Banyodaki Lağım Kokusu Nasıl Giderilir?

Banyodaki Lağım Kokusu Nasıl Giderilir?

Banyodaki Lağım Kokusu Nasıl Giderilir?Ev hanımlarının banyoyu temizlediği halde sıklıkla başına gelen ve pis bir koku olan lağım kokusu çeşitli yöntemlerle giderilebilmektedir. Banyodaki lağım kokusunun giderilmesinde geçici yöntemlerin dışında kalıcı yöntemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Peki, banyodaki lağım kokusu nasıl giderilir? Öncelikle lağım kokusunun sebebini ve nereden geldiği hakkında tespitler yapılması ve yapılan tespit sonucu doğrultusunda işlem yapılması gerekmektedir.

banyodaki lağım kokusu nasıl giderilir

banyodaki lağım kokusu nasıl giderilir

Banyodaki Lağım Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

Evindeki ferah hava banyonuzdan gelen lağım kokusuyla nedeniyle bozulmaktadır. Tertemiz halde bulunan banyolarınızdan koku geliyorsa banyo giderinizde ya da tesisatınızda bir sorun var demektir. Tesisat sorunları arasında sıklıkla karşımıza çıkan banyo ve klozet giderlerinin tıkanması sonucuyla ortaya çıkan lağım kokusu genel itibariyle aslında “Banyodaki lağım kokusu nasıl giderilir?” sorusuna da cevap vermektedir. Tesisattaki çatlak ya da tıkanıklık sebebiyle ortaya çıkan lağım kokusunun sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kanalizasyona bağlı pimaş içerisinde oluşan tıkanıklar,
  • Tesisatın uzun süre kullanılmaması ve kuru kalması,
  • Yer süzgeçlerinin içerisinde yeterli su olmaması.

Genel olarak banyodaki lağım kokusu sebepleri, banyo tesisatının düzgün kurulmamasından ve zamanla oluşan tesisattaki tıkanıklardan kaynaklı olmaktadır.

Banyodan Lağım Kokusu Geliyorsa Neler Kontrol Edilmelidir?

Genellikle banyo kokuları inatçıdır ve binanın genel tesisat yapısından kaynaklanmaktadır. Eski binalarda sıklıkla bu durumla karşılaşılmaktadır. Gider tıkanıklığı pimaş borunun çok uzun olması ve yer süzgeçlerinde bulunan suyun yeterli olmaması, lağım kokusunun nedenlerindendir ve bu durum başınıza dert olabilir. Oldukça can sıkıcı olan bu lağım kokusu nedenlerinin tespitiyle kalıcı bir şekilde Angora Tesisat profesyonel ekibiyle tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Doğal Yollarla Banyodaki Lağım Kokusu Nasıl Önlenir?

Banyolar, evde gün boyunca en çok kullanılan yerlerden biridir. Bu sebepten dolayı banyo temizliğine daha fazla önem verilmektedir. Banyodan gelen ve kötü koku, tesisatta meydana gelen atıklar nedeniyle ortaya çıkar. Koku giderici esansiyel yağlar sayesinde banyonuzdan gelen kötü kokuları önleyebilirsiniz. Banyonuzdan gelen kötü kokuları önleyebildiğiniz bu koku giderici yağlar banyonuzdan gelen kötü kokuya kalıcı bir çözüm olmadığını unutmamanız gerekmektedir. İçerisinde bulunan mineralleriyle kötü kokuları hızla ortadan kaldıran limon kabuğu, lavanta ve sirke sayesinde kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Banyodaki Lağım Kokusu Nasıl Giderilir sorusu için aslında sizlerin yapacağından çok güvenilir bir tesisatçıya ihtiyaç olabilir.

Kalıcı Olarak Banyodaki Lağım Kokusu Nasıl Önlenir?      

Banyodaki lağım kokusunu önlemek geçmiş dönemlerde uzun süreli ve maliyetli olmaktaydı. Günümüzde lağım kokusu daha az maliyetli bir şekilde çözülebiliyor. Gerekli ekipmanlar sayesinde ve lağım kokusu bulan cihazlar ile kötü kokuyu kesin olarak gideriyoruz. Banyonuzdaki lağım kokusuna kesin bir çözüm bulabilmeniz için uzman bir ekibe danışmanız gerekmektedir. Angora Tesisat uzman ekibiyle sizlere hızlı ve kesin bir çözüm sunmaktadır. Banyonuzdaki lağım kokusunun tespiti için yapılacak işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Özel cihazlar ile lağım kokusu tespit edilir,

2- Tespit sonucuyla oluşmuş olan tıkanıklık belirlenir,

3- Belirlenen tıkanıklık tıkanık açma robotuyla açılır.

Bu şekilde banyonuzdaki lağım kokusundan kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Duş Giderinden Kaynaklanan Banyo Kokusu

Banyo süzgeçlerinde bulunan süzgeçlerden gelen kötü kokunun nedeni tıkanıklıktır. Banyo giderinin tıkanıklık sebebi genellikle sabun atıkları ve kıllar olmaktadır. Kokunun sebebi duş gideriyse bu durumdan kurtulmak oldukça basittir. Duş gideri süzgecinin tıkanıklığı açılırsa koku yapması engellenmiş olur. Banyonuzda bulunan duşa kabin gider bağlantıları duşa kabinin altından geçmektedir. Duşa kabinin altından geçen gider borusunda meydana gelen çatlak ya da kırıklıklarda tıkanıklığa sebep olur ve bu da koku yapmaya başlar. Eğer banyonuzdan gelen kokunun sebebi bu ise duşa kabininizin sökülüp bağlantıların tekrar kontrol edilmesi ve onarılması gerekmektedir.

banyodaki lağım kokusu nasıl giderilir

banyodaki lağım kokusu nasıl giderilir

Havalandırmadan Kaynaklı Banyo Kokusu Nedir?

Banyodaki Lağım Kokusu Nasıl Giderilir cevabı bazen havalandırma kaynaklı bir çözüm olabilmekte. Evimizde bulunan ve temiz kalmasına dikkat ettiğimiz banyolarımızda herhangi bir sorun görünmediği hâlde neden koku gelir? Tesisat kaynaklı olmayan tıkanıklıklar ya da tespit edilemeyen tıkanıklıklar varsa, muhtemelen havalandırma boşluğu tıkanmıştır ve kokunun kaynağı da burasıdır. Genellikle çok katlı binalarda bulunan ve ana gider hattının geçtiği havalandırma boşluğundaki herhangi bir sorun banyonuzdan koku gelmesine neden olabilir. Havalandırma boşluğundan kaynaklı banyo kokusunun sebepleri şunlar olabilir:

1- Ana giderdeki boruda bulunan çatlaklar,

2- Ana pimaş tesisat hattının ağzının kapalı olması,

3- Ek yerlerde conta kullanılmaması.

Bu gibi sorunlar sebebiyle banyonuzda koku oluşmaktadır. Bu sorunlardan kurtulmadığınız sürece banyodan kötü koku gelmeye devam edecektir.

Banyodan Gelen Pis Kokunun Psikolojik Etkileri

Banyodan gelen pis koku normal yaşantınıza etki etmektedir. Sürekli temizlediğiniz hâlde tesisattan veya tıkanıklıktan kaynaklı olarak yayılan bu pis koku evinizin içindeki ferah ve temiz kokuyu bastırabilir ve evinizin her yerinde bu kokuyu alabilirsiniz. Banyonuzun kapısını kapattığınız halde lağım kokusu yine de içeriye yayılabilir ve hatta geceleri sizi uyutmayabilir. Titiz insanları son derece etkileyen bu durumdan bir an önce kurtulmak gerekmektedir. Angora Tesisat profesyonel ekibi ve sizlere sunduğu hizmetiyle, evinize yayılan pis kokunun kaynağının tespitini kırmadan, dökmeden özenle yapıyor ve sizlere maliyeti az bir çözüm sunuyor.

Banyodaki lağım kokusu nasıl giderilir? gibi sorulardan yola çıkarak banyonuzdan gelen kokunun sebeplerinden ve bunlardan doğal yollarla ya da kalıcı yollarla nasıl kurtulabileceğinizden bahsettik. Banyonuzdan gelen ağır pis kokuların hayatınızı etkilememesi için gerekli önlemleri almanız gerekmektedir. Koku şikâyetlerine genel çözüm olarak tesisat borularını yıkamak yeterli olacaktır. Yer süzgeçlerindeki suyun yeteri kadar olması da banyonuzdan gelen pis kokuyu bir nebze de olsa engelleyecektir. Banyonuzdaki pis kokudan kurtulduktan sonra da banyo giderinden geçemeyecek kadar parçacıkları gidere atmanız tekrar aynı şekilde lağım kokusuna maruz kalmanıza sebep olabilir. Bu yüzden banyo giderinizi kullanırken dikkat etmelisiniz.

Benzer Yazılarımız

Elvankent Su Kaçak Tespiti
Elvankent Su Kaçak Tespiti Su kaçağı, evlerimizdeki tesisat sistemlerinde meydana gelen en sık sorunlardan ...
Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları
Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları Ankara Ankara Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları ilden ile, mahal...
Lağım Açma Konusunda Detay Bilgiler – Lağım açma ile ilgili herşey
Tüm yerleşim yerlerinde, tesisat sistemleri sayesinde giderlerin izlediği kanallar vardır. Bu kanallar ile g...
Kameralı pimaş açma işlemi nedir?
Küçük bir sorunmuş gibi görünen pimaş tıkanıklıkları, aslında günlük yaşamı felce uğratan bir d...
Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor
Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor acaba ne yapsam? Bu cümleyi kuran tek siz değilsiniz...
Petekler temizlendi ama ısınmıyor probleminin nedenleri
Isıtma sistemlerinde karşılaşılan en temel sorunlardan bir tanesi petekler temizlendi ama ısınmıyor ş...