Su kaçağı tespit nedir? – Kaçak tespiti işlemleri

Otel ve büyük iş merkezleri gibi alanlarda su kaçağı tespit işlemleri, binalara oranla oldukça zordur. Binalarda aşağı yukarı belli olan tesisat alanları, yukarıda saydığımız yerlerde biraz daha karmaşık bir yapıda bulunurlar.

Su kaçağı tespit

Su kaçağı tespit

En az 5 katlı bir otelde genelde tesisat katı diye bir alan bulunur. Tesisat katlarına genelde büyük ve beş yıldızlı otellerde rastlarız. Orta ölçekli ve küçük olan otellerde ise tesisat katı yerine tesisat şaftı tercih edilir. Tesisat katı ya da tesisat şaftı, bütün soğuk su ve sıcak su hatlarının kesişim noktalarıdır. Buralarda ayrıca suyun bağlantısını kesecek vanalar bulunur.

Eğer bu alanlarda herhangi bir kaçak varsa, müdahale etmek oldukça kolaydır. Ancak diğer tesisat borularında kaçak varsa, müdahale etmek için bazı noktaların bilinmesi gerekir.

Su kaçağı tespit binalarda nasıl yapılır?

Bina tesisatlarında herhangi bir kaçak durumu varsa tespit ve tamir işlemleri kolaydır. Genelde ya bina yönetimi tarafından, ya da binada oturan daire sahiplerinden tesisat kaçağı şikayetleri gelebilir. Su kaçağı tespit işlemlerini binanın kendisinde oluşan ve dairelerde oluşan diye ikiye ayırıp, bu yönden ele alacağız.

Bina tesisatları bahçe sulama ya da yedekleme amacıyla kullanılır. Genelde bodrum katlarında tesisatların ve su saatlerinin toplandığı alanlar vardır. Bu yerlerde herhangi bir su kaçağı bulunuyorsa, tespit etmek oldukça kolaydır. Öncelikle yapılacak iş suyu vanadan kesmek ve su saatini gözlemlemek olacaktır. Bunun nedeni kaçağın tam olarak oluşup oluşmadığından emin olmak içindir.

Bina içlerinde tesisatların geçtiği yerleri kontrol etmek uzun ve yorucu bir iş olabilir. Elde cihaz olsa bile bu zaman kaybıdır. Bu yüzden bina yönetiminden arıza ile ilgili bazı bilgilerin alınması yararlı olabilir. Kaçağın olduğu alan daraltılarak, her yeri kontrol etme zahmetine de girilmemiş olunur.

Dairelerde su kaçağı tespit işlemi oldukça kolaydır. Alttaki komşunun tavanından gelen su sızıntısında, sızıntının kaynağı aşağı yukarı bellidir. Eğer tesisat daire duvarlarından geliyorsa, kaçağın yeri muhtemelen bu bölgededir. Eğer fayans ya da granit gibi yüzeylerin altından geçen tesisatlardan kaynaklanan bir kaçak varsa, elde bulunan gelişmiş cihazlar ile noktasal olarak kaçağın yeri tespit edilmiş olunur.

Kaçak Tespitinde Nelere Dikkat Edilir?

Yazımızın bu bölümünde bu konuyu, tesisat firmaları ve daire sahipleri açısından ele alacağız. Özellikle birçok daire sahibinin tesisat hakkında pek bir bilgisi bulunmamaktadır. Bu yüzden herhangi bir arıza durumunda ne yapacağını bilememekte ya da yanlış şeyler yapmaktadırlar.

Su kaçağı tespit

Su kaçağı tespit

Tesisat firmaları herhangi bir kaçak için daire sahipleri kendilerine başvurduklarında, kaçağın olduğu yere giderler. Öncelikle daire sahibinden durum ile ilgili bilgi alırlar. Bunu yapmalarındaki neden, kaçağın tam olarak neden kaynaklanabileceğini öğrenmek ve tam olarak yer tespiti içindir.

Daha sonra tesisat firmalarının elinde bulunan gelişmiş cihazla kaçağın olması muhtemel bölgelerini tararlar. Bu işlemden sonra noktasal olarak kaçak tespiti yapılır ve yalnızca bu bölgede tamirat işlemi gerçekleştirilir.

Daire sahipleri ise muhtemel bir kaçak durumunda bazı noktalara dikkat etmek zorundadır. Mesela öncelikle kaçak durumu kesin olarak bilinmiyorsa, vanaları kapatıp su saatlerini kontrol etmelidir. Su saati hızlı bir şekilde dönüyorsa, büyük bir kaçağın olduğu anlaşılabilir. Eğer su saati yavaş bir şekilde dönüyorsa o zaman küçük bir sızıntı söz konusudur. Her iki durum da vanaların kapatılmasından sonra anlaşılır. Ayrıca her iki durumda da tamirat olması gerekir.

Bu durumda internet üzerinden iyi bir araştırma yapılıp, alanında yetkin bir tesisat firmasından yardım alınması gerekir.

Tamiri yapılmayan su tesisatları, su faturalarının yüksek gelmesine neden olabilir. O yüzden bu konuda duyarlı davranıp, neyi nasıl yapmak gerektiğini iyi bilmek gerekir.

Benzer Yazılarımız

Ankara Tesisat Ustası
Ankara Tesisat Ustası (Su Kaçak Tespiti) Su Kaçak Tespiti ve Onarımı Ankara Tesisat Ustası için çok zor ...
Mutfak gideri nasıl açılır biliyor muydunuz?
Mutfağın sık kullanıldığı ofislerde, restoranlarda, özellikle de evlerde her yıl mutlaka mutfak gideri ...
Kola ile lavabo açma mümkün mü?
Birçok müşterimiz bizlere, kola ile lavabo açma mümkün mü diye soruyorlar. Bu soruya kısmen eve cevabı ...
Keçiören Su Kaçağı Tespiti
Keçiören Su Kaçağı Tespiti Su Kaçakları işlemlerinde en yoğun hizmet verdiğimiz bölgedir. Keçiören ...
Su Sızıntısı Tespiti Ankara
Su Sızıntısı Tespiti Ankara Evlerde ya da işyerlerinde oluşan su kaçakları sizi üzer. Bu durumda Su Sı...
Kaçak Su Bulma Ankara
Kaçak Su Bulma Ankara Su tesisatlarında sızıntı varsa mülkünüz için alarm çanları çalıyor demektir....