Akan tavana ne yapılır? – Akan tavan çözümleri

Tavanda meydana gelen su kaçaklarında birçok kişi telaş yapar ve aslında ne yapacağını bilemez. Akan tavana ne yapılır? Sorusunun cevaplarınız bu yazımızda ayrıntılı olarak vereceğiz. Böylelikle tavandan gelen suyun nedenlerini ve ilk olarak ne yapılması gerektiğini ayrıntılı olarak bileceksiniz. Ayrıca tavandan akan su ile ilgili tesisat firmalarının ne gibi çözümler ürettiklerini de anlatacağız.

Akan tavana ne yapılır?

Akan tavana ne yapılır?

Akan tavana ne yapılır? Öncelikle ne yapmalısınız?

Tavanınızdan su akıyorsa, üst komşunuzun temiz su ya da pissu tesisatlarında sorun var demektir. Eğer temiz su tesisatında su varsa, herhangi bir koku ya da sarı su lekesi tavanda görmezsiniz. Ancak sarı su lekesi ya da kötü bir koku söz konusu ise o zaman pissu tesisatında bir sorun var demektir.

Temiz su tesisatından meydana gelen sorunlarda öncelikle, üst kattaki komşunuzu durumdan haberdar etmelisiniz. Daha sonrasında üst komşunuzdan ana vanayı kapatmasını isteyin. Böylelikle su akışını kesmiş ve daha fazla tavandan su akmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca üst komşunuzdan sorunun giderilmesi adına, tesisat firmasından yardım almasını söyleyebilirsiniz.

Eğer sorun pissu tesisatından kaynaklanıyorsa, o zaman hiç zaman kaybetmeden tesisat firmasından yardım almalısınız. Daha doğrusu komşunuzu bu yönde uyarmalısınız.

Bazı ev sahipleri evlerini su basmalarına karşı sigortalatır. Buradaki amaç, ev sahibinin elinde olmayan nedenlerle evini su bastığında zararını tazmin içindir. Aynı şekilde, tavandan su akması da bu kapsamda değerlendirilir. Eğer sizin de böyle bir sigortanız varsa, sigorta şirketiniz ile görüşmeniz gerekir.

Tavandan su akması durumunda bazı kişiler, belediyeden yardım isteyebilir. Aslında belediyeden yardım almak, her ne kadar ilk başta mantıklı gibi görünse de, belediye hizmetlerinin yoğunluğu göz önüne alındığında, zaman kaybından başka bir işe yaramayacağı anlaşılabilir.

Tavandan su akmasına firma çözümleri

Tesisat firmaları bu konuda uzmanlaştığı için tavandan akan su sorununu kısa sürede çözümleyebilirler. İlk olarak firmaların yaptığı iş sorunun nereden kaynaklandığını bulmaktır. Bunun için firmaların ellerinde bulunan gelişmiş cihazlar kullanılır.

Akan tavana ne yapılır? Sorusuna tesisat firmalarının yapmış oldukları işlemler açısından bakmak faydalı olacaktır.

Firmaların ellerinde hem su kaçaklarını tespit için, hem de tamir için gelişmiş cihazlar bulunmaktadır. Gelin isterseniz birlikte bu cihazların ne olduklarına ve nasıl kullanıldıklarına bakalım.

Akustik arıza tespit cihazı ile akan tavan tespiti:

Bu cihaz tesisattan gelen sesleri ve titreşimleri anında algılayabilir. Üç parçadan oluşur. Birinci parça gövde kısmıdır ve gelen verileri gösterir. İkinci parça sensordur. Bu parça yüzeye tutulduğunda, yüzeyin altındaki seslerin algılanmasını sağlar. Son parça ise kulaklıktır. Kulaklık dış ortamdaki sesleri izole eder ve böylelikle iç ortamdan gelen sesler ile karışmamasını sağlar. Ayrıca kulaklık sayesinde net bir ses elde edilebilir.

Akan tavana ne yapılır?

Akan tavana ne yapılır?

Termal kamera ile akan tavan tespiti:

Termal kameralar birçok alanda kullanılır. İlk kullanım alanı askeridir. Daha sonraları sanayide kullanılan makine arızalarının tespiti için kullanılmıştır. Tesisat alanına girişi yeni olmasına rağmen, tesisatlardaki kaçakları başarı ile tespit edebilmiştir. Bu cihaz hem soğuk su tesisatlarında, hem de sıcak su tesisatlarında kullanılabilir. Elde taşınabilir ve oldukça hafiftir. Ayrıca boyun askı aparatı sayesinde, cihazı kullanmaya ara verip diğer işlerde kolaylıkla halledilebilir. Termal kamera ekranında soğuk alanlar mavi ile sıcak alanlar ise kırmızı ile gösterilir. Tesisat kaçaklarında ya da su sızdırma durumlarında, renk değişimlerinden durum kolaylıkla tespit edilebilir.

Nemölçer cihazı ile akan tavan tespiti:

Bu cihaz sık olarak kullanılmasa da ortamdaki bağıl nemi tespit etmesi açısından, akustik arıza tespit cihazına yardımcı niteliğindedir. Tavan alanlarında oluşan nemin türünü tam olarak tespit edebilir. Bazı durumlarda tavan alanında meydana gelen nem, tesisat kaçakları ile karıştırılabilir. İşte bu cihaz bu karışıklığın önüne geçmek için kullanılır.

Akan tavan nasıl tamir edilir?

Su sızıntısı söz konusu ise tavan alanlarında sıva döküntüleri ve küflenme gibi belirtiler görülebilir. Bunun anlamı, su sızıntısının uzun bir süre fark edilmemesi ve tavan alanına zarar vermesidir. Su kaçaklarında ise yoğun bir sıvı akışı gözlemlenebilir.

Tesisatlarda meydana gelen sızıntıları genelde, su borularındaki kılcal çatlaklar ve mikro delikler nedeniyledir. Bu gibi durumlarda özel bir kimyasal kullanılır. Bu kimyasal sisteme verildiğinde hava ile reaksiyona girer ve tesisat yüzeyinde sert bir tabaka oluşturur. Böylelikle su borusu üzerinde sızıntıya neden olan çatlaklar ve delikler kapatılmış olur.

Eğer tesisatta onarılamayacak düzeyde kırılma ya da kopma durumu varsa, o zaman tesisat borusu değiştirilir. Parça değişimi pissu ve temiz su tesisatında da aynıdır. Genelde su kaçakları su borularının ek yerlerinde meydana gelir. Bunun nedeni ek yerlerinin yeterince sağlam yapılmamasıdır. Bazı durumlarda ise şebekeden aşırı basınçlı su bu duruma neden olur.

Akan tavana ne yapılır? Sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde anlattık. Bu aşamadan sonra böyle bir sorunla karşılaştığınızda, artık ne yapacağınızı biliyorsunuz. Ayrıca tamir aşamalarının da neler olduğunu öğrenmiş oldunuz.

Benzer Yazılarımız

Ankara Gizli Su Kaçağı Tespiti
Ankara Gizli Su Kaçağı Tespiti (Angora Tesisat) Ankara’da Gizli Su Kaçağı Tespiti: Su Kayıplarını...
Çukurambar Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti
Çukurambar Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti (0312 479 12 06) Su kaçakları, evlerde ve iş yerlerinde oldu...
Duvarda Islağın Nedenleri
Duvarda Islağın Nedenleri Bir anda evinizin zemin ve duvarlarında ıslanmalar fark ettiniz? Su Kaçağı oldu...
Su Kaçak Firmaları
Su Kaçak Firmaları Ankara Su Kaçak Firmaları için Ankara merkezli firmamız ile iletişime geçebilirsiniz....
Kırmadan Su Kaçağı Bulma
Kırmadan Su Kaçağı Bulma (Ankara) Su kaçakları genellikle evin tuvalet banyo ve mutfak gibi bölümlerinde...
Kameralı kanal açma fiyatları hakkında faydalı bilgiler
Kanal açma işlemlerinin nasıl yapıldığına dair, daha önceden de sitemizde bilgi vermiştik. Biraz daha d...