Ankara tıkanıklık açma, tespit ve açma işlemleri

Tıkanıklık açma işlemlerinde yapılan ilk işlem, tıkanıklığın tespitidir. Gelişmiş cihazlar sayesinde kırmadan ya da dökmeden tespit işlemleri yapılabilmektedir. Ankara tıkanıklık açma işlemlerinde tespitten sonra, tıkanıklığın giderilme yöntemi belirlenir. Tespitte ortaya çıkan tıkanıklık türüne göre bir yöntem belirlenir.

Tıkanıklık açma işlemlerini anlatmadan önce, tıkanıklık türlerinden biraz bahsetmek, sanırız yararlı olacaktır.

Şu zamana kadar yazılarımızda hep evsel atıklardan bahsettik. Evsel atıkların yanı sıra, fabrikalardan ve işyerlerinden gelen atık türleri de var. Belki de en kötü olanı fabrika atıklarıdır. Tabi ki fabrika atıklarının denetim altına alınması için çıkarılmış yasalar ve standartlar var. Ancak çoğu zaman standartlara ya da yasalara uyulmayabiliyor.

Fabrika atıkları da üretilen mamulün türüne göre farklılık gösteriyor. Angora Tesisat olarak yoğun olarak fabrika alanlarında meydana gelen tıkanıklıkları giderdiğimizi söyleyebiliriz. Bu alanlardaki tıkanıklıklar genelde katı cisimler ile yarı katı cisimlerin karışımı oluyor. Şöyle düşünün balçık şeklinde yoğun kıvamda pislikler, neredeyse borudan dışarıya taşıyor. Tabi ki baca olarak düzeltelim bunu.

Fabrika gibi alanlarda bulunan atıksu borularının ömrü de çok kısa oluyor. Nedeni ise atıkların aşındırıcı ve daha çok kimyasal bazda olması. Yani asidik ve aşındırıcı kimyasalların atıksu sistemine yoğun olarak karıştığını düşünün. Bu gibi alanlarda yoğun olarak temizleme işlemi gerçekleştiriyoruz.

İşyerlerinden gelen atıklar ise nispeten biraz daha iyi ve temizlemesi daha kolay. Ancak işyerlerinin yoğun olarak bulunduğu yerlerde, tıkanıklıklar daha sık bir şekilde gerçekleşiyor. Üstelik borular tamamen temizlendikten kısa bir süre sonra. Bu durumun temel nedeni ise giderlere atılmaması gereken cisimlerin sıklıkla atılmasıdır.

Tıkanıklık açma robotu nedir?

Temizliğin yoğun ve zor olduğu alanlarda, tıkanıklık açma robotu işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Gerçi evsel atıklar için gerçekleştirdiğimiz tıkanıklık giderme ve temizleme işleminin iki katı gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz.

Ancak yine de temel olarak yaptığımız işlemler hep aynı. Tıkanıklığı sondanın ucundaki fırça ile temizliyoruz ve ardından basınçlı su ile boruların yüzeyinde kalan pislikleri tamamen yok ediyoruz.

Tabi ki basınçlı su kullanmadan önce ek kontrol amacıyla, boru içerisine kamera gönderiyoruz. Bunu yapmamızın bir nedeni de borunun içinin tamamen temiz olmasıdır. Eğer boru yüzeyinde herhangi bir pislik kalmışsa, basınçlı su işlemi tekrarlanır.

ankara tıkanıklık açma

ankara tıkanıklık açma

Tıkanıklık açma robotu ise üç parçadan oluşuyor. Hafif bir yapıda ve elle taşınabiliyor. Üç adet sondası var ve bu sondaların başına takılabilecek aparatları var. Susta boru aynı zamanda kimyasal madde ve su püskürtme özelliğine sahip. Fırça ile temizlik yapıldıktan sonra basınçlı su ile de sistem temizlenebiliyor.

Robotun gövdesi 5 litre kapasiteye sahip bir depodan oluşuyor. Depoya su girişi için de yine susta adı verilen boru kullanılıyor. Bir üçüncü boru da tahliye için kullanılıyor. Deponun altında ise sabitleyici bulunuyor.

Robotta bulunan motor sayesinde de sıvılar basınçlı olarak sisteme verilebiliyor.

Ankara kanal temizleme işlemleri nasıl yapılır?

Bina etrafında, sokak ve caddelerde yapılan tıkanıklık giderme ve kanal temizleme işlemlerinde kullanılan makineler biraz daha büyük boyutlardadır. Ancak prensip olarak, yapılan işlem aynıdır. Yani susta ve susta başında kullanılan aparatlar biraz farklı olsa da, tıkanıklığa neden olan cisimlerin parçalanması ve sistemden dışarı çıkarılması işlemi aynıdır.

Basınçlı su verilmesi olayı da biraz daha fazla hacme sahip olan depolardan elde edilen sular ile yapılır. Yani iç mekanda kullanılan cihazların ve yapılan işlemlerin daha büyük olduğunu düşünün.

Ankara kanal temizleme işleminde doğrudan basınçlı su kullanılmaz. Öncelikle tıkanmaya neden olan cisimlerin parçalanıp, sistemden çıkarılması gerekir. Bina etrafındaki hatlar uzun olduğu için, doğrudan basınçlı su verildiğinde, pislikler sistemin başka bir tarafında, tekrar tıkanmaya neden olacaktır.

Aslında düzenli aralıklarla kanal temizleme işlemlerinin yapılması gerekir. Nedeni ise hijyendir. Nasıl ki mutfak ve banyo gibi alanların yüzeyleri düzenli olarak temizleniyor, kanalizasyon sistemlerinde de öyle olması gerekir.

ankara tıkanıklık açma

ankara tıkanıklık açma

Her ne kadar bahsettiğimiz işlem düzenli olarak yapılmasa da, tıkanıklık ya da kötü koku durumlarında mecburen yapılmaktadır.

Düzenli olarak boruların temizlenmesi, sağlığı tehdit edecek unsurların da bertaraf edilmesi anlamına gelir.

Angora Tesisat, Ankara’nın her yerinde bina etrafında bulunan kanalizasyon sistemlerini ve bina içlerindeki pimaş boruların içlerini gelişmiş cihazlarla temizliyor. Kırmadan ve dökmeden tıkanıklık tespit ve sistem temizleme işlemlerinizi, çok kısa sürede tamamlıyoruz. Üstelik en ekonomik seçeneklerle!

Logar tıkanıklığı açma işlemleri

Bina etraflarında boruların çıkış yerleri olan logarlardan, zaman zaman kötü koku yayılmaktadır. Kötü kokunun nedeni, sistemde meydana gelen tıkanma ya da uzun süre kanal borularının temizlenmemiş olmasıdır.

ankara tıkanıklık açma

ankara tıkanıklık açma

Logarlardan gelen kötü koku oldukça rahatsız edicidir. Özellikle tıkanıklık meydana geldiğinde ve bu tıkanıklık uzun süre fark edilmediğinde…

Logar tıkanıklığı açma işlemleri ile kötü koku sorunundan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Angora Tesisatı aramanız olacaktır. 24 saat bizlere ulaşabilir, her türlü soru, görüş ve önerilerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Su sızıntısı nasıl oluşur? – Su sızıntısı nedenleri
Temiz su tesisatlarında; aşırı basınçtan dolayı, kalitesiz işçilik ve kalitesiz malzeme nedeniyle, çat...
Peteklerin altı ısınmıyor ne yapmalıyım?
Peteklerin ısınmamasının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin türlerini biz burada ayrıntılı bir ...
Petek Temizliği Ankara – Petek Temizliği Unsurları
Isınma konforu sağlayan sistemlerin en yaygın olanı Doğalgazlı kombi petek sistemidir. Kombi petek tesisat...
Binalarda Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır?
Binalarda Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır Çözümleri Günümüz modern dünyası içerisinde toplumsal ha...
Sıhhi Tesisat Hakkında Bilgi – Sıhhi tesisat nedir?
İnsanların yaşadığı veya çalıştığı bütün yapılarda temiz suyun sağlıklı bir şekilde iletimini...
Gider yıkama yöntemleri, Pimaş yıkama yolları
Yoğun kullanımdan dolayı, daire içerisinde bulunan giderler, çok kısa bir sürede tıkanır. Tıkanma sonu...