Ankara tıkanıklık açma yöntemleri

Tıkanıklıkları, dış ortamda oluşan ve iç ortamda oluşan diye ikiye ayırmak mümkündür. Ankara tıkanıklık açma yöntemleri konusunu anlatırken, öncelikle bu iki ayrıma göre açıklamalarımızı yapacağız.

Dış ortamdaki tıkanıklıklar, bina etrafları ve kanalizasyon şehir şebekelerinde oluşan tıkanıklıklar olarak da iki kapsamda ele alabiliriz. Ancak bizi şu anda bina etrafındaki kanalizasyon sistemlerindeki tıkanıklıklar ilgilendiriyor. Çünkü şehir şebekelerinde oluşan tıkanıklıklarla yerel yönetimler ilgileniyor.

Bina etraflarında, dairelerden gelen atıklar ve dış ortamdan gelen atıklar, tıkanmaya neden olur. Dış ortamda, kanalizasyon bacalarının zarar görmesi sonucu, ortaya çıkan boşluklara çeşitli pislikler dolar ve bu pislikler, bacaların tıkanmasına neden olur.

Dairelerden de kanalizasyon borularına büyük hacimlerde atıksu gelir. Atıksu borularında doluluk hesabı yapılırken, %30 hava payı bırakılır. Yani borunun çapının %30’unun boş olması gerekir. Nedeni ise oluşan metan gazının sıkışmaması ve patlamaya sebebiyet vermemesidir. Boruların içinde iletilen atıksuların tamamı sudan oluşmadığı için de hava payı bırakılır.

Sistemde tıkanmaya neden olan unsurlar ise atılmaması gereken cisimlerdir. Mesela suda erimeyen tuvalet kağıtları, bebek bezleri, iç çamaşırları, sistemde tıkanmaya neden olurlar. Yani hava payı da dahil olmak üzere, boru çapını tamamen kapatırlar.

Boru içerisinde akış sağlanamadığı için yığılma olur ve geri tepmeler yaşanır. Binaya giren boruların başlarına, geri tepme ventili yerleştirilir. Bu aparatın koyulmasının amacı, bina içerisine atıksu borusu içinden yabancı cisimlerin girmesinin engellenmesidir. Ancak geri tepme güçlü olduğu zaman, geri tepme ventiline de zarar verir.

Çoğu zaman da bine içinden gelen cisimler, ventilin sıkışmasına neden olur ve tıkanma buradan başlar.

Yukarıda saydığımız nedenler gerçekleşiyorsa, uzman bir tesisat firmasından yardım almak gerekir. Tesisat firmaları öncelikle tıkanıklığın nedeni bulmaya çalışır. Tıkanıklık, noktasal olarak tespit edildiği zaman, özel cihazlarda yer alan aparatlar yardımı ile cisimler, boru içerisinden çıkarılmaya çalışılır. Ardından boruların içi basınçlı su ile temizlenir.

Ankara kanal temizleme hizmetleri

Şehir şebekelerindeki tıkanmaların nedenini anlamak aslında hiç de zor değildir. Şöyle anlatalım:

Bir binada ortalama olarak ve binanın yüksekliğine göre her katta 4 daire bulunur. 5 katlı bir bina olduğunu düşünürsek, 5 x 4 = 20 daire yapar. 1 dairede ortalama olarak 5 kişilik bir aile yaşar. 20 x 5 = 100 kişi bir binanın nüfusunu oluşturur. Tabi bizim burada verdiğimiz değerler, ortalama değerlerdir. Daha az ya da daha fazla olabilir. Mesela günümüzde oldukça popüler olan rezidanslarda, daha fazla nüfus vardır.

ankara tıkanıklık açma

ankara tıkanıklık açma

Yani 100 kişinin atıklarını, tek bir boru sistemi taşımaktadır. Nüfusun çoğunluğunun da atılmaması gereken cisimleri gidere attığı düşünüldüğünde, bina etrafındaki borularda çok çabuk tıkanmalar meydana gelmesi normal bir durum olacaktır.

Bina etrafındaki kanal sisteminde meydana gelen tıkanıklıklar ile belediye ekipleri ilgilenir. Ancak çoğunlukla özel tesisat firmalarından yardım istenir. Nedeni ise belediye ekiplerinin birçok yere yetişememesidir.

Ankara logar açma işlemleri

Belediye ekipleri olsun, özel tesisat firmaları olsun, kullandıkları cihazlar aynıdır. İki türlü cihazdan bahsetmek mümkündür. Tespit için kullanılan cihazlar ve tıkanıklığı gidermek için kullanılan cihazlardır.

Tıkanıklıkları tam olarak tespit edebilmek için kameralı robotlar kullanılır. Öncelikle bacadan aşağıya kameralı robot bırakılır. Robot ilerlediğinde, aynı zamanda kat ettiği mesafeyi de ölçer. Tıkanıklığa neden olan cisme geldiğinde kameralı robot durur ve aradaki mesafe ölçülür.

Tıkanıklığa sebep olan cismin türüne göre, ya parçalayıcı fırça başlık kullanılır, ya da basınçlı su kullanılır. Parçalanarak cisimler, boru dışarısına çıkarılır. Basınçlı su ile de borunun yüzeyleri tamamen temizlenir. Her halükarda basınçlı su, hem tıkanıklıkları gidermek için, hem de borunun içini temizlemek için kullanılır.

Ankara logar açma işlemleri, genel hatları ile yukarıda anlattığımız gibi yapılır.

Keçiören tuvalet açma

Ankara’nın tüm ilçelerinde ve Ankara ilinde tuvalet açma işlemlerini başarıyla yerine getiriyoruz. Angora Tesisat, uzun yılların vermiş olduğu tecrübe ile Ankaralıların sıkıntılarını gidermeye devam ediyor.

ankara tıkanıklık açma

ankara tıkanıklık açma

Her türlü tıkanıklık açma işlemlerinde, deneyimli personelimiz ve son teknoloji cihazlarımız ile hizmet vermeye devam ediyoruz.

Kırmadan ve dökmeden, bina etrafındaki logarda meydana gelen tıkanıklıkları tespit ediyoruz. Ardından kanal borularına zarar vermeden tıkanıklıkları açıyoruz.

Logar ile bağlantılı olan ve tuvalet alanlarında bulunan pimaş borularda da aynı işlemleri uyguluyoruz. Tuvaletten gelen kokular dayanılmazsa ve sizi rahatsız ediyorsa, bizimle iletişime geçin ve sorunlarınızdan, kalıcı olarak kurtulun.

Ankara kanal tıkanıklığı açma

Bina etrafında yer alan kanal sistemlerinde meydana gelen tıkanıklıkları, hızlı bir şekilde açıyoruz. Tıkanıklık açma işlemini yaparken de atıksu borularına hiçbir şekilde zarar vermiyoruz.

Öncelikle sorunun neden kaynaklandığını buluyoruz. Bu işlemi yaparken de gelişmiş kameralı robot cihazını kullanıyoruz.

ankara tıkanıklık açma

ankara tıkanıklık açma

Tıkanıklık açma robotu ile de borulara zarar vermeden ve boru içerisinde hiçbir şey kalmayacak şekilde, boru içlerini temizliyoruz.

Angora Tesisat sitesini ziyaret ederek, her türlü görüş ve önerilerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Tesisat Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır? Kaçak tespiti
Tesisatlarda meydana gelen su kaçakları, günümüzde teknolojik cihazlar kullanılarak tespit ediliyor ve dah...
Lavabo Tıkanınca Ne Yapılır- Tıkanan Gider Boruları
Sıhhi tesisat firmalarının en sık karşılaştığı yakınmalar “Sifonun çekiyorum su gitmiyor”, “La...
Yerden ısıtma havası nasıl alınır – Hava alma işlemleri
Yerden ısıtma sistemini kullanıp sistemle ilgili sorun yaşayan pek çok kişi, yerden ısıtma havası nası...
Çayyolu Su Kaçak Tespiti
Çayyolu Su Kaçak Tespiti Fiyatları Çayyolu Su Kaçak Tespiti için arama yaptınız. Öncelik Fiyatları sor...
Steteskop İle Su Kaçağı Bulma
Steteskop İle Su Kaçağı Bulma (Ankara) Her hanede, su tüketimini belirleyebilmek için her evin su borusuna...
Ankara Tesisat Sızıntı Tespiti
Ankara Tesisat Sızıntı Tespiti (Cihazla) Ev içinde oluşan su kaçakları duvarların ve zeminlerin sararmas...