Tuvalet tavanından su akıyor – Tavandan su akma nedenleri

Tesisat kaçakları ya da tıkanıklıkları en çok da tuvalet alanlarında meydana gelmektedir. Tuvalet alanlarında bulunan tesisat kaçaklarının birçok nedeni vardır. Biz bu yazımızda tuvalet tavanından su akıyor problemini ve tesisatlarda neden su kaçağı meydana geldiğini ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Ayrıca kaçakların bulunmasında izlenen yöntemlerden ve kullanılan cihazlardan bahsedeceğiz.

tuvalet tavanından su akıyor

tuvalet tavanından su akıyor

Temiz su ve pissu tesisatları tuvalet ve banyo alanlarından geçer. Genelde bu şekilde tasarlandıkları için burada bulunan tesisatlarda bir kaçak söz konusu olduğunda, alt katın tavanından sızma şeklinde kendisini gösterir. Tesisatların şap betonu içerisinden geçmesi ve döşeme betonuna yakın olması, sızmanın daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesinin nedenidir.

Tuvalet tavanından su akması hızlı ya da yavaş bir biçimde gerçekleşebilir. Bunun nedeni burada bulunan tesisat borularındaki çatlağın ya da kırığın derecesidir. Eğer borudaki çatlak ya da kırık miktarı fazla ise akan su miktarı da fazla olur. Aynı zamanda hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Bazen bu durum haftalarca anlaşılmayabilir. Ancak, tuvalet tavanlarında oluşan küflenme ve ıslaklık, bu durumun en belirgin göstergelerindendir.

Eğer pissu tesisatlarından kaynaklı bir sızıntı durumu varsa, tuvalet tavanından su akmasının yanı sıra kötü bir koku da gelebilir. Küflenme ve sıvalarda dökülme durumu da burada bir sorunun olduğunu gösterir.

Tuvalet tavanından akan suyun nedenlerinden bahsettikten sonra, bu suyun nasıl kesin olarak tespit edildiğinden bahsedeceğiz.

Tuvalet tavanından su akıyor – Akan su nasıl tespit edilir?

Günümüzde ilkel ve eskimiş yöntemlerin yerini yenileri aldı. Özellikle tesisat alanında gelişmiş cihazların kullanılması ile birlikte, su kaçaklarının tespit edilmesi daha kolay hale geldi. Ayrıca su kaçağı tespiti daha hızlı ve herhangi bir kırıp dökme işlemi olmadan yapılabilir hale geldi.

Tuvalet tavanından su akıyor sorununun çözümünde de gelişmiş cihazlar kullanılıyor ve sorun kısa bir süre içerisinde giderilebiliyor.

Akustik arıza tespit cihazı ile akan suyu bulma

Tuvalet tavanından akan suların sebebinin bulunmasında kullanılan cihazların ilki, akustik arıza tespit cihazıdır. Bu cihaz, ıslak zeminlerdeki döşemelerin altında bulunan tesisatlardaki seslerin ve titreşimlerin algılanmasını sağlar. En küçük ses ve titreşimleri algılayabilir. Bu özelliği sayesinde tesisatlarda meydana gelen kaçakları noktasal olarak tespit edebilir.

Cihazda bulunan sensor, yüzeylerin altındaki seslerin algılanmasını sağlar. Kulaklık ise dış ortamdaki sesleri yalıtır ve iç ortamdaki seslerin daha iyi duyulmasını sağlar. Soğuk su ve sıcak su tesisatlarında meydana gelen kaçakları noktasal olarak tespit eder.

Cihazın kullanımı oldukça basittir. Yapılacak iş yalnızca tesisat olması muhtemel yüzeye sensor aparatını tutmak ve içeriden gelen sesleri dinlemektir. Ancak iç kısımdan gelen seslerin dinlenmesinin yanı sıra doğru bir şekilde yorumlanması da gerekebilir. Yüzeylerin altından gelen seslerin ayırt edilmesi, kaçağın yerinin tam olarak tespit edilebilmesi için gereklidir.

Termal kamera ile akan suyu bulma

Bir diğer su kaçağı tespit cihazı, termal kameradır. Aslında uzun bir zaman boyunca askeri amaçlı olarak kullanılan bu cihaz, daha sonraları sanayi alanında meydana gelen makine arızalarının tespit edilmesinde kullanılmış ve son olarak, tesisat dünyasında da kullanılmaya başlanmıştır.

Termal kamera en küçük ısı değişimlerini algılama özelliği sergiler. Bu özelliği ile tesisatlarda meydana gelen ısı değişimlerini algılayabilir. Isı değişimleri, tesisatın bu noktasında bir sorun olduğunun işaretidir. Cihazın ekranında sıcak alanlar kırmızı renk ile soğuk alanlar ise mavi renk ile gösterilir. Elde taşınabilen bu cihazı kullanmak oldukça kolaydır. Tesisatın olduğu yerlerde yüzeyde cihazın gezdirilmesi yeterlidir.

Nemölçer cihazı ile akan suyu bulma

Bir diğer kaçak tespit cihazı ise nemölçer cihazıdır. Bu cihaz nadir olarak kullanılsa da, ortamdaki nem oranının aşırı olması ile tesisatlarda bir sorun olduğuna dair bizlere bilgi verir. genelde akustik arıza tespit cihazı ile birlikte kullanılır.

Tuvalet tavanından akıyorsa ne yapmalıdır?

Aslında burada sorun üst komşunuzdadır. Üst komşunuzun tesisatlarında bir sorun olduğundan dolayı, bu durumdan siz etkilenirsiniz. Tavandan su akması sorununa bir an önce çözüm bulunması gereklidir. Öncelikle yapılacak iş komşunuzu bu konuda uyarmak ve suyun kesilmesi için vanaların kapatılmasını söylemek olacaktır.

Daha sonrasında ise uzman bir tesisatçıdan yardım alınmalıdır. Yalnızca kontrol amaçlı da olsa uzman bir tesisatçı çağırmak faydalı olacaktır. Tesisatçı sorunun kaynağını bulduktan sonra, kısa bir sürede tamir işlemini gerçekleştirecektir.

tuvalet tavanından su akıyor

tuvalet tavanından su akıyor

Tamir işlemi ise aslında kısa süren ve kolayca yapılan bir iştir. Tesisatçılar soğuk su tesisatlarında meydana gelen çatlakları ve kırıkları iki şekilde tamir ederler.

Yöntemlerden bir tanesi kimyasal ile tamirdir. Tuvalet tavanından su akıyor sorununda tesisatta bulunan çatlaklar için özel olarak üretilen kimyasallar kullanılır. Bu kimyasallar su ile reaksiyona girdiğinde, boru içerisinde bir tabaka oluşmasını sağlarlar.

Oluşan bu tabaka çatlakları kapatır ve sızıntıyı keser.

Bir diğer yöntem ise boruların değiştirilmesidir. Genelde kırık olan borularda bu yöntem tercih edilir. kimyasal maddenin tamir edemediği boruların değişmesi gerekir. Tespit işlemi yapıldıktan sonra sorunun olduğu yerdeki döşeme sökülür. Noktasal olarak tespit yapıldığı için genellikle bir ya da iki adet fayansın ya da karonun sökülmesi yeterlidir.

Daha sonra kırık olan boru değiştirilir ve yerine yenisi takılır. Tamir işlemi tamamlandıktan sonra sökülen döşemeler tekrardan yerine takılır.

Benzer Yazılarımız

İlaçlı Petek Temizliği Nasıl yapılır? – İlaç kullanımı
Kombi cihazlarının ve bu cihazlara bağlı bulunan peteklerin temizliğinde kullanılan kimyasallar, ilaç ola...
Su Kaçağı Tespit Fiyatı Bilmek Neden Önemli?
Su kaçağı tespit fiyatı pek çok insanın merak ettiği bir soru. Hayatımızın her alanında kullandığı...
Su Faturası Yüksekliği Nedenleri
Su Faturası Yüksekliği Nedenleri Bu yazımızda evlerde birden bire sorun haline gelen su kaçakları hakkın...
Su Kaçağı Tespiti Cihazı İle Kesin Çözüm
Son yıllarda tesisat konusunda çıkan yenilikler arasında su kaçağı tespiti cihazı için kullanılan cih...
Ankara Tesisat Ustası
Ankara Tesisat Ustası (Su Kaçak Tespiti) Su Kaçak Tespiti ve Onarımı Ankara Tesisat Ustası için çok zor ...
Robotla Su Kaçağı Bulma Yöntemleri – Robotla su kaçağı
İşyerlerinde, sanayi yerlerinde ve binalarda bulunan dairelerde meydana gelen tesisat kaçakları büyük bir ...