Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri Nelerdir?

Mutfak lavaboları tıkandığında birçok kişinin ilk aklına gelen bazı yöntemlerden burada bahsedeceğiz. Daha sonrasında ise lavabo tıkanıklığı açma konusunda nasıl profesyonel yardım alacağınızı ve yapılan işlemleri sıralayacağız.

Lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo tıkanıklığı açma

Unutmamanız gereken konu, lavabo açma işlemlerinde uygulayacağınız yöntemler ile tesisatlara zarar verme olasılığınızın bulunduğudur. Bahsedeceğimiz yöntemler, basit ve giderilebilir tıkanıklıklar için geçerlidir. Sonuçta elinizde profesyonel anlamda görüntüleme yapacağınız ya da tıkanıklığı giderebileceğiniz bir cihaz yoktur. Birçoğumuz ise kısıtlı deneyimlere sahibizdir.

Basit tıkanıklıklarda en çok kullanılan nesne, kimyasallardır. Porçöz gibi markalar basit tıkanıklıkların giderilmesinde etkilidir diyebiliriz.

Bir diğer yöntem ise askı teli ile tıkanıklık gidermedir. Ancak bu yöntem kısıtlı bir mesafede geçerlidir. Her zaman işe yaramayan bir yöntemdir diyebiliriz.

Evde hazırlayacağınız bazı bitkisel karışımlar ile de basit tıkanıkları giderebilirsiniz. Karbonat ve sirke karışımı, en bilinen karışımlar arasında yer alır. Bazıları bu karışıma Kola içeceğini de dahil ederler.

Pompalama yöntemi de tesisatın başlangıç kısmında oluşan tıkanıklıkları gidermek için sıklıkla kullanılır. Fazla derine nüfuz etmeyen bir yöntemdir. Kısıtlı alanlarda kullanılır.

Basınçlı su kullanımı herkes için uygun değildir. Bunun nedeni, plastik olan borulara zarar verme olasılığının bulunmasıdır. Gerçekten bu yöntemi iyi bilen kişilerin uygulaması yararlı olacaktır.

Basit tıkanıklıklarda kullanılan yöntemlerden bahsettikten sonra, şimdi sizlere profesyonel olarak yapılan tıkanıklık giderme işleminden bahsedeceğiz.

Lavabo tıkanıklığı açma işlemi nasıl yapılır?

Yukarıda anlattığımız basit tıkanma yöntemleri ile giderilemeyen durumlarda, profesyonel bir yardım almanız gerekebilir. Lavabo tıkanıklığı açma işleminde firma yardımı alacak duruma geldiyseniz, tesisatınızda ciddi bir tıkanma sorunu var demektir.

Öncelikle sorunun kaynağı ve türü hakkında bilgi toplanır. Bu işlem görüntüleme cihazları yardımı ile yapılır. Tesisat borusunun ne kadar derininde tıkanıklık meydana gelmiş ve tıkanıklığa ne neden olmuş bu bilgiler toplanır. Daha sonrasında ise uygun çözüm yöntemlerine karar verilir.

Genel olarak tıkanıklığa neden olan cismin niteliğine göre ve makine yardımı ile tıkanıklık giderilir. Tıkanıklık gidermede kullanılan makine iki parçadan oluşur. Makinenin ana gövdesi ve bu gövdeye bağlı olan spiral hortum makineyi oluşturan unsurlardır.

Lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo tıkanıklığı açma

Spiral hortumun ucunda, tıkanıklık türüne göre kullanılan aparatlar bulunur. Bu aparatlardan bir tanesi, dönerek tıkanıklığa neden olan katı cisimleri parçalar ve kendisine çeker. Diğer aparat ise basınçlı su vererek, tesisat içerisinde tıkanıklığa neden olan cismi parçalar. Küçük parçalara ayrılan cisim, kendiliğinden tesisat içerisinden düşer.

Tüm bu işlemlerden sonra makine yardımı ile tesisat içerisi yıkanır ve lavabo tıkanıklığı açma işlemi tamamlanır.

Lavabo tıkanıklığı neden oluşur?

Aslında bu sorunun birden fazla cevabı vardır. Genel olarak konuyu ele alacak olursak en büyük neden kullanıcı hatasıdır. Gün boyunca mutfak lavabolarında yapılan yanlış işlemler sonucunda tıkanma meydana gelir.

Suda erimeyen ve sert cisimlerin atılması, tıkanıklığın en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Atık yağların lavabo içerisine dökülmesi sonucunda da tıkanma meydana gelir.

Yemek artıklarının süzülmeden doğrudan tesisat içerisine bırakılmasından dolayı da tıkanma durumu meydana gelebilir.

Lavabonuz tıkandığında, suyun daha yavaş tahliye olduğunu gözlemlersiniz. Zamanla tıkanıklık büyür ve tesisatta taşmalara neden olabilir.

Burada unutulmaması gereken husus, yanlış yapılan işlemlerin tesisat birleşim yerlerinde bulunan contalara zarar vereceğidir. Aşınan ve kullanılmaz hale gelen contalar tesisattaki suyun yerlere akmasına neden olur.

Bulaşık makinelerinde de durum aynıdır. Yemek artıkları ile beraber bulaşık makinesine yerleştirilen bulaşıklar, zamanla tesisat içerisinde birikir ve su taşmalarına neden olur.

 

 

 

Benzer Yazılarımız

Su Kaçakları Neden Olur
Su Kaçakları Neden Olur? İster yeni ister eski yapılarda yaşayın Su Kaçakları Neden Olur sorusu ile kar...
Banyomdan Alt Kata Su Akıyor – Ne Yapmalıyım?
Banyomdan alt kata su akıyor diyorsanız bu yazımız sizler için faydalı olabilir. Banyolar su kaçaklarına...
Petek Yorumları- Petek Temizliği Hizmetinin Getirileri
Petek yorumları yazımızda, yıllardan bu yana hizmet verdiğimiz, bazı müşterilerimizin hizmetlerimiz hakk...
Güneşevler Su Kaçak Tespiti
Güneşevler Su Kaçak Tespiti (0312 479 12 06) Güneşevler’de su kaçağı mı yaşıyorsunuz? Duvarlard...
Kırmadan Su Kaçağı Tespiti
Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Ankara Tesisatlarınızdan şüpheleniyorsunuz. Aklınızda Kırmadan Su Kaçağ...
Binalarda Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır?
Binalarda Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır Çözümleri Günümüz modern dünyası içerisinde toplumsal ha...