Yerden ısıtma havası nasıl alınır – Hava alma işlemleri

Yerden ısıtma sistemini kullanıp sistemle ilgili sorun yaşayan pek çok kişi, yerden ısıtma havası nasıl alınır konusunu merak eder. Bu konuyu izah etmeye çalışalım.

Yerden ısıtma sisteminde petek kullanılmaz. Ortam zemine döşenen borular yardımıyla ısıtılır. Yerden ısıtma sisteminde ısınma problemlerinin yaşanmaması için, sistem döşenmeden önce, ortamın iyice etüt edilmesi gerekir. Yerden ısıtma sisteminde boru uzunluğu, boru türü ve kombi hesaplamaları çok iyi yapılmalıdır. İşçilik, malzeme ve kullanımdan kaynaklı ısınma problemleri de yaşanabilir. Yerden ısıtma sistemini döşeyecek firma, çok iyi araştırılmalıdır.

Yerden Isıtma Havası Nasıl Alınır

Yerden Isıtma Havası Nasıl Alınır

Yerden ısıtma sistemini kullanan kişiler, ısınma problem yaşadığı zaman genelde sistemde hava olduğunu düşünür. Aslında sisteme müdahale edilmediği sürece, yerden ısıtma sisteminde genelde hava birikmez. Isınma problemi hava birikmesinden değil, sistemde biriken çamur ve tortudan kaynaklanır. Sistemdeki su sıcaklığı 50 °C’yi geçmez. Bu sıcaklık bakterilerin oluşması için müsait ortam oluşturur. Zamanla çoğalan bakteriler, koloniler oluşturur. Bakteri kolonileri çamur gibi görünür.

Yerden ısıtma sisteminde zeminin bazı bölümleri ısınmıyorsa sistemde tıkanıklık vardır. Bu durumda boruların temizlenmesi gerekir. Çamur ve tortu, mobil sistem temizleme makineleri ile temizlenebilir. Her odadaki boru, temizlenir bu sistemde. Temizleme işlemini kimyasalla da yaptırabilirsiniz. Özel kimyasal maddeler, boruların içinde biriken çamur, kireç, su taşı gibi maddelerin tamamını temizler.

Yerden ısıtma sisteminde hava, tesisattaki suyu boşaltıp yeni su eklediğiniz zaman oluşabilir. Yerden ısıtma sisteminin havasını almak için  bağlantının tepesindeki vida, saat yönünün tersine doğru çevrilmelidir. Eğer sürekli yerden ısıtma konusunda problem yaşıyorsanız, kolektörlerin sağ tarafına pürjör vanası taktırarak sorununuzu çözebilirsiniz. Pürjör vanası, gevşetildiği zaman hava çıkar. Purjörü çok az çevirmeniz gerekir. Su gelene kadar purjörü açık bırakıp su gelmeye başlayınca hemen kapatmalısınız. Yerden ısıtma sisteminin havası bu işlemle alınır.

Merkezi sistemle ısınan binalarda, alt katlar vanaları kısar ya da kapatırsa sistem hava yapabilir. Su güçlü devir daim ile sistemde dolaştığı sürece, yerden ısıtma sistemi hava yapmaz.

Yerden Isıtma Kollektör Ayarı – Yerden Isıtma Kollektör Ayarı Nasıl Yapılır

Yerden ısıtma sistemlerinde soğuk ve sıcak suyun dağıtılmasını sağlayan aparata kollektör denir. Kollektör, kombiden gelen sıcak suyu borulara gönderir, hatları dolaşıp soğuyan suyu da kombiye iletir. Yerden ısıtma sisteminde hava borularda birikmez, kollektörde birikir. Yerden ısıtma kollektör ayarı, ısınma problemlerinin çözümünde kullanılır.

Odalar arasındaki ısı farkı ihtiyacı, boruların modülasyon aralıklarının farklı döşenmesini gerektirir. Borular farklı modülasyon aralığıyla döşendiği zaman  debi farkı oluşur. Debi farkı problemini çözmek için, yerden ısıtma kollektör ayarını yaptırmanız gerekir. Debimetreli kollektör kullanmak, kollektör ayarını kolaylıkla yapmanızı sağlar. Her vana üzerinde bulunan debimetre, suyun debisini ölçer ve debiyi uygun yüksekliğe göre ayarlar.

Yerden Isıtma Havası Nasıl Alınır

Yerden Isıtma Havası Nasıl Alınır

Reglaj ayarlı kollektörler, reglaj ayarı yapmadan bütün odaların eşit ısınmasını sağlar. Reglaj ayarlı kollektör kullanarak da ısınma problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz.

Saydığımız yöntemlerle kollektörden kaynaklanan ısınma problemleri ortadan kalkar.

Yerden Isıtma Oda Isınmıyor – Yerden Isıtma Sisteminde Odanız Isınmıyor mu

Kış aylarının en önemli gündem maddesi, elbette ki ısınmadır. Isınmayan evler, önemli problemleri de beraberinde getirir. Yerden ısıtma oda ısınmıyor sorununu yaşıyorsanız, mutlaka şu hususlara göz atmanız gerekir.

– Öncelikle, Yerden ısıtma havası nasıl alınır başlığında anlattığımız gibi,  boruların içinde hava var mı kontrol etmelisiniz. Borulardaki hava purjör vanası gevşetilerek alınabilir.

-Boruların içinde çamur,tortu, kireç gibi maddeler birikmiş olabilir; boruları temizletmenizde fayda vardır.

-Zemine serdiğiniz halı, kilim ısının yayılmasını engelliyor olabilir.

-Oda zemininde parke, fayans, mermer, ahşap gibi döşeme malzemeleri kullanılabilir. Zeminde kullanılan malzemeye gore boruların çapları, döşeme sıklığı ve zemin derinliği belirlenir. Yapılan yanlış uygulamalar ısınma problemleri yaşamanıza neden olabilir.

-İşçilik ve malzemeden kaynaklaklı sorunlar, odaların ısınmasını engeller. Yerden ısıtma sistemleri döşetilirken iyi bir firma seçilmelidir.

Yukarıda saydığımız maddeleri, genel olarak ısınma problemlerinin en önemli sebepleri olarak gösterebiliriz. Bu hususlara dikkat ederseniz, siz de yerden ısıtma sisteminin konforunu yaşayabilirsiniz.

Yerden Isıtma Nasıl Kullanılır – Yerden Isıtma Sistemi

Yerden ısıtma, diğer ısıtma sistemlerine göre, sistemi kullananlara önemli avantajlar sağlıyor. Peki, yerden ısıtma nasıl kullanılır diye hiç düşündünüz mü?

Yerden ısıtma sisteminde, zemine döşenen borularla  evin tabanı ısınıyor. Sıcak bir zemine basmanın ayrıcalığını yaşıyorsunuz. Belki sistem, döşenme aşamasında biraz maliyetli görünebilir, ancak sağladığı enerji tasarrufu sayesinde kendini kısa sürede amorti ediyor.

Sıcaklığı yatay ve dikey eksende homojen dağıtan sistem, her yerin eşit ısınmasını sağlıyor. Petek sistemlerine göre, yerden ısıtma sistemi yaklaşık yüzde 30 oranında tasarruf sağlıyor. Tavanda ısı birikmesi problemi, yerden ısıtma sisteminde görülmüyor, bu sayede sistem kullanıcılarına klasik ısıtma sistemlerine göre daha fazla avantaj sağlıyor.

Yerden ısıtma sisteminde dönüştürülebilir enerji kullanılabilmesi, sistemin en önemli faydalarından birisidir. Bu yönüyle çevre dostudur. Ayrıca ortamdaki havayı kurutmaz, insan sağlığına zararlı değildir.

Yerden ısıtma sisteminde ortam hemen ısınmaz. Zeminde kullanılan malzeme, ortamın ısınma zamanını belirler. Örneğin, ahşap malzemeler yarım saatte ısınmayı sağlarken beton zemin bir kaç saatte ısınmaya olanak verir. Bu yüzden sistemi ya kapatmamanız ya da ısıtma planını iyi yapmanız gerekir.

Yerden ısıtma sisteminin bakımının, radyatörlü sistemlere göre daha sık yapılması gerekiyor. Sistemin bakımına dikkat ederseniz, ısınma problemleriyle daha az karşılaşabilirsiniz. Yerden ısıtma havası nasıl alınır konusunu öğrenir ve açıklamalara göre sistemin havasını alırsanız, sistemin konforunu yaşamanız muhtemeldir. Bakımı yapılan sistemde hava birikmez, çamurlaşma olmaz.

Benzer Yazılarımız

Reglaj Ayarı – Reglaj ayarı nasıl yapılır?
Reglaj ayarı kombili ısıtma sistemi kullanan herkes tarafından kolayca petek giriş çıkış vanalarının ...
Tesisat temizliği Nasıl Yapılır? – Tesisat temizlik yöntemleri
Tesisat temizliği denilince akla genelde merkezi sisteme bağlı ya da bağımsız kat kaloriferlerinin olduğu...
Tavan su akıtıyor – Akan tavan çözümleri
Tavandan su akmasının nedeni, betondaki çatlaklardan suyun akmasıdır. Çatlaklardan kendisine bir yol bulan...
Lağım Açma Konusunda Detay Bilgiler – Lağım açma ile ilgili herşey
Tüm yerleşim yerlerinde, tesisat sistemleri sayesinde giderlerin izlediği kanallar vardır. Bu kanallar ile g...
Atıksu Borusu Tıkanıklığı Açma İşlemi Nasıl Yapılır?
Atıksu borusu tesisatlarında meydana gelen tıkanma, zamanında müdahale edilmediğinde, rahatsız edici bir ...
Evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır – Su kaçağı bulma
Özellikle eski ya da tesisatı eski olan evlerde su kaçağı büyük bir problemdir. Her zaman daireden su akm...