Banyomdan Alt Kata Su Akıyor – Ne Yapmalıyım?

Banyomdan alt kata su akıyor diyorsanız bu yazımız sizler için faydalı olabilir. Banyolar su kaçaklarına en çok sebep olan bölgeler içerisindedir. Duş alırken etrafa sıçrayan sular, fayansların arasından ya da süzgecin kenarlarından aşağı kata su sızmasına sebep olabilir. Bir başka acıdan, su giderlerinde kullanılan boruların zamanla deforme olması da banyodan alt kata su sızmasına sebep olabilir.

 

Bu tür bir soruna erken müdahale edilmediğinde, sorun büyüyerek büyük hasara yol açabilir. Bu sürecin uzaması itibari ile ise fayans ve döşeme araları gevşeyebilir, derz araları zamanla genişleyebilir. Bunların en kötüsü duvar ve zeminde nemlenmelerdir. Bu böyle devam ederse sağlığınız bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

 

Banyomdan alt kata su akıyor problemi genel olarak karşılaşılan problemlerdendir. Su kaçağı,  üst komsunuzun banyosunun ortasında olsa bile, alt katta yine o borunun dibinden çıkış yapacaktır. Bunun sebebi,  binanın ana gider borusunu bodrum kata indirebilmek için her katin kat betonunun delinmesi ve böylece geçiş yapılmasıdır. Bu sebepten dolay su kaçağı, banyonun neresinde olursa olsun alt kata ulaşmak için çabalayacaktır. Bunu da en kolay şekilde pimaş borusu yardımı ile yani pimaş borusunun etrafındaki açıklığı kullanarak yapacaktır.

Banyomdan alt kata su akıyor

Banyomdan alt kata su akıyor

 

Banyomdan alt kata su akıyor nedenleri

 

Bir iki gün su aktıktan sonra birkaç ay suresince sorun yaşanmasının birçok sebebi olabilir. Bunlar;

 

1- Geceleri veya bazı zamanlarda şehir şebekesinin su basıncı yükseldiği için temiz su tesisatında kaçak olabilir. Bunun çözümü ise soğuk su sayaç bölgesine basınç düşürücü bir vana takılmasıdır. Vananın basınç değeri 3–4 bar olmalıdır.

 

Bu vana tesisatların patlamasını ve armatürlerin basınç nedeni ile bozulmalarını engellemeye yardımcıdır. Ayrıca basınçlı suyun yarattığı gürültüyü önler, dengeli bir şekilde basınç sağladığı için su tasarrufu sağlar, kombi, çamaşır ve bulaşık makineleri ve termosifonları basınçlı suyun zararından korur.

 

2- Bazı ustalar dik inmekte olan gider pimaşlarında tıkanma olabileceğini gözardı ederek, hızlı ve kolay bir şekilde montaj yapabilmek için ek yerlerine conta koymadıkları için ana gider borusunda kaçak olabilir.

 

3- Zaman içerisinde banyoların fayans yüzeylerinde temizlik amacı ile kullanılan kimyasal içerikli ürünler, fayansların aralarındaki derz denilen dokuyu tahrip ederek kaldırır. Özellikle ev hanımlarının kullandığı çamaşır suyu ve tuz ruhu bu konuda güçlü temizlik malzemeleridir. Banyo bol su ile yıkandığında da su fayansın altına kolayca geçiş yapar ve pimaş borusunun dibinden geçerek su kaçağına sebep olabilir. Yani bunlar banyoda bulunan seramik ve fayansların aralarındaki derz dolguda boşluk olması sebebi iledir.

 

Banyomdan alt kata su akıyor diyorsanız bu su akışının sebebinin derz dokudan olup olmadığını anlamak için, bir sure banyo zeminine su dökmemeniz gerekir. Su dökme işlemini kestikten sonra aşağı komsunuzun tavanında su akması durdu ise bunun nedeni kesin olarak derz dolgudur. Yani derz dolgu tahrip olmuştur.

Banyomdan alt kata su akıyor

Banyomdan alt kata su akıyor

Banyomdan alt kata su akıyor probleminde derz dolgunun yıpranması ve sorunun derz dolgudan kaynaklanması durumunda, bu sorunun çözümü gayet kolaydır. Çözüm ise banyonun fayanslarına yeniden derz dolgu yapılmasıdır. Derz dolgu yapılır yapılmaz su sızıntısı kesilecektir.

 

Banyomdan alt kata su akıyor sorununun bir diğer nedeni temiz su tesisatında yaşanan su kaçakları demiştik. Eğer sorunun kesin bir şekilde temiz su tesisatından olup olmadığını anlamak istiyor iseniz bir sure ana su vananızı kapatmanız gerekir. Ana su vananızı kapattıktan sonra,  alt kat komsunuzun tavanında su damlamaları kesildi ise sorun temiz su tesisatındadır.

 

Temiz su tesisatındaki kacaklar,  diğer kacaklara göre tavandan sürekli su akması ve kesilmeyen damlamalar vb. yönleri ile farklılık gösterir.

 

Ne Yapmak Gerek?

 

Bu verdiğimiz bilgilerden sonra sorunun çözümünde tam olarak ne yapmanız gerektiğine gelelim. Banyomdan alt kata su akıyor sorunu için mutlaka profesyonel bir firmadan yardım amalisiniz. Bu nedenle kiminle çalışacağınızı iyi seçmelisiniz. Bazen seçilen firma elemanları veya su tesisatçıları eski yöntemleri kullanmaktadırlar. Yani ortadaki sorunu anlamak ve çözmek için uzun zaman vaat etmektedirler. Ayrıca işlem sırasında kırıp dökmeler sizi yüksek bir maliyet ile karşı karşıya getirmektedir. Bu işlemler uzun sürmekte; zaman kaybı yaşanmaktadır.

 

Günümüzde teknolojik alet ve ürünler yaşamımıza her alanda girdiği gibi tesisat alanında da bu ürün ve aletler etkili olmaya başlamıştır. Yani teknolojik ekipmanlar sayesinde bu isi profesyonellikle gerçekleştirmekte olan firmalar, size hem zaman hem maliyet bakımından avantaj sağlayacaktır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmalar size bu hizmeti 7/24 sağlamaktadır.

 

Bahsettiğimiz firmaların teknik ürün, alet ve yöntemlerine bakacak olursak, bu firmalar temiz su tesisatlarında akustik dinleme cihazı kullanırlar. Bu cihazda bulunan prop sayesinde su kaçağının olduğu yer dinlenir ve böylece noktasal tespit yapılır. Akustik dinleme cihazı temiz su giderlerinde kullanılabilirken; pis su giderlerinde kullanılmaz. Bunun yerine kameralı görüntüleme cihazı kullanılır.

 

Kameralı cihazın kullanılmasının nedeni gider borularında bazen kirik ve çatlak meydana gelmesi, bazen ise ek yerlerindeki contaların işlevini kaybetmesidir. Bunların tespiti için kameralı görüntüleme cihazının kullanılması şarttır.

Benzer Yazılarımız

Su kaçağı tespit fiyatları Ankara – Kaçak tespit yöntemleri
Eskiden kırılarak yapılan ve gözle görülmeyen su kaçağı tespiti günümüzde uzman olan profesyonel bir...
Mustafa Kemal Su Tesisatçısı
Mustafa Kemal Su Tesisatçısı (0312 479 12 06) Ankara‘da su tesisatı sorunlarıyla karşılaşmak, sık...
Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor
Soğuk hava koşullarının hakim olduğu kış aylarında insanlar, herhangi bir iç mekana girerek ısınmak i...
Pimaş Açma hizmetleri – Pimaş açma nasıl yapılır?
Mutfak, banyo ve tuvalet alanlarında yer alan pimaş borular, pissuların kanalizasyon sistemine aktarılması ...
Banyo yer süzgeci koku, yer süzgeçleri ve koku
Yer süzgeci, zemin drenajı olarak geçer. Günümüzde birçok yeni sistem yer süzgeci, hem konutlarda, hem d...
İlaçlı Petek Temizliği Nasıl yapılır? – İlaç kullanımı
Kombi cihazlarının ve bu cihazlara bağlı bulunan peteklerin temizliğinde kullanılan kimyasallar, ilaç ola...