Termal Kamerayla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılıyor?

Temiz su tesisatlarında zamanla meydana gelen çatlama ya da çürüme nedenlerinden dolayı, su sızıntıları ortaya çıkar. Bu sızıntılar ilk başlarda fark edilmeyebilir. Su tesisatları genelde beton içerisinde kaldığı için ya duvarlardan ya da alt daire tavanında sızma şeklinde kendisini gösterir. Bu gibi durumlarda günümüzde, termal kamerayla su kaçağı tespiti yöntemi uygulanmaktadır.

Termal kamerayla su kaçağı tespiti

Termal kamerayla su kaçağı tespiti

Eski yöntemlerin aksine bu yöntem ile su kaçaklarını tespit etmek daha kolay hale geliyor. Burada önemli olan cihazı kullanacak olan personelin, bu işte deneyimli olması ve cihazın bütün özelliklerini biliyor olmasıdır. Bu da belirli bir tecrübenin olmasını gerektiriyor.

Maliyeti düşük olması sebebiyle birçok tesisat firması bu yöntemi uyguluyor. Ancak bu yöntemde kaliteli hizmet veren firma sayısı oldukça az. Bunun nedeni ise cihazın özelliklerinin tam olarak bilinmemesi ve tecrübeye sahip personel olmamasıdır.

Cihazın çalışma prensibi, ısı farklarının ortaya çıkarılması ve görüntülenmesi üzerine. Yani cihazı belirli bir sıcaklık artışı olan yeri hemen tespit ediyor. Soğuk olan bölgeler açık mavi ve koyu mavi olarak cihazın göstergelerinde tespit ediliyor. Sıcak olan bölgeler ise turuncu ve kırmızı renklerle temsil ediliyor.

Soğuk su tesisatlarında herhangi bir çatlak ya da sızıntı olduğunda mavi olarak görünür. İşte bu yöntemle tesisatta sızıntı ya da çatlak olduğu tespit ediliyor. Aynı durum sıcak su tesisatı borularında da geçerlidir. Sıcak su tesisatlarında ise kırmızı olarak görünür.

Termal kamerayla su kaçağı tespiti hangi yöntemlerle yapılıyor?

Daha önceden bu yöntemde tecrübenin önemine değinmiştik. Her ne kadar cihaz ile su kaçağı ya da sorunlu olan bölgeler tespit edilebiliyorsa da, tesisat düzeni yapının planına ve tasarımına göre farklı yerlerde olabiliyor. Tabi ki sorunun olduğu yerin planını inceleme imkanı bulunmuyor. Ancak belirli ipuçları takip edilerek, nokta atışı yapmak mümkün hale geliyor.

Termal kamerayla su kaçağı tespiti yapan personel, edindiği tecrübelerle tesisatın sorunlu olan bölgesini kaba hatlarıyla tespit edebiliyor. Son olarak cihaz yardımı ile sorunun tam olarak ne olduğunu bulabiliyor.

Termal kamerayla su kaçağı tespiti

Termal kamerayla su kaçağı tespiti

Yüzeysel çalışma ile borunun kabaca yerinin tespit edilmesi, cihazın verimli bir şekilde kullanılması açısından da önemli bir durum.

Diğer Cihazlarla Su Kaçağı Bulma Yöntemi

Termal kamerayla su kaçağı tespiti yöntemi, tesisat borularındaki arızaları gidermek için kullanılan yöntemlerden sadece bir tanesi.

Bir diğer yöntem ise akustik dinleme cihazı ile yapılan kaçak tespiti yöntemidir. Soğuk su tesisatlarında en çok bu yöntem kullanılır. Ortamdaki dış seslerin özel kulaklıklar yardımı ile filtrelenmesi prensibine göre çalışır. Ayrıca cihaza bağlı olarak çalışan mikrofonu, tesisatın olduğu yerdeki duvara tutulur. İçeriden gelen seslere göre kaçak tespiti yapılır.

Burada da devreye cihazı kullanan personelin tecrübesi girer. Zamanla ve kazandığı tecrübe ile sesleri ayırt edebilen personel, tesisattaki kaçağı hızlı bir şekilde bulabilir. Eğer sızıntı ya da çatlak gibi bir durum söz konusu ise ve ses zayıf çıkıyorsa arıza algılanmayabilir. Bu durumda tesisata basınçlı su verilir ve sesin netleşmesi sağlanır. Ses şiddetini artırmak, sorunun olduğu yeri tespitte kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Kanal görüntüleme cihazları ilk olarak şehir şebekelerinde meydana gelen tıkanıklıkları tespit etmede kullanıldı. Daha sonraki süreçlerde cihazın daha küçük boyutta ve gelişmiş versiyonları üretildi. Artık günümüzde küçük boyutlardaki borulardan kaynaklanan arızaların tespitinde de kullanılabiliyor. Etrafı spiral şeklinde koruyucu bir tabaka ile kaplı olan ve ucunda kamera bulunan küçük boyutlardaki bir boru yardımı ile sorunlu olan tesisatın içine giriliyor.

Tesisat borusunda ilerledikçe kamera sorunlu olan yerleri kolaylıkla görüntüleyebiliyor. Bu cihazın özelliklerinden bir tanesi de tıkanık olan boruların da açılmasını sağlaması dır.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Benzer Yazılarımız

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti
Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Ankara Tesisatlarınızdan şüpheleniyorsunuz. Aklınızda Kırmadan Su Kaçağ...
Peteklerin üstü sıcak altı soğuk – Nedenleri
Kombi sisteminde peteklerin eşit şekilde ısınması verimli bir ısıtma sağlanması açısından oldukça ...
Banyomdan Alt Kata Su Akıyor – Ne Yapmalıyım?
Banyomdan alt kata su akıyor diyorsanız bu yazımız sizler için faydalı olabilir. Banyolar su kaçaklarına...
Aletle kaçak tespiti Ankara ilinde nasıl yapılıyor?
[toc] Ankara ilinde faaliyet gösteriyoruz. Yıllardan bu yana, Ankaralıların tıkanıklık ve su kaçağı pr...
Çayyolu Su Kaçak Tespiti
Çayyolu Su Kaçak Tespiti Fiyatları Çayyolu Su Kaçak Tespiti için arama yaptınız. Öncelik Fiyatları sor...
Tesisat Su Kaçak Tespiti
Tesisat Su Kaçak Tespiti için ilk iş duvar içinde ki boruları kontrol etmek gerekir. Önerilerimizi sunmaya...