Keçiören Petek temizleme – Petek temizleme nasıl yapılır?

Verimli bir ısı elde etmek için kombi cihazlarının bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Yalnızca kombi cihazlarının değil, bu cihazlara bağlı olan peteklerin ve tesisatların da hem temizliklerinin, hem de bakımlarının yapılması gerekir. Keçiören petek temizleme işlemlerinde kombi temizliği ve bakımı ile petek bakımı ve temizliği işlemleri ayrı bir şekilde yapılır.

Zamanla peteklerde ve tesisatlarda; çamur, tortu ve birikintiler oluşur. Bu etmenler temizlenmediğinde, peteklerden verimli bir şekilde ısı elde edemezsiniz. Temizlik ve bakım yapılmadığında, kombi cihazı daha fazla çalışır ve yüksek faturalar ile karşı karşıya kalırsınız.

Keçiören petek temizleme

Keçiören petek temizleme

Keçiören Petek Temizleme – Evde Yapılacak Petek Temizleme İşlemleri

Profesyonel olarak yapılan petek temizleme işlemlerinden önce, ön bilgi olması açısından evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz temizlik ve bakım işlemlerinden bahsedeceğiz.

Petek temizleme işleminden önce yapılması gereken iş, peteklerin havasının alınmasıdır. Sistemde hava olması durumunda, su oranı azalır ve ısı kaybı yaşanır.

Temizlik işlemine başlamadan önce kombi cihazını kapatmanız gerekiyor. Öncelikle tesisat içerisindeki suyu tamamen tahliye etmelisiniz. Tahliye işlemini yaptığınızda, tesisat içerisinde biriken pis suları gözlemleyebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, pissuyun tahliyesi demek tesisat içerisinde ve peteklerde biriken kalıntıları temizlediğiniz anlamına gelmiyor.

Tesisat içerisindeki suyu boşaltmak için genelde banyo alanlarında bulunan gideri kullanabilirsiniz. bu gider direkt olarak tesisata bağlıdır ve tahliye işlemleri için kullanılır. İsterseniz, peteklerdeki purjör vanalarından da pissuyu boşaltabilirsiniz. Ancak bu işlem ilkine göre biraz daha zahmetlidir.

Her ne kadar da tavsiye etmesek de sıradaki işlem radyatörlerin sökülmesi ve uygun bir alana taşınmasıdır. Burada yapılacak olan işlem, peteklerin yıkanmasıdır. Aslında eskiden tesisat firmalarının uyguladığı bir yöntemdi, ancak daha sonrasında bu yöntemin pek sağlıklı olmadığı anlaşıldı ve terk edildi. Peteklerin uygun bir alana taşınmasındaki sebep, basınçlı su ile yıkanması içindir.

Basınçlı su, petek içerisinden temiz su gelene kadar uygulanır. Petekler bu şekilde yıkandıktan sonra tekrar yerlerine monte edilir. Biraz zahmetli bir işlemdir. Çünkü her petek için aynı işlemleri tekrar etmeniz gerekir.

Petek yıkama işlemi tamamlandıktan sonra, kombi altında bulunan takviye vanası açılır ve sisteme temiz su verilir. Su verilirken peteklerde hava oluşma ihtimaline karşı, peteklerdeki hava tahliye edilir. En azından kontrol işlemi gerçekleştirilir.

Yapmanız gereken işlemler bu kadar! Kombinizi çalıştırdığınızda ortamdaki ısıdan farkı anlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemin yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Nedeni ise zahmetli olması ve peteklere zarar vermesidir.

Makine ile petek temizleme

Keçiören petek temizleme işleminde günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen yöntemden bahsedeceğiz. Bu yöntem aynı zamanda en sağlıklısı ve peteklere zarar vermeyenidir. Ancak öncelikle neden petek temizliğine ihtiyaç duyulduğunu ve peteklerin kirlendiğinin nasıl anlaşıldığından bahsedeceğiz. Genelde petek temizliği yaptıranlar öncelikle bazı sorunlar ortaya çıktıktan sonra tesisat firmalarını arıyorlar.

Kişilerin evde uyguladıkları yöntemler bir işe yaramadığında, tesisat firmalarından yardım istiyorlar. Tesisat firmalarının uyguladıkları yöntem ise genelde aynıdır.

Makine ile yapılan bu yöntemde, aynı zamanda kimyasal maddeler kullanılır. Bu kimyasal maddeler hem temizleyici, hem de koruyucu bir işleve sahiptirler.

Öncelikle kombi cihazının kapatılması ile işleme başlanır. Kombinin zarar görmemesi için kombiye giren tüm vanalar kapatılır.

Petek temizliklerinde, peteklerin her biri için aynı temizleme işlemi uygulanır. Bu yüzden tüm peteklerin giriş ve çıkış vanaları açılır.

Petek temizleme makinesi girişi banyoda bulunan gider vanasından ya da banyo alanında bulunan havlupan girişinden sağlanabilir.

Makinanın hortumunun bir ucu sökülen havlupan girişine, bir ucu da makineye bağlanır. İkinci bir hortum, havlupanın çıkışının olduğu yere bağlanır. Aynı hortumun diğer ucu ise banyo alanlarında bulunan klozete bırakılır.

Keçiören petek temizleme

Keçiören petek temizleme

Makinaya temiz su, banyo alanında bulunan musluktan sağlanır. Makinada bulunan hazneye temiz su verilir. Daha sonra makine çalıştırılır. Petek temizleme makinası sisteme basınçlı su gönderir. Bu işlem bir tür ön yıkamadır. Makine aynı zamanda basınçlı havayı da sisteme iletir.

Peteklerin yüzeylerindeki kalıntıları ve pislikleri sökmek için basınçlı su ve hava idealdir. Klozete bırakılan borudan çıkan su takip edilir. Su temiz akana kadar bu işleme devam edilir. Bu işlem tüm peteklere ayrıca uygulanır. Tüm petekler bu şekilde temizlendikten sonra temizleme kimyasalı, makine yardımı ile sisteme aktarılır.

Petek temizleme ilacının iki fonksiyonu bulunur. Bunlardan birincisi koruyucu özelliği olması, ikincisi ise temizleme özelliği olmasıdır. Asidik bir yapıda olduğu için yüzeylerdeki pislikleri yakarak temizler.

Petek temizliğinin önemi

Petek temizliğinde kullanılan kimyasal, tesisat içerisindeki ve petek içerisindeki tüm kalıntıları temizler. En son yapılan işlem, durulama işlemidir. Durulama işlemi hem petek içerisindeki kimyasalların temizlenmesi, hem de küçük miktarlardaki kalıntıların giderilmesi için yapılır. En az iki kere yapılması faydalı olacaktır.

2 yılda bir defa petek temizliği yaptırmanız durumunda yakıttan tasarruf sağlarsınız. Bunun yanı sıra kombi cihazınız daha verimli çalışır. Düşük ısılarda bile oda sıcaklığınız sabit kalır ve doğalgaza fazla ödemezsiniz.

Benzer Yazılarımız

Su Sızıntı Tespiti Yapan Firmalar
Su Sızıntı Tespiti Yapan Firmalar (Ankara) Ankara‘da şirketimizin yaptığı işleri yapan birçok Su ...
Su Kaçağı Tespiti Kaç Lira
İnsanlar genellikle tesisat sorunları yaşamadan bu alanda fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmazlar. Dairede s...
Kanal görüntüleme aracı ve görüntüleme işlemleri
Kanal görüntüleme aracı, kanal içi görüntüleme için özel olarak dizayn edilmiş son teknoloji kullanı...
Profesyonel tıkanıklık açma işlemleri nasıl yapılır?
İyi bir tesisat firması, tıkanıklık açma işlemlerini, hızlı ve en az zarar verecek biçimde yapar. Prof...
Petek Temizliği Yapan Firmalar Nasıl Olmalıdır?
Kombi tesisatı üzerine faaliyet gösteren firmalar ile tesisat üzerine faaliyet gösteren firmalar aynı işi...
Su sızıntısı tamiri nasıl yapılır? – Sızıntı tamir işlemleri
Tesisatlarda meydana gelen sızıntılar, tespit edilmesi zor olan durumlardandır. Tamiri her ne kadar kolay ol...