Kırmadan Tıkanıklık Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Noktasal Kırmadan Tıkanıklık Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Noktasal Kırmadan Tıkanıklık Açma işlemleri nasılı yapılır sorularını bize yöneltebilirsiniz. Uzaman ekip arkadaşlarımız hemen cevaplayacaktır. Kesin ve Kalıcı çözümler.Gerek temiz su tesisatlarında olsun, gerekse pis su tesisatlarında olsun, kırmadan tıkanıklık açma işlemi artık teknolojinin de yardımı ile kolaylıkla yerine getirilebiliyor. Ancak burada diğer işlerde olduğu gibi insan faktörü devreye giriyor.

Biraz zihnimizi zorlayalım ve geçmişe dönelim. Bundan onlarca yıl önce, temiz su ya da pissu tesisatlarında herhangi bir arıza olduğu zaman, tesisatçı çağırırdık. Tesisatçı işinde ne kadar usta olursa olsun, ya da ne kadar tecrübeli olursa olsun, arızayı tespit edebilmek için mutlaka bir yerleri kırıp dökmek zorunda kalırdı.

Kırmadan Tıkanıklık Açma

Arızanın giderilmesi ile derin bir nefes alırdık. Ancak arkada kalan pisliklerin temizlenmesi, aldığımız nefesin burnumuzdan gelmesine neden olurdu.

Aslında geçmişe gitmeye gerek yok! Çünkü hala günümüzde bu yöntemle çalışanlar var. Ancak teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte, artık tıkanıklıkların giderilmesi için gelişmiş cihazlar kullanılıyor.

Kırmadan tıkanıklık açma işlemi hakkında kısaca bilgilendikten sonra, arızanın kırmadan ya da dökmeden nasıl tespit edildiğine gelin yakından bakalım.

Kırmadan Tıkanıklık Açma Tespit İşlemleri

Tıkanıklık açma işleminden önce arızanın tespit edilmesi işlemi oldukça önemli! Zaten eski yöntemlerle yapılan tıkanıklık açma işlemlerinde ana sorun, tıkanıklığın ilk seferinde tespit edilememesiydi.

Kırmadan tıkanıklık açma işlemlerinde ise tamamen teknolojiden ve tecrübeden yararlanılıyor. Biz burada piyasada en çok kullanılan cihazlardan ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Tabi burada unutulmaması gereken nokta, cihazlar ne kadar üstün olursa olsun, onu kullanmayı bilmeyen ve tecrübeli olmayan kişilerin elinde hiçbir işe yaramayacaktır. Bu yüzden insan faktörü teknolojiye rağmen hala en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor.

V18 Akustik Tespit Cihazı:

Arızanın nerede olduğunu tespit için iki tür cihaz kullanılıyor. Bunlardan bir tanesi, akustik prensibine göre çalışan cihazdır. Akustik ses tespit cihazı diyebileceğimiz bu tür cihazlar, birçok marka altında piyasada satılıyor. Ancak biz burada cihazın teknik özelliklerine kısaca değinip, işlevleri üzerine odaklanacağız.

V18 marka akustik ses tespit cihazı, tesisat içerisinde bulunan suyun seslerini toplar ve sınıflandırır. 150 saate kadar çalışabilme özelliği vardır. 3 saatte şarjını doldurabilirsiniz. 50 cm derinliğe kadar olan tesisatta meydana gelen kaçağı ya da arızayı çok kısa bir sürede tespit eder. Bu tespit işlemi 5-6 bar basınca kadar olanları kapsar. Daha fazla basınç söz konusu olduğunda, daha fazla derinliklerde tespit işlemi yapılabilir.

Tüm yüzeylerde bu cihaz başarı ile çalışır.

Kırmadan tıkanıklık açma

V18 AKUSTİK SES TESPİT CİHAZI

Ridgid El Tipi Gözlem Kamerası:

Tıkanıklığın nereden kaynaklandığının tespitinde kullanılan bir başka cihaz da, el tipi gözlem kamerasıdır. Renkli ekrana sahip olan bu cihaz, LED ışıklandırma tertibatına sahiptir. 3 metre derinliğe kadar uzatılabilen kamera kablosu ile tesisatta meydana gelen arızaları ve türlerini kolaylıkla tespit edebilirsiniz. 17 mm kamera başlığına sahip olan bu cihaz isteğe bağlı uzatma kabloları ile tesisat derinlerinde meydana gelen arızaları kolaylıkla tespit edebilir. Kırmadan tıkanıklık açma yöntemlerinden en etkilisidir diyebiliriz.

Kırmadan tıkanıklık açma

Ridgid El Tipi Gözlem Kamerası

Termal Kameralar:

Aslında termal kameralar, sanayide ve birçok alanda kullanılıyor. Özellikle askeri endüstride ortaya çıktıklarını söyleyebiliriz. Şimdilerde ise tesisatlarda bulunan kaçakların tespitinde başarı ile kullanılıyorlar. Piyasada satılan birçok marka olsa da genel olarak özellikleri şunlardır:

  • -20 °C ile +250 derece arasında başarı ile çalışırlar.
  • ±2 °C, ile % ± 2 değerleri arasında hassas bir ölçüm aralığına sahiptirler.
  • Ekran çözünürlüğü 160 x 120 piksel aralığındadır.
  • Soğuk ya da sıcaklık farklarını anında tespit edebilir ve ekranda görüntüleyebilirsiniz.
  • Son derece hassas olan ölçüm değerleri ile kırmadan tıkanıklık açma işlemlerini kısa bir sürede ve kolaylıkla yerine getirebilirsiniz.

Termal kameralar, kızılötesi ışınlar ile çalışırlar. Bu yüzden arada duvar engeli olsa bile görüntüleme yapabilirler. Duvarların ötesini sıcaklık algılamasını, kızılötesi ışınların nesnelere çarpması ile elde ederler.

Kırmadan Tıkanıklık Açma Cihazı

Tespit işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra sıra, tıkanıklık sorununu çözmeye gelir. Bu işlem için yine robot olarak bilinen cihazlar kullanılır.

Piyasada birçok cihaz bulunmasına rağmen biz burada en çok kullanılan bir tanesinden bahsedeceğiz. Rothenberg marka bu cihaz 16/22 milimetre spiral bir uca sahiptir. Değişik boyutlarda bulunan uç seti ile birlikte, her türlü tıkanıklığı rahatlıkla açabilirsiniz.

İşinde uzman tesisatçılar hızlı bir şekilde tıkanıklığı tespit ettikten sonra, kırmadan tıkanıklık açma işlemini gidere bu robotun uçlarını bırakarak gerçekleştirirler.

Benzer Yazılarımız

Kamera ile lavabo açıcı – Kamera ile lavabo açma nedir?
Lavabo açma işlemlerinde günümüzde gelişmiş kamera cihazları kullanılıyor. Bu cihazların en büyük ...
Tuvalet açıcı maddeler – Tuvalet kimyasalları
Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız tuvaletlerimiz tıkanıklık yaşayabilir. Tuvalet tıkanık...
Ankara Su Kaçağı Firması
Ankara Su Kaçağı Firması Ankara Su Kaçağı Firması – Hızlı ve Etkili Çözümler: Su kaçağı, ...
Petek Temizlik Kimyasalı Nasıl Kullanılır? Kimyasal özellikleri
Piyasada birçok türü bulunan petek temizlik kimyasalı, peteklere zarar vermeden temizlemenin en etkili yolla...
Kombi yerden ısıtma –  Isı kaybına son
Türkiye’de yerden ısıtma sistemi 1980 yılında uygulamaya geçilen bir sistemdir. Ülkemizde kombilere ba...
Su sızıntısı tamiri nasıl yapılır? – Sızıntı tamir işlemleri
Tesisatlarda meydana gelen sızıntılar, tespit edilmesi zor olan durumlardandır. Tamiri her ne kadar kolay ol...