Tuvalet temizliği – Dikkat edilmesi gerekenler

Tuvaletler evimizdeki en aktif olarak kullandığımız yerlerden biridir. Bu yüzden tuvalet temizliği, olması gerekenden daha iyi yapılmalıdır. Bu alanların mikrop kapma olasılığı daha yüksek olduğundan dolayı iyi bir şekilde temizlenmesi oldukça önemli olmaktadır.

tuvalet temizliği

tuvalet temizliği

Tuvalet taşlarının sararması oldukça sık karşılaşılan durumlardan biridir. Tuvalet taşının sararması durumunun birçok nedeni olabilmektedir. Tuvalet taşı sararma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Her kullanımdan sonra sifonun çekilmemesi,
 • Renklendirici içeceklerin dökülmesi,
 • Tuvalet temizlenmesinde kullanılan malzemenin kalitesizliği
 • Tuvaletin sararmaya müsait olması ve kalitesizliği

Yukarıda belirtilen nedenler tuvalet sararmasında etkendir. Bu yüzden tuvalet temizliği olarak kullanılan malzemelerin kalitesi oldukça önemlidir. Kalitesiz bir tuvalet temizleyicisi sararmalar yapacaktır. Sifonun çekilmemesi de tuvalette bakteri pisliğinin birikmesine yol açar ve böylece sararmalar meydana gelir.

Tuvalet temizliği olarak kullanılan malzemeler arasında asitli içecekler bulunmaktadır. Peki tuvalet taşı sararma durumunda ne yapmalısınız? Tuvalet taşı sararmasında şu işlemleri uygulanmalıdır:

 • Tuvalet taşına ya da klozete kola ya da gazoz gibi asitli içecekleri dökerek 5 dakika boyunca diş fırçası ile temizleme,
 • Çamaşır suyu dökerek fırça ile temizleme,
 • Tuz ruhu dökerek yaklaşık 5 dakika boyunca fırçalama işlemi.

Tuvalet taşı sararma işlemleri sizlere maddi konuda zarar verir. Yukarıda belirtilen masrafsız ve her evde bulunan malzemelerle de tuvalet sararması eyleminin önüne geçebilirsiniz. Tuvalet temizliği sıklıkla yapılmalıdır. Evimizde en çok kullandığımız yer olan tuvaletlerimizin temizliğini periyodik olarak yapmalıyız. Periyodik olarak yapılan tuvalet temizliği işlemlerinde herhangi bir sararma yaşanmayacaktır. Bu da sizlere maddi olarak geri dönecektir. Eğer tuvalet sararma durumu ileriye giderse bunun çıkarılması için profesyonel bir ekibe başvurmanız gerekmektedir.

Tuvalet taşlarının girintili ve çıkıntılı olması sebebiyle temizlik işlemi zorlaşmaktadır. Bu nedenden dolayı tuvalet taşına dökülecek olan temizleme için kullandığınız kimyasalın direk dökülmesi fayda etmeyecektir. Çünkü girintiler ve çıkıntılar sebebiyle kimyasal direkt olarak tuvalet taşından akacak ve gidere gidecektir. Bu nedenden dolayı kullanılacak olan temizleme malzemesi bir diş fırçasının üzerine dökülerek kullanılmalıdır. Diş fırçasının ya da herhangi bir fırçanın üzerine dökülen bu kimyasaldan sonra diş fırçasıyla tuvaletin sararan bölgelerini diş fırçalar gibi temizlemeniz gerekmektedir.

Tuvalet Banyo Temizliği Püf Noktaları

Tuvalet banyo temizliği periyodik olarak yapılmalıdır. Temizlik yaparken anti bakteriyel ürünler kullanılmalıdır. Bu şekilde banyo ve tuvaletlerinizde oluşacak olan bakterileri önlemiş olacaksınız. Banyo ve tuvaletleri temizlerken öncelikle tekstil ürünlerini ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Havalandırılacak olanları havalandırmalı veya dışarıya bırakılacak olanları dışarıya bırakmalısınız. Çünkü banyo ve tuvalet temizliği için kullanılacak olan kimyasalın kokusu bu tekstil ürünlerine sinebilir.

Bu işlemlerin ardından, temizleme özelliği fazla olan, banyo ve tuvalet temizliğine özel olarak üretilen temizlik ürünlerini kullanarak temizliğe başlanmalıdır. Öncelikli olarak banyo duşa kabinini, muslukları, lavaboyu ve ardından tuvaleti temizlemelisiniz. Tuvalet içerisini ise çamaşır suyu ile iyice dezenfekte etmelisiniz.

tuvalet temizliği

tuvalet temizliği

Son olarak ise banyo zeminini deterjanla yıkamalı ve kurumasını beklemelisiniz. Kurumasını beklemek istemiyorsanız kendinizde kurulayabilirsiniz. Temizlik işlemlerinden sonra banyo ve tuvaletlerinizi havalandırmalı ve ortamın tamamen kurumasını sağlamalısınız.

Tuvalet ve banyo temizleme işlemi sonrasın da banyo ve tuvaletlerinizi 1 saat kadar kullanmamanız gerekmektedir. Temizleme işleminden sonraki kullanım sonrası oluşacak su ile temizleme de kullandığınız anti bakteriyel kimyasalı özelliğini yitirebilir.

Doğal Tuvalet Temizliği

Temizlik yaparken genel olarak deterjan kullanmaktan yanaysanız; bunun için doğal yollara başvurabilirsiniz. İlk olarak kullanılması zor olan eski sabunları deneyebilirsiniz. Fakat bu yöntemden de yana değilseniz sirke suyunu deneyebilirsiniz. Sirke suyunu karbonat ve limon tuzu ile de karıştırabilirsiniz. Sirkeyi bir fısfısın içerisine koyun ve üstüne karbonat ve limon tuzu ekleyin oluşan bu karışı da tuvaletlerinize sıkarsanız; kolaylıkla temizleme işleminin olduğunu göreceksiniz. Yine sirkeyi banyo da oluşan kirler içinde kullanabilirsiniz. Buraların temizleme işlemi için de fısfıs yöntemini deneyebilirsiniz.

Tuvalet temizliği için kullanacağınız bu malzemeler sizlere maddi açıdan fayda sağlayabilir. Doğal yollarla da tuvalet ve banyonuzu pisliklerden arındırabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli husus bu işlemler sonrasında tuvalet ve banyonuzu bir süre kullanmamanız gerektiğidir.

Alaturka Tuvalet Temizliği

Bakterilerin yuvası olarak görünen ve bu nedenle günlük olarak temizliğin çok önemli olduğu tuvaletler hijyen konusunda daha fazla titizlik istemektedir. Tuz ruhu, çamaşır suyu, karbonat, limon tuzu ve sirke gibi mikrop öldürücü gibi çeşitli kimyasal içerikli deterjanlar sayesinde bakterilerin çevreye yayılması önlenebilir. Bu malzemeler evimizde bulunan ve sıklıkla kullandığımız malzemeler olmaktadır. Alaturka tuvalet temizliği işlemleri şu şekilde anlatılabilir:

 • Alaturka tuvalet temizliği her şeyden önce bir düzene oturtulmalı ve her gün düzenli olarak periyodik bir şekilde temizleme işlemi yapılmalıdır. Bu şekilde alaturka tuvalette bulunan bakteriler ölür ve hijyenik bir ortam oluşur.
 • Alaturka geniş bir yere sahiptir. Sadece oturma kısmı değil iç ve dış olarak her tarafı iyice temizlenmelidir.
 • Alaturka tuvaletler de bulunan tırtıklı kısımların temizliği oldukça zorludur. İç ve dış olarak temizliğine özen gösterdiğiniz alaturka tuvaletlerde bulunan bu tırtıklı kısma aynı şekilde önem göstermelisiniz.
 • Alaturka tuvaletlerin her kısmı farklı bir fırçayla silinmelidir. Eğer aynı fırçayı her bölgede kullanırsanız, bakterileri yaymış olursunuz. Bu şekilde yapılan işlemlerde temizlik anlamını yitirir.
 • Alaturka tuvalet temizliği sırasında fırçayı dairesel ve yatay olarak hareket ettirmelisiniz. Bu şekilde bakteriler daha kolay çıkacak ve sararmış olan kısımlara daha kolay ulaşmış olacaksınız.
 • Alaturka tuvalet temizliği sırasında kimyasal kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda imdadınıza evde sürekli olarak bulundurduğunuz malzemeler yetişecektir. Karbonat, sirke ve limon tuzu karışımı mükemmel bir temizlik ürünüdür. Bu temizlik ürününü fısfıs yardımıyla kullanabilirsiniz. Bu sayede sanki bir cam siliyormuş gibi tuvaletinizi de rahatlıkla pisliklerden arındırabilir ve bakteri oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

En Yakın Su Tesisatçısı
En Yakın Su Tesisatçısı (Ankara) Yaşadığımız alanlarda tesisat borularında Su Kaçak sorunları olabil...
Robotla lavabo açma fiyatları ne kadardır?
Lavabo tıkanıklığı ile karşılaştığımızda bundan pek hoşlanmasak ta diğer giderlere göre daha sık...
Gider yıkama yöntemleri, Pimaş yıkama yolları
Yoğun kullanımdan dolayı, daire içerisinde bulunan giderler, çok kısa bir sürede tıkanır. Tıkanma sonu...
Banyodaki Lağım Kokusu Nasıl Gider
Banyodaki Lağım Kokusu Nasıl Gider? Banyonuzda gideremediğiniz lağım kokusu mu var? Her yolu denediğiniz ...
Lağım Açma Konusunda Detay Bilgiler – Lağım açma ile ilgili herşey
Tüm yerleşim yerlerinde, tesisat sistemleri sayesinde giderlerin izlediği kanallar vardır. Bu kanallar ile g...
Lavabo tıkanıklığı açma – Evde lavabo tıkanıklığı giderme
Banyo ve mutfak alanlarında bulunan lavaboların tıkanmasının çeşitli nedenleri var. Bu nedenleri bu yazı...