçlı su ve hava karışımı verilir. Güçlü bir etkiye sahip olan basınçlı su ve hava karışımı, 9 bar basınca sahiptir.

Genel olarak bu işlemin bir defa yapılması yeterli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda, tıkanıklığa neden olan cismin türüne göre bu işlem birkaç defa tekrarlanabilir.

Basınçlı su ve hava verildikten sonra el tipi kamera cihazı ile tıkanıklığın giderilip, giderilmediğine bakılır. Eğer sonuç olumlu ise basınçlı su ile durulama işlemine geçilir.

Durulama işlemi, boru yüzeyinde kalan ve boru yüzeyine yapışan cisimlerin de parçalanmasını ve sistem atılmasını sağlar.

Böylelikle sistemde tıkanıklığa neden olan hiçbir cisim kalmamış olur.

Benzer Yazılarımız

Petek temizleme ankara fiyat hakkında bilgiler
Petek temizliği düzenli olarak yapılmadığında, hem ısınma problemleri yaşarsınız hem de daha fazla ma...
Çamaşır makinesi giderinden su gelmesi – Çamaşır makinesi gideri
Farklı modellerde olsa da, çamaşır makinesi giderleri hep aynı yere gider. Çamaşır makinesinde bulunan v...
Tuvalet tavanından su akıyor – Tavandan su akma nedenleri
Tesisat kaçakları ya da tıkanıklıkları en çok da tuvalet alanlarında meydana gelmektedir. Tuvalet alanla...
İşciblokları Su Kaçağı Tespiti
İşciblokları Su Kaçağı Tespiti Su Kaçağı Tespiti İçin Doğru Firma Seçimi: Termal ve Cihaz Kullanara...
Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri Nelerdir?
Mutfak lavaboları tıkandığında birçok kişinin ilk aklına gelen bazı yöntemlerden burada bahsedeceğiz....
Su Kaçağı Tespiti Ankara Sincan
Su Kaçağı Tespiti Ankara Sincan (0312 479 12 06) Profesyonel ve Güvenilir Çözümlerle Su Kaçağı Tespiti...