Su Tesisatçısı – Su tesisatçısı özellikleri

Su tesisatı özellikle ev gibi  farklı yaşam alanlarında,  suya olan gereksiniminizi en iyi şekilde karşılayarak sağlıkla ve kaliteli yaşamamızı sağlayan önemli bir konudur. Su tesisatı, en sık kullandığımız alan olduğundan hem yaşam kalitesinin devamı hem de yüklü faturalar ile karşılaşılmadan tıkanıklık, su borularının eskimesi gibi sorunların acil müdahale edilerek çözülmesi gereklidir. Bu açıdan su tesisatçısı özelliklerini ve daha fazlasını yazımızda açıklamaya çalıştık.

Su tesisatçısı

Su tesisatçısı

Su kaçakları, lavabo tıkanıklıkları, klozet montajı gibi konularda cevap bulmak istediğiniz sorular var ise yazımızı incelemelisiniz. Kırmadan dökmeden tesisat tamiri yapılması alt yapı işi olduğundan işlemin ehliyetli su tesisatçısı tarafından yapılması gerekmektedir.

Su tesisatçısı – Temiz Su, Pis Su Tesisatı

Su tesisatçısı ihtiyacını doğuran çeşitli sıhhi tesisat sorunları bulunur. Bunların en sık karşılaşılanlarından biri temiz su ve pis su tesisatıdır. Temiz su tesisatı dış temiz su ve iç temiz su tesisatı olarak ikiye ayrılır. Dış temiz su tesisatı şehir su borusu ile bina sayaçlarının arasındaki kısmı; iç temiz su tesisatı ise temiz suyun binanın içindeki kullanılma alanlarına dağıtıldığı boruların tesisatını ifade eder. Pis su tesisatı  yağmur suyu dâhil tüm bina içi atık sularının şehir kanalizasyonuna iletildiği boru ağıdır.

Evde Su Tesisatı

Su tesisatının soğuk su tesisatı ve sıcak su tesisatı olarak ayrılmasının sebebi boru farklılığıdır. Sıcak su tesisatında kullanılan borunun soğuk su tesisatında kullanılması mümkün değildir. Su tesisatı  kullanılan su miktarını ölçen alet olan su sayacı ile başlayıp evi dolaşır. Evin su tesisatı için plastik veya daha dayanıklı malzeme kullanılmış olan borulardan yararlanılır. Sıcak su ve soğuk su boruları aynı anda döşenir.

Banyo, tuvalet ve mutfakta kullanılan su tesisatı musluk boyları göz önünde bulundurularak eve yerleştirildikten sonra boruların ucuna muslukların takılana kadar sorun yaşanmaması için tıpa takılır. Evin tüm alanlarındaki  musluklar borulara eklenerek tesisat tamamlanır.

Su Kaçağı Tespiti

İç mekân ve dış mekânlarda maddi ve manevi zarara uğratan her türlü su boru patlaması ve sızdırması problemleri gelişen teknoloji sayesinde hızlı bir şekilde profesyonel cihazlarla tespit edilir. Su kaçağı probleminin temiz su mu atık su mu kaynaklı olduğu tespit edildiğinde termal kamera kullanarak sıfır kırım ve zayiatla sorunları çözmek kolaydır.

Su kaçağı tespiti için kullanılan akustik arıza cihazının ses algılama sistemi sayesinde derinden gelen sesler, titreşimler algılanabilir. Nemölçer cihazından da yardım alınan bu yöntemde önemli olan duyulan seslerin su tesisatçısı tarafından doğru algılanmasıdır. Akustik arıza cihazı hem sıcak su hem soğuk su tesisatında güvenle kullanılabilir.

Pimaş Açma

Pimaşı en basit ifadeyle giderin kanalizasyona bağlandığı boru hattı şeklinde tanımlayabiliriz. Tuvalet, banyo, mutfak ve lavabolarda kullanılan pimaş borular yemek ve yağ atıkları,  kıl ve sabun atıkları, inşaat kalıntısı gibi atık ve cisimler nedeniyle tıkanır. Bu durum suyun giderden yavaş gitmesine, zamanla hiç gitmeyip taşmasına yol açar.

Görüntüleme cihazı olmaksızın tıkanıklığın kaynaklandığı boruyu bulmaya çalışmak zeminin kırılmasına ve daha çok zarar oluşmasına neden olur. Oysa ki pimaş borular kamera ile görüntülenebilir, borunun tıkanma sebebi tespit edilebilir ve kırıp dökmeden uygun aparatlar kullanılarak tıkalı bölge açılabilir. Kamera ile görüntüleme yöntemi  20-25 metre derine kadar  yapılabilir. Pimaş borunun tıkanıklık sebebi aşırı yağlanma ise  tazyikli su kullanılır ve borular yıkanarak temizlenir.

Kameralı Görüntüleme Tekniğinin Avantajları

  • Bu yöntem evlerde, işyerlerinde, kamuya açık olan binalarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
  • Tesisatınız ve kanalizasyon arasındaki bağlantının doğruluğunu kontrol etmenize olanak tanır.
  • Termal kameralı görüntüleme tekniği ile pimaş borularının temizlik kontrolü sağlanmış olur.
  • Tesisat yeni ise hatalar tespit edilmiş olur.
  • Sorunun sebebi tespit edildiği için tamirat maliyeti düşer.
  • Boru üzerindeki işlem görülebildiği için ustayı denetleme ihtiyacı olmaz.

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tuvalet pompası, kimyasallar, sıcak su, karbonat ve sirke ile yapılan yöntemler ile tuvalet tıkanıklığı sorunun yaşattığı mağduriyet ya geçi olarak çözülüyor ya da çözülemiyor. Bu durumda tesisatçıdan yardım almak kaçınılmazdır. Son teknoloji robot cihazlar ile tuvalet tıkanıklığı sorununa kısa sürede kalıcı çözüm sağlanabilir.

Su tesisatçısı

Su tesisatçısı

Petek Temizliği

Petek ısıtmıyorsa, kombi derecesi yüksek olduğu halde ısı derecesinde artış yoksa doğalgaz faturası ile kullanılan ısı arasında dengesizlik varsa, kombi sürekli arıza durumuna geçiyorsa, komide devir daim problemi oluyorsa kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa peteklerin temizlenmesi gereklidir.  Petek temizliği peteklerden alınan ısı performansını artıracağından petek temizliğine önem verilmelidir.

Petek temizliği için uygun petekten makinanın sisteme bağlanır. Tek bir tanesi açık kalmak üzere diğer tüm peteklerin vanası kapatılır. Petekleri sökmeden tek bir noktadan ön yıkama yapıldıktan sonra kimyasal kullanılarak ilaçlama yapılır. Durulama işleminin ardından filtre temizliği ile isteğe bağlı olarak kombi bakımı yapılır. Sistemin yakılıp hava alma işleminin yapılmasından sonra test yapılır ve işlem tamamlanır.

Kanalizasyon rögar açma ve pimaş tesisatı yıkaması gibi sorunlarınız için /iletisim/ linkini tıklayın. Sorunlarınızı işinin ehli su tesisatçısı yönlendirerek itinayla çözelim.

 

Benzer Yazılarımız

Su Kaçaklarını Bulan Cihaz
Su Kaçaklarını Bulan Cihaz Faliyet alanlarımızın ana çalışma konusu su tesisat alanıdır. Ankarada Su ...
Görüntülü Su Kaçak Tespiti
Görüntülü Su Kaçak Tespiti (Ankara) Her hafta olduğu gibi bugün de sizlerle yeni yazımızı paylaşacağ...
Su Kaçaklarını Önlemek Mümkün Mü
Su Kaçaklarını Önlemek Mümkün Mü? Su Kaçaklarını Önlemek Mümkün Mü sorusuna hemen hemen olarak cev...
Ankara Gizli Su Kaçağı Tespiti
Ankara Gizli Su Kaçağı Tespiti (Angora Tesisat) Ankara’da Gizli Su Kaçağı Tespiti: Su Kayıplarını...
Su kaçağı Çankaya ilçesinde nasıl gideriliyor?
Su kaçağı Çankaya gibi önemli bir ilçede dahi sıklıkla görülen bir problem olarak kendine yer bulmakt...
Batıkent Su Kaçak Tespiti
  Batıkent Su Kaçak Tespiti Firmaları Batıkent Su Kaçak Tespiti almak için Angora Tesisat ile neden ...