Su kaçağı Tespiti Ankara Keçiören – Kaçak tespiti nedir?

Su kaçağı tespiti firmadan firmaya değişiklik gösterse de ortalama olarak iki saat kadar sürer. Bu sürenin uzaması ya da kısalması; tesisatın durumuna ve alanın genişliğine bağlı olarak değişir. Su kaçağı tespiti Ankara Keçiören gibi yerlerde de ortalama olarak bu kadar sürede gerçekleşir.

su kaçağı tespiti Ankara Keçiören

su kaçağı tespiti Ankara Keçiören

Su kaçağı ve su sızıntısı genel olarak tesisat borularında ve ek parçalarında meydana gelir. Evlerde bulunan tesisatlarda genelde ek parçaların iyi bir şekilde kaynak yapılmaması bu duruma neden olur. Özellikle plastik borular ısıtılarak birleştirilirler. Isıtılma ve kaynama işlemi doğru yapılmazsa, zamanla bu birleşim yerlerinde su sızıntıları meydana gelir.

Plastik borularda oluşan bu sorunlardan kaynaklanan sızıntı ve su kaçağı tamiri, boruların tekrar birbirlerine sağlam bir şekilde birleştirilmesi ile tamir edilir. Ancak genelde bu tür sorunlar özellikle yüzey altında kalan borularda, tamir kimyasalları ile yapılır. Tesisat içerisine verilen kimyasallar yardımı ile boruların yüzeyinde bir katman oluşturulur ve sızıntı ya da kaçak giderilmiş olur.

Su kaçağı tespiti Ankara Keçiören – Islak Zeminlerdeki Su kaçakları

Islak zeminlerde su kaçağı tespiti oldukça kolaydır. Ancak kaçak tespit edildikten ve tamir işlemi tamamlandıktan sonra, sökülen yüzeyler sağlam bir şekilde yerine takılmalıdır. Genelde ıslak zeminlerde meydana gelen kaçak tamirlerinde boru değişimi yapılır. Boru değişiminden sonra fayans ya da granit yüzeyler yerine takılmalı ve özellikle derz dolgu işlemi özenle yapılmalıdır.

Su kaçağı tespiti Ankara Keçiören kaçak tespiti yalnızca ev alanlarında değil diğer alanlarında da meydana gelebilir. Örneğin; hamamlarda, sauna ve havuz gibi yerlerde de bu tür kaçaklara rastlamak mümkündür. Buralarda yapılan tespit işlemi aynı olmakla birlikte, yüzeylerin tamiratı farklıdır. Aslında biraz daha külfetlidir diyebiliriz. Ancak genelde tesisat firmaları tamirat işlemini kendileri üstlenmez.

Su kaçağı tespiti ne zaman yapılmalıdır?

Genelde tesisat ilk döşendiği zaman yapılması daha sağlıklıdır. Ancak zamanla ve bazı nedenlerden dolayı tesisatlarda meydana gelen kaçakların tespitinin yapılması gerekebilir.

Temiz su tesisatları ilk döşendikleri zaman test edilirler. Basınçlı su ile test yapılır. Basınç değerleri, borulara zarar vermeyecek şekildedir. Ancak doğru ve usulüne göre yapılmayan basınç testleri, tesisatlardaki kaçakların ilk anda fark edilmemesine neden olur. Bazı durumlarda fazla basınç ile yapılan testler borulara zarar verir ve bu durum ilk anda fark edilmez.

Armatürlerin takılması ve tamirat işlemlerinden sonra da kaçak tespiti yapılır. Kaçak tespiti gelişmiş cihazlar yardımı ile yapılır. Bu cihazların kullanımı zamandan tasarruf sağlanması ve işin ikinci defa yapılmaması için önemlidir.

Kombi cihazlarında ise tesisat kaçağı olup olmadığı, kombi cihazının basınç göstergesinden takip edilerek yapılır. Basınç değeri sürekli olarak düşüyorsa, sızıntı ya da kaçak durumundan söz edilebilir.

Pis su tesisatlarında ise ilk döşendikleri andan sonra, üzerleri kapatılmadan kaçak testi yapılır. Kaçak testi, tesisata basınçlı su verilerek yapılır.

Merkezi sistemlerde kaçak tespiti

Bireysel olarak kullanılan tesisatlardaki kaçak tespiti usulleri, merkezi sistemde de uygulanabilir. Ancak merkezi sistemdeki kaçak nedenleri biraz daha farklı olabilir. Tarama alanı geniş olduğundan dolayı, merkezi sistemdeki kaçakları bulmak biraz daha zor olabilir.

Su kaçağı tespiti Ankara Keçiören ilçesinde olduğu gibi merkezi sisteme sahip olan alanlarda da aynı şekilde yapılır. Gelişmiş cihazlar kaçak tespiti için kullanılır. Bazı durumlarda ise kaçaklar gözle görünebilir.

Merkezi sistemde tesisat tek bir yere bağlıdır. Boyler ya da kazan, merkezi sistemlerde ısıtmayı sağlayan cihazlardır. Genelde oteller, yüksek katlı iş yerleri, hamam, yüzme havuzu vb. gibi yerlerde merkezi sistem kullanılır.

Merkezi sistemlerde su kaçakları;

  • Dikey olarak yer alan su borularında,
  • Sıcak su bataryalarında,
  • Toprağın altından geçen tesisatlarda,
  • Islak zeminlerde yer alan döşemelerin altında bulunan tesisatlarda

Meydana gelebilir.

Bu gibi alanlarda meydana gelen su kaçaklarının tespiti için gelişmiş cihazlar kullanılır. Bu cihazlar noktasal olarak kaçak tespiti yaparak, arızanın kolay bir şekilde tespit edilebilmesini sağlarlar.

Su kaçağı tespitinin önemi

Kaçak tespitleri ister büyük alanlarda, isterse küçük alanlarda olsun bir an önce giderilmelidir. Şebeke sisteminden gelen suyun ilk önce kesilmesi gerekir. Ancak sızıntı ve kaçak durumlarında vanadan suyun kapatılması geçici bir çözümdür.

su kaçağı tespiti Ankara Keçiören

su kaçağı tespiti Ankara Keçiören

Bu gibi durumlarda öncelikle uzman tesisat firmalarından yardım alınması gerekir. Su kaçağının hızlı bir şekilde tespit edilmesinden sonra, hızlı bir şekilde kaçağın olduğu yerin tamir edilmesi gerekir.

Tespit ve tamir işlemi ortalama olarak 6 saat kadar sürebilir. Bu süre tesisatın ve kaçağın durumuna göre değişebilir. Ancak 6 saatten fazla süren bir işlem genelde olmaz.

Su kaçağına zamanla müdahale edilmezse:

  • Aşırı gelen su faturaları ile karşılaşılabilirsiniz.
  • Suyun temele zarar verme ihtimali vardır.
  • Tesisatın bulunduğu alanı su basma ihtimali vardır ve bu alanlarda maddi zararlar ortaya çıkabilir.
  • Psikolojik olarak da olumsuz etkilere sahiptir.
  • Zaman ve para kaybı yaşanır.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı, tesisat kaçaklarının ya da sızıntılarının bir an önce giderilmesi gerekir.

Benzer Yazılarımız

Ankara su kaçağı – su kaçağı tespiti
Ankara Su Kaçağı Bulma Ankara Su Kaçağı Bulma ekibi olarak diyoruz ki, bulamayacağımız kaçak yoktur:))...
Petekler temizlendi ama ısınmıyor probleminin nedenleri
Isıtma sistemlerinde karşılaşılan en temel sorunlardan bir tanesi petekler temizlendi ama ısınmıyor ş...
Tuvaletten Alt Kata Su Akıyor – Nedenleri
Önceden tuvaletten alt kata su akıyor gibi bir sorun yasadığımızda bu bizim için en kotu deneyimlerden bi...
Ankara tıkanıklık açma, tespit ve açma işlemleri
Tıkanıklık açma işlemlerinde yapılan ilk işlem, tıkanıklığın tespitidir. Gelişmiş cihazlar sayesin...
İvedik Su Kaçak Tespiti
İvedik Su Kaçak Tespiti (Firmaları) Ankara‘da İvedik Su Kaçak Tespiti yapan kaç firma var mıdır di...
Ankara Su Kaçağı Noktasal Tespit
Ankara Su Kaçağı Noktasal Tespit Müşterilerimiz su sızıntılarının kaynağını bulmak isterler. Bu ned...