Su Kaçak Tespiti Ankara Gelişmiş Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçak Tespiti Ankara

Su Kaçak Tespiti Ankara hizmeti almak istiyorsanız, günün hangi saati olursa olsun bizi arayabilir hizmet alabilirsiniz. Temiz su tesisatlarında kaçak bulma yöntemi iki şekilde yapılır. Su Kaçak Tespiti Ankara ilinde ve diğer illerde de aynı yöntemlerle yapılır. Birinci yöntem, inşaat halindeyken imalatı tamamlanan tesisatlarda yapılan su kaçak tespitleridir. Tesisat imalatı tamamlandıktan sonra sistemin test edilmesi gerekir. Herhangi bir kaçak ya da sızıntı durumlarında ise gereken işlemler yapılır. Sistemin test edilmesi adına, basınçlı su verilir. Basınçlı su verilmesi, birkaç defa tekrarlanabilir. 4 ya da 5 bar basınç verilerek bu işlem yapılır. Ankara Su Kaçağı Tespiti makalemizde birçok faydalı bilgi bulabileceğiniz yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Nedeni ise daha fazla basıncın, sistemdeki borulara zarar verme ihtimalinin olmasıdır. Basınçlı su verildiğinde ek yerlerinde ya da sistemin herhangi bir yerinde imalat hatası varsa, ortaya çıkar. Genelde boruların ek yerlerinde imalat hatalarının oluştuğu görülmektedir.

Diğer yöntemde ise inşaatı bitmiş ve içine yerleşilmiş evlerde yapılan Ankara Su Kaçağı Tespiti ve Bulma işleminin yapılmasıdır. Tabi ki bu durumda, yalnızca sisteme basınçlı su vermekle kaçak bulunmaz. Daha doğrusu basınçlı su verme yöntemi kullanılmaz.

Tesisat boruları; şap betonu, fayans ya da parke altında kalmıştır. Bu durumda gelişmiş cihazlar kaçak tespitinde kullanılır.

Peki nedir bu cihazlar? Gelin bu cihazları yakından tanıyalım.

Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti Ankara

Termal kamera, günümüzde sanayide ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Su kaçak tespitinde ise daha çok ısıtma sistemlerine ait olan borulardaki kaçakları bulmak için kullanılır.

Termal kamera ile su kaçak tespiti Ankara ilinde ve diğer illerde hep aynı yöntemle gerçekleştirilir.

Bu cihaz, sıcak olan borularla olmayan boruların tespitinde kullanılır. Isıtma sistemlerinde soğuk olan yerler varsa, herhangi bir yüzey altında olsa bile termal kamera yardımı ile kolayca tespit edilebilir.

su kaçak tespiti ankara

Su Kaçak Tespiti Ankara

Mesela kalorifer sistemine bağlı olan borular sıcaktır ve termal kamera ekranında kırmızı renkte görülürler. Eğer boruda herhangi bir kaçak varsa, ısı kaybı da söz konusudur ve bu alanlar mavi renkte görünür. Su Kaçak Tespiti Ankara hizmetleri hakkında bilgi almak için bizi hemen ve acil arayabilirsiniz.

Bu renkler cihazın ekranında nasıl oluşur?

Bu sorunun yanıtı için, cihazın çalışma prensibine kısaca değinmek gerekiyor. Doğada her nesne kızılötesi ışın yayar. Bu ışınlar ise iki temel renkte oluşur. Kırmızı ve mavi…

Tabi ki diğer renklerde söz konusudur. Aslında doğadaki nesneler ışık yayarlar ancak bu ışınlar renksizdir. Rengi veren ise tespit yapan cihazın kendisidir.

Termal kamera, içeriğinde bulunan sensorlar yardımıyla, nesnelerin yaymış olduğu kızılötesi ışınları yakalar.

İşte tesisat borularındaki kaçakların bulunma işlemi bu şekilde yapılır.

Su kaçağı tespiti cihazı, Akustik ses tespit cihazı

Bir diğer su kaçağı bulma yöntemi ise akustik ses tespit cihazının kullanıldığı yöntemdir. Bu yöntemde cihaz yardımı ile borulardan gelen sesler dinlenir.

Herhangi bir sorun bulunmayan borularda çıkan ses ile kaçak ya da sızıntı yapan borulardan çıkan ses farklıdır. Seslerin yorumlaması, cihazı kullanan kişi tarafından yapılır. Farklı bir ses algılandığında, cihazın tutulduğu yüzeyin altında bulunan boruda bir sorun var demektir.

su kaçak tespiti ankara

su kaçak tespiti ankara

Seslerin net algılanabilmesi için ortamın sessiz olması gerekir. Yine de cihazda bulunan kulaklıklar, dış ortamdaki gürültüyü minimuma indirecek seviyededir.

Su kaçağı tespit cihazı olarak akustik ses tespit cihazı, günümüzde birçok tesisatçının kullandığı ve oldukça faydalı olan bir cihazdır.

Bu cihaz sayesinde, kaçak ya da sızıntıların tespiti için herhangi bir yer kırılıp ya da dökülmez. Eğer tespit sonucunda su borusu kullanılmayacak durumda ise borunun bulunduğu yüzeyin açılması gerekir. Bu durumda bir miktar tadilatın olacağını söyleyebiliriz.

Tespit sonucunda borularda sızıntı varsa, hiçbir yüzeyin kaldırılmasına ya da açılmasına gerek yoktur. Onun yerine sisteme ilaç adı verilen bir kimyasal verilir. Bu kimyasal, boru yüzeylerine tutunur ve hızlıca kurur. Ancak kuruması için havaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden sisteme ilaç verilmeden önce ana vanadan suyun kesilmesi gerekir.

Sisteme ilaç verilmesi sonucunda, boru yüzeyinde sert bir tabaka oluşur. Bu tabaka kılcal çatlakları ve sızıntıya neden olan yerleri tamamen kapatır ve su kaçağını engellemiş olur.

Su Kaçak Tespiti Ankara Keçiören

Sistemde kaçak tespiti yapılırken, ön bilgi alınır. Her ne kadar gelişmiş cihazlarla noktasal su kaçağı tespiti yapılabilirse de, ön bilgi almak işlemin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar.

Mesela Su Kaçak Tespiti Ankara Keçiören ilçesinde herhangi bir işletmede yapılacak olsun. Kaçak hakkında bu işletmeden ön bilgi alınır. Çünkü bazı boru sistemleri karmaşık olabilir ve yerlerini tespit edebilecek proje elde yoktur. Sistemi en iyi orada yaşan kişiler bilebilir.

su kaçak tespiti ankara

su kaçak tespiti ankara

Su Kaçak Tespiti Ankara gelişmiş cihazlarla yapılırken, birçok yüzey kontrol edilir. borunun geçiş yerleri, cihazı kullanan kişinin tecrübe seviyesine göre hemen ya da belirli bir süre sonra bulunur. Bu yüzden cihazı kullanan kişilerin de tecrübeli olması, işlemin hızlı ya da yavaş gerçekleşmesinde etkilidir.

Su Kaçağı Tespiti Mamak

Angora Tesisat, bünyesinde bulunan uzman personeli ve gelişmiş araçları ile Su Kaçak  Tespiti Ankara Mamak tespitlerini çok kısa bir sürede gerçekleştiriyor. Üstelik Kırmadan Su kaçağı Bulma işlemlerini sunacak firmaları seçiniz.

Benzer Yazılarımız

Banyodan lağım kokusu geliyor – Gider koku önleyici
Yaz aylarında tatile gidildiği zaman, belli bir süre evdeki banyo ve tuvalet alanları kullanılmaz. Bu durum...
Robotla lavabo açma fiyatları ne kadardır?
Lavabo tıkanıklığı ile karşılaştığımızda bundan pek hoşlanmasak ta diğer giderlere göre daha sık...
Tesisat Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır? Kaçak tespiti
Tesisatlarda meydana gelen su kaçakları, günümüzde teknolojik cihazlar kullanılarak tespit ediliyor ve dah...
Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor
Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor acaba ne yapsam? Bu cümleyi kuran tek siz değilsiniz...
Kameralı pimaş açma işlemi nedir?
Küçük bir sorunmuş gibi görünen pimaş tıkanıklıkları, aslında günlük yaşamı felce uğratan bir d...
Kanal görüntüleme cihazı fiyatı ile ilgili bilgiler
Kanal görüntüleme cihazı fiyatı en uygun fiyatlarıyla Angora Tesisat ile hizmetinize sunulmaktadır. Geçm...