Tesisatlarda kötü koku nedenleri – Kötü kokular

Evin en çok kullanılan alanları; Mutfak, banyo ve tuvalet alanlarıdır. Bu alanlarda bulunan tesisatlar yoğun olarak kullanılır ve tıkanması en muhtemel yerlerdir. Tıkanma aynı zamanda kötü kokunun da nedenidir. Tesisatlarda kötü koku nedenleri aşağıda açıklanmıştır.

tesisatlarda kötü koku

tesisatlarda kötü koku

Kötü kokunun nedenlerinden bir tanesi de bakterilerdir. Atıkların neden olduğu bakteriler kötü kokuya neden olur ve bu koku giderilmediğinden dayanılmaz bir hal alır.

Uzun zaman boyunca kullanılmayan tesisatlardan da kötü koku gelebilir. Belirli bir periyotta tesisat borularının temizlenmesi veya yıkanması gerekir.

Tesisatlarda Kötü Koku Nasıl Tespit Edilir?

Tesisatlarda tıkanmalardan kaynaklı kötü kokunun kaynağını tespit etmek, cihaz olmadığı zaman çok zor bir işlemdir. Eski yöntemlerle kırıp dökme işlemi yapmadan, tesisatlarda kötü koku tespiti yapılamazdı.

Günümüzde gelişmiş cihazlarla hiçbir yere zarar vermeden kokunun kaynağı noktasal olarak bulunabilmektedir.

Kötü kokunun kaynağı bazı durumlarda tesisat bağlantılarının iyi yapılmamasından kaynaklanır. Kameraya sahip gelişmiş cihazlar yardımı ile kokuya sebep olan neden kolay ve hızlı bir şekilde bulunabilir.

El büyüklüğünde olan kameralı cihazlarda spiral yapıda bir hortum bulunur. Belli bir uzunluğa kadar erişebilen bu hortumun ucunda bulunan kamera, tesisat borusu içerisinde ilerler ve geçemeyeceği bir nesne olduğunda durur. Buradan anlaşılır ki tıkanmaya neden olan cisim görüntülenmiştir.

Tesisatlarda kötü koku nasıl giderilir

Kötü koku gelişmiş cihazlar yardımı ile tespit edildiğinde sıra temizleme ve kokuyu yok etme işlemine gelmiştir. Tesisatlardan gelen kötü koku aynı zamanda sağlığa zararlı maddelerin de işaretçisidir. Kokunun kaynağında mikrop ve bakteriler bol miktarda bulunur.

Tıkanıklığın giderilmesi sonucunda her ne kadar kokunun kaynağı giderilmiş olsa da, henüz hijyen sağlanamamıştır. Kokunun giderilmesi ve hijyen sağlanması için belirli kimyasalların kullanılması ve yıkama işleminin yapılması gerekir.

Tesisat işi yapan firmaların kullandığı sanayi tipi koku gidericiler ile tuvaletlerden ya da banyolardan gelen kötü koku giderilebilir. Bu kimyasalların daha derine nüfuz edebilmesi için gelişmiş cihazların kullanılması gerekir.

tesisatlarda kötü koku

tesisatlarda kötü koku

Genel olarak kişilerin evlerde uygulamış olduğu koku giderici kimyasallar belirli bir mesafede etkilidir. Tesisat firmaları ise aşama aşama kimyasalları, tesisat borularının daha derinlerine ulaştırırlar. Böylelikle belirli bir süre koku giderilmiş olur.

Günlük olarak kullanılabilecek kimyasallar, en azından belirli bir zaman aralığında kötü kokunun giderilmesini sağlar. Tıkanıklık için ise biraz dikkat yeterlidir.

Tıkanıklığa neden olan etkenlerin bilinip, ona göre önlem alınması sonucunda kötü koku problemi uzun bir süre yaşanmayabilir.

Benzer Yazılarımız

Su tesisatı kaçak kimyasalı nasıl kullanılır?
Tesisat kaçak kimyasalları genel olarak aynı özellikleri sergilerler. Uygulandıkları yüzeylerde hızla ka...
İlaçlı Petek Temizliği Nasıl yapılır? – İlaç kullanımı
Kombi cihazlarının ve bu cihazlara bağlı bulunan peteklerin temizliğinde kullanılan kimyasallar, ilaç ola...
Su Kaçakları Bulan Usta
Su Kaçakları Bulan Usta Ankara Su Kaçakları Bulan Usta kim bu usta acaba:)) Su Kaçağı Tespiti sorunu vars...
Kırmadan Su Kaçağı Tespiti
Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Ankara Tesisatlarınızdan şüpheleniyorsunuz. Aklınızda Kırmadan Su Kaçağ...
Kaçak Su Bulma Servisi
Kaçak Su Bulma Servisi (Firmaları) Eskiden duvarlarda su kaçaklarını tespit etmek için tek çağre kazı y...
Termal Kamera Su Kaçak Tespiti Ankara
Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti Ankara Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti Ankara işlemleri için firmam...