Tuvaletten Alt Kata Su Akıyor – Nedenleri

Önceden tuvaletten alt kata su akıyor gibi bir sorun yasadığımızda bu bizim için en kotu deneyimlerden biri olurdu. Çünkü eskiden tesisatçıların bugün olduğu gibi teknik ekipmanları yoktu ve bu nedenle su kaçağı tespiti için metrelerce yer kırılıp dökülürdü.

tuvaletten alt kata su akıyor

tuvaletten alt kata su akıyor

Su kaçağının tespiti, onarımı derken bu is çok zaman alırdı. Ayrıca günümüzdeki teknik ürünlerin kullanılmadığı dönemlerde deneme yanılma,  göz ile tespit ve suyun kesilmesi gibi yöntemler hem su kaçağının tespiti hem de arızanın giderilmesi gibi konularda fazladan maliyet yaratıyordu.

 

Fakat günümüzde eski yöntemler hala kullanılıyor olsa da yerini modern yöntemlere bırakıyor denebilir. Bu konuda uzman firmaların sahip olduğu teknik ekipmanlar ve yeterli beceriye sahip elemanları sayesinde artık düşük maliyetle, zamandan kaybetmeden ve bir şeyler kırılıp dökülmeden su kaçakları tespit edilebiliyor ve anında çözüm sağlanabiliyor.

 

Eğer siz de tuvaletten alt kata su akıyor problemi ile karşı karşıya iseniz, burada size vereceğimiz bilgiler sizin için faydalı olabilir. Tuvaletten aşağı kata su akması belki de su birikintileri ile ilgili karşılaşılabilecek en büyük problemdir.

 

Bu durum komşularınız ile aranızın açılmasına sebep olabileceği gibi size karşı tavırlarını da değiştirebilir. Komşunuzun size tavır almasında tuvaletten aşağı kata su akması haklı bir gerekçedir. Çünkü hiç kimse üzerine pis su akmasını istemez. Bu durum sizin için de elbette çekilmez olacaktır. Normal değerinin dışında gelen su faturaları sizi bıktıracaktır. Tuvaletten alt kata su aktığında kotü kokular meydana gelecek,  bu da sizi oldukça rahatsız edecektir.

 

Tuvaletten alt kata su akıyor belirtileri

 

Eğer tuvaletten alt kata su akıyor ise bu akma ve sızıntının zamanlaması çok iyi bilinmelidir. Çünkü tuvalet hiçbir şey yok iken akmaya başlıyor ya da tıkanınca su sızdırıyorsa arızanın temiz sudan veya pis sudan olduğu belirlenebilir.

 

Eğer tuvaletten su kaçağı varsa alt kata su damlaması olur. Fakat yalnızca tıkandığı zaman su damlıyor ise, bu durumda su ileri gidememiştir ve pimaşın ek yerlerinden dışarı atarak aşağı sızdırmıştır.

 

Eğer tıkanıklık giderilirse sorun da ortadan kalkar. Tıkanıklık problemlerinde kırmadan tıkanıklık açma sağlayan robot devreye girer. Sorun tıkanıklık değil de su kaçağı ise su kaçağı tespit cihazı bu konuda bu isi çözecektir. Bu cihaz ile yapılan işlemde ilk olarak temiz su tesisatı test edilir. Bu sırada manometre ile tesisata basınç uygulanır. Basınç eğer sabit ise bu kaçağın olmadığı anlamına gelir; varsa su kaçağı bulma cihazı ile noktasal tespit yapılabilir. Tespit edilen bölge fazla kırma yapılmadan yalnızca bir veya iki seramik sökülerek tamir edilebilir.

 

Pissu kaçağı bulma yöntemleri

Pis su kaçağını bulmada geleneksel bazı yöntemleri sizler için açıklayacağız. Bu yöntemler ile pis su silintisi büyük ihtimalle anlaşılabilir. Pis su sızıntısını anlamanın yöntemlerinden bir tanesi genellikle tavanda kabarma olması ve sarı bir renk almasıdır.

 

Sarı renk almasının sebebi atık su sızdığı içindir. Bazı durumlarda tuvaletten alt kata su akıyor problemini oluşturan tuvalet taşının kenarlarının tam oturtulmamasıdır. Üzerine basıldığında veya temizlik sırasında kullanılan kimyasallar nedeni ile tuvalet taşının yanları açılır. Bunlara derz boşlukları ismi verilir.

tuvaletten alt kata su akıyor

tuvaletten alt kata su akıyor

 

Derz açıldığında tuvalet taşının altında bulunan dolgulu bölüme su gider ve su burada birikmeye baslar. Burada biriken su hemen aşağı inmez ve yavaş bir şekilde ve uzun sureli akıntı yapar.

 

Bir başka yönden bakarsak, tuvaletten aşağı kata su akıyor ise taşın sifon deliğinden de su çıkması muhtemeldir. Fakat böyle bir deneyim daha önce yasamadıysanız bu sızıntıyı bulmanız oldukça zordur. Böyle bir durumda kamera görüntüleme sistemleri ile tespit yapılır.
Bazen su kaçaklarının olduğu yeri tahmin edemeyiz. Eğer problem tuvaletin tam altına denk gelen kısımda ise, sorun bu durumda giderden olabilir. Emin olmak için ise kameralı sistem ile bakmak gerekir. Kameralı sistemin birçok avantajı vardır. İlk olarak evinizi kırıp dökmeden işlem yapılır. İkinci olarak zamandan ve paradan tasarruf edersiniz. Çünkü modern yöntemleri kullanan firma çalışanı size en az maliyetle bu hizmeti sunabilir.

 

Su Kaçağı Tespit Cihazları

 

İlk olarak su kaçağını bulmada yardımcı olan cihazların çalışma prensibine bir bakalım. Bu cihazların çalışması ultrasonik ses dalgaları ve termal ısı yayılımının reddedilmesi prensibine bağlı olarak çalışır.

 

Tuvaletten akan suyun nerede kacak oluşturduğunu bulabilmek için kamera ile yapılan işlem bu isin en kısa surede ve düşük maliyetle yapılmasını sağlar. Şimdi de kamera sistemi ile nasıl su kaçağı tespit edilir bir bakalım. Öncelikle pis su kamera sistemi ile tuvalette suyun aktığı yer tespit edilir.

 

Bu tespit sırasında mevcut su kaçağı bir ekran yardımı ile gösterilir. Böylece sorunlu bölge net bir şekilde görülebilir ve probleme kısa süre içerisinde çözüm bulunur.

 

Müşteri memnuniyetini esas alan ve 7/24 sizler için hizmet sunan, yeterli teknik ekipmana sahip Angora Tesisata internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Su Tesisatçısı – Su tesisatçısı özellikleri
Su tesisatı özellikle ev gibi  farklı yaşam alanlarında,  suya olan gereksiniminizi en iyi şekilde karş...
Tıkanmış tuvalet açma işlemleri nasıl yapılır? 
Tuvalet temizliği konusunda üst düzey performans sergilerken aniden taşan tuvalet görüntüsü elbette son ...
Mustafa Kemal Su Tesisatçısı
Mustafa Kemal Su Tesisatçısı (0312 479 12 06) Ankara‘da su tesisatı sorunlarıyla karşılaşmak, sık...
Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri
Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri Su tesisat uzmanları kullandıkları cihazlar ile gizli sızıntıları bulurlar...
Yenikent Su Kaçak Tespiti
Yenikent Su Kaçak Tespiti Su kaçağı ev, konut, işyeri gibi yaşam alanlarında can sıkıcı sonuçlara ned...
Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır
Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır (0312 479 12 06) Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır sorusunun...