Tesisat Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır? Kaçak tespiti

Tesisatlarda meydana gelen su kaçakları, günümüzde teknolojik cihazlar kullanılarak tespit ediliyor ve daha sonra giderilebiliyor. Tesisat su kaçağı tespiti nasıl yapılır yazımızda öncelikle bundan bahsedeceğiz. Daha sonra su kaçağı tespitinde hangi cihazlar kullanılıyor ve bu cihazların özellikleri nelerdir? Bunları açıklayacağız.

Tesisat su kaçağı tespiti

Tesisat su kaçağı tespiti

Tesisat Su Kaçağı Tespiti ve Belirtileri

Su kaçağı tespitinin yapılmasını anlatmadan önce, tesisatınızda meydana gelen kaçakları bazı izleri takip ederek nasıl bulabileceğinizden bahsedeceğiz. Tabi ki bizim burada anlatacağımız konu, ev sahiplerini ilgilendiriyor. Yoksa son teknoloji cihazlar ile zaten adeta nokta atışı yapılarak kaçak tespiti yapılabiliyor.

Bu konuya değinmemizin nedeni ise, birçok kişinin tesisatlarında meydana gelen kaçak türlerini bilmemeleri ve ne yapacakları hakkında bir fikir sahibi olmamalarıdır.

Tesisat su kaçağı tespiti

Su kaçağı belirtileri

Tesisat kaçaklarında gözle görülen ve görülmeyen bazı işaretler vardır. Bunlardan bir tanesi de alt komşunun tavanının ıslak olmasıdır. Zaten bu ıslaklık oluştuğu anda, alt komşunuz sizi uyaracaktır. Bu durumda yapılacak en doğru davranış, suyun akışının kesilmesidir. Hem alt komşunuz, hem de siz vanaları kapatmalı ve daha sonrasında tesisat firmasından yardım almalısınız.

Banyo, mutfak ya da tuvalet alanlarının duvarlarında ıslaklık varsa, burada bulunan tesisatlarda bir kaçak durumu söz konusudur.

Bazı yapılarda tesisatlar tabandan geçer. Tabandan geçen tesisatlar ise kalorifer tesisatı ve temiz su tesisatı olabilir. Eğer tesisatın geçtiği yerde parke gibi taban kaplama elemanı varsa, parkelerin kabarmasından bu durumu anlayabilirsiniz. Eğer fayans ya da başka bir yapı elemanı varsa, bu durumun anlaşılması neredeyse imkansızdır.

Tesisat su kaçağı tespiti

Su kaçağı belirtileri

Yukarıda bahsettiğimiz ve dışarıdan görülmesi imkansız olan tesisat kaçaklarını ancak su faturası geldikten sonra anlayabilirsiniz. Eğer su faturanız olağandan fazla geliyorsa, su saatini kontrol etmelisiniz. Ancak bunu yapmadan önce ana vanadan su akışını kesmeniz gerekiyor. Eğer evdeki musluklar kapalıyken bile su saati dönmeye devam ediyorsa, o zaman tesisatlarınızda kaçak var demektir.

Tesisat Kaçaklarında Kullanılan Cihazlar

Tesisat kaçaklarının bulunmasında kullanılan son sistem cihazlar, günümüzde yaygın bir şekilde tesisat firmaları tarafından kullanılmaktadır. Bu cihazların en güzel tarafı, herhangi bir yeri kırmadan ya da dökmeden tespit işlemlerini yapmaya imkan vermesidir.

Akustik ses tespit cihazı, yaygın olarak temiz su tesisatlarında meydana gelen kaçakları tespit etmek için kullanılır. Bu cihaz noktasal olarak kaçakların ya da sızıntıların tespitini yapabilir. Cihazda bulunan kulaklık, dış ortamdaki sesleri izole eder ve tesisattan gelen seslere odaklanılmasını sağlar. Temiz su tesisatında eğer herhangi bir çatlak varsa, farklı bir ses çıkaracaktır.

Tesisat su kaçağı tespiti

El tipi görüntüleme cihazı

Tabi ki bu seslerin ayırt edilebilmesi için tecrübeye ihtiyaç vardır. Tecrübe sahibi bir tesisatçı, hem cihazı nasıl kullanacağını bilir, hem de cihazdan elde ettiği sesleri ayırt edebilir. Bazı durumlarda tesisattan herhangi bir ses gelmeyebilir. Tesisatta kaçak ya da sızıntı olsa bile ses gelmemesi, zor bir durumdur. Bu durumun giderilebilmesi için ise tesisata basınçlı su verilir ve net bir ses elde edilmesi sağlanır.

Termal kameralarda, tesisatlardaki kaçakları bulmak için kullanılan bir başka cihazlardır. Sıcak su ve soğuk su tesisatlarında kullanılırlar. Bu cihazların en büyük kolaylığı, yalnızca tesisatın bulunduğu yerdeki duvar ya da fayans gibi yapılara tutulmasının yeterli olmasıdır. Hassas bir yapıya sahip olan cihaz, sıcak ve soğuk alanları büyük bir hassasiyetle gösterebilir. Bu cihaz ile birlikte, akustik ses tespit cihazı da kullanılır. Burada amaç, yanılgıya sebep vermeyecek şekilde arızanın tespit edilmesidir.

Yaygın olarak kullanılmasa da nem ölçer cihazı da, tesisat kaçaklarının tespitinde kullanılır. Aslında bir tür yardımcı cihazdır. Nemliliğin fazla olduğu yerleri teyit edebilen bu cihaz, akustik ses tespit cihazı ve termal kamera ile birlikte kullanılır.

Tesisat su kaçağı tespiti

Termal kamera

Tesisat su kaçağı tespiti işlemleri aslında usta olan ellerde son derece kolay ve zahmetsizdir. Günümüzde artık tespit için kullanılan teknolojik cihazlar sayesinde, herhangi bir kırma ya da dökme olmadan, tüm işlemler hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Benzer Yazılarımız

Su kaçağı tespiti – Su kaçakları neden oluşur?
Birçok kişi ev satın alırken, satın aldığı evin dış görünüşüne ve içindeki özelliklere bakar. O...
Kanal görüntüleme cihazı fiyatı ile ilgili bilgiler
Kanal görüntüleme cihazı fiyatı en uygun fiyatlarıyla Angora Tesisat ile hizmetinize sunulmaktadır. Geçm...
Tavandan su damlaması nedenleri – Neden su damlar?
Tavan alanlarından su gelmesi durumu, sizin ve komşunuzun huzurunu kaçıracak niteliktedir. Tavandan su damla...
Başkent Petek Temizleme – Petek temizleme nedir?
Petek temizleme işlemleri, yeni yöntemlerle ve gelişmiş cihazlarla yapılıyor. Eski usullerin terk edildiğ...
Su Kaçaklarını Sigorta Şirketi Karşılar Mı
Su Kaçaklarını Sigorta Şirketi Karşılar Mı? Soru basit aslında. Biz de ev ve iş yerlerinde oluşan su s...
Robotla Pimaş Açma Hizmetleri – Robot kullanımı
Bina içerisinde bulunan pissu tesisatları bazı durumlarda tıkanır ve pissuyun evlerin içine ya da bina iç...