Su kaçak tespiti Ankara – Nasıl tespit edilir?

Su kaçakları daha çok eski yapılarda ortaya çıkmaktadır. Ancak tesisat döşemesinde yapılan hatalardan kaynaklı olarak yeni olan binalarda da ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda kalitesiz malzeme kullanılması yüzünden de su kaçakları ortaya çıkabilir. Su kaçak tespiti Ankara ilinde bu bağlamda nasıl yapılıyor, bu yazımızda sizlere anlatacağız. Ayrıca su kaçak tespitinde kullanılan yöntemlerden ve cihazlardan da bahsedeceğiz. Ancak öncelikle su kaçağı belirtilerinden bahsetmek daha doğru olacaktır.

Su kaçak tespiti Ankara

Su kaçak tespiti Ankara

Su kaçak tespiti Ankara – Su kaçağı belirtileri

Su tesisatlarında meydana gelen çatlaklar ve kırılma gibi durumlar kendisini değişik şekillerde gösterir. Eğer tesisat duvar ya da tavan içerisinden geçiyorsa, bu alanlarda oluşan nem, sızıntı ya da kaçak olduğunun işaretidir. Aynı şekilde şap içerisinden geçen tesisat borularında meydana gelen kaçaklarda, eğer parke gibi döşeme elemanları bulunuyorsa, parkelerin kabarması şeklinde kendisini gösterecektir.

Fayans ve granit gibi döşemelerde bu gibi belirtiler görünmez. Ancak yine de bu gibi alanlarda kaçak olup olmadığı gelişmiş cihazlar yardımı ile bulunabilir. Öncelikle ortada bir sorunun olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Islak zeminlerde bulunan döşeme altlarında yer alan tesisatlarda herhangi bir kaçak ya da sızıntı olup olmadığının tespiti için bazı işaretlerin takip edilmesi gerekir.

Eğer yüksek oranda su faturası geliyorsa, öncelikle tesisata bağlı olan ana vanaların kapatılması ve su saatinin kontrol edilmesi gerekir. Vanalar kapalı olduğu halde su saati dönüşü devam ediyorsa, tesisatlarınızda sorun var demektir.

Aynı durumu kombi cihazlarının basınç göstergelerinden de takip edebilirsiniz. Eğer sürekli olarak kombi su basıncı düşüyorsa, o zaman tesisatlarda kaçak durumu söz konusudur. Normal şartlarda kombi basıncının 1,5 barın altına düşmemesi gerekiyor.

Ayrıca fayansların derz dolgularında meydana gelen renk değişimlerinden de su kaçağı olduğu tahmin edilebilir. Ancak kesin su kaçağı vardır denilemez.

Duvar ve tavan alanlarında görülen küflenme ve sıva dökülmeleri de su kaçağı göstergesi olabilir. Ancak küf ve sıva dökülmesi durumları yalıtım eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bu yüzden kesin sonuç, cihaz ile kaçak tespitinden sonra elde edilebilir.

Su kaçak tespiti Ankara

Su kaçak tespiti Ankara

Bir diğer belirti de nem oranının fazla olduğu yerde görülen böceklerin varlığıdır. Bu belirti de kesin olamayabilir, çünkü ortamın temizliğinden kaynaklı bir sorun da olabilir.

Su kaçağı tespit yöntemleri ve kullanılan cihazlar

Su kaçağında tespit yöntemleri genelde her firma tarafından aynı olmak üzere kullanılırlar. Genel olarak günümüzde gelişmiş cihazlar yardımı ile yapılırlar. Bu yüzden biz öncelikle, yöntemlerden daha sonra da kullanılan cihazlardan bahsedeceğiz.

Su kaçak tespiti Ankara ilinde kullanılan yöntemler, diğer illerde kullanılan yöntemler ile aynıdır. Genelde öncelikle daire sahibinden ön bilgi alınır. Daha sonrasında sorunun olması muhtemel yer incelenir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi duvar, tavan ya da parke gibi alanlarda görülen su kaçağı işaretleri, eldeki cihazlar ile araştırılır ve sonuçlardan emin olunur.

Cihazlar ile kesin olarak tespit yapıldıktan sonra tamir işlemlerine başlanır. Su kaçak tespitinde ayrıca, ana vanalar kapatılır.

Bahsettiğimiz bu yöntemin dışında genel olarak kaçak tespit işlemleri, cihazlar yardımı ile yapılır. Cihazların yardımı ile yapılan yöntemler, cihazın yapısına göre değişkenlik gösterir.

Akustik arıza tespit cihazı ile su kaçak tespiti:

Tesisattan gelen seslerin cihaz yardımı ile dinlenmesi ve su kaçağının tespit edilmesidir. Akustik arıza tespit cihazı, sensor ve kulaklıktan meydana gelir. Cihazın sensoru tesisatın olduğu muhtemel yüzeye tutulur ve yüzeyin altından gelen sesler incelenir. Cihazda bulunan kulaklık sayesinde dış ortamdaki sesler, iç ortamdan gelen sesler ile karışmayacak biçimde izole edilir. Bu sayede su kaçağının yeri noktasal olarak tespit edilmiş olur. Tesisat borularındaki çatlaklardan ya da kırık yerlerden gelen su sesleri ile normal bir tesisattan gelen su sesleri farklıdır. İşte bu seslerin ayırımını hem cihaz, hem de deneyimli personel yerine getirmektedir.

Termal kamera ile su kaçağı tespiti:

Su kaçak tespitinden kullanılan ikinci cihaz ise termal kameradır. Aslında tesisat dünyasına yeni giren bu cihaz, kolay ve hızlı sonuç alınması bakımından tesisat firmaları arasında çokça tercih edilir olmuştur. Tesisatın olduğu yüzeylere tutularak, tesisatın ısı değişimlerini bu cihazla gözlemlemek mümkündür. Hem soğuk su tesisatlarında, hem de sıcak su tesisatlarında kullanılabilir. Sıcak alanlar cihazın ekranında kırmızı ile soğuk alanlar ise mavi ile gösterilir. Tesisatlarda meydana gelen su kaçakları, renk değişimlerinden gözlemlenebilir. Aynı şekilde cihazdaki verilerin yorumlanması için de deneyimli bir personelin olması şarttır.

Nemölçer cihazı ile su kaçağı tespiti:

Aslında bu cihaz tesisatçılar arasında pek kullanılmaz. Genelde akustik arıza tespit cihazının verilerini teyit amaçlı kullanılır. Ortamda bulunan bağıl nemi hassas olarak ölçtüğü için normalin dışındaki nem değişimlerinden su kaçağı olduğu bu cihaz sayesinde anlaşılabilir.

Su kaçak tespitinin yapılmasının önemi

Yukarıda bahsettiğimiz cihazlar ve yöntemler sayesinde su kaçakları hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca herhangi bir kırma ya da dökme işlemine gerek olmadan kaçak tespiti yapılabilmektedir.

Eğer tesisatlarınızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ya da herhangi bir işaret elde etmişseniz, bir an önce uzman bir tesisat firmasından yardım almanız gerekebilir.

Su kaçağı sorunun bir an önce giderilmesi, zaman ve para kaybının önüne geçecektir. Ayrıca sorunun çözümü birçok açıdan sorunu yaşayan kişinin kayıplarını da engelleyecektir.

Su kaçak tespiti Ankara firması olan Angora Tesisat firmasının uzmanlığından ve deneyiminden, su kaçağı tespit işlemlerinde de yararlanabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Ankara Su Kaçağı Bulma
Ankara Su Kaçağı Bulma Firmaları Ankara Su Kaçağı Bulma konusunda tecrübeli Firmaları aramalısınız....
Banyo su sızıntısı tamiri nasıl yapılır? – Su sızıntısı nedenleri
Banyo alanlarında meydana gelen su sızıntılarını iki grupta ele almak mümkündür. Bunlar, pissu tesisatl...
Petek temizliği tasarruf sağlar mı?
Günümüzde yaşam alanı olarak kullanılan binaların neredeyse hepsinde ısıtma sistemi bulunması dolayıs...
Su Kaçağı Tespiti Ankara
Su Kaçağı Tespiti Ankara Firmaları Su Kaçağı Tespiti Ankara için güvenilir Firmaları bulma konusunda d...
Çamaşır makinesi giderinden su gelmesi – Çamaşır makinesi gideri
Farklı modellerde olsa da, çamaşır makinesi giderleri hep aynı yere gider. Çamaşır makinesinde bulunan v...
Su kaçağı tespiti nasıl yapılır? – Kaçak tespiti
Temiz su tesisatlarında kaçak ya da sızıntı tespiti birkaç yönteme göre yapılabilir. Herhangi bir alet ...