Su kaçak bulma Ankara ilinde  nasıl yapılır?

Su kaçak bulma Ankara ve diğer illerde, en fazla karşılaşılan tesisat sorunlarının başında yer almaktadır.

Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri ve aynı zamanda başkenti olan Ankara, yüz ölçümünün büyüklüğü ve nüfusunun beş milyonun üzerinde olması dolayısı ile alt yapı çalışmalarının aktif olarak sürdürüldüğü bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sınırları içerisinde yirmi beş adet ilçe ve bin dört yüz otuz üç adet mahalle bulunduran kentin tesisat işleri, gelişen teknoloji ile birlikte kolayca yapılabilir bir hale gelmiştir.

Su kaçağı tespiti Ankara ilinde hangi imkanlar kullanılarak ve nasıl yapılıyor konuları hakkında detaylı bilgi vermeden önce, bu problemin ne olduğu, nasıl ve neden ortaya çıktığı gibi konuların üzerinde durmakta fayda vardır. Böylelikle bu tarzdaki bir sorunla karşılaşıldığında, çözüme ulaşma aşamalarında daha hızlı ve tedbirli davranılabilir.

Su tesisatı, günümüz modern dünyası içerisinde oldukça geniş bir alanda kendine yer bulmaktadır. Ev, iş yeri, ofis, atölye, bina, site, alış veriş merkezi, iş merkezi, havaalanı, otobüs terminali, restoran ve cafe gibi insan hayatının önemli bir parçası haline gelen mekanların her birinde su tesisat sistemleri bulunmaktadır.

Canlıların yaşamları için olmazsa olmaz bir konumda olan suyun, doğru ve yeterli miktarda iletilebilmesi hem sağlık hem hijyen hem de toplumsal düzenin sağlanabilmesi açısından gereklidir.

Bu nedenle su kaçağı tespiti Ankara  ve diğer illerde en iyi şekilde yapılması gereken bir iş olarak karşımıza çıkar. Aksi takdirde maddi ve manevi hasara yol açabilecek pek çok başka problem açığa çıkabilir.

Su sızıntısı tespiti yapabilmek için, ilgili sorunun kaynağını bulmak şarttır. Bunun yanı sıra kaçağa neyin neden olduğunu bilmek de bu sıkıntıyla tekrar karşılaşmamak adına önlem almayı kolaylaştırır.

O halde ilk olarak yanıtlamamız gereken soru, su kaçağına neyin neden olduğudur.

Eski ve bakımsız binalarda çok fazla görülen su kaçağı tesisat problemi, kimi zaman yeni ve sorunsuz gibi duran yapılarda da ortaya çıkabilmektedir.

Eski binalarda yer alan boruların zamanla yıpranması, çürümesi ve benzeri birçok sebep nedeni ile deforme olmalarından dolayı yeterli performansı gösteremezler.

Yeni kurulan binalarda ise sorunun kaynağı, genellikle inşaat halindeyken yapılan hatalar nedeni ile oluşmaktadır. Bu noktada iki seçenek söz konusudur:

  • Kullanılan tesisat malzemesinin yeterli kalitede olmaması,
  • İşçilik hataları.

Saydığımız tüm bu sebepler, kişilerin kullanımları dışında kaçak meydana getiren unsurlardır. Ancak bir de tamamen yanlış kullanımdan kaynaklanan sızma sorunları vardır. Bunlar arasında en sık karşılaşılan durum ise; gider borularına atılan sert ve keskin maddelerden dolayı yaşanan kaçaklardır. Özellikle yapıların mutfak, banyo, tuvalet ve lavabo giderlerine gönderilen katı cisimler, taşıyıcı boruların süreç içerisinde yıpranmalarına neden olmaktadır.

su kaçak bulma ankara

su kaçak bulma ankara

Hangi sebepten kaynaklı olursa olsun, böyle bir problem ortaya çıktığında mutlaka ama mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almak gerekmektedir.

Su kaçak bulma işleminin Ankara ilinde yaptırılabilmesi için hizmet veren çok sayıda tesisat firması bulunmaktadır. Üstelik bu hizmet yalnızca belirli bir nokta için değildir. Üstelik bulunulan bölgeye göre internet üzerinden araştırma yaparak, yakınlarda yer alan firmalara ulaşmak son derece kolaydır.

Örneğin:; su kaçağı tespiti Ankara Keçiören, su kaçağı tespiti Ankara Sincan ve su kaçağı tespiti Ankara Etimesgut şeklinde aramalar yaparak sonuca ulaşmak mümkündür.

İlgili aramalar yapılıp uzman ekip çağırıldıktan sonra, tesisatçılar sorunun bulunduğu alana gelerek müdahalede bulunurlar. Müdahale yöntemlerinden bazıları şu şekildedir:

  • Görüntülü kamera ile su kaçağı tespiti: Tesisat sisteminin ana malzemelerinden biri olan ve suyun taşınmasını sağlayan boruların, iç kısımlarına kamera gönderilir. Böylelikle kaçağa neyin neden olduğu ve sorunun hangi bölgede yer aldığı, kolaylıkla bulunmuş olur.
  • Bu cihaz, atık su kaynaklı tıkanmaların tespitinde de oldukça başarılıdır.
  • Akustik dinleme cihazı: Bu cihaz aracılığı ile boru hatları içerinde akışkan halde bulunan suyun sesi dinlenir. Farklı bit tonda olan alan belirlenir ve böyle sorunun kaynağı tespit edilir.

Son derece etkili ve kesin sonuçlar ortaya koyan akustik dinleme cihazı, beton, taş, fayans ve mermer zeminler üzerinde kullanılabilmektedir.

  • Termal kameralı cihazlar: Sıcak ve soğuk su boru hatları içerisinde oluşan kaçakların tespitinde kullanılan bu cihaz, tesisat içerisine sıcak su pompalayarak sorunlu bölgenin bulunmasını sağlar.

Termal kamera ile su kaçak tespiti Ankara il genelinde, en çok tercih edilen kaçak bulma yöntemlerinden biri olma özelliği göstermektedir.

  • Nem ölçme cihazı: Alanında uzman kişiler tarafından kullanılan ve duvarların içerisinde yer alan nemin miktarını ölçmeye yarayan nem ölçer ile kaçak olan alan tespit edilir.

Bu cihazla ölçüm yaparken, işlem yapılan bölgenin bağıl nem değerleri referans alınır.

Tüm bu işlemler su kaçak bulma işlemleri arasında hem Ankara hem de diğer illerde kullanılmaktadır.

Su kaçağı tespiti fiyatları ise Ankara il genelinde değişiklik göstermektedir. Burada belirleyici olan faktörler ise şu şekildedir; bulunulan bölge, çalışılan firma ve sorunun büyüklük derecesi.

Su kaçağı önleme sıvısı ne işe yarar?

Tesisat ile alakalı sorunlar yaşayan insanlar, bu problemle başa çıkabilmek adına çeşitli önlemler alırlar. Alınan önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda, ilk olarak kendi kendilerine bir takım yöntemler de uygulayabilmektedirler. Bütün bunların yeterli olmadığı durumlarda da alanında uzman bir tesisat ekibinin yardımına başvururlar.

İlgili problemi çözmek adına uygulanan yöntemlerden bir tanesi su kaçağı önleme sıvısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaçak oluşan alandaki sorunun giderilmesi için kullanılan bu sıvı, su giderlerinin bağlı olduğu tüm tesisat sistemlerinde kullanılabilmektedir.

Uygulama biçimi açısından son derece kolay ve pratik olan su kaçağı önlemi sıvısı ile oldukça etkili bir çözüm sağlanabilmektedir.

Su kaçağını önleyen kimyasallar nasıl kullanılır?

Su kaçağını önleyen kimyasallar, pek çok tesisat firması tarafından ilgili sorunu çözmek için kullanılan bir yöntemdir.

Tesisatta oluşan su kaçağının kaynaklandığı alan, bulunması oldukça güç olacak kadar küçük ise kimyasal kullanmak son derece mantıklıdır.

Özellikle kombi ve kalorifer peteklerinde oluşan su kaçakları için uygulanan kimyasallar, tesisatçıların uygun bulduğu bir bölgeden sistem içerisine boşaltılır. Gereken bekleme süresinin ardından, bütün tesisata kimyasal yayılır ve kaçak giderilmiş olur.

Kimyasal kullanımı, herhangi bir kırma işlemi gerektirmediği için oldukça pratiktir.

su kaçak bulma ankara

su kaçak bulma ankara

Tesisat kaçak giderici kimyasal fiyatları hangi aralıktadır?

Hem kullanım hem de uygulanış açısından son derce pratik olan ve son derece etkili sonuçlar ortaya koyan tesisat kaçak giderici kimyasal ürünleri, bu özellikleri dolayısı ile çok fazla tercih edilmektedir.

Bu tesisat malzemesi hakkında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de fiyat aralığının ne olduğudur. Sizler için bu soruya ortalama bir yanıt vermek istiyoruz. Tek bir cevap veremeyişimizin sebebi ise alınacak ürünün markası ve özelliklerine göre fiyatın değişebilmesidir.

Tesisat kaçak giderici kimyasal fiyatları  genel olarak elli ila yüz lira arasında değişiklik göstermektedir.

Sıhhi tesisat kaçak kimyasalları kimler tarafından kullanılabilir?

Sıhhi tesisat kaçak kimyasalları son derece dikkatli kullanılması gereken ürünlerdir. Bunun nedeni ise içerisinde yer alan malzemelerin, yapılan en ufak bir hatada dahi insan sağlığı açısından bir tehdit unsuru oluşturabilmesidir.

Kaçak giderme ve tıkanıklık açma konusunda oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyan kimyasalların, istenmeyen bir duruma sebebiyet vermesini engellemek için mutlaka alanında uzman kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir.

Bu sayede oluşabilecek herhangi bir sıkıntının da önüne geçilmiş olunur.

Su kaçak dedektörü nedir?

Su kaçak dedektörü, hem belediyeler hem de tesisat firmalarının kullanmayı tercih ettiği bir üründür.

Tesisat içerisinde su kaçağı bulunan bölgeyi  tespit etmek için kullanılan bu ürün ile akan suyun ses seviyesi ölçülür. Böylelikle farklı bir değer gösteren nokta belirlenir.

Tasarlanma amacı; yerin altına gömülü olan bir su şebekesi borusunun, yerin üzerinde ürettiği sızıntı sesini algılamak ve bu sayede de kaçak olan yeri anlamaktır.

Su kaçak arama dedektörü fiyatları, diğer ürünlerle kıyaslandığında daha pahalı olabilmektedir. Bu nedenle söz konusu ürünü satın almak isteyen kişilerin, ihtiyaç duyduğu özelleri iyi belirlemesi gerekmektedir. Böylelikle kendisi için en faydalı olacak dedektör cinsini seçebilir.

Benzer Yazılarımız

Su Kaçaklarını Sigorta Şirketi Karşılar Mı
Su Kaçaklarını Sigorta Şirketi Karşılar Mı? Soru basit aslında. Biz de ev ve iş yerlerinde oluşan su s...
Akustik Dinleme Su Kaçağı Tespiti
Akustik Dinleme Su Kaçağı Tespiti Ankara Firmaları, Su Kaçağı Tespiti işlemlerinde yeni nesil modern Cih...
Su Kaçağının Yerini Bulma
Ankara Su Kaçağı Tespiti Firmaları gelişmiş cihaz ve Termal Kamera kullanırlar. Bu sayede Su Kaçağını...
Robotla tuvalet açma – Tuvalet tıkanıklığı açma
Tuvalet tıkanıklığı, konutlarda ve ofislerde en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Tuvalet t...
Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır
Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır (0312 479 12 06) Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır sorusunun...
Ankara Kanalizasyon Firmaları – Firmalar hakkında
Kanalizasyon firmaları, tesisat firmalarından farklı olarak bina dışında yer alan tesisatlardaki tıkanık...