İlaçlı Petek Temizliği Nasıl yapılır? – İlaç kullanımı

Kombi cihazlarının ve bu cihazlara bağlı bulunan peteklerin temizliğinde kullanılan kimyasallar, ilaç olarak adlandırılır. İlaç tabiri halk arasında ve tesisat firmaları arasında yaygın olarak kullanılır. İlaçlı petek temizliği, peteklerin temizlenmesini ve aynı zamanda korunmasını sağlayan bir işlemdir. Bu yazımızda ilaçlı petek temizliğinin nasıl yapıldığını aşamaları ile birlikte anlatacağız.

İlaçlı petek temizliği

İlaçlı petek temizliği

Ayrıca bu yazımızda belirli bir marka üzerinde yoğunlaşacağız. Buradaki amacımız, kaliteli olan ürünlerin tanıtımının da bizce yapılmasının gerekli olduğu düşüncesidir.

İlaçlı petek temizliği – Rothenberger

Rothenberger markası aynı zamanda, tesisat yıkama makinesi de bulunan ve tesisat firmaları arasında bilinen bir markadır. Bu markanın tesisat üzerine birçok makinesi de bulunur. Tesisat borularında meydana gelen kireçlenme ve paslanma gibi olumsuz durumları gidermekte kullanılır. İlaçlı petek temizliği işleminde, birçok firma tarafından kullanıldığını söyleyebiliriz.

Kimyasalın içerisinde hidroklorik asit bulunmaz. Bu sayede tesisatta delinmelere ya da çürümelere yol açmaz. Bunun yerine formik asit denilen özel bir kimyasal bulunur. Bu kimyasal borulara zarar vermeden temizleme özelliğine sahiptir.

Petek ve tesisatın temizlendiğini, kimyasalın renk değiştirmesinden anlayabilirsiniz. Bu kimyasal, diğerlerinde olduğu gibi su ile inceltilerek birlikte kullanılır. Yoğun bir formülü olduğundan tek başına kullanılmaz.

Tesisat borularını ve petekleri korozyona karşı koruma özelliğine sahiptir. Her ne kadar bakır ve demir borular için uygun olsa da, plastik tesisat borularında da etkili olduğu görülmüştür.

Kimyasalı %10 ya da %30 oranında su kullanılarak inceltip kullanabilirsiniz. Tüm petek temizleme kimyasallarında olduğu gibi bu kimyasalın asidik etkilerini gidermek için durulama işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Durulama işlemi en az iki defa yapılmalıdır. Genelde bu işlem için petek yıkama makinesi kullanılır. Sisteme verilen basınçlı su ile hem ilaç etkileri giderilir, hem de ilaçtan arta kalan etkiler giderilir.

İlaçlı petek temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Bu başlığı tesisat firmaları için açıklamayı uygun gördük. Ancak genel amacımız insanları bilgilendirmek olduğu için, bu başlıktaki yazı her iki amaca da hizmet edecektir.

İlaçlı petek temizliği işleminde;

  • Temizleme yapılmadan önce kombi cihazı da dahil olmak üzere tüm sistem kontrol edilmelidir. Bu kontrolün amacı, daha önceden yapılmış olan ve yanlış uygulanan temizleme işlemi sonucunda tesisatın ya da peteklerin zarar görüp görmediğinin anlaşılmasıdır. Ayrıca tesisatta herhangi bir delik ya da çürüme durumu varsa, temizlik işlemine başlanmadan önce bu kusurların giderilmesi gerekir.
  • Kaliteli bir petek temizleme makinesi ve kaliteli bir kimyasal kullanılmalıdır. Asidik değeri fazla ya da az bir kimyasalın kullanılması, yapılan tüm işlemlerin boşa gitmesine neden olabilir.
  • Kimyasal su ile doğru oranda ve ürünün açıklamalarına göre karıştırılmalıdır.
  • Kimyasalın sisteme nasıl verilmesi gerektiği bilinmelidir.
  • Durulama işleminde makine yardımı ile tesisat borularına verilen su basıncı iyi ayarlanmalıdır. Aksi takdirde fazla basınçtan dolayı tesisat boruları patlayabilir.
  • Temizleme işleminden sonra gerekli kontrollerin yapılması ve müşterinin bilgilendirilmesi gerekir.

Bu altı maddenin gereği gibi uygulanması halinde, sorunsuz bir temizleme işleminden bahsedilebilir. Bakır borular pislik tutmaz, bu bilgiyi birçok kişi bilmeyebilir. Ancak bakır borular pahalı olduklarından dolayı günümüzde daha ucuz olan plastik borular, tesisatlarda kullanılmaktadır.

İlaçlı petek temizliği

İlaçlı petek temizliği

Galvaniz ve demir boruların kullanımı da günümüzde yaygınlığını yitirmiştir. Yakın bir zamanda kombi çıkışlarında demir borular, diğer tesisatlarda ise plastik borular kullanılıyordu. Ancak günümüzde çoğunlukla plastik borular tercih edilir olmuştur. İç tesisatta kullanılan plastik boruların avantajı, paslanma sorununun olmamasıdır.

Benzer Yazılarımız

Yangın hidrantı kaçağı Antalya, Hidrant kaçakları
Hidrantlarda, depolardan gelen yüksek basınçta ve hacimde su bulunur. Yangın anında müdahale yapıldığı...
Ankara Pimaş Açma
Ankara Pimaş Açma Firmaları Evinizde ya da iş yerinizde canınızı sıkan bazı durumlar olur. Bunlar patla...
Mutfaktan Alt Kata Su Sızıyor
Mutfaktan Alt Kata Su Sızıyor (Angora Tesisat) Mutfaktan Alt Kata Su Sızıyor, hem üst kat hem de alt kat sa...
Petek temizleme ankara fiyat hakkında bilgiler
Petek temizliği düzenli olarak yapılmadığında, hem ısınma problemleri yaşarsınız hem de daha fazla ma...
Yerden ısıtma temizliği Ankara – Temizlik nasıl yapılır?
Günümüzde avantajları ve daha fazla ısı sağlaması açısından, yerden ısıtma sistemleri birçok evde ...
Ankara Su Kaçağı Onarımı
Ankara Su Kaçağı Onarımı (Angora) Sızıntılar mülklerde baş belasıdır diyebiliriz. Tamir konusu da ç...