Tavandan su sızması neden olur? — Su sızması çözümleri

Tavandan su akması durumu, tesisatlarda meydana gelen kaçaklardan dolayıdır. Tavandan su sızması durumunda ilk önce hangi alandan su sızdığına bakılır. Banyo ya da tuvalet alanlarında meydana gelen su sızıntıları ile diğer odalarda meydana gelen su sızıntılarının nedeni aynıdır. Her iki durumda da tavan alanları zarar görür.

Tesisatlarda yapılan kötü işçilik, kalitesiz malzeme kullanımı, ek yerlerinin yeterince iyi yapılmaması gibi nedenlerden dolayı, su sızıntıları meydana gelir. Bazı durumlarda su kesintisi sonrasında gelen basınçlı su, tesisat borularını patlatabilir ya da zarar verebilir. Bu gibi durumlarda da su sızıntılarından bahsetmek mümkündür.

tavandan su sızması

tavandan su sızması

Bazı durumlarda ise duvarlarda bulunan tesisatlarda meydana gelen kaçaklardan dolayı, bu alanlarda da su sızıntısı görülebilir.

Tavandan su sızması belirtileri

Duvar ve tavan alanlarında görülen belirtiler aynıdır. Her iki yüzeyde de sıva çatlakları ve dökülmeleri görülür. Eğer su sızması uzun bir süreden bu yana devam ediyorsa, bu durumda küflenme gözlemlenebilir. Ağır bir küf kokusu da bu alanlarda duyulabilir.

Fayans ve granit gibi yüzeylerde meydana gelen su sızmalarını, derz aralarındaki renk değişimlerinden anlayabilirsiniz. Aynı şekilde alt komşunun tavanında meydana gelen nemlenme de bunun işaretidir.

Gözle görülmese de yüksek gelen su faturaları, tesisatlarda sızıntı olduğunun işaretedir. Ayrıca kombi cihazının su basıncının sürekli olarak düşmesi de aynı durumu gösterir.

Tavandan su sızması durumunda ne yapılmalıdır?

Birçok kişi paniğe kapılarak, tavanda meydana gelen nemlenmeden dolayı, ne yapacağını bilemeyebilir. Bu durumda yapılacak ilk iş üst kat komşusunu uyarmak olacaktır. ayrıca tüm vanaların kapatılması da gerekecektir.

Tavandan su sızması durumunda ayrıca, sorunun devamlı mı yoksa belirli aralıklarla mı meydana geldiği gözlemlenmelidir.

Sürekli olarak meydana gelen su sızmaları, tesisatlarda çatlak olduğunu gösterir. Yalnızca belirli aralıklarla su sızıntısı varsa, tesisatlarda bulunan küçük delikler ve kılcal çatlaklar bu duruma neden oluyordur.

Her iki durumda da Angora Tesisat firmasından bu konuda yardım alabilirsiniz. Gelişmiş tespit cihazları ile sorununuzu noktasal olarak tespit ediyor ve çok kısa bir sürede tamir işlemini gerçekleştiriyoruz.

tavandan su sızması

tavandan su sızması

Bazı kimseler, sorunu kendi çabaları ile çözmeye çalışırlar. Ancak bu sorunun daha da büyümesine yol açabilir.

Tüm bu bahsettiğimiz durumlar, temiz su tesisatlarında geçerlidir. Bir de pissu tesisatlarında meydana gelen kaçaklar söz konusudur. İlk başta pissu tesisatından gelen kaçaklar, temiz su tesisatındanmış gibi algılanabilir. Ancak tavandan gelen su sarımsı bir renkte ise ve çok kötü bir koku söz konusu ise o zaman pissu tesisatında bir çatlak ve sızıntı söz konusudur.

Tesisatlarda meydana gelen kaçakların bir nedeni de ağır kimyasal maddelerin, banyo ve tuvalet gibi alanlarda kullanılmasıdır. Fayans derz dolgu aralarına sızan bu kimyasallar, tesisat borularına zarar verir. Özellikle plastik aksamdan yapılan su boruları, bu yönden risk altındadır.

Ana vanalar kapatıldığı halde su sızıntısı devam ediyorsa, fayans aralarından su sızması devam ediyor demektir. Bu durumda fayans derz dolguları yenilenmelidir. Ayrıca ıslak zeminlerdeki su tahliye edilmelidir.

Tavandan su sızması sorunu nasıl çözülür?

Yukarıda da değindiğimiz gibi sorun fayans derz dolgularından kaynaklanıyorsa, derz dolgularının yenilenmesi sorunun çözümü için yeterli olacaktır.

Ancak tesisatta meydana gelen bir arıza söz konusu ise o zaman Angora Tesisat firmasından yardım alabilirsiniz. Gelişmiş cihazlar kullanılarak sorunun kaynağının kısa bir sürede tespit ediyoruz. Gelişmiş cihazlar ve kimyasallar yardımı ile her türlü tesisattaki çatlak ve delikleri tamir ediyoruz.

Islak zemin alanlarında meydana gelen tesisat kaçaklarını, bir ya da iki fayans sökerek tamir ediyoruz. Eğer boruların değişmesi gerekiyorsa, kısa sürede ve kırma dökme olmadan gerçekleştiriyoruz.

Sorun tesisat borularındaki kılcal çatlaklardan ya da gözle görünmeyen deliklerden kaynaklanıyorsa, o zaman güçlü kimyasallar ile bu delikleri ve çatlakları kapatıyoruz.

Kullandığımız kimyasal, uzun yıllar dayanabiliyor. Tesisat yüzeylerinde oluşturduğu sağlam katmanlar sayesinde, uzun yıllar tesisatınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Pissu tesisatlarında meydana gelen kaçakları ise aynı yöntemlerle çözüyoruz. Ancak genelde pissu tesisatlarına kullanılan pimaşların değişmesi gerekebiliyor. Bu işlemi de çok kısa bir sürede gerçekleştiriyoruz.

Angora Tesisatı haftanın her günü ve günün her saati arayabilirsiniz. www.angoratesisat.com sitemizde, iletişim sekmesinden bizlere ulaşabilir, her türlü görüş ve dileklerinizi bizlere bildirebilirsiniz.

Ayrıca sizlerin bilgilenmesi için hazırladığımız faydalı makalelerimizi, sıkılmadan okuyabilir ve sorunlarınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Tavandan su sızması ve diğer konularda sahip olduğumuz deneyimleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Benzer Yazılarımız

Evde Koku Tespiti
Evde Koku Tespiti Evde Koku Tespiti çalışmaları sunduğumuz en karmaşık hizmetlerden biridir. Nedeni belli...
Emek Su Kaçak Tespiti
Emek Su Kaçak Tespiti Firmaları Emek Su Kaçak Tespiti hizmeti veren Firmaları internet üzerinden arama yapa...
Kanal görüntüleme aracı ve görüntüleme işlemleri
Kanal görüntüleme aracı, kanal içi görüntüleme için özel olarak dizayn edilmiş son teknoloji kullanı...
Sincan Su Kaçak Tespiti
Sincan Su Kaçak Tespiti (Nokta Tespit) Bize soruyorlar bazen, ne kadar yoğun çalışıyorsunuz diye.  Biz yo...
Su Kaçakları Neden Olur
Su Kaçakları Neden Olur? İster yeni ister eski yapılarda yaşayın Su Kaçakları Neden Olur sorusu ile kar...
Mutfak Giderinden Su Gelmesi – Nedenleri
Mutfak giderinden su gelmesi mutfaklarda sık karşılaşılabilecek bir durumdur. Mutfakta yemek yaparken anide...