Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor

Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor

Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor acaba ne yapsam? Bu cümleyi kuran tek siz değilsiniz. Merak etmeyin. Yazımızda çözümlerimiz var. Hepimizin başına gelen bir durum aslında. Ancak birçoğumuz, lavabo tıkanıklığı ve su gitmeme sorunu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi değiliz. Angora Tesisat firması olarak sizlere, yalnızca lavabo tıkandı su gitmiyor sorunu değil, faaliyette bulunduğumuz alanlarda ve sizlerin sorun yaşadığınız alanlarda sizlere bilgi vermeye devam ediyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Lavabonuz tıkandı ve su gitmiyor. Su gitmeme olayının birkaç türü vardır. Su yarı akışkan bir şekilde gider. Nedeni, tıkanıklığın borunun çapının çok az bir kısmını kaplıyor olmasıdır. Su biraz birikir lavaboda ve geç gider. Tıkanıklık biraz daha ilerlemiştir. Su oldukça yavaş gider. Mesela suyun lavabodan tamamen gitmesi için en az beş dakika kadar beklersiniz. Tıkanıklık giderek artmaktadır.

Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor Çözümler

Tıkanıklık türü ne olursa olsun yüksek oranda kullanıcıdan kaynaklanan hatalar yüzünden meydana gelmektedir. Mesela mutfak lavabolarına atık yağ dökülmesi ve bu yağların boru yüzeyine yapışması, tıkanıklık nedenidir ve kullanıcı hatasıdır. Banyo lavabolarında ya da yer süzgeçlerinde, sabun ve diğer kimyasallar ile birlikte, saç kılı gibi nesnelerin de tıkanıklığa yol açtığını söyleyebiliriz. Tuvalet deliklerine ise bebek bezlerinin atılması, havlu düşürülmesi ya da tuvalet kağıdı düşürülmesi sonucunda tıkanıklık meydana gelir. Bina içlerinde kullanılan pimaş borular 15 santimetre çapındadır. Daha doğrusu maksimum 15 santimetre çapındadır. 10 santimetre çapında kullanılan yerlerde vardır. Daha küçük çapta olanlar ise boruların ek yerlerinde kullanılır. Yukarıda bahsettiğimiz cisimlerin, boru çapları düşünüldüğünde, çok çabuk bir şekilde tıkanıklığa yol açacağını kolaylıkla anlayabiliriz. Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor sorusu için bir nebze cevaplar buldunuz değil mi? Okumaya devam.

Su Dolu Lavabo Nasıl Açılır?

Tamamen suyla dolan bir lavaboyu açmanın, birçok yolu vardır. Su dolu lavabo nasıl açılır sorusuna, sırasıyla cevap verelim. Pompa, lavabo açmak için kullanılan ideal bir alettir. Mutfak ve banyo lavabolarındaki tıkanıklıkları pompa ile açabilirsiniz. Ancak yüzeysel tıkanıklıklarda bu yöntemin işe yaradığını söyleyelim. Eğer tıkanıklık, daha derinlerde ise pompa hiçbir işe yaramayacaktır. Yüzeysel tıkanıklıklarda, süzgecin 1 ya da 2 cm aşağısında meydana gelen ve bazı cisimlerin sıkışması sonucunda oluşan tıkanıklardır. Pompanın itiş ve çekiş gücü kullanılarak yani vakum etkisi yaratılarak, süzgecin hemen altında bulunan cisimler, borunun derinlerine doğru itilir. Su biraz tazyikli akıtılarak da bu cisimlerin borudan tamamen tahliye edilmesi sağlanır.

Lavabo Tıkanıklığı Kesim Çözümler

Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor için yeni bir bilgi daha. Eğer tıkanıklık biraz daha derindeyse ve pompa işe yaramıyorsa, marketlerden satın alınabilecek kimyasalların kullanılması yararlı olacaktır. Sıvı ya da katı halde satılan bu kimyasallardan, paket üzerinde yazan miktarda döktükten sonra, biraz bekliyorsunuz ve ardından yaklaşık olarak 2 litre kadar (bir demlik) kaynar su döküyorsunuz. Kaynar su ile tepkimeye giren kimyasal madde, tıkanıklığa neden olan cisimleri çözüyor ve borudan uzaklaştırıyor. Böylelikle tıkanıklık giderilmiş olunuyor. Kimyasalların dezavantajı, uzun vadede borulara ve çevreye zarar vermektedir. Yani çok fazla bu yönteme başvurmamak gerekiyor. Bir diğer yöntem ile askı teli yöntemidir. Askı telinin kanca kısmını borudan içeriye doğru yerleştirirsiniz ve boru içerisindeki cismi çekip çıkarırsınız.

lavabo tıkandı su gitmiyor

lavabo tıkandı su gitmiyor

Sirke ve Tuz İle Lavabo Tıkanıklığı Açma

Bitkisel karışımlar kullanarak lavabo açma yöntemi, birçok kişi tarafından biliniyor ve kullanılıyor. Ancak biz yazımızın bu bölümünde, doğrusunu anlatalım. Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma mantığında, tuz ve sirke gibi maddelerin tepkimeye girmesini sağlamaktır. Tuzun çözücü bir özelliği vardır. Sirkede ise asidik ve çözücü maddeler bulunur. Zaten yapıldığı meyvelerde sitrik asit olduğunu biliyoruz. Tuz ile asit bir araya geldiğinde tepkime oluşur ve birçok cismi çözmeye yardımcı olur. Mesela yağ ve yemek artıklarını, bu yöntemle giderebilirsiniz. Banyo lavabolarında ise saç kıllarından ve deterjandan kaynaklanan tıkanıklıkları bu yöntem ile giderebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemin çevreye ya da borulara herhangi bir zarar olmadığını da söyleyelim. Ancak her tıkanıklıkta işe yarayan bir yöntem değildir. Daha derinlerde meydana gelen tıkanıklıklarda hiçbir işe yaramaz.

lavabo tıkandı su gitmiyor

lavabo tıkandı su gitmiyor

Lavabo açıcı kavramı nedir?

Genel anlamada, lavabo açmada kullanılan yöntemleri, lavabo açıcı olarak adlandırabiliriz. Yukarıda da bahsettiğimiz yöntemlerin dışında, daha güçlü kimyasallarda, lavabo açmak için kullanılabilir. Ancak bu güçlü kimyasallar kullanılırken bazı önlemlerin alınması gerekir. Mesela maske ve eldiven kullanmak, kimyasalı uyguladıktan sonra ortamda bulunmamak ve çocuklardan kesinlikle uzak tutmak gibi. Lavabo açıcılar yalnızca boru tıkanıklığına neden olan yumuşak cisimlerin çözülmesinde etkilidir. Daha derinlerde meydana gelen tıkanıklıklarda hiçbir işe yaramaz.

Kola ile lavabo açma

İnternet ortamında kola ile lavabo açma ile ilgili birçok tartışma var. Bir kısım görüş sahibi, açılabileceğini, bir kısım ise açılamayacağını söylüyor. Peki hangisi doğru? Biz kola ile lavabo açma işlemini bizzat denedik. Diyebiliriz ki yukarıda anlattığımız yöntemlerden bir farkı yok. Yani kolanın da lavabo açma özelliği var. İçinde bulunan asitlerin çok güçlü çözme özelliği olduğunu da belirtelim. Evet kola ile gümüşlerinizi parlatabilir ve lavabolardaki tıkanıklıkları açabilirsiniz.

lavabo tıkandı su gitmiyor

lavabo tıkandı su gitmiyor

 

 

Benzer Yazılarımız

Banyo su sızıntısı tamiri nasıl yapılır? – Su sızıntısı nedenleri
Banyo alanlarında meydana gelen su sızıntılarını iki grupta ele almak mümkündür. Bunlar, pissu tesisatl...
Sıhhi Tesisat Hakkında Bilgi – Sıhhi tesisat nedir?
İnsanların yaşadığı veya çalıştığı bütün yapılarda temiz suyun sağlıklı bir şekilde iletimini...
Su Kaçaklarını Sigorta Şirketi Karşılar Mı
Su Kaçaklarını Sigorta Şirketi Karşılar Mı? Soru basit aslında. Biz de ev ve iş yerlerinde oluşan su s...
Fayanslarda Su Sızıntısı-  Binalarda Su Yalıtımı
Fayanslarda su sızıntısı olması sık karşılaşılan ve can sıkıcı olan bir durumdur. Halıların sız...
Su kaçağı Tespiti Ankara Keçiören – Kaçak tespiti nedir?
Su kaçağı tespiti firmadan firmaya değişiklik gösterse de ortalama olarak iki saat kadar sürer. Bu süren...
Petek Temizliği Ankara – Petek Temizliği Unsurları
Isınma konforu sağlayan sistemlerin en yaygın olanı Doğalgazlı kombi petek sistemidir. Kombi petek tesisat...