Tavandan su akıyor ne yapmalıyım? – Çözüm yolları

Birçok evde tavandan akan sular, büyük bir sorunun olduğunun göstergesidir. Büyük bir sorun diyoruz, bunun nedeni giderilmediğinde akan suyun büyük sorunlara yol açmasıdır. Birçok kişinin sorduğu tavandan su akıyor ne yapmalıyım? Sorusunun cevaplarını burada sizlere ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

tavandan su akıyor ne yapmalıyım

tavandan su akıyor ne yapmalıyım

Öncelikle tavandan akan sulara hangi faktörlerin neden olduğundan bahsedeceğiz. Böylelikle konu daha iyi anlaşılacak ve ne yapılması gerektiği ile ilgili bir fikir sahibi olunabilecek.

Tavandan su akıyor ne yapmalıyım? – Tavandan akan suların nedeni

Tavandan su akmasının nedeni genel olarak tesisatlarda meydana gelen çatlaklardan ve kırıkların neden olduğu kaçaklardan meydana gelir.

Tesisatlarda meydana gelen çatlakların de birçok nedeni vardır. Bu nedenler:

  • İlk yapım aşamasında kalitesiz malzeme kullanılması,
  • Tesisat işçiliğinin kalitesiz olması,
  • Temizlik için kullanılan kimyasalların, tesisat boruları üzerinde aşındırıcı etkilerinin olması,
  • Şebekeden gelen su basıncının tesisat borularına zarar vermesi

Gibi nedenlerden dolayı tesisatlarda çatlak ya da kırık oluşabilir. Su basıncının fazla olması durumu, en çok boru ek birleşim yerlerinde meydana gelir. Genelde plastik boruların iyi bir şekilde birbirlerine kaynatılmaması durumunda, basınç bu ek yerlerine zarar verir.

Demir ya da galvaniz borularda ise keten, conta gibi sızdırmazlık malzemelerinin iyi olmaması ve zamanla aşınmaları, beraberinde su kaçaklarını getirir.

Tesisatta meydana gelen bu tür etmenler sonucunda tavandan ya da duvardan su akması durumları gözlemlenebilir.

Tavandan su akması durumunda ne yapılmalıdır?

Bu soruya aslında bir tek cevap verilebilir. Ancak biz burada, tavandan su akıyor ne yapmalıyım sorusuna verilebilecek diğer cevapları da koymayı uygun gördük.

Tavandan su akması durumunda öncelikle üst katta bulunan komşunuzun tesisatında bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak her ne kadar tesisat kaynaklı bir problem olarak görünse de, genelde suyun açık unutulması gibi durumlarda da aynı sorunla karşılaşılabilir.

Öncelikle yukarıdaki komşunuzu bu konuda uyarmanız gerekiyor. Komşunuzda meydana gelen tesisat sorunlarında, uzman bir tesisatçıdan yardım alınması yerinde olacaktır.

Burada asıl önemli olan tavandan akan suyun nedeninin tespit edilmesidir. Bu durumda evin hangi odasında tavandan su geldiğinin tespit edilmesi durumuna göre harekete geçilmesi doğru olacaktır. Genelde bina dışarındaki yalıtım eksikliğinden kaynaklı bazı durumlarda, tavandan küçük damlacıklar halinde su gelmesine neden olabilir.

Yalıtım kaynaklı sorunlarda genelde su damlacıkları uzun zaman aralığında oluşur. Ancak tesisattan kaynaklı sorunlarda su damlacıkları kısa zaman aralığında ve yoğun olarak meydana gelir. Eğer bu ayrımı yapabildiyseniz, sorunun tam olarak ne olduğunu da bulmuşsunuz demektir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılacak diğer bir işlem, üst kattaki komşunuzun su vanalarını kapatması gerektiğini belirtmenizdir. Şebekeden gelen suyun akışının kesilmesi ile birlikte sorun geçici olarak çözümlenmiş olur.

tavandan su akıyor ne yapmalıyım

tavandan su akıyor ne yapmalıyım

Tavandan akan suyun giderilmesi

Sorun tespit edildikten sonra uzman bir tesisat firmasından yardım alınmalıdır. Zaman kaybetmeden tamir işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Tesisat firmaları öncelikle kesin olarak sorunun kaynağını tespit ederler. Zaten daha önceden ana vana bağlantısı kapatıldığı için sorun daha net bir şekilde ortaya koyulabilir.

Tesisat firmalarının sızıntı ve kaçak tespiti için kullandıkları cihazlar, noktasal olarak sorunun kaynağını bulabilir.

Genelde temiz su ve pissu tesisatlarından kaynaklı sızıntılar olabilir. Pissu tesisatlarından meydana gelen su sızıntılarının yanı sıra pis kokuları da, sızıntının nedenini ortaya koyar. Bu noktada sorunun hangi nedenden kaynaklandığının bilinmesi önemlidir.

Temiz su ya da pis su tesisatlarından kaynaklanan sızıntının tespitinden sonra, yapılacak olan yöntem ve kullanılacak olan cihaz seçimi yapılır.

Tavandan akan suyun giderilmesi için noktasal olarak tespit yapılır. Daha sonrasında sorunun olduğu yerde bulunan zemin sökülür. Islak zeminlerin bulunduğu alanlarda, sorunun niteliğine göre tek bir fayans ya da parke sökülmesi yeterli olacaktır.

Tamir işlemi tamamlandıktan sonra sökülen zeminin yerine takılması kolaydır. Islak zemin gibi alanlarda yer alan fayans ve granit gibi elemanlar, tekrar yerlerine takıldıklarında derz dolgularının iyi bir şekilde yapılması gerekir.

Parke gibi zeminlerde ise parkenin tam olarak ve diğerleri ile hizada tekrar yerine takılması ve yapıştırma işleminin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi gerekir.

Aslında sorunu yaşayanlar açısından yapılacak olanlar bellidir. Tesisat firmalarının sorunu gidermesinden sonra, uzun bir zaman diliminde aynı sorun yaşanmayacaktır. Eğer tesisatta kalitesiz malzeme kullanılmışsa, sorunu yaşayan kişinin isteğine göre, tesisatlar yenilenebilir. Tabi ki bu durum konumuzun dışında yer alan bir durumdur.

Sonuç olarak…

Ev satın almadan önce binanın altyapı durumu önem kazanmaktadır. Sağlıklı olmayan bir altyapıya sahip olan binalarda ya da dairelerde, uzun vadeli sorunlar yaşamak mümkündür. Her ne kadar günümüzde tesisat sorunları kısa bir sürede ve fazla bir maliyete gerek kalmadan giderilebiliyorsa da, sorunu baştan çözmek daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Sorun kısa bir sürede giderilse de, yoğun bir şekilde çalışan insanlar için yine de zaman ve para kaybı oluşacaktır.

Benzer Yazılarımız

Ankara tıkanıklık açma, tespit ve açma işlemleri
Tıkanıklık açma işlemlerinde yapılan ilk işlem, tıkanıklığın tespitidir. Gelişmiş cihazlar sayesin...
Ankara Su Kaçağı Tespit Fiyatı
Ankara Su Kaçağı Tespit Fiyatı 2020 Ankara Su Kaçağı Tespit Fiyatı nasıl belirleniyor? Hangi şartlarda...
Keçiören kanal açma faaliyetleri nasıldır?
Kanal açma işlemlerini iki ayrı kategoride değerlendirebiliriz. Bina içinde yapılan işlemler ve bina dı...
Robotla Su Kaçağı Bulma Yöntemleri – Robotla su kaçağı
İşyerlerinde, sanayi yerlerinde ve binalarda bulunan dairelerde meydana gelen tesisat kaçakları büyük bir ...
Mutfak Gideri Açma – Mutfakta Tıkanıklıklara Son
Evlerde, otel ve restoranlarda en çok kullanılan alan mutfaktır. Dolayısıyla karşılaşılan en sıkıntı...
Kameralı Su Kaçağı Tespiti Ankara
Kameralı Su Kaçağı Tespiti Ankara Birçoğumuzun karşılaştığı durumdur Evde Su Kaçağı sorunu. Özel...