Kanalizasyon Borusu Temizliği Nasıl Yapılır?

Evsel atıkların ve sanayi atıklarının oluşturduğu atıklar çoğu zaman, kanal borularının tıkanmasına neden olur. Kolektör denilen toplayıcı hatlar ve evlerden ya da yapılardan gelen borularda tıkanıklığın boruların hangi noktasından kaynaklandığının bulunması ile tıkanıklık giderme işlemi başlamış olur. Kanalizasyon borusu temizliği daha sonrasında bazı cihazlar yardımı ile yerine getirilir.

Kanalizasyon borusu temizliği

Kanalizasyon borusu temizliği

Öncelikle tıkanıklığın nereden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Bu işlem için günümüzde görüntüleme araçları kullanılır. Özellikle kanal görüntüleme robotu, birçok firma tarafından tercih edilir ve kullanılır.

Bu tür cihazların kullanılması, kırma ve dökme yapmadan sorunun giderilmesi açısından oldukça yararlıdır. Kanal görüntüleme robotu, borunun her milimini inceleyecek şekilde tasarlanmıştır. Boru içerisinde belirli bir hızda ilerleyen robot, sorunun ya da tıkanıklığın nereden kaynaklandığını çok kısa bir süre içerisinde bulabilir.

Kanal tıkanıklığına neden olan sorun tespit edildikten sonra makineler yardımı ile basınçlı su ya da kimyasal madde kullanarak tıkalı olan kanal açılır. Burada dikkat edilmesi gereken, baca derinliği 5 metreden fazla olan baca içerisine gerekli önlem alınmadan insan girilmemesi gerektiğidir. Geçmişte bu zehirli gazların neden olduğu ölüm olayları meydana gelmiştir. Bu durumun nedeni bilinçsizce yapılan temizlik çalışmalarıdır.

Kanalizasyon Borusu Temizliği Neden Yapılmalıdır?

Evsel ve sanayi atıkları, zamanla kanal borularının tıkanmasına neden olur. Bu tıkanma bazı durumlarda atıkların oluşturduğu bakteriler tarafından da meydana getirilmektedir. Kanalizasyon borusu temizliği yapılırken bu hususların bilinmesi gerekir.

Ev ve sanayi bazlı yağ atıkları, inşaat artıkları, ev bazlı katı cisimler ya da sanayi bazlı katı cisimler, kanal borularını tıkayan maddelerden bazılarıdır. Bu maddelerden kaynaklı tıkanıkların giderilmemesi durumlarında tesisat borularında oluşan aşırı basınç, boruların patlamasına ve su baskınlarına neden oluyor.

Özellikle yapıların bodrum katlarında oluşan su baskınları sonucunda maddi hasarlar meydana geliyor ve birçok kişi mağdur olabiliyor.

Bu yüzden kanal temizliklerinin düzenli olarak yaptırılması gerekiyor. Tıkanma durumları bina içinde ya da dışında meydana gelebiliyor. Her iki durumda da binaları ayakta tutan kolonların ve temel gibi yapıların zarar görmesine de neden olabiliyor. Zaten en tehlikeli durum da bu gibi yapıların zarar görmesi sonucu meydana geliyor.

Kanalizasyon Borularının Düzenli Olarak Bakım Görmesi Gerekiyor

Genel olarak belediyelerden hizmet alınabilmesi mümkün. Ancak çoğu zaman belediye ekipleri bu konuda yetersiz kalabiliyor. Kanalizasyon borusu temizliği konusunda hizmet veren firmalardan profesyonel yardım almak çoğu durumda kaçınılmaz oluyor.

Kanalizasyon borusu temizliği

Kanalizasyon borusu temizliği

Kanalizasyon pik borularının ve kolektör hatlarının düzenli olarak temizlenmesi gelişmiş cihazların yardımı ile yapılıyor. Kanalizasyon hatlarının düzenli olarak temizlenmesinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tıkanıklığın giderilmesi ev ya da sanayi yapılarında temellerin korunmasını sağlıyor. Bilindiği üzere temellere su gitmesi halinde yapı çöker ve bu da yapıların çökmesi ile sonuçlanabilir.
  • Ev ortamında meydana gelen rutubetin nedenlerinden bir tanesi de kanal borularında meydana gelen su sızıntılarıdır. Rutubet hem yapıya, hem de içinde bulunan kişilere zarar verir.
  • Kanal boruları içerisinde bulunan tehlikeli gazların patlama riski vardır. Düzenli olarak temizlenen kanal borularında bu risk ortadan kaldırılmış olur.
  • Özellikle bodrum katlarında meydana gelen su baskınları, maddi olarak zarara neden olur. Bu durumdan bodrum kat dairelerinde yaşayan kişiler de olumsuz olarak etkilenir.

Görüldüğü üzere yukarıda sayılan nedenler, yapılar ve insanlar için oldukça önemlidir.

Benzer Yazılarımız

Koku Tespiti Ankara
Koku Tespiti Ankara Ev ya da iş yerinde oluşan kötü kokular can sıkar. Şirketimizin uzmanlığı; Koku Tes...
Akustik Dinleme Su Kaçağı Tespiti
Akustik Dinleme Su Kaçağı Tespiti Ankara Firmaları, Su Kaçağı Tespiti işlemlerinde yeni nesil modern Cih...
Kazan hattı su kaçağı tespiti nasıl yapılır?
Kazan Hattı Su Kaçağı Tespiti Büyük sitelerde ve rezidans gibi yapılarda, merkezi sistem kullanılır. Ay...
Temiz Su Kaçağı Nasıl Bulur
Temiz Su Kaçağı Nasıl Bulur? (0531 981 58 77) Temiz Su Kaçağı Nasıl Bulunur? Su Kaçak Tespiti ve Termal...
Koku tespiti Ankara ilinde ve profesyonel bir anlayış
İnşaat tamamlandıktan sonra, tesisat muayenesi yapılır. Muayene ise sisteme basınçlı su verilerek yapıl...
Ümitköy Su Kaçak Tespiti
Ümitköy Su Kaçak Tespiti Özellikle pandemi döneminde Ankaranın her bölgesinde oldukça yoğun çalışmal...