Çamaşır makinesi neden koku yapar – koku problemi

Evin en önemli yardımcılarından biri çamaşır makinesidir. Çamaşır makinesinin arızalanmasıyla birbiriyle bağlantı pek çok sorun meydana gelir. Bunların yaygın olanı çamaşır makinesi koku problemi olmaktadır. Peki, “giderden su geri tepiyor” ve “çamaşır makinesi neden koku yapar” serzenişleri neden kaynaklanır ve nasıl çözülür biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise yazımızı okumalısınız.

Çamaşır makinesi neden koku yapar

Çamaşır makinesi neden koku yapar

Çamaşır makinesi gider tıkanıklığı çoğunlukla pis su tahliye borusunun tıkanması, çatlaması veya kırılması nedeniyle oluşur. Ancak pompa ile ilgili sorunlarda tıkanıklık nedeni olup “çamaşır makinesi neden koku yapar” sorusunu gündeme getirebilir. Pompadan kaynaklanan tıkanıklık nedenleri şunlardır;

  • Yabancı bir cismin su tahliye pompasına kaçması
  • Makinenin pompa motorunun arızalanması
  • Pompa motoruna elektrik gitmemesi
  • Özellikle son teknoloji ile üretilmiş çamaşır makinelerinde beyin ve elektronik kartın yanması
  • Ana motordaki sıkma devri problemi
  • Gider hortumunun yüksekte kalması sonucu suyun gitmemesi

Çamaşır makinesi neden koku yapar?- Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesi giderinin tıkanıklığı kapsamlı ve teknik bilgi gerektirir. Ancak özellikle ev hanımlarının kâbusu olan çamaşır makinesi neden koku yapar? sorunu için servise veya tesisatçıya başvurmayı son çare olarak görüp öncesinde birtakım yöntemlere başvurur. Bu yöntemler geçici olarak çözüm sağlayabilen çoğunlukla yetersiz kalan müdahalelerdir. Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir noktasında birkaç örnek verebiliriz.

  • Pompa kapağının olduğu yerde tıkanıklık söz konusu ise pompanın kapağını açarak vida, madeni para, düğme gibi yabancı cisim olup olmadığını kontrol edin. Yabancı cisim tespit ettiğinizde elinizle veya eldivenle temizleyebilirsiniz.
  • Sorunun makinenin arka tarafında bulunan gider hortumundan kaynaklanıyorsa gider borusunu çıkarıp makinayı su boşaltım programına kurun. Bu sayede gider borusu çıkarıldığında su tahliye oluyorsa sorunun kaynağının borunun tıkanması olduğuna emin olabilirsiniz. Bu durumda  gider borusunu değiştirmeniz yeterli olacaktır.
  • Sorunun gider borusundan kaynaklandığını biliyorsanız gider borusunu imkân var ise aşağı indirmeniz iyi olacaktır.
  • Sorun makinenin beyninden kaynaklanıyorsa parçanın onarımı veya değiştirilmesi için makine servisinden yardım almalısınız. Bunun yanı sıra makine ana motorunun sebep olduğu problemleri yine teknik servis çözecektir.

Bireysel müdahalelerde bulunmak koku sorununu çözmek bir tarafa çamaşır makinesine daha çok zarar verebilir. Makine gider tıkanıklığı sorunu ve beraberinde oluşan sorunlar için birkaç pratik yöntemle önlem alınabilir.

Sık sık düşük sıcaklıklarda ve az  deterjanla yıkama yapıyorsanız makinenizin kötü kokular yayması muhtemeldir. Bu nedenle düzenli olarak 60ºC veya daha yüksek sıcaklıklarda doğru miktarda deterjan kullanarak yıkama yapmalısınız.

Deterjan artıkları makinenizin içinde birikerek, küf kokusuna sebep olabilir. Bu nedenle doğru dozda çamaşır deterjanı kullanmaya dikkat edin. Ayrıca deterjan bölmesini eski bir diş fırçası, sıcak su ve nemli bir bez yardımıyla temizleyin.

Çamaşır makinesi neden koku yapar

Çamaşır makinesi neden koku yapar

Belli aralıklarla  makineyi en sıcak ayarda boş bir şekilde çalıştırmak da makinenizin temiz ve kokusuz kalmasını sağlar. Makinenin lastiğinde kalan kir ve deterjan artıkları da kötü kokuya neden olacağından deterjan ve sıcak suyla lastiği temizleyin. Çamaşır makinenizde temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

Çamaşır makinasının kısa sürede bozulmasını istemiyorsanız temizliğin dışında yıkayacağınız kıyafetlere dikkat etmelisiniz. Makinenize  aşırı yük koymayın, kullanmadığınız zaman makinenin fişini çekin, yıkama işlemi bittikten sonra ıslak çamaşırları makinede bırakmayın ve  giysilerinizin ceplerini kontrol edin.

Çamaşır makinesi kokusu nasıl giderilir?

Mutfak lavabosu ile çamaşır makinesinin aynı gidere bağlanması sonucu lavabodan dökülen yağ ve benzeri maddeler katılaşarak tıkanıklık oluşturur.

Gider tıkanıklığında öncelikli uygulama, kameralı görüntüleme cihazlarından yararlanarak tıkanıklığın nedeni ve yerini tespit etmektir. Termal kamera ile nokta atışı tespitin sonrasında bu iş için özel olarak üretilmiş robot tıkanıklık açma cihazı ile müdahale edilmelidir.

Robotla tıkanıklık açma işleminin ardından  yine kameralı cihaz devreye sokularak kötü kokuya neden olan gider tıkanıklığının tamamen açılıp açılmadığı kontrol edilir. Robot cihazlarla iki uygulama yapılır. İlk işlem, tıkanıklığa neden olan cismin parçalanarak uzaklaştırılmasıdır.  İkinci işlem parçalanmayacak bir malzemeden oluşan cisimlerin çekilerek dışarı çıkarılmasıdır.

Cihazların, tıkanıklık açma sırasında borulara zarar vermesi veya ortalığın inşaat alanına dönüşmesi söz konusu değildir. Bu cihazlar bilgisayarlı sistemlere sahip olduğundan kullanmak için özel eğitim almış kişiler tarafından kullanılmalıdır. Bu nedenle cihazlar sadece kurumsal kimliğe sahip firmalarda bulunur. Ankara ilinde yaşıyorsanız ve çamaşır makinesi kötü koku problemi yaşıyorsanız /iletisim/ tıklayarak profesyonel destek talebinde bulunabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Su Kaçağı Tespiti Yapan Firma
Su Kaçağı Tespiti Yapan Firmalar Ankara da Su Kaçağı Tespiti Yapan Firma bulmanız kolaydır. Ancak buldu...
Su kaçak bulma Ankara ilinde  nasıl yapılır?
Su kaçak bulma Ankara ve diğer illerde, en fazla karşılaşılan tesisat sorunlarının başında yer almakta...
Akan tavana ne yapılır? – Akan tavan çözümleri
Tavanda meydana gelen su kaçaklarında birçok kişi telaş yapar ve aslında ne yapacağını bilemez. Akan ta...
Ankara Su Kaçağı Noktasal Tespit
Ankara Su Kaçağı Noktasal Tespit Müşterilerimiz su sızıntılarının kaynağını bulmak isterler. Bu ned...
Su tesisatı kaçak bulma yöntemleri
Yeni sisteme göre içmesuyu boruları, mufllu yani birbirine geçmeli olarak üretilmektedir. Su tesisatı kaç...
Gider Açma Nasıl Yapılır?
Banyo, tuvalet ve mutfak giderleri, sıklıkla tıkanan bir yapıdadır. Tıkanıklığın türüne göre, bu t...