Kanalizasyon Borusu Temizliği Nasıl Yapılır?

Evsel atıkların ve sanayi atıklarının oluşturduğu atıklar çoğu zaman, kanal borularının tıkanmasına neden olur. Kolektör denilen toplayıcı hatlar ve evlerden ya da yapılardan gelen borularda tıkanıklığın boruların hangi noktasından kaynaklandığının bulunması ile tıkanıklık giderme işlemi başlamış olur. Kanalizasyon borusu temizliği daha sonrasında bazı cihazlar yardımı ile yerine getirilir.

Kanalizasyon borusu temizliği

Kanalizasyon borusu temizliği

Öncelikle tıkanıklığın nereden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Bu işlem için günümüzde görüntüleme araçları kullanılır. Özellikle kanal görüntüleme robotu, birçok firma tarafından tercih edilir ve kullanılır.

Bu tür cihazların kullanılması, kırma ve dökme yapmadan sorunun giderilmesi açısından oldukça yararlıdır. Kanal görüntüleme robotu, borunun her milimini inceleyecek şekilde tasarlanmıştır. Boru içerisinde belirli bir hızda ilerleyen robot, sorunun ya da tıkanıklığın nereden kaynaklandığını çok kısa bir süre içerisinde bulabilir.

Kanal tıkanıklığına neden olan sorun tespit edildikten sonra makineler yardımı ile basınçlı su ya da kimyasal madde kullanarak tıkalı olan kanal açılır. Burada dikkat edilmesi gereken, baca derinliği 5 metreden fazla olan baca içerisine gerekli önlem alınmadan insan girilmemesi gerektiğidir. Geçmişte bu zehirli gazların neden olduğu ölüm olayları meydana gelmiştir. Bu durumun nedeni bilinçsizce yapılan temizlik çalışmalarıdır.

Kanalizasyon Borusu Temizliği Neden Yapılmalıdır?

Evsel ve sanayi atıkları, zamanla kanal borularının tıkanmasına neden olur. Bu tıkanma bazı durumlarda atıkların oluşturduğu bakteriler tarafından da meydana getirilmektedir. Kanalizasyon borusu temizliği yapılırken bu hususların bilinmesi gerekir.

Ev ve sanayi bazlı yağ atıkları, inşaat artıkları, ev bazlı katı cisimler ya da sanayi bazlı katı cisimler, kanal borularını tıkayan maddelerden bazılarıdır. Bu maddelerden kaynaklı tıkanıkların giderilmemesi durumlarında tesisat borularında oluşan aşırı basınç, boruların patlamasına ve su baskınlarına neden oluyor.

Özellikle yapıların bodrum katlarında oluşan su baskınları sonucunda maddi hasarlar meydana geliyor ve birçok kişi mağdur olabiliyor.

Bu yüzden kanal temizliklerinin düzenli olarak yaptırılması gerekiyor. Tıkanma durumları bina içinde ya da dışında meydana gelebiliyor. Her iki durumda da binaları ayakta tutan kolonların ve temel gibi yapıların zarar görmesine de neden olabiliyor. Zaten en tehlikeli durum da bu gibi yapıların zarar görmesi sonucu meydana geliyor.

Kanalizasyon Borularının Düzenli Olarak Bakım Görmesi Gerekiyor

Genel olarak belediyelerden hizmet alınabilmesi mümkün. Ancak çoğu zaman belediye ekipleri bu konuda yetersiz kalabiliyor. Kanalizasyon borusu temizliği konusunda hizmet veren firmalardan profesyonel yardım almak çoğu durumda kaçınılmaz oluyor.

Kanalizasyon borusu temizliği

Kanalizasyon borusu temizliği

Kanalizasyon pik borularının ve kolektör hatlarının düzenli olarak temizlenmesi gelişmiş cihazların yardımı ile yapılıyor. Kanalizasyon hatlarının düzenli olarak temizlenmesinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tıkanıklığın giderilmesi ev ya da sanayi yapılarında temellerin korunmasını sağlıyor. Bilindiği üzere temellere su gitmesi halinde yapı çöker ve bu da yapıların çökmesi ile sonuçlanabilir.
  • Ev ortamında meydana gelen rutubetin nedenlerinden bir tanesi de kanal borularında meydana gelen su sızıntılarıdır. Rutubet hem yapıya, hem de içinde bulunan kişilere zarar verir.
  • Kanal boruları içerisinde bulunan tehlikeli gazların patlama riski vardır. Düzenli olarak temizlenen kanal borularında bu risk ortadan kaldırılmış olur.
  • Özellikle bodrum katlarında meydana gelen su baskınları, maddi olarak zarara neden olur. Bu durumdan bodrum kat dairelerinde yaşayan kişiler de olumsuz olarak etkilenir.

Görüldüğü üzere yukarıda sayılan nedenler, yapılar ve insanlar için oldukça önemlidir.

Benzer Yazılarımız

Banyomdan Alt Kata Su Akıyor – Ne Yapmalıyım?
Banyomdan alt kata su akıyor diyorsanız bu yazımız sizler için faydalı olabilir. Banyolar su kaçaklarına...
Su sızıntısını tespit etme işlemleri – Sızıntı tespiti
Su kaçağı ve su sızıntısı arasında bazı farklar vardır. Birçok kişi bu iki durumu birbirine karışt...
Dikmen Su Kaçak Tespiti
Dikmen Su Kaçak Tespiti (Angora Tesisat) Çankaya Dikmen bölgesinde 20 yıldır sunduğumuz Dikmen Su Kaçak T...
Kanal görüntüleme firmaları özellikleri
Daha önce kanal görüntüleme konusundan bahsetmiştik. Bina etraflarında ve cadde gibi alanlarda bulunan kan...
Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor
Soğuk hava koşullarının hakim olduğu kış aylarında insanlar, herhangi bir iç mekana girerek ısınmak i...
Ev Su Tesisatı Nasıl Çekilir – Tesisat nasıl döşenir
Su tesisatı döşeme işlemi ciddiye alınması gerekilen bir konudur. Peki, ev su tesisatı nasıl çekilir? G...