Lavabo Tıkanınca Ne Yapılır- Tıkanan Gider Boruları

Sıhhi tesisat firmalarının en sık karşılaştığı yakınmalar “Sifonun çekiyorum su gitmiyor”, “Lavabo tıkandı bulaşıkları yıkayamıyorum”, “Giderden pis koku geliyor”, “Lavabo tıkanınca ne yapılır” şeklindedir. Genellikle kullanımda yapılan yanlışların oluşturduğu bu sorun ortalığı savaş alanına çevirebilir. Tıkanıklık açma işlemi için başvurulan doğal lavabo açıcı yöntemler nedeniyle kaş yaparken göz çıkarmak deyimi anlam kazanabilir.

Lavabo Tıkanınca Ne Yapılır

Lavabo Tıkanınca Ne Yapılır

Saatlerce “Lavabo tıkanınca ne yapılır” sorusuna cevap bulmanın stresine girmemek için yapılması gereken lavabolara suyla akıp gidebileceği düşüncesiyle yabancı maddeler atmamaktır. Tıkanıklık oluştuğundaysa pimaş borularının zarar görmemesi için en doğrusu profesyonel destek almaktır.

Lavaboların tıkanmasını önlemek için bazı önlemler alınabilir. Mutfak lavabosunun içine, daha ince delikli süzgeç konularak küçük parçaların gidere kaçması engellenebilir. Kızartma yaptıktan sonra artan sıvı yağlar nasıl olsa suyla akıp gider düşüncesiyle lavaboya dökülmemelidir.

Çocuklu evlerde klozet kapaklarının kapalı olduğuna emin olunmalıdır. Aksi halde minikler oyuncaklarını deliğin içinde görmek isteyebilirler.

Lavabo Tıkanınca Ne Yapılır- Lavabo Açıcı Yöntemler

Tıkanıklık nedenleri yaygın olarak yabancı cisimlerdir. Bunun yanı sıra tesisatı yapan kişinin yanlış veya eksik malzeme kullanması, atık su borusu eğimini doğru yapamaması da tıkanıklığı oluşturan unsurlardandır.

Mutfak lavaboları çoğunlukla artan sıvı yağların ve pilav, mercimek gibi taneli yemeklerin artıklarının, sebzelerin eyvede doğranması, meyve çekirdeklerinin gidere atılması sonucu tıkanır. Tuvalet lavabolarına kedi kumu, saksı toprağı, hijyenik pedler, çocuk bezi ve saç, kıl artıkları atılması giderin tıkanmasına yol açar.

Musluk ile ilgili conta gibi sert malzemeler, çocukların oyun oynarken klozet kapağını açık görüp içine attıkları oyuncaklar borulara tutunarak tıkanmalara sebebiyet verebilir. Bu durumda lavabo tıkanınca ne yapılır hakkındaki araştırmalar pratik görünen fakat kesin çözüm sağlayamayan lavabo açıcı yöntemleri devreye sokar.

Gider Açıcı Kimyasallar İle Geçici Çözüm

Marketlerden, nalbur dükkânlarından çok uygun fiyata satın alınabilen gider açıcı kimyasallar; toz, tablet veya jel formunda kullanılabilir ve çözüm sağlanabilir. Ancak üst üste lavabo açıcı ürünlerin kullanımı gider borularına zarar verir. Üstelik tek zararı borulara değildir. Bu ürünlerin ciltle teması, fazla solunması ve çocuklar tarafından ağza alınması ciddi komplikasyonlar oluşturur.

Lavabo Tıkanınca Ne Yapılır

Lavabo Tıkanınca Ne Yapılır

Daha önce Bolu ilinde yaşanan bir olay bu maddelerin tehlikesini ortaya koymuştur. Tıkanan lavaboyu açmak için  toz lavabo açıcının üzerine daha sonra sıvı lavabo açıcı döken 43 yaşındaki G. Dinlemez ’in vücudu yandı. Alınan bilgilere göre Dinlemez bu nedenle operasyon geçirmiş ve bir ay hastanede yatmıştır. Kimyasallardan zarar görmemek için kullanımı sırasında eldiven ve gözlük takmak, alanı havalandırmak önemlidir.

Elbise Askıları İle Çözüm

Metal elbise askıları düğüm yerlerinden açılarak klozet tıkanmalarında kullanılabilir. Ancak tuvalet taşı çizilebilir. Bu nedenle tesisatçılar bu yöntemi önermez.

Tel Kullanımı

Tel kullanımı ile lavabo açmaya çalışmak tuvalet taşının çizilmesine neden olabileceği için önerilmez.

Karbonat Ve Sirke Kullanarak Tıkanıklık Açmak

Tıkanıklığın basit olması durumunda karbonat ve sirke kullanılabilir. 1 su bardağı karbonat veya çamaşır sodasını  lavabonun deliğini kapatacak şekilde dökün. Üzerine sirkeyi boşaltın. Karışım reaksiyon başlatır ve pompaladığınızda gider açma işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak bu yöntemde suyun sıcaklığını doğru ayarlayamazsanız lavabo taşı çatlayabilir.

Yöntemde doğal ürünler kullanıldığı için aşındırıcı ve tahriş edici kimyasalların yerine geçen avantajlı bir uygulama olarak kabul edilir. Oysa karbonat ve sıcak su birleşince kimyasal değişime uğrar ve kimyasal açıcılardan farkı kalmaz.

Profesyonel Yöntemler İle Tıkanan Gider Borusu Nasıl Açılır

Kulaktan dolma bilgiler ile yapılan yanlış müdahaleler sonucu pimaş boruları zarar görebilir. Bu nedenle profesyonel yöntemler ile tıkanıklığın türüne göre lavabo açma işlemi yapılması uygun olur.

Kameralı Görüntüleme Cihazları İle Tespit

Açma işlemi için öncelikle tıkalı olan lavabolar, kameralı görüntüleme cihazları ile görüntülenir ve kanallarda oluşan tıkanıklığın sebebi olan tıkayan nesne ve atıklar tespit edilir.  Boru içerisi kamerayla görüntülendiğinde eğimsizlik, boru çapı daralması, inşaat çöküntüsü veya diğer sorunlar da tespit edilir. Görüntüler video ya da fotoğraf biçimiyle bilgisayar ekranında görülebilir.

Termal kamera ile görüntüleme işleminin ardından akustik dinleme cihazı ile tekrar gerekli kontroller sağlanarak varsa su sızıntısı noktasal olarak tespit edilir.

Robotla Lavabo Açma

Görüntüleme ile tespitin akabinde robot cihazlardan yararlanılır. Robot cihazların yay helezonlu uçlarına uygun aparatlar takılır ve lavabolar kırma dökme yapılmadan açılır. Robotla lavabo açma teknolojisi diğer yöntemlere göre daha kısa sürede ve kalıcı olarak çözüm sağlanır. Robot cihazı olmayan tesisatçılar fayans ve duvarlarınızı kırıp dökebilir ve tıkalı gider sorunu beraberinde inşaat pisliği temizleme sorununu getirmiş olur.

Makinasız tıkanıklık açmak etrafı temizlenmesi zor hale getireceği gibi  gider borusu kırılabilir veya gider açıcı kullanılan borularda delinmeler oluşabilir. Gider hattınızdaki pimaş borularda tahribata neden olmadan ve etrafı kirletmeden tıkalı gider açma hizmetine ihtiyacınız varsa kalıcı çözüm için /iletisim/ sizin için doğru adres olacaktır.

Benzer Yazılarımız

Tavandan su sızması neden olur? — Su sızması çözümleri
Tavandan su akması durumu, tesisatlarda meydana gelen kaçaklardan dolayıdır. Tavandan su sızması durumunda...
Petek temizleme ankara fiyat hakkında bilgiler
Petek temizliği düzenli olarak yapılmadığında, hem ısınma problemleri yaşarsınız hem de daha fazla ma...
Petek Temizlik Kimyasalı Nasıl Kullanılır? Kimyasal özellikleri
Piyasada birçok türü bulunan petek temizlik kimyasalı, peteklere zarar vermeden temizlemenin en etkili yolla...
Şaşmaz Su Kaçak Tespiti
Şaşmaz Su Kaçak Tespiti (Angora Tesisat) Su Sızıntılarını Bulmak İçin Güvenilir Hizmet Evlerimizde ve...
Çamaşır makinesi neden koku yapar – koku problemi
Evin en önemli yardımcılarından biri çamaşır makinesidir. Çamaşır makinesinin arızalanmasıyla birbir...
Acil Su Tesisatçısı
Acil Su Tesisatçısı Ankara Ankara da yaşayanlar hizmet alımında oldukça titiz davranırlar. Su ile ilgili...