Yerden ısıtma tesisatı temizliği – Nasıl Yapılır?

Birçok evde olmamasına karşın son yılların yükselen trendi yerden ısıtma sistemleri olarak karşımıza çıkıyor. Yeni konsept ile yapılan yapılarda artık yerden ısıtma sistemleri kullanılıyor. Her odaya ayrı olarak giden tesisat borularının tek bir merkezde toplanması prensibine göre çalışan yerden ısıtma sistemlerinin faydaları oldukça fazladır. Yerden ısıtma tesisatı temizliği, önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Yerden ısıtma tesisatı temizliği

Yerden ısıtma tesisatı temizliği

Çoğunlukla tesisat borularının temizliği için tasarlanmış makineler ile yapılan temizlik işlemi, aslında büyük bir dikkat ve titizlik istiyor. Burada amaç tesisat içerisinde biriken katı ve kimyasal artıkların tamamen temizlenmesidir.

Tesisat temizlemede kullanılan makineye bağlı olarak kullanılan ve tesisat boru çaplarına göre üretilen kılavuz borular yardımı ile temizleme işlemi kısım kısım yapılıyor.

Yerden ısıtma tesisatı temizliği Yaptırmanın Önemi

Yapısı itibari ile şehir şebekesinden gelen sularda belirli bir miktar kireç bulunuyor. zamanla biriken ve tortu halinde boruların tıkanmasına neden olan kireç maddesinin periyodik olarak temizlenmesi gerekiyor.

Bunun yanı sıra bazı kimyasal maddelerin boru içerisinde bulunmasından dolayı ve bu maddelerin birikmesi durumunda tesisatlara zarar vereceğinden dolayı, temizlenmesi önem arz ediyor. Yerden ısıtma tesisatı temizliği, diğer tesisat borularındakine benzer bir işlemle yapılıyor.

Tesisatta oluşan tıkanıklığın türüne göre bazı durumlarda kimyasal maddeler ile de temizlik işlemi yapılabiliyor.

Isıtma sistemlerinde önemli olan sıcak suyun tesisat boruları içerisinde rahat bir şekilde sirkülasyon yapabilmesidir. Eğer böyle olursa yakıt tasarrufu sağlarsınız. Tıkalı olan ya da içerisinde pislik biriken borularda sirkülasyon kısmi olacağı için sıcak su sağlayan cihaz daha fazla zorlanacak ve daha fazla yakıt ve enerji sarf edecektir.

Burada önemli olan tesisata ve çevresine zarar vermeden temizlik işleminin yapılabilmesidir.

Genel olarak tesisatlarda 55 derecenin üstüne çıkılamadığı durumlarda, bazı bakteri türleri tesisat geneline yayılır ve sistemin tıkanmasına neden olur. Ancak oksijen bariyerli borular hava ile temas etmediği için bakteri üremesi de söz konusu değildir. Ancak bu borular pahalı olduklarından dolayı çok fazla kullanılmaz.

Yerden ısıtma tesisatı temizliği

Yerden ısıtma tesisatı temizliği

Tesisat suyu sıcaklığı 70 derecenin üzerinde olduğu zaman bu bakteriler yok olurlar. Sıcaklık değerinin bu 70 derece üzerinde olamamasının nedeni ise sistemdeki tıkanıklıktır. Tıkanıklık ise düzenli olarak bakım yapılmadığında meydana gelir. Bakım ise hem tesisat borularında, hem de ısıtma sistemlerinde yapılması gereken bir durumdur.

X700 koruma sistemli kimyasal maddeler ile günümüzde etkili tesisat temizliği yapılabilmektedir. Bu sistem radyatör peteklerinde ve tesisat borularında güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Kimyasal maddelerin kullanılmasının nedenlerinden bir tanesi de tesisatla oluşması muhtemel olan bakteri oluşumlarının bir dereceye kadar engellenmesidir.

Yerden Isıtma Sisteminde Oluşabilecek Engeller Nelerdir?

Çamurlaşma ısıtma sistemlerinde en çok görülen engellerden bir tanesidir. Yerden ısıtma tesisatı temizliği yapılırken öncelikle çamurlaşma temizleme işlemi yapılır. Çamurlaşma sistemin faaliyetlerinden kaynaklanır ve periyodik olarak temizliğinin yapılması gerekir.

Kireç gerek temiz su tesisatlarında, gerek se sıcak su tesisatlarında en çok görülen sorunlardan bir tanesidir. Bulaşık makinelerinde ve temiz suyun kullanıldığı birçok yerde kireç çözücü kimyasallar sıklıkla kullanılır. İşte yerden ısıtma tesisatı temizliği işlemlerinde de kireç oluşumunu giderici çözümler uygulanır.

Bakteri ve mantarlar tesisat borularında görülen bir diğer kirlenme durumlarından bir tanesidir. Bakteri ve mantar oluşumu giderilmediğinde tesisatta birikirler ve tesisatın tıkanmasına neden olurlar. Tesisat temizliğinden kullanılan makinelerin yanı sıra kimyasal maddeler ile de bu tür kirlenmeler giderilebilir.

Dairelerde eşit ısı dağıtmakla görevli olan kollektör borularının temizliği de yine cihaz yardımı ile yapılır.

Son olarak tesisatın temiz su ile yıkanması ile yerden ısıtma tesisatı temizliği tamamlanmış olur.

Benzer Yazılarımız

Petek temizleme hizmetin başarısı
Ben emekli bir adamım. Maddi geçimsizlik nedeniyle sorunlarım varken kombinin ısıtmadığı halde faturanı...
Ankara tıkanıklık açma yöntemleri
Tıkanıklıkları, dış ortamda oluşan ve iç ortamda oluşan diye ikiye ayırmak mümkündür. Ankara tıkan...
Kombine kanal temizleme aracı hakkında bilgiler
Kombine kanal temizleme aracı hem kanal yıkama hem de atık emişi için geliştirilmiştir. Yüksek basınçl...
Apartmanda lağım kokusu nedenleri ve çözüm yolları
Apartman çevresinde bulunan kanalizasyon borularında yapılan çalışmalar sırasında, lağım kokusu etrafa...
Su Kaçağının Yerini Bulma
Ankara Su Kaçağı Tespiti Firmaları gelişmiş cihaz ve Termal Kamera kullanırlar. Bu sayede Su Kaçağını...
Gizli Su Sızıntısı Tespiti
Gizli Su Sızıntısı Tespiti (Ankara) Fark edilmeyen su kaçaklarını bulmak için en iyi alınacak hizmet Gi...