Peteklerin üstü sıcak altı soğuk – Nedenleri

Kombi sisteminde peteklerin eşit şekilde ısınması verimli bir ısıtma sağlanması açısından oldukça önem taşımaktadır. Çünkü ısınan suyun devir daim ettirerek odaların etkili şekilde ısınmasını sağlayan peteklerdir. Bazı durumlarda peteklerde ısınma ya da eşit şekilde ısınamama sorunu yaşanmaktadır. Peteklerin üstü sıcak altı soğuk sorunu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Bu durum aslında tesisatta sorun olduğunun en önemli göstergesidir. Firmamıza da bu konuda petekler neden ısınmıyor? Peteklerin üstü sıcak altı soğuk, neden? Şeklinde sorular çok gelmektedir. Öncelikle böyle bir sorunla karşılaştığınızda neden kaynaklandığını bilmeniz çok önemlidir. Ardından evde yapılacaklar bilinmeli ve hala sorun çözülemiyorsa teknik servislerden nasıl yardım alınabileceği öğrenilmelidir. Yazımız bu anlamda size oldukça yardımcı olacaktır.

Peteklerin üstü sıcak altı soğuk

Peteklerin üstü sıcak altı soğuk

Peteklerin üstü sıcak altı soğuk- Neden?

Peteklerin ısınmama sorunu yaşandığında basınç kontrol edilerek ve vanaların açık olup olmadığından emin olunarak çözüm sağlanmaktadır. Ancak peteklerin alt kısmının soğukken üstünün ısınması durumunda farklı arıza tipleri ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Öncelikle petekler kontrol edilerek sorunun sadece bir petekte mi yoksa tüm peteklerde mi olduğu kontrol edilmelidir. Eğer tek bir petekte bu sorun yaşanıyorsa petekte hava olmasından kaynaklı olması muhtemeldir.

Bunun dışında peteklerin içinde sıcak su döngüsünün sağlıklı olmaması ya da bir kısmında olması da peteklerin üstten ısınıp altının soğuk kalmasına neden olabilmektedir. İki ana etken dışında düşük ihtimalle de olsa peteklerin yanlış bağlanmış olması, petek vanasının contasındaki sıkıntılar, reglaj ayarının yapılmaması, kombi filtresinin tıkanması ya da tesisatta bulunan kaçaklar peteklerin üstü sıcak altı soğuk olmasına neden olabilmektedir.

Peteklerin ısınma sorunu nasıl çözülür?

Peteklerin kısmi olarak ısınması sorunu genellikle bakım ve onarım çalışmaları yapılarak çözülebilmektedir. Ancak bazı durumlarda bu bakım- onarım çalışmaları yetersiz kalabilmekte ya da bu işlemlerin profesyonellerce yapılması gerekmektedir. Tüm bakım, onarım ve tamir işlemlerinde profesyonel hizmet veren firmamız Angora Tesisat ile gönül rahatlığıyla çalışabilirsiniz. Peteklerin ısınma problemlerinin çözümü için aşağıdaki yöntemler izlenmektedir;

  1. Öncelikle tüm peteklerde ısınma problemi var mı kontrol edilmelidir. Eğer tek bir petekte altta soğukluk üstte ısınma tespit edildiyse hava almış olduğu düşünülerek ilk işlem olarak peteğin havası alınmalıdır.
  2. Peteğin havası alındığı halde bazen sorun devam edebilmektedir. Bu gibi durumlarda peteğin içinde tortu birikmesi olabileceği düşünülmelidir. Çünkü olası bir tortulaşma su iletiminin etkili bir şekilde gerçekleşmesini engellemektedir. Böyle durumlarda petek temizliği yapmak gerekmektedir.
  3. Kombi bağlantılarının kontrol edilmesi, bağlantı contalarının değiştirilmesi, kombi filtresinin değiştirilmesi gibi işlemler de sorunun kaynağına ulaşılarak çözüme ulaştırılmasını sağlayabilmektedir.
  4. Peteklerin üstü sıcak altı soğuk olduğunda bu sorunu ortadan kaldıran bir diğer uygulama da reglaj ayarının yapılmasıdır. Ayar sonucunda büyük ihtimalle sorun çözülecektir.
  5. Tüm çözüm yöntemleri denendiği halde sorun hala devam ediyorsa tesisatta kaçak olabileceği düşünülmelidir. Bu aşamada teknik ekipler termal tesisat kontrol kamerasıyla kaçağı tespit etme yoluna gitmektedir.
Peteklerin üstü sıcak altı soğuk

Peteklerin üstü sıcak altı soğuk

Peteklerin temizlenmesi ve havasının alınması

Peteklerin üstü sıcak kalıp altının soğuk olması durumunda peteklerin havasının alınması ve temizlenmesiyle sorun çözülebilmektedir. Ancak bu işlemlerin dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapılması önem taşımaktadır.

Öncelikle peteklerin havasının alınması herkesin yapabileceği oldukça kolay bir işlem olmakla birlikte petek temizliğinin kesinlikle profesyoneller tarafından yapılması gerekmektedir. Peteklerin havasının alınması işlemleri purjör vanası çevrilerek yapılmaktadır.

Vananın tam olarak açılmasına gerek olmayıp yarım açılan vana su gelene kadar bekletilmelidir. Bu şekilde peteğin havası alınmış olmakla birlikte vana tekrar sıkıştırılarak işlem tamamlanmalıdır. Petek temizliğindeyse teknik ekipler özel kimyasallar kullanmaktadır. Petek içindeki tortu, kir ve kireçleri sökme özelliğinde bulunan bu kimyasallar banyoda yer alan havlupandan özel makinelerle peteğe gönderilmektedir.

Peteklerin ısıtma sorununun çözümünde reglaj ayarı

Peteklerin üstü sıcak altı soğuk olduğu durumlarda reglaj ayarının yapılması çözüm sağlayabilmektedir. Bu ayar aslında peteklerin eşit miktarda ısıtılması ilkesine dayanmaktadır. Bunun için kombiye en yakın petek daha az en uzak petek de daha çok ısıtılarak ısı dengesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Ayar yapılırken kombiye en yakın peteğin vanası daha az açılmakla birlikte, en uzak peteğin vanasıysa sonuna kadar açılmaktadır. Reglaj ayarının kombi tesisatına güzel faydaları bulunmaktadır. Sözü edilen faydalar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Peteklerdeki sıcaklık dengesizliğini ortadan kaldırmaktadır. Etkili ısıtma sağlamaktadır.
  • Petek sisteminde basınç kaybına bağlı ısıtma problemleri ortadan kaldırılmaktadır.
  • Reglaj ayarı basınç ve sıvı iletimi dolayısıyla da ısı iletimi konusunda kalibrasyon sağladığından kombi sisteminin daha uzun ömürlü ve sorunsuz çalışmasına katkı sağlamaktadır.
  • Sistemde kullanılan termostatik vanaların daha etkili çalışmasına da yine reglaj ayarı fayda sağlamaktadır.

Peteklerin üstü sıcak altı soğuk olduğu durumlarda pek çok kişi paniğe kapılmaktadır. Oysaki verdiğimiz bilgiler sorunun nedenlerine ve çözümüne ışık tutmaktadır. Yazımızı okuyanların kriz durumlarında sakin kalmaları ve tüm yapabileceklerini yaptıktan sonra teknik servisten yardım almaları çok yerinde olmaktadır.

Bahsedilen sorun hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenlerin firmamızın internet sitesi www.angoratesisat.com adresini ziyaret etmeleri önerilmektedir. Tüm kombi tesisatı sorunlarına çözüm bulabilir, kombi tesisat hizmetleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespiti
Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespiti Hizmetleri Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespiti hizmetleri sunan çok fazla şi...
Yenimahalle Su Kaçak Tespiti
Yenimahalle Su Kaçak Tespiti Firmaları Yenimahalle Su Kaçak Tespiti hizmetlerinde seçiminde Firmaları belir...
Tavandan su akıyor ne yapmalıyım? – Çözüm yolları
Birçok evde tavandan akan sular, büyük bir sorunun olduğunun göstergesidir. Büyük bir sorun diyoruz, bunu...
Kırmadan kanal Açma İşlemi Nasıl Yapılır?
Öncelikle kanal tanımını burada yapmamız gerekiyor. Çünkü birçok kişi pimaş borusu ile kanal borusunu...
Kameralı Su Kaçak Ustası
Kameralı Su Kaçak Ustası (Ankara) Ankarada Su Kaçak Tespiti hizmetinin nasıl yapıldığını anlatacağız...
Kırmadan tıkanıklık açma işlemi – Tıkanıklık açan cihazlar
Tıkanıklık açma işlemi artık eskisi gibi kırma ya da dökme olmadan yapılabiliyor. Günümüzde tesisat ...