Petek temizliği tasarruf sağlar mı?

Günümüzde yaşam alanı olarak kullanılan binaların neredeyse hepsinde ısıtma sistemi bulunması dolayısıyla, kalorifer petek temizliği tasarruf sağlar mı sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir.

Ev, iş yeri, ofis, atölye, fabrika, alış veriş merkezi, hava alanı, okul, cafe ve restoranlar gibi gündelik hayatın içerisinde yer alan ve insanların kullandığı bu yerler gibi daha pek çok mekanda da ısıtma sistemleri bulunmaktadır.

Özellikle kış aylarının başladığı ve bu nedenle soğuk havadan korunma ihtiyacının doğduğu zamanlarda olmazsa olmazlar arasına giren kombi ve kalorifer mekanizmasının doğru ve düzgün bir şekilde çalışması pek çok açıdan son derece önemlidir.

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen zorlu hava şartlarında, vücut ısısını dengede tutmak gerekmektedir. Kapalı alanları ısıtma konusundaki başarısı nedeniyle çoğu kişinin tercih ettiği sıcaklık sağlama sistemi petekle kurulan sistemlerdir.

Bireyler için sağlanan tüm koşulların ve getirilerin yanı sıra önemli olan bir diğer faktör de bütçedir. Mümkün olan en az miktarda para harcaması yapılarak, aynı şekilde en yüksek verim almaya yönelik ürünler daha fazla alınmaktadır.

Fakat ekonomik süreç yalnızca alım sırasında kendini göstermez. Ürün kullanılmaya başlandıktan sonra, zaman içerisinde bir takım bakım ve onarımlara ihtiyaç duyabilmektedir. Bu gibi durumlar kimi zaman bir arıza nedeniyle kendini gösterirken kimi zaman da rutin kontrol amacı ile gerçekleştirilmektedir.

Yine de hepsinin ortak özelliği ekonomik etkileridir. Kullanılan ürün için yapılan her türlü işlem, ekstra bir masraf olarak kendini göstermektedir. Bu noktada yapılması gereken ürünü kullanmayı bırakmak ya da gerekli bakım ve onarımları yaptırmayı bırakmak kesinlikle değildir. Ancak alınabilecek önlemler sayesinde harcamaları kısmak mümkündür.

Bu önlemler arasında bulunan ve hem ısı hem de maddi açıdan oldukça iyi sonuçlar ortaya koyan uygulamalardan biri petek temizliğidir.

Pek çok kişi zaman zaman petek temizliği tasarruf sağlar mı diye düşünmektedir. Doğru cevaba ulaşmak için bir uzmanın bilgisine ve tecrübesine başvurmak ya da konu ile ilgili hazırlanan yazılara bir göz gezdirmek gerekmektedir.

petek temizliği tasarruf sağlar mı

petek temizliği tasarruf sağlar mı

Bu nedenle biz de petek temizliği tasarruf sağlar mı sorusunun doğru cevabını sizin için düzenledik.

Kalorifer peteği temizleme enerji tasarrufu ve dolayısı ile de maddi tasarruf sağlamanın en etkili yollarından bir tanesidir.

Mekanizma içerisinde biriken kireç, toz, pislik, tortu, pas ve çamur gibi maddeler, zaman içerisinde sıcak suyun geçişine izin vermeyecek boyutlara gelmektedir. Bu durum sistemin tıkanmasına ve doğru bir şekilde çalışamamasına neden olmaktadır. Dolayısı ile müdahalede bulunmak kaçınılmaz hale gelmektedir.

Petek temizliği tasarruf sağlar mı sorusu da bu noktada kendine yer bulmaktadır. Sitem içerisinde biriken maddelerin yok edilmesi, sıcak su akışının gerekli şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Böylece yaşam sürülen alan istenilen şekilde ısıtılabilmektedir.

Buna ek olarak petek temizliği faydaları arasında yer alan bir diğer husus ekonomik açıdan kendine yer bulmaktadır. En zorlu tıkanmalar da dahil biriken tüm kirleri ortadan kaldıran temizleme işlemi oldukça işe yarayan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fatura miktarını aza indirgemek isteyen kişiler için belirli aralıklarla kalorifer peteği temizliği yaptırmak uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Petek temizliği yaptırın kombiniz az yaksın!

Siz de bütçenizi sarsmadan yeterli ısıya ulaşmak isteyen kişiler arasında mı yer alıyorsunuz?

O halde sizin için bir önerimiz var:

Petek temizliği yaptırın kombiniz az yaksın!

Petek temizliği yaptırmanı önemi özellikle soğuk hava koşullarında daha iyi anlaşılmaktadır. Isı sistemindeki tıkanmalardan kaynaklanan arızalar yaşanmasının en temel sebebi, gerekli temizlik işleminin yapılmamış olmasıdır. Bu nedenle petek temizliği önemli mi diye sormak oldukça gereksiz bir sorudur, çünkü yaptırılmadığı durumlarda pek çok aksaklık yaşandığı görülmektedir.

Öneminin anlaşıldığı petek temizleme işlemi için sorulan bir diğer soruda petek temizleme faydalı mı şeklinde kendine göstermektedir.

Sıklıkla karşılaşılan bu sorunun cevabını sizler için birkaç maddede açıkladık.

Bunlar:

– Doğru bir şekilde yapılan petek temizleme işlemi, bazı kullanım yerlerinde yüzde otuza varan miktarlarda tasarruf sağlamaktadır.

– Temizlenen petekler içerisinde yer alan sıcak su, tüm bölgelere ulaşır ve etkili bir sıcaklık sağlar.

– Temizlik işlemi yapılan petekler enerji tasarrufu sağlar. Daha düzgün çalışır ve kullanım ömrü uzar.

Petek temizleme gaz tasarrufu sağlar mı?

Petek temizleme gaz tasarrufu sağlar mı sorusu, hemen hemen tüm petekle ısınma sistemini kullanan kişiler tarafından merak edilen bir sorudur. Bu noktada bilinmesi gereken şey ise az yakan kombi diye bir şeyin olmadığıdır.

Eğer kombiniz az yaksın istiyorsanız, ayarını kısık düzeylerde belirlemeniz gerekmektedir. Ancak düşük dereceler çoğu zaman ısınma için gerekli miktarı karşılayamamakta ve bu durum neticesinde o alan içerisinde bulunan ya da yaşayan kişilerin sağlıkları olumsuz etkilenmektedir.

Yüksek dereceye ayarlı kombilerde ise kullanılan gaz miktarı daha fazla olduğundan, harcanan yakıt miktarı da bir o kadar yüksek olmaktadır. Bu durum yalnızca yoğuşmalı kombilerde, yüzde beş gibi bir oranda farklılık göstermektedir.

petek temizliği tasarruf sağlar mı

petek temizliği tasarruf sağlar mı

Bunun nedeni ise; baca gazını dışarıya gönderirken su buharına dönüştüren yoğuşmalı kombilerin içerisinde bulunan buharın, özel eşanjöre ısı vermesidir. Eşanjörde ortaya çıkan bu ısıyı kullanan yoğuşmalı kombi tipleri, sahip olduğu bu özellik dolayısı ile de yüzde beş gibi bir tasarruf imkanı tanımaktadır.

Ancak hem yoğuşma özelliği bulunan hem de diğer tüm tipteki kombiler için ortak olan bir payda vardır. Bu payda da düzenli yaptırılan bakım ve onarımdan oluşmaktadır.

Peteklerin düzenli bir şekilde kontrolden geçirilmesi ve temizliğinin gerekli zamanlarda yaptırılması, gaz tasarrufu sağlamanın en iyi yollarından biridir.

Kombi neden çok yakar?

Fatura zamanı geldiğinde, özellikle kombi bulunan evlerde yaşayan kişiler için en korkutan fatura doğal gaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Soğuk havalarda gün içerisinde neredeyse sürekli olarak kullanılan kombiler, pek çok insanın ödemekte zorlandığı faturalarla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır.

Peki ama kombi neden çok yakar diye sorulsa, bu sorunun cevabını bilen kaç kişi ortaya çıkar?

Genellikle bu sorunun cevabını çok fazla bilen bulunmamaktadır. Ancak konuyla alakalı olarak oldukça basit sebeplerden söz etmek mümkündür. Alınabilecek bir takım önlemler ile kombiden kaynaklı harcamaları düşürmek mümkündür.

O halde başlayalım!

– Bina izolasyonun olmaması ya da yetersizliği: Kombinin verimliliği üzerinde doğrudan bir etkisi bulunan izolasyon eksikliği, ısınma seviyesinin düşmesine ve fatura yansımalarının artmasına neden olmaktadır.

İzolasyon olmayan bir binada ısı ya dışarıdan içeriye ya da içeriden dışarıya bir geçiş halinde bulunmaktadır. Bu durum da sıcaklığın muhafaza edilmesini zorlaştırır.

– Duvarların düşük kalite malzemelerden oluşması: Isı geçirme potansiyeli yüksek olan duvarlar, kalitesiz diye tabir edilen ürünlerin kullanılması dolayısıyla bu duruma gelmektedir. O nedenle kullanılan malzeme kalitesi iyileştirilirse, ısı geçişi engellenir ve böylelikle sıcaklık korunur.

– Kombinin sürekli olarak yüksek derecelerde çalıştırılması: Kombinin ayarını sürekli yüksek seviyelere getirmek harcanan yakıt miktarını artıracağından, maliyeti yükseltecektir. Bu nedenle kombi, orta seviye bir ısıya ayarlanmalı ve sabit bırakılmalıdır.

– Termostat ya da termostatik vana kullanılmaması: Oda termostatı, sıcaklığın sürekli olarak ayarlanan miktarda kalmasını sağlayan bir araçtır. Isıyı sabitlediği için, oda istenen miktara ulaştığında kombiyi kapatır. Bu sayede de gereksiz harcama yapılmasının önüne geçer.

Termostatik vana ise, kalorifere takılan bir araçtır. Hiç kullanılmayan ya da çok kullanılan odalardaki peteklerin ısısının ayarlanmasını sağlar.

– Kombinin kapatılıp açılması: Çoğu insan kullanmadığı zamanlarda kombinin kapatılması gerektiğini düşünür. Ancak bu yanlış bir düşüncedir.

Kapalı konumdan açık konuma getirilen kombiler, istenilen sıcaklığın iki katına yakın bir yakıt harcaması yapar. Dolayısı ile tasarruf yapmak amaçlanırken, ekstra para ve enerji harcanmış olur.

Bu nedenle kombiyi kapatmak yerine, özellikle kış aylarında kısık dereceye getirmek daha doğru bir kullanım şeklidir.

– Kombi bakımının düzenli olarak yaptırılmaması: Yıl içerisinde düzenli olarak bakım ve onarımı yaptırılan kombi ve petekler, daha az harcama yapılmasını sağlar. Bunun yanında ısıyı verimli kullanabilmek için de oldukça önemlidir.

Tüm bunların yanında cihazın kullanım ömrünü de artırır.

Kömürlü kalorifer peteği ısınmıyor ise ne yapmak gerekir?

Kömürlü kalorifer peteği kullanan kişilerin en fazla merak ettiği konular arasında ısınma ile ilgili olan problemlerin nasıl çözüleceğine dair detaylar yer almaktadır.

Kömürlü kalorifer peteği ısınmıyor ise uygulanabilecek belli başlı birkaç yöntem bulunmaktadır.

Bu tarz ısınma sistemleri merkezi sistemli ve kat kaloriferi olarak ikiye ayrılmaktadır. Kullanılan mekanizmanın bu iki türden hangisi olduğu, sorunun çözülmesi için bilinmesi gerek ilk bilgidir.

Daha sonra ilk akla gelen neden peteklerde hava birikmesi olmaktadır. Bu noktada kişiler, ilgili alet yardımı ile peteklerin havasını almalıdır. Bu işlem bir işe yaramıyor ise mutlaka bir uzmanın yardımına başvurulması gerekmektedir.

Profesyonel tesisat ekibi, sorunun olduğu bölgeyi tespit ederek çözüm için gereken yöntemi uygulayacaktır.

Benzer Yazılarımız

Su kaçağı tespiti nasıl yapılır? – Kaçak tespiti
Temiz su tesisatlarında kaçak ya da sızıntı tespiti birkaç yönteme göre yapılabilir. Herhangi bir alet ...
Türközü Su Kaçak Tespiti
Türközü Su Kaçak Tespiti (Nedir?) Türközü Su Kaçak Tespiti, bir yapıdaki su tesisatında oluşan sızı...
Keçiören kanal açma faaliyetleri nasıldır?
Kanal açma işlemlerini iki ayrı kategoride değerlendirebiliriz. Bina içinde yapılan işlemler ve bina dı...
Peteklerin üstü sıcak altı soğuk – Nedenleri
Kombi sisteminde peteklerin eşit şekilde ısınması verimli bir ısıtma sağlanması açısından oldukça ...
Lağım Açma Konusunda Detay Bilgiler – Lağım açma ile ilgili herşey
Tüm yerleşim yerlerinde, tesisat sistemleri sayesinde giderlerin izlediği kanallar vardır. Bu kanallar ile g...
Akan tavana ne yapılır? – Akan tavan çözümleri
Tavanda meydana gelen su kaçaklarında birçok kişi telaş yapar ve aslında ne yapacağını bilemez. Akan ta...