Tıkanmış tuvalet açma işlemleri nasıl yapılır? 

Tuvalet temizliği konusunda üst düzey performans sergilerken aniden taşan tuvalet görüntüsü elbette son derece moral bozucu olmaktadır. Bu durumdan hemen kurtulmak için, tıkanmış tuvalet açma işlemi hakkında genel olarak bildiğimiz yöntemleri uygulamaya başlarız. Yerin altında apayrı bir dünyası olan, günlük yaşam alanlarımızdan ve gözden uzak olan bu giderlerin tıkanması sonucunda atıkların dışa vurumu, başımıza gelmesini asla istemediğimiz bir durumdur.

Tıkanmış Tuvalet Açma

Tıkanmış Tuvalet Açma

Tuvaletlerin tıkanmasında en büyük neden, hatalı kullanımlardır. Atılan katı cisimler erimez ve zamanla birikerek tıkanmaya yol açar. Bunun dışında da bina yaşının çok eski olması nedeniyle atıkların zamanla gider borusu çapını daraltması sonucu oluşan tıkanmalar da elbette ki kaçınılmazdır. Gider tıkanıklığı açma işlemleri sırasında en çok karşılaşılan kullanım hataları ise tuvalete atılmaması gereken katı maddelerin ne yazık ki atılmış olmasıdır.

Tıkanıklık açma işlemleri sonrasında, tuvaletlere atılan ıslak mendil, çocuk bezi,  hijyenik pedler, çok fazla atılan tuvalet kâğıtları, temizlik bezleri, saç ve izmaritler hatta çocukların attıkları oyuncaklarıyla çok sık karşılaşılır. Tüm bunların dışında, özellikle yeni binaların, yapım aşamasında yapılan giderlerdeki eğim hataları, giderlere düşen moloz, dökülen harç gibi inşaat kalıntıları zamanla oluşan çökmeler de bir süre sonra tıkanmalara yol açmaktadır.

 

Tıkanmış tuvalet açma ve İlk Müdahaleler

*En Bilindik Yöntem Pompa

Tıkanmış tuvalette çok fazla sifon çekmek hatadır. Bir kere sifon çekilir ve gözlemlenir. Tuvaletin geri dolması çok hızlı oluyorsa tıkanıklığını yakın yerde olduğunu düşünebiliriz. Ancak uzun bir süre sonra geri tepme oluyorsa tıkanıklık daha gerilerde oluşmuş izlenimi verir. Tuvalet pompası ile ilk müdahaleyi yapabiliriz. Klozetin içine sokulan pompa ile suyun içinde vakum etkisi yaratmak ve birkaç kez pompalama işlemini tekrarlamak sonrada bir kez sifonu çekip bir süre beklemek gerekir.

*Askı Teli İle Tuvalet Açma

Gider açma aleti olarak satılan aletlerden elimizin altında varsa birkaç deneme yapabiliriz. Bu teli tıkanıklığa varana kadar yavaşça tuvalet giderinden içeri sokarak aletin kolu çevrilir. Tuvalet açılana kadar tekrarlanır. Gider açma telleri oldukça işe yarar kullanımı da basit malzemelerdir. Bu tip yöntemler ile giderleri çok fazla zorlamak, bilinçsiz bu işlemleri yapmak doğru değildir.

*Kimyasal ile Tuvalet tıkanıklığı açma

Diğer bir yöntem de, giderlerdeki tıkanıkları açmak için, piyasalarda birçok kimyasal ürün bulmak mümkündür. Bu tip ürünler, kuvvetli kimyasallardan oluştuğu için sağlık açısından solunumu zararlıdır. Bu yüzden uygulama esnasında maske ve eldiven kullanımı şarttır. Birde gider borularına zarar verme ihtimalleri de yok değildir.

Doğal yöntemler olarak bildiğimiz karbonat, sirke ve sıcak su ile açmaya çalışmakta ilk yöntemlerimiz arasındadır. Bir bardak karbonat ve sirke karışımı klozete dökülür. Bu kimyasal karışımın etkileşimi ile tıkanmaya neden olan cisimlerin erimesi sağlanır. Kaynar su dökerek de o bölgeyi temizleme imkânımız olabilir. Ancak sirke, karbonat karışımı, sadece organik maddelerin çözülmesini sağlar.

Tıkanmış Tuvalet Açma

Tıkanmış Tuvalet Açma

Tıkanıklığı açabilmek ve hızlı bir şekilde kullanılır hale getirmek için uyguladığımız, tıkanmış tuvalet açma konusunda üretilen kimyasallar ve diğer doğal yöntemler sert cisimleri parçalayamazlar. Basit tıkanıklıklarda uyguladığımız bu gibi yöntemler, giderleri rahatlatabilir ve tıkanıklığın açılmasını belki bir nebze sağlayabilir. Ancak kalıcı çözüm için, bir daha tekrarlamaması ve hatalı bir müdahalede bulunup daha kötü sonuçlara neden olmamak için konusunda uzman tesisatçılardan yardım almalıyız.

 

Tıkanmalarda Alınması Gereken Önlemler

Taşmış ya da suyun yavaş yavaşta olsa geri geldiği bir tuvaletin kullanımı kesinlikle durdurulmalıdır. Evimizin dışındaki yaşam alanlarında halka açık tuvaletlerde arızalı olduğuna dair mutlaka bir yazı konulmalıdır. Klozetin yanında bulunan vanalarda kapatılmalıdır. İlk müdahale olarak birkaç basit denemenin ardından açılmayan tuvaletler daha fazla bu şekilde bekletilmesi sağlık açısından da sakıncalıdır. Ayrıca temel ihtiyaç olması sebebiyle de acil müdahale gerektirir.

Henüz taşma olmadı ise, sifonu çektikten sonra suyun düzgün bir şekilde gitmediğini fark ettiyseniz bu aşamada taşmasını önlemek için sifona bir kez daha basmamalıyız. Sifon vanasını kapatıp tuvalet giderine daha fazla su gitmesinin önüne geçmeliyiz. Tıkanıklığın derinlerde olması durumunda daha fazla suyun birikmesine neden olursak bu sıkıntılı bir durum yaratabilir. Tıkanmış tuvalet açma işlemleri esnasında yapılacak hatalar nedeniyle çok fazla risk almamak gerekir.

Pis suyun taşarak etrafı kirletme ihtimaline karşılık tuvalet çevresine gazete kâğıtları koymak sonradan temizlik gerektiğinde kolaylık sağlar. Kötü havayı ve oluşan kokuyu gidermek için havalandırmalar açılmalıdır. Çok fazla zorlamadan bahsettiğimiz yöntemlerden bazılarını deneyebiliriz. Fakat bu bazen de zaman kaybına neden olabilir. Hatalı müdahale ile hiç istemediğimiz şekilde tuvalet taşabilir ve başımıza iş açabiliriz. Bu nedenle iyi bildiğimiz bir tesisatçı adresimiz her daim olmalıdır.

Tesisatçı konusunda son sistem teknoloji ile çalışan, konusunda uzman kişiler ile iletişime geçmek sorunu daha iyi anlamamıza ve hızlı çözüm almamızı sağlayacaktır. Bu tip durumlarda eskiden gerektiğinde tıkanıklığı anlamak için kırıp dökme işlemleri de kaçınılmaz olabilmekteydi. Ancak günümüzde tesisatçıların kullandıkları robot cihazlar ve kameralı sistemler sayesinde, bu alanlara hiçbir şekilde zarar vermeden tıkanıklık bulunup açılabilmektedir.

Benzer Yazılarımız

Banyomdan Alt Kata Su Akıyor – Ne Yapmalıyım?
Banyomdan alt kata su akıyor diyorsanız bu yazımız sizler için faydalı olabilir. Banyolar su kaçaklarına...
Ankara Su Sızıntı Tespiti
Ankara Su Sızıntı Tespiti Hizmetleri Ankara da hizmetlerimiz için de Su Sızıntı Tespiti de vardır. Peki ...
Ekonomik Pimaş açma fiyatları hakkında
Herkes yaptıracağı işin, ekonomik olmasını ve aynı zamanda kaliteli olmasını ister. Ancak bir işin hem...
Dikmen Su Kaçak Tespiti
Dikmen Su Kaçak Tespiti (Angora Tesisat) Çankaya Dikmen bölgesinde 20 yıldır sunduğumuz Dikmen Su Kaçak T...
Ankara Termal Kamera Su Kaçak Tespiti
Ankara Termal Kamera Su Kaçak Tespiti (Kırmadan) Birçok firma farklı yöntemler ile su sızıntılarını bu...
Banyo Zemine Su Kaçırması
Banyo Zemine Su Kaçırması Eğer bir daire yaşıyorsanız hiç beklenmedik bir anda alt kat komşunuz yanın...