Petek Temizliği Nasıl Yapılır ? Ayrıntılı Petek Temizliği yapılması

Kat kaloriferlerinde yüksek verim elde edebilmeniz için düzenli olarak kalorifer bakımı ve bu kaloriferlere bağlı olan petek temizliği yaptırmanız gerekiyor.

Petek içlerinde ve peteklere bağlı olan tesisatlarda zamanla kirlenme meydana gelir. Bu kirlenme durumu giderilmediğinde petek ısıları düşer ve çok fazla yakıt harcanır. Evlerinizin yeteri kadar ısınmadığını fark ettiğinizde, peteklerinizin temizlenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Petek temizliği

Petek temizliği

Birçok kişi kombi bakımı ile petek temizliğini birbirine karıştırır. Aslında petek temizliği, kombi bakımının bir parçası sayılır. Ancak çoğunlukla ülkemizde kombi bakımı firmalara yaptırılırken, petek temizliği kişiler tarafından yapılmaya çalışılmaktadır.

Kombi cihazlarının bakımı; elektronik ve mekanik akşamların kontrolü, çalışıp çalışmadığının tespit edilmesi ve değişmesi gereken parçaların tespit edilmesi işlemidir.

Petek temizliği ise en az 2 yılda bir defa yaptırılması gereken detaylı bir işlemdir. Yüzeysel olarak kişiler tarafından yapılan petek temizliğinden verim almak mümkün değildir. El ile yapılan temizleme işlemi ile makineler tarafından yapılan temizleme işlemi arasında fark vardır.

Ayrıca yalnızca yıkama yöntemi ile de petek temizliği yapılamaz. Bazı kimyasalların yerinde kullanılmasıyla ve bazı yöntemler ile birleştirilmesi ile petek temizliği tamamlanmış olunur.

Petek temizliğinden öncelikle kombi cihazı kapatılır. Daha sonrasında kombiyi besleyen giriş ve çıkış vanaları da kapatılır. Yalnızca temizlenecek olan peteklerin geliş ve gidiş vanaları açık bırakılır. Temizliği yapılacak olan peteğin bir tarafında, cihazın hortumu takılır. Hortumun diğer tarafı, cihaza takılıdır. Burada amaç pissuyu makine yardımı ile tahliye etmektir. Bu yüzden tuvalet deliği tahliye yeri olarak kullanılır.

Makine tazyikli su göndererek, peteğin içerisinde biriken tortuları ve pislikleri temizler. Bu arada pissu tuvalet deliğinden tahliye edilir. basınçlı suyun yanı sıra basınçlı hava yardımı ile de temizlik işlemi yapılır. Bu işlemlerden sonra kalan herhangi bir tortu ise kimyasal maddeler yardımı ile giderilir. Tuvalet giderine temiz ve berrak su gidene kadar bu işleme devam edilir.

Petek temizliği Neden Yaptırılmalıdır?

Sizlere petek temizliği yapıldığında neler oluyor kısaca anlatacağız:

  • Petek temizliğini düzenli olarak yaptırdığınızda düşük derece ayarlarında bile yüksek sıcaklıklar elde edebilirsiniz.
  • Bütün odalardaki peteklerde yüksek verim elde edebilirsiniz.
  • Kombinizin ve peteklerinizin ömrü daha uzun olur.
  • Paslanma gibi durumlarla karşılaşmazsınız.
  • En önemlisi yüksek oranda yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz. Yılın altı ayı yüksek yakıt faturası ödemekten kurtulmuş olursunuz.
  • Peteklerdeki tesisatlara su pompalama sağlayan kombi cihazınız zorlanmamış olur ve cihazınızın ömrü daha uzun olur.
  • Kimyasal maddeler, hem tesisat içlerini temizler, hem de petek ve tesisatların daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
  • Petek tıkanması gibi sorunları yaşamazsınız. Zamanla petek içerisinde tortular halinde biriken katmanlar, petek üstü ve altının yeterince ısınmamasına neden olur. Bu sorunlardan düzenli temizlik yaptırarak kurtulabilirsiniz.

Petek temizliği yapan firmalar

Piyasada tesisat hizmeti veren birçok firma bulunuyor. Bu firmalardan hangisinin iyi olduğunu bulmak ise birçokları için hayli zor bir durum. Ancak biz burada iyi bir firmanın nasıl hizmet verdiğinden bahsederek, sizlerin daha iyi fikir sahibi olmasını sağlayacağız.

Temizlik yapacak olan firmalar tüm kontrollerini ve muayenelerini öncelikle yapar. Gerekli olan kontrolleri tamamladıktan sonra, belirli bir sıra halinde petek temizleme işlemlerini yaparlar. Birçok firma petekleri korumak amacıyla kimyasal madde kullanır.

Petek temizliği

Petek temizliği

Kimyasal madde petek içlerini kireçlenmelere ve diğer zararlı maddelere karşı korur. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra son kontroller yapılır ve herhangi bir sorun olmadığına kanaat getirildiğinde işlem yapılan yer sonuç hakkında bilgilendirilir.

Sonuç formu ve fatura düzenlendikten sonra işlem tamamlanmış olunur. İyi bir firma müşteri açısından her an ulaşılabilir olmalıdır.

Benzer Yazılarımız

Evde Tuvalet kokusu neden oluşur?
Evsel ve endüstriyel atıkların neden olduğu tuvalet kokusunun birçok nedeni vardır. Nedenleri ikiye ayıra...
Banyo Koku Tespiti Yapmanın Püf Noktaları
Banyo Koku Tespiti Ankara Birçoğumuzu banyosundan Kötü kokular gelir. Ankara Banyo Koku Tespiti yaptırma ki...
Su Kaçakları Faturaları Etkiler Mi
Su Kaçakları Faturaları Etkiler Mi? Çok önemli konudur su kaçağı. Birçok kişi maalesef olayın farkın...
Yangın hidrantı kaçağı Ankara, Profesyonel çözümler
Sokak ve caddelerde bulunan ve yangın anında, itfaiyecilerin müdahalesi için özel olarak tasarlanmış yang...
Su Sızıntısı Tespiti Ankara
Su Sızıntısı Tespiti Ankara Evlerde ya da işyerlerinde oluşan su kaçakları sizi üzer. Bu durumda Su Sı...
Bahçe Su Kaçağı Tespiti
Bahçe Su Kaçağı Tespiti (Ankara) Su olan her yerde su sızıntıları meydana gelebilir. Örneğin Ankarada,...