Su kaçağı tespiti nasıl yapılır? – Kaçak tespiti

Temiz su tesisatlarında kaçak ya da sızıntı tespiti birkaç yönteme göre yapılabilir. Herhangi bir alet kullanmadan yapılan yöntemler ve bu iş için özel olarak üretilen cihazlar yardımı ile yapılan tespitler olarak konuyu ikiye ayırmak mümkündür. Su kaçağı tespiti en sağlıklı, bu iş için üretilen özel cihazlar yardımı ile yapılır. El ile ya da eski yöntemler ile yapılan kaçak tespitleri pek sağlıklı olmayabilir.

Su kaçağı tespiti

Su kaçağı tespiti

Her ne kadar su kaçağının olduğu yer kendisini belli etse de sorunun tam olarak nereden kaynaklandığı anlaşılamayabilir. Günümüzde üretilen cihazlar, adeta nokta atışı yaparak, sorunun nereden kaynaklandığını bulabilirler.

Tavanda ya da duvarda oluşan nem, sızıntının ya da kaçağın en büyük belirtilerindendir. Bu tür alanlarda farklı renklerde ortaya çıkan rutubet, aynı zamanda sızıntının zamanı hakkında da sizlere bir fikir verebilir.

Ancak duvar ya da tavan alanlarında oluşan rutubetin nedeni her zaman su sızıntısı ya da kaçak olduğunu göstermez. Yalıtımın kötü olması ve dairenin bulunduğu konumdan dolayı da duvar ya da tavan alanlarında rutubet ya da küf görülebilir.

Su kaçağını ortalama olarak tespit etmek için evde bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi sayaç kontrolüdür. Sayaçtaki endeks farkları size su kaçağı olup olmadığını söyleyecektir. Ancak bu yöntemin uygulanması için birkaç gün boyunca izleme ve takip gereklidir.

Cihaz yardımı ile kaçak tespiti hem daha sağlıklı, hem de kesin sonuç vermesi açısından oldukça yararlıdır. Bu iş için kullanılan cihazlardan bir tanesi, akustik dinleme cihazıdır. Bu cihaz, tesisattan gelen farklı sesleri ayırt eder ve tesisatta herhangi bir çatlak ya da sızıntı varsa hemen tespit eder. Bazı durumlarda tesisata basınçlı su verilir. Bunun nedeni çatlağın ya da sızıntının bulunduğu yerdeki seslerin net bir şekilde tespit edilmesi içindir.

Akustik dinleme cihazı her ne kadar kullanışlı olsa da, bu cihazı kullanan kişinin de tecrübeli olması gerekir. Verilerin analiz edilmesi işlemini personel gerçekleştirir. Gelen verilerin ne anlama geldiğinin bilinmesi de belirli bir tecrübeyi gerektirir.

İkinci ve en çok kullanılan cihazlardan bir tanesi de kanal gözlem kameralardır. Ancak bu cihazlar temiz su tesisatlarında kullanılmaz. Bunun nedeni, temiz su tesisat borularının çaplarının küçük olmasıdır. Henüz bu küçüklükte bir kamera tespit cihazı üretilmemiştir.

Su kaçağı tespiti

Su kaçağı tespiti

Ancak bu cihaz atıksu hatlarında kullanılan pimaş borularında oldukça işe yarar. Ayrıca bina dışı atıksu hatlarında da bu cihaza benzer cihazlar kullanılır.

Termal kameralarda temel prensip, ısı farklarından sorunun kaynağını bulabilmelerinde yatar. Soğuk su tesisatlarında çatlağın ya da sızıntının olduğu yerler, kamera ekranında farklı renklerde görülür. Tesisatın genelinden farklı renkler görüldüğünde, bu bölümde bir sorun olduğu anlaşılır. Kamera ekranında ise net bir şekilde sorunun nedeni anlaşılabilir.

Su kaçağı Tespiti neden yapılır?

Sızıntı ya da çatlak tespiti kısa sürede giderilmez ise bulunduğu bölgede aşınma ve erozyona neden olur. Su kaçağı tespiti bu açıdan bakıldığında oldukça önemlidir.

Su kaçağının neden olduğu nem aynı zamanda bazı kişilerin sağlığını da olumsuz bir şekilde etkileyecek düzeylere ulaşabilir. Alt katta oturan insanlar da bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir.

Görüldüğü gibi su sızıntısı ya da kaçağının bulunduğu yere ve etrafa oldukça fazla zararları bulunmaktadır.

Su kaçağı nedenleri

Tesisat borularının eskimesi çatlakların ve kırılmaların nedenlerinden bir tanesidir. Tesisat döşemede yapılan hatalardan dolayı da su kaçağı oluşabilir. Su kaçağı tespiti yapılırken tüm bu etkenler göz önüne alınabilir.

Uzun ya da kısa süren su kesintilerinden sonra basınçlı olarak gelen su, boruların çatlamasına ya da kırılmasına neden olabilir.

Benzer Yazılarımız

Su Kaçak Tespiti Ankara Gelişmiş Su Kaçağı Tespiti
Su Kaçak Tespiti Ankara Su Kaçak Tespiti Ankara hizmeti almak istiyorsanız, günün hangi saati olursa olsun ...
Ankara Su Kaçağını Cihazla Bulan Usta
Ankara Su Kaçağını Cihazla Bulan Usta Eğer evinizde ya da iş yerinizde bir su kaçağı varsa Ankara Su Ka...
Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor
Soğuk hava koşullarının hakim olduğu kış aylarında insanlar, herhangi bir iç mekana girerek ısınmak i...
Keçiören Petek temizleme – Petek temizleme nasıl yapılır?
Verimli bir ısı elde etmek için kombi cihazlarının bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Yalnı...
Keklik Pınarı Su Kaçak Tespiti
Keklik Pınarı Su Kaçak Tespiti (Angora Tesisat) Ankara’nın güzide ilçelerinden Çankaya, tarihi ve d...
Çukurambar Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti
Çukurambar Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti (0312 479 12 06) Su kaçakları, evlerde ve iş yerlerinde oldu...