Tesisatlarda kötü koku nedenleri – Kötü kokular

Evin en çok kullanılan alanları; Mutfak, banyo ve tuvalet alanlarıdır. Bu alanlarda bulunan tesisatlar yoğun olarak kullanılır ve tıkanması en muhtemel yerlerdir. Tıkanma aynı zamanda kötü kokunun da nedenidir. Tesisatlarda kötü koku nedenleri aşağıda açıklanmıştır.

tesisatlarda kötü koku

tesisatlarda kötü koku

Kötü kokunun nedenlerinden bir tanesi de bakterilerdir. Atıkların neden olduğu bakteriler kötü kokuya neden olur ve bu koku giderilmediğinden dayanılmaz bir hal alır.

Uzun zaman boyunca kullanılmayan tesisatlardan da kötü koku gelebilir. Belirli bir periyotta tesisat borularının temizlenmesi veya yıkanması gerekir.

Tesisatlarda Kötü Koku Nasıl Tespit Edilir?

Tesisatlarda tıkanmalardan kaynaklı kötü kokunun kaynağını tespit etmek, cihaz olmadığı zaman çok zor bir işlemdir. Eski yöntemlerle kırıp dökme işlemi yapmadan, tesisatlarda kötü koku tespiti yapılamazdı.

Günümüzde gelişmiş cihazlarla hiçbir yere zarar vermeden kokunun kaynağı noktasal olarak bulunabilmektedir.

Kötü kokunun kaynağı bazı durumlarda tesisat bağlantılarının iyi yapılmamasından kaynaklanır. Kameraya sahip gelişmiş cihazlar yardımı ile kokuya sebep olan neden kolay ve hızlı bir şekilde bulunabilir.

El büyüklüğünde olan kameralı cihazlarda spiral yapıda bir hortum bulunur. Belli bir uzunluğa kadar erişebilen bu hortumun ucunda bulunan kamera, tesisat borusu içerisinde ilerler ve geçemeyeceği bir nesne olduğunda durur. Buradan anlaşılır ki tıkanmaya neden olan cisim görüntülenmiştir.

Tesisatlarda kötü koku nasıl giderilir

Kötü koku gelişmiş cihazlar yardımı ile tespit edildiğinde sıra temizleme ve kokuyu yok etme işlemine gelmiştir. Tesisatlardan gelen kötü koku aynı zamanda sağlığa zararlı maddelerin de işaretçisidir. Kokunun kaynağında mikrop ve bakteriler bol miktarda bulunur.

Tıkanıklığın giderilmesi sonucunda her ne kadar kokunun kaynağı giderilmiş olsa da, henüz hijyen sağlanamamıştır. Kokunun giderilmesi ve hijyen sağlanması için belirli kimyasalların kullanılması ve yıkama işleminin yapılması gerekir.

Tesisat işi yapan firmaların kullandığı sanayi tipi koku gidericiler ile tuvaletlerden ya da banyolardan gelen kötü koku giderilebilir. Bu kimyasalların daha derine nüfuz edebilmesi için gelişmiş cihazların kullanılması gerekir.

tesisatlarda kötü koku

tesisatlarda kötü koku

Genel olarak kişilerin evlerde uygulamış olduğu koku giderici kimyasallar belirli bir mesafede etkilidir. Tesisat firmaları ise aşama aşama kimyasalları, tesisat borularının daha derinlerine ulaştırırlar. Böylelikle belirli bir süre koku giderilmiş olur.

Günlük olarak kullanılabilecek kimyasallar, en azından belirli bir zaman aralığında kötü kokunun giderilmesini sağlar. Tıkanıklık için ise biraz dikkat yeterlidir.

Tıkanıklığa neden olan etkenlerin bilinip, ona göre önlem alınması sonucunda kötü koku problemi uzun bir süre yaşanmayabilir.

Benzer Yazılarımız

Termal Kamera İle Su Kaçağı Nasıl Yapılır
Termal Kamera İle Su Kaçağı Nasıl Yapılır? Bu yazımızda Termal Kamera İle Su Kaçağı Nasıl Yapılı...
Petek Temizliği Yapan Firmalar Nasıl Olmalıdır?
Kombi tesisatı üzerine faaliyet gösteren firmalar ile tesisat üzerine faaliyet gösteren firmalar aynı işi...
Kombi basıncı düşmesi – Kombi basıncı neden düşer?
  Kombi cihazları artık evlerde ve işyerlerinde sıklıkla kullanılıyor. Mekanik olanlardan, dijital o...
Yerden ısıtma ısıtmıyor- Yerden ısıtma sistemleri
Vücudun ısı dengesini sağlayabilmesi kan pompalanmasıyla mümkündür. Ayaklara kan gitmesi daha uzun sürd...
Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri
Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri işlerini kim yapar? Bu sorunun cevabını bilen ...
Kombine kanal temizleme aracı hakkında bilgiler
Kombine kanal temizleme aracı hem kanal yıkama hem de atık emişi için geliştirilmiştir. Yüksek basınçl...