Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir

Banyo alanlarında kullanılan alafranga tuvaletlerin aslında nasıl kullanılacağını biliyor musunuz. Sıklıkla tuvalet alanlarını yanlış kullanıyoruz. Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir konusunda geçmeden önce, tuvaletlerin günlük kullanımlarını anlatalım.

Birçoğumuz klozet kapağı açıkken sifonu çekeriz. Aslında bu yanlış bir uygulamadır. Kapak açıkken bir miktar olsa da pissu zemine sıçrar.

Sifonunuzun arızalı olup olmadığının da kontrolünün yapılması gerekir. Arızalı bir sifon mekanizması, atıkların uzun bir süre hazne içinde kalmasına neden olur. Bu da kötü kokuya neden olur.

Zamanla klozetlerin kenarında bulunan silikonlar aşınmaya başlar. Klozetlerin kullanımı sonucunda klozetin sürekli olarak hareket etmesi ve kimyasalların silikonlara zarar vermesini aşınmaya örnek olarak gösterebiliriz.

Banyo alanlarında kokunun nedenini iki türde ele alabiliriz. Derinden gelen kokular ve yüzeyden gelen kokular.

Yüzeyden gelen kokuları gidermek kolaydır. Düzenli olarak temizlik yaparsınız ve banyo alanlarına yönelik olarak hazırlanan koku ürünlerini kullanırsınız, koku sorununu giderirsiniz. Yine aynı şekilde süzgeçlerdeki biten suları tazelersiniz ya da klozetlerin kenarını silikon ile yere tamamen sabitlersiniz ve sorun ortadan kaybolur.

Derinden gelen kokuları gidermek için ise profesyonel yardım almanız gerekir. Özellikle tıkanıklıktan kaynaklanan kokuları gidermek için…

Banyodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir

Bina dışından gelen lağım kokusu ve bina içlerinde yayılan lağım kokusu… İki durumda da neden aynıdır. Pimaş borularda ya da bina dışında yer alan kanalizasyon sistemlerinde meydana gelen tıkanıklıklar.

Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir

Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir

Banyodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabını, bu kapsamda ele alalım.

30 yıl ve daha fazla yaşta olan binalarda, eskiyen tesisatlar söz konusudur. Tesisatların yenilenmemesi sonucu, kötü kokunun oluştuğunu biliyoruz. Bina yönteminde bu yönde karar alınması ve eskiyen tesisat borularının değiştirilmesi gerekir.

Gider borularına atılmaması gereken nesnelerin atılması ve bunun sonucunda zaman içinde tıkanıklık meydana gelmesi de kötü kokunun nedenleri arasındadır. Bu gibi durumlarda yapılacak tek şey, uzman bir tesisatçıdan yardım almak olacaktır.

Bölgesel olarak tesisatlarda yanlış imalat sonucunda, koku meydana gelebilir. Yanlış imal edilen tesisat borularının doğru bir biçimde yapılması için değiştirilmesi gerekir.

Borularda meydana gelen çatlak ya da delinme gibi durumlarda, atıksular çevreye yayılır. Bina içlerinde tesisat boruları, döşemeden geçmektedir. Betona sızan atıksular, duvarlarda ya da tavanlarda görülebilir. Bu durum da kötü kokuya sebebiyet verir.

Yukarıda saydığımız tüm bu sorunlar giderildiğinde kötü koku da giderilmiş olur.

Banyo kokusu tavsiye

Doğal olarak evde kendinizin hazırlayacağı kokuları, banyo alanlarında kullanabilirsiniz. İsterseniz hazır da satın alabilirsiniz. Banyo kokusu tavsiye edecek olursak, internet sitelerindeki ürünleri tavsiye edebiliriz.

Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir

Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir

Banyo kokusu çeşitlerini internetten bulabilir, kendi zevkinize uygun olanları satın alarak, banyo alanlarında kullanabilirsiniz.

Banyo giderinden kötü koku geliyorsa

Giderlerden kötü koku geliyorsa, önlem almak adına ev hanımları birçok yöntemi dener. Gerekirse yaptıkları temizliklerini gözden geçirirler ve yeniden temizlik yaparlar.

Herşey denenmesine rağmen banyo giderinden kötü koku geliyorsa, kokunun kaynağı tam olarak tespit edilememiş demektir. Tabi ki görünürde olan bir sebep olmadığını kastediyoruz. Sorun gider borularının derinlerindedir.

Kötü kokunun kaynağı genelde tıkanıklıktır. Eğer tıkanıklık durumu yoksa, gider borularının derinlerinden ev iç bölgelerine doğru bir sızıntı var demektir. Demek istediğimiz, gider borularının içlerinde her zaman kötü kokuya neden olacak cisimler vardır. Eğer gider borularında özellikle yüzey bölgelerinde bir sızıntı varsa, bu koku evin içine dolar.

Gider borularının yüzey ile bağlantısını sağlayan süzgeçlerde bu sorunun yaşandığını söyleyebiliriz. Süzgeçlerde bir sorun varsa ve derinlerden gelen kokuları engelleyemiyorsa, bir takım değişikliklerin yapılması gerektiğinden söz edebiliriz.

Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir

Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir

Susuz ve klape kapakçığı olan süzgeçlerin tercih edilmesi, kokunun da iç bölgelerde hapsedilmesini sağlayacaktır. Eğer banyo alanlarında yer alan süzgeçler, su hazneli ise haznenin içinde su bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Genelde borular, beraberinde sıcak havayı da taşırlar. Bu sıcak hava ise süzgeçlerin içinde bulunan suyu buharlaştırır ve kötü koku meydana gelir.

Banyo kokusu gidermede profesyonel çözümler

Banyonuzdan kötü kokular geliyor ve siz her yolu denemenize rağmen, bu kokudan kurtulamadınız. O zaman profesyonel yardım almanız gerekiyor. Yani uzman bir tesisatçıdan bu konuda yardım almalısınız.

Kokunun kaynağını tam olarak tespit edemediğiniz için ne yapacağınızı da bilemiyorsunuz. Koku tespitinde, uzman tesisatçıların kullandığı yöntemler ve gelişmiş cihazlar vardır. Özellikle gelişmiş cihazların yardımı ile kokunun kaynağı tam olarak tespit edilebilir.

Banyoda bulunan uygun giderlerden duman verilir ve kokunun kaynağı tespit edilmeye çalışılır. Bu yöntem günümüzde, uzman tesisat firmaları tarafından kullanılır. Duman veren cihaz ise özel üretimdir ve deneyimli personel tarafından kullanılabilir.

Kokunun kaynağı tam olarak tespit edildiğinde, banyo kokusu gidermede kullanılan yöntemler ve araç gereçler devreye sokulur. Eğer süzgecin değişmesi gerekiyorsa, süzgeç değiştirilir.

Boru zarar görmüşse, yenisi ile değiştilir. Bu ve bunun gibi birçok sorun kaynağına uygun yöntemlerle tespit edilerek, giderilmeye çalışılır.

Benzer Yazılarımız

Gider yıkama yöntemleri, Pimaş yıkama yolları
Yoğun kullanımdan dolayı, daire içerisinde bulunan giderler, çok kısa bir sürede tıkanır. Tıkanma sonu...
Yaşamkent Su Kaçak Tespiti
Yaşamkent Su Kaçak Tespiti Çayyolu bölgesinde bulunan Yaşamkent Su Kaçak Tespiti ekiplerimiz, gelen çağr...
Evde lağım kokusu – Lağım kokusu zararları
Evde Lağım Kokusu Tuvalet ya da banyo gibi alanlardan gelen pisliklerden dolayı tıkanan giderlerden gelen ko...
Tıkalı tuvalet açan usta neden gereklidir?
Tıkalı tuvalet açan usta neden gereklidir sorusuna cevap vermek gerekirse; günümüzde özellikle büyük ...
Su Kaçak Bulma
Su Kaçak Bulma Hizmetleri Ankara Su Kaçak Bulma çalışmaları nasıl yapılır? Bu işlemler yapılırken k...
Dikmen Su Kaçak Tespiti
Dikmen Su Kaçak Tespiti (Angora Tesisat) Çankaya Dikmen bölgesinde 20 yıldır sunduğumuz Dikmen Su Kaçak T...