Havuz su kaçağı önleyici ne işe yarar?

Günümüzde yüzme sporunu profesyonel anlamda yapan insanların yanında, bu sporu hobi olarak da gerçekleştiren çok sayıda kişi vardır ve bu nedenle havuz su kaçağı önleyici ürünleri kullanmak son derece önemlidir.

Yüzme denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri deniz iken diğeri havuzdur. Çoğunlukla yaz aylarında bu alanlara gidilerek, yüzme eylemi gerçekleştirilir. Birçok kişi tarafından son derece keyifli bir aktivite olarak görülen yüzmenin, beden ve ruh sağlığına pek çok olumlu katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Gelişen teknik yapılar sayesinde havuz kullanımı yalnızca yaz aylarında değil, kış ayları da dahil olmaz üzere dört mevsim tercih edilebilir hale getirilmiştir. Kapalı ve açık olarak iki türe ayrılan bu alanlar, her yaştan birey tarafından ilgi görmektedir.

havuz su kaçağı önleyici

havuz su kaçağı önleyici

Hemen hemen her şehirde bulunan ve kimi yerleşim yerlerinde birden fazla olacak şekilde konumlanan havuzlar, birbirinden farklı aktivitelerin gerçekleştirildiği yerlerdendir.

Havuzlar vücudu forma sokan knee up, pedal çevirme, squat, lunge, tek kol kulaç, triceps dips gibi egzersiz hareketlerinin yanı sıra su topu, serbest yüzme, sırt üstü yüzme, kurbağalama ve kelebek yüzme stillerini kapsayan çok amaçlı bir kullanım alanıdır.

Bu nedenle de popülaritesi oldukça yüksektir.

Her mevsim kullanılan havuzlar, bu özelliği nedeniyle belirli aralıklarla bakım ve onarım yapılmasına ihtiyaç duymaktadır. Ancak her ne kadar gerekli olan bakım ve onarımlar düzenli olarak yaptırılsa da kimi zaman havuz su kaçırıyor şeklinde ifade edilen problemlerin ortaya çıktığını görülmektedir.

Üstelik bu sıkıntı sadece yüzme havuzu su kaçağı olarak kendini göstermez. Şehir meydanları ve parklarda yer alan küçük çaplı havuzlarda da bu problemin yaşandığı bilinmektedir.

Bu durumun nedenlerine geçmeden önce, havuzlarda oluşan kaçakların genel olarak nerelerde olduğunu açıklamak istiyoruz. Buna göre:

-Havuz zeminlerinde,

-Havuzun duvarlarında,

-Havuza suyun iletilmesini sağlayan borularda,

-Havuzdaki suyu boşaltmaya yarayan su giderlerinde,

-Havuz içerisinde yer alan aydınlatma araçlarının bağlarında.

Tüm bu alanlar, su sızıntısının görülebildiği yerler arasında bulunmaktadır.

Havuz su kaçağı önleyici kullanmayı gerektiren durumlar ise, saydığımız bu yerlerden herhangi bir tanesinde sızıntı gerçekleştiği zamanlarda ortaya çıkmaktadır.

Peki ama havuzlarda yaşanan kaçaklara ne neden olur?

Bir havuzun yapım aşamasında, bütünü için betonarme ve zemin de için fayans kullanılır. Ancak bu ürünler tek başına kullanıldıklarında, zamanla oluşacak sızıntı ve kaçakların önüne geçilemez.

Bu nedenle bazı tesisat ustaları tarafından sprey polyurea izolasyon malzemesi tavsiye edilmektedir. Bu malzemenin önerilmesinin sebebi ise yaptırıldıktan sonra değiştirilmeye ihtiyaç duyulmaması ve yüzde dört yüz gibi bir oranda esnek yapıya sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde, havuzlarda oluşabilecek çatlamalara karşı sürekli olarak izolasyon sağlar.

Havuz içerisine yapılan seramiğin tek başına su yalıtımı yapmak için yeterli olmaması dolayısı ile kullanılan izolasyon ürünlerinde dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. O da izolasyon maddesinin esneyici özelliğinin olup olmadığıdır.

Bunun nedeni ise esneme özelliği olmayan bir izolasyon aracının yol açacağı istenmeyen durumlardır. Bu araç, süreç geçtikçe toprağa oturmaya başlayan betonda meydana gelen çatlamalarla birlikte çatlayacaktır. Böyle bir durumda havuzda su kaybı problemi ortaya çıkacaktır.

Ancak esneme özelliği olan izolasyon ürünlerinde havuz su kaçağı önleyici etkisi bulunduğundan, böyle bir sıkıntı görülmemektedir. Ayrıca bu izolasyon biçimi, havuzlara eklenen klorüre karşı da dayanıklıdır. Gıda sertifikası olması dolayısı ile de sağlık açısından herhangi bir zarar teşkil etmemektedir.

İstenilen renkte sprey kullanımı için uygun olan izolasyon ürünü, yosun tutmama özelliği nedeniyle de tercih edilebilirliğini artırmaktadır.

Havuz kaçak tamiri nasıl yapılır?

Havuz kaçak tamiri yaptırmadan önce, bu soruna neyin neden olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Çünkü kimi zaman havuzlarda yaşanan suyun eksilmesinin sebebi, herhangi bir kaçaktan ya da sızıntıdan kaynaklanmıyor olabilir.

Birbirinden farklı pek çok durumdan ötürü oluşan buharlaşma da suyun azalmasına etki edebilmektedir.

Bu noktada bir takım incelemelerin, alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Daha sonra ortaya çıkan sonuca göre, eğer sıkıntının kaynağı buharlaşma değil ise, ilk yapılması gereken kaçağın yerinin bulunmasıdır. Eğer ki sorunun kaynaklandığı yer zemin ya da duvarlar ise su kaçağını önleyen kimyasallar ile bu alanları kapatmak gerekir.

Havuz kaçak tamir kimyasalı yüksek oranda başarılı sonuç veren bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer sorun su borularında ise farklı yöntemler uygulanır. Yapılacak olan her işlem hakkında ilgili tesisat ekibi, gerekli bilgileri havuz sorumlusuna iletilir. Kabul edildiğini takdirde de işlemler başlatılır.

Tüm bunların yanı sıra sızıntının bir diğer nedeni de havuzun aydınlatılmasını sağlayan elektrik tesisatı olabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, bir elektrik ustasının yardımına ihtiyaç duyulur.

Havuzun bulunduğu alana gelen elektrik ustası, bağlantılı olan tüm elektriği keser. Ardından tamir süreci başlar ve gerekli görülürse ise yalıtım yapılır.

Havuz su kaçağı tespiti işlemini kim yapar?

Kullanım durumunda olan bir havuzda su kaçağı problemi görülüyor ise, vakit kaybetmeden müdahalede bulunmak son derece önemlidir.

Soruna neyin, neden olduğunun bulunabilmesi için havuz su kaçağı tespiti yapan, alanında uzman firma ve kişilerle bağlantı kurulması gerekmektedir. Böylelikle ilgili yere gelen profesyonel ekip, özel teknikler kullanarak problemin kaynağını bulabilirler.

havuz su kaçağı önleyici

havuz su kaçağı önleyici

Flex Dub havuz kaçak kimyasalı nedir, ne işe yarar?

Flex Dub havuz kaçak kimyasalı, her çeşit yüzme havuzu, süs havuzları, teras ve ıslak zeminde bulunan derz arası su kaçakları için kullanılan bir kimyasal çeşididir. Derz arasında ya da beton yüzeylerde oluşan çatlaklara uygulanarak, burada kristalleşir ve böylece sorunun giderilmesini sağlar.

Yalnızca yüzeye değil, yüzey altında yer alan çatlakların da içini dolduran bu ürün sayesinde, kalıcı çözümler elde edilebilmektedir.

Havuzlarında kaçak ya da sızıntı gibi problemler yaşayan insanların, alanında yetkin bir tesisat ekini aracılığı ile bu ürünü en doğru şekilde kullanması mümkündür. Yeterli uzmanlığa sahip olmayan kişiler tarafından uygulanan teknikler, sorunu kısa vadeli olarak çözebilir. Ancak bu durum çok geçmeden problemin tekrarlamasına ya da daha da büyüyerek ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Bunun yanı sıra ilgili sıkıntının çözülememesi ve yeni sorunların yaşanması gibi başka bir istenmeyen sonuca da neden olabilmektedir.

Flex Dub kullanıcı yorumları incelendiğinde, pek çok kişinin bu üründen memnun olduğu gözlemlenmiştir. Ancak Flex Dub şikayet sayfaları da mevcuttur. Ürünü kullanan pek çok kişi, olumlu yada olumsuz olarak görüşünü açıklamaktadır.

Ürünle ilgili olarak en çok merak edilen konulardan biri tanesi de Flex Dub fiyat bilgisidir. Bu noktada fiyatı belirleyen temel faktör, alınacak ürünün özellikleri üzerinden şekillenmektedir.

Ancak ortalama bir fiyat çıkarmak gerekir ise elli ila yüz elli lira arasında değişen rakamlar ile Flex Dub kimyasalı edinmek mümkündür.

Su kaçağı önleme sıvısı ne işe yarar?

Bütün su giderlerinin bağlı bulunduğu tesisat sistemlerinde kullanılan su kaçağı önleme sıvısı sayesinde, kaçak oluşan yerdeki sızıntının giderilmesi sağlanmaktadır.

Oldukça kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilen bu sıvı ile son derece etkili sonuçlar alınmaktadır.

Benzer Yazılarımız

Termal Kamerayla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılıyor?
Temiz su tesisatlarında zamanla meydana gelen çatlama ya da çürüme nedenlerinden dolayı, su sızıntılar...
Su kaçağı tespit nedir? – Kaçak tespiti işlemleri
Otel ve büyük iş merkezleri gibi alanlarda su kaçağı tespit işlemleri, binalara oranla oldukça zordur. B...
Su Tesisat Kaçağı Ankara
Su Tesisat Kaçağı Ankara (Noktasal Tespit) Su Tesisat Kaçağı Ankara da nasıl yapılır öncelikle bunu il...
Noktasal Su Kaçağı Bulma
Hane içinde oluşan su sızıntıları herkesi olduğu gibi sizi de üzer. Bu işlemlerin nasıl yapıldığın...
Abidinpaşa Su Kaçak Tespiti
Abidinpaşa Su Kaçak Tespiti-0312 479 12 06 Su Tesisat Ustası ile Kırmadan Su Kaçağı Bulma Su kaçağı, e...
Yerden ısıtma ısıtmıyor- Yerden ısıtma sistemleri
Vücudun ısı dengesini sağlayabilmesi kan pompalanmasıyla mümkündür. Ayaklara kan gitmesi daha uzun sürd...