Binalarda Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır?

Binalarda Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır Çözümleri

Günümüz modern dünyası içerisinde toplumsal hayat hüküm sürmektedir ve bu durum da binalarda su sızıntısı gibi problemlerin artış göstermesine neden olmaktadır.

Ülkelerin nüfus miktarlarında sürekli olarak bir yükselme görülmektedir. Bu durum, yaşam alanlarının her geçen gün genişlemesi sonucunu beraberinde getirmektedir. Çevremize şöyle bir baktığımızda çok sayıda yapımı tamamlanmış bina görürüz. Bunun yanı sıra inşaat halinde olan yapıların da oldukça fazla olduğu ve gün geçtikçe yeni planlamaların yapıldığı bilinmektedir.

Yerleşim yerlerindeki bu yoğunluk, alt yapı çalışmalarının da devamlı olarak yapılmasına neden olmaktadır. Bir ülkenin ekonomik açıdan büyümesi ve kalkınması için son derece kilit bir noktada bulunan alt yapı hizmetleri, oldukça geniş kapsamlı bir faaliyet alanıdır.

Kendi içerisinde pek çok alt sektörden meydana gelen bu alanın en çok bilinen uygulamaları arasında, tesisat ile ilgili çalışmalar yer almaktadır.

Bir şehir içerisinde yapılan yapıların ve bu yapılar içerisinde yaşamlarını sürdüren kişilerin doğru ve yeterli bir hizmet alabilmesi için yol, elektrik, su, doğal gaz, atık suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon gibi alanların iyileştirilmesi ve onarımı işlemlerinin tümünün yapılması tesisat işleri arasına girmektedir.

Ev, iş yeri, ofis, atölye gibi küçük yaşam alanlarının yanı sıra okul, alış veriş merkezi, iş merkezi, siteler, hava alanları, otobüs terminalleri, tren garları, cafe ve restoranlar gibi büyük çaplı alanlara kadar, insanlar tarafından kullanılan tüm yerlerde alt yapı ve tesisat sistemleri bulunmaktadır.

Bu kadar geniş bir yelpazede konumlanan bu sistemlerde, kimi zaman istenmeyen durumlar oluşabilmektedir. Bu istenmeyen durumlar arasında en sık karşılaşılanlardan bir tanesi de binalarda su sızıntısı olarak kendini göstermektedir.

Bu noktada ilk olarak bilinmesi gereken şey, Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır sorusunun cevabı olmaktadır.

Sizler için bu soruyu yanıtlıyoruz!

Binalarda ortak kullanım alanı olarak ifade edilen bölgelerde yaşanan herhangi bir sorunda ortaya çıkan masrafları, o bina içerisinde yaşayan kişiler ortak olarak öderler. Ancak beklenmedik bir şekilde dairelerin herhangi bir yerinden su sızmaya başlaması durumunda, bu soruna hangi dairenin neden olduğunu bulmak kolay olmamaktadır.

Bu durum da müdahalede bulunmayı zorlaştırır. Ancak erken müdahalede bulunulamaması, sızan suyun bina içerisinde ileri derecede tahribata yol açmasına neden olabilir.

Pek çok farklı şekilde kendini gösterebilen su sızıntısı, genel olarak ilk aşamada belli olmamaktadır. Binalarda su kaçağı tespiti yapmak için, profesyonel tesisat ekipleri tarafından kullanılan cihazla su kaçağı tespiti işlemi uygulanmaktadır.

binalarda su sızıntısı

binalarda su sızıntısı

Kaçak arama ürünleri sayesinde, sızıntının hangi bölgeden kaynaklandığı bulunabilmektedir. İlgili yer bulunduktan sonra, çözüm için uygulamalara gidilir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken şey, bina sakinlerinin ortak bir kararda buluşması gerektiğidir. Bu durumun nedeni ise gerekli olduğu takdirde, tüm dairelerin kontrol edilmesine ihtiyaç duyulmasıdır.

Tek bir dairede oluşan su kaçağı sorununu çözmek kadar kolay olmayan binalarda su sızıntısı bulma işlemi, son derece yorucu ve zaman alan bir iştir. Gelişen teknoloji ile birlikte cihaz kullanımı, bu durumu biraz kolay bir hale getirmiş olsa dahi yine de yoğun ve stresli bir çalışma şeklidir. Çünkü baş rolde cihazlar değil, ustaların gücü ve bilgisi bulunmaktadır.

Yine de cihaz kullanımı bu işi kolaylaştırmaktadır. Dolayısı ile binalarda su kaçağı nasıl bulunur diye soran kişiler, su kaçağı tespiti cihazı fiyatları için de araştırmalar yapmaktadır.

Borularda meydana gelen patlama ya da delinme gibi nedenlerde ortaya çıkan su, bulduğu her çatlaktan yayılmaya başlar. Bu durum gün geçtikçe daha da artar ve genellikle de binaların elektrik tesisatlarına ulaşmayı başarır. Sızan su kablo kanallarını kullanarak, değişik yerlerden dışarı çıkabilir.

Birbirinden bağımsız gibi görülen bölgelerden su sızmasının sebebi tam olarak buradan kaynaklanmaktadır. Bilgisayarlı cihazlar kullanılarak, su kaçağının kaynağı bulunabilmektedir.

Bu cihazlar İstanbul gibi bir metropolden, daha küçük şehirlere kadar su kaçağı bulma çalışmalarında kullanılmaktadır.

Okullarda su sızıntısı olduğunda ne yapmak gerekir?

Okullarda su sızıntısı problemi ile karşılaşıldığında, mümkün olan kısa sürede müdahalede bulunmak gerekmektedir. Çünkü özellikle hafta içi yoğun olarak kullanılan bir alan olan okullarda bulunan öğrenci ve öğretmenlerin, hem sağlık hem de diğer konularda aksaklık yaşamaması için ilgili sorunun çözülmesi şarttır.

Eski dönemlerde okullarda su sızıntısı yaşandığında, duvarlar ve zeminin kırılması gibi zahmetli ve sonrasında tadilat gerektiren işlemler uygulanmaktaydı. Bu durum da hem zamandan hem bütçeden harcamakta idi. Ayrıca eğitim ve öğretimin verimini de düşürmekteydi.

Günümüz koşullarında su sızıntılarına yapılan müdahalelerde, kırma ve dökme gibi işlemlere yer verilmemektedir. Bu da her açıdan çok büyük avantaj sağlamaktadır.

Fakat ortalama olarak, bir dönümün üzerinde bir arazide kurulan okullarda meydana gelen su tesisatı problemlerinin çözülmesi yine de zaman almaktadır.

Okullardaki su saati kontrol edildiğinde kaçak olup olmadığı kesin olarak anlaşılmaktadır. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden uzman bir tesisat ekibi okula çağrılmalıdır. Profesyonel kişiler ilgili sorunun çözümü için birkaç farklı cihaz kullanmaktadır. Bu cihazlar şu şekildedir:

-Nem Ölme Cihazı: Nem ölçer, ustalar tarafından duvara tutulur. Duvarın içindeki nem miktarını ölçen bu cihaz sayesinde, kaçak olan bölgedeki bağıl nem değerleri referans alınarak, kaynağı tespit edilir.

-Akustik Dinleme cihazı: Akustik dinleme cihazı sayesinde, sızıntının kaynağı kesin olarak sağlanabilmektedir. Su boruları içerisinde yer alan sesleri dinleyerek, farklılığın olduğu nokta bulunur.

Bu cihaz; beton, mermer, taş ve fayans gibi değişik zeminlerde kullanılabilmektedir.

– Kameralı Görüntüleme Cihazları: Kameralı görüntüleme cihazları kullanılarak su borularının iç kısımlarına, kamera gönderilir. Böylelikle çatlak ve kırıkların yeri tespit edilebilir.

Özellikle atık su boruları içerisinde oluşan tıkanmaların da yeri bulunabilir.

-Termal Kameralı Cihazlar: Termal kameralı cihazlar kullanılarak hem sıcak hem de soğuk su boruları içerisinde yer alan kaçaklar tespit edilebilir. Bunun için de tesisata sıcak su pompalanır ve böylelikle sızıntı olan bölgeler bulunur.

Sitede su kaçağı sorunu tespit edilir mi?

Ev, iş yeri, ofis ve atölye gibi küçük alanlar üzerine kurulu yerleşim yerlerinde su kaçağı ile ilgili problemlerin kolaylıkla çözülebildiğini görmekteyiz.

Ancak bunun yanı sıra pek çok insan, sitede su kaçağı sorunu olduğunda tespit işleminin yapılıp yapılamadığını merak etmektedir.

Gelişen teknoloji ile ortaya çıkan cihazlar sayesinde, tesisat ile ilgili problemler hangi büyüklükteki bir alanda olursa olsun, kolaylıkla müdahalede bulunulabilmektedir. Bu sayede de yaşam alanlarında oluşan aksaklıklar giderilmektedir.

binalarda su sızıntısı

binalarda su sızıntısı

Su kaçağı tamiri nasıl yapılır?

Günümüzde su kaçağı tamiri nasıl yapılır sorunun cevabı, özel ekipmanlar ve cihazlar aracılığı ile verilmektedir. Bu araçlar, sorunun tespit aşamasından çözüm sürecine kadar tüm detayları kapsayıcı nitelik göstermektedir. Böylelikle de ilgili problem en kısa sürede ve kalıcı olarak çözülebilmektedir.

Su kaçağı tamirinde kullanılan cihazların isimleri ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

-Elektromanyetik Anfi Cihazı,

-Elektromanyetik Su Tesisatı Bulma Cihazı,

-Elektro Akustik Dinleme Cihazı,

-Termal Kameralı Cihazlar,

-Akustik Dinleme Cihazı,

-Nem Ölçüm Cihazı.

Bu cihazlar pek çok farklı zemin üzerinde işlem yapabilmek ve kaçağın yerini kolayca tespit edebilmektedir.

Su kaçağı tespiti fiyatları hangi aralıkta bulunmaktadır?

Bulundukları alan içerisinde su kaçağı ve su sızıntısı gibi tesisatla ilgili herhangi bir problem yaşayan kişilerin, bir uzman çağıracakları zaman en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de su kaçağı tespiti fiyatları hakkında olmaktadır.

Bu sorunun yanıtı tercih edilen firmaya ve problemin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca kullanılan malzemelerin çeşitleri ve işçiliğe göre de fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Ortalama bir değer vermek gerekir ise, rakamlar genel olarak elli ile yüz elli Türk lirası arasında değişmektedir.

Benzer Yazılarımız

Ankara Su Kaçak Bulma
Ankara Su Kaçak Bulma Yöntemleri Evinizde ya da iş yerinizde su sızıntısı olursa sizi üzer değil mi? Bu...
Akan tavana ne yapılır? – Akan tavan çözümleri
Tavanda meydana gelen su kaçaklarında birçok kişi telaş yapar ve aslında ne yapacağını bilemez. Akan ta...
Banyomdan Alt Kata Su Akıyor – Ne Yapmalıyım?
Banyomdan alt kata su akıyor diyorsanız bu yazımız sizler için faydalı olabilir. Banyolar su kaçaklarına...
Merkezi Sistem Kalorifer Peteği Isınmıyor – Nedenleri
Sitelerde ve iş merkezlerinde günümüzde ısıtma sistemi olarak, merkezi sistem kullanılmaktadır. Merkezi ...
Demetevler Su Kaçağı Tespiti
Demetevler Su Kaçağı Tespiti Demetevler Su Kaçağı Tespiti yapan şirketimiz, aynı zamanda Tamiri işlemle...
Basınçlı su ile logar açma işleri ve tıkanıklık tespiti
Basınçlı su en çok da; Rezidanslar, alışveriş merkezleri, okullar, fabrikalar ve otopark alanları gibi, ...