Paslı su boruları nasıl temizlenir, ayrıntılı temizleme yolları

 

Genellikle daha eski evlerde yaşanan su borusunun paslanma durumu birçoğumuz için can sıkıcı olmuştur. Ancak bu soruna geçici veya kalıcı çözümler üretmek mümkün. Bu yazımızda paslı su boruları nasıl temizlenir detaylı olarak inceliyoruz.

paslı su boruları nasıl temizlenir

paslı su boruları nasıl temizlenir

Su borusunun paslanması şebekeden gelen suyun paslı akmasına neden olur. Paslı suyu içmek oldukça sağlıksız bir durum olduğu gibi bu boruları temizlemek için kullanılan kimyasallar da bir o kadar zararlıdır. Su borularında meydana gelen paslanma genellikle demirden üretilen borularda oluşur. Demir borular genellikle daha eski evlerde kullanılan borulardır ve periyodik bakımları yapılsa dahi çok sağlıklı kullanım imkânı vermezler. Aynı zamanda kullanıma bağlı olarak eskiyen borular çürüme, delinme, paslanma gibi durumlara sebep olabilir.

 

Günümüz evlerinde ise bu boru tipleri genellikle kullanılmaz. Fakat demir boru tipleri ile döşenmiş bir tesisata sahipseniz paslanma sorununa karşı hazır olmalısınız. Su borusunda oluşan paslanmayı gidermenin kalıcı yolu su borularının değiştirilmesidir. Bunun içinse bir servise başvurmalısınız. Çünkü deneyimli birisi tarafından değiştirilmeyen su boruları ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda paslı su boruları bir şekilde temizlense dahi ilerleyen zamanlarda aynı sorun tekrarlanabilir. Ayrıca belirtmeliyiz ki bu tip boruların temizlenmesi oldukça zordur. Türlü türlü çözümler üretilse de bu çözümler kalıcı olmadığı gibi sağlığa da son derece zararlıdır.

 

Su borularının paslanması şikâyetiyle bir tesisatçıya başvurduğunuzda size boruların değişmesi gerektiğini söyleyecektir. Bu durumda su tesisatınızın demir tipi borulara göre daha sağlıklı olan plastik borularla değiştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede tekrar pas sorunuyla karşılaşmayacak ve daha sağlıklı bir suya sahip olacaksınız. Eğer su paslı geliyor ancak su tesisatınızda bir sorun görülmüyorsa armatürler kontrol edilmelidir. Armatürlerde oluşan pas durumu da suya etki edebilmektedir.

 

Su borularının paslanması durumunda hangi servise başvurmalısınız?

Su borularınızın paslanması şikâyetiyle bir servis çağıracaksınız. Bu noktada çağıracağınız kişi veya firmaya oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü deneyimsiz, bilgisiz veya amatör kişilere emanet edeceğiniz su tesisatınızda yaşanan bir sorun hem sizi hem de apartmanı etkileyecektir. Bu durumda oldukça yüksek miktarda maddi ve manevi zarara sebep olabilir.

 

Çağıracağınız kişinin daha önce deneyimi olmasına özellikle dikkat edin. Deneyimli kişiler birçok boru tipinden anladığı gibi birçok hasar gördüğü için daha uygun işlemler yaparlar. Bu da hem para hem de zaman kaybına engel olur. İkinci olarak ise çağırdığınız kişinin tanınır bir tesisatçı veya şirket olmasına dikkat edin. Üçüncü olarak ise servisleri karşılaştırın, bazı serviler garanti sunarken bazıları tecrübe sunar. Bunlar arasından size en cazip gelen servisi tercih etmeye özen gösterin.

paslı su boruları nasıl temizlenir

paslı su boruları nasıl temizlenir

Servis ararken internetten faydalanabilirsiniz. Google Business ve benzeri sitelerde birçok sektörden servis bulmanız çok daha kolaydır. Bu tarz siteler sayesinde servislerin sunduğu avantajları ve fiyatları görebilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi rastgele bir servis çağırmamak bu konunun altın kuralıdır.

 

Paslı su boruları nasıl temizlenir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi yapacağınız bu işlemler kalıcı bir çözüm üretmeyecektir. Ancak geçici bir çözüm istiyorsanız bu adımları takip ederek paslanmış borularınızı temizlemeyi deneyebilirsiniz.

 

Paslı su borularını temizlemek için gerekli malzemeler

 • Kimyasal drenaj temizleyici
 • Plastik J-kanca
 • Kalın lastik eldiven
 • Metal davul burgu
 • Kanal kilidi

 

Kimyasal drenaj temizleme

 • Kimyasal drenaj temizleme işlemine başlamadan önce ellerinizi korumak için eldiven kullanın. Bu kimyasalların vücudunuza temas etmesi olumsuz sonuçlar doğurabileceği için vücudunuzu kimyasaldan olabildiğince korumaya çalışın.
 • Gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra tıkanma noktasının tek bir su borusunda mı, ana hatta mı yoksa banyoda mı olduğunu belirleyin.

Tıkanıklığın lavabo veya küvette olması durumunda sıvıyı doğrudan buraya dökebileceğiniz için bu iki adımı atlayın.

 • Tıkanma noktasını belirledikten sonra bir çift kanal yardımıyla tıkanıklığa en yakın su borusunu tespit edin ve açın.
 • Plastik J-kanca yardımıyla su borusunu açarak sıvının aktığından ve taşmadığından emin olun.
 • Kimyasal drenaj temizleyiciyi direkt olarak su borusu, tuvalet, küvet veya lavabodan içeri dökün.
 • Kullandığınız kimyasal drenaj temizleyiciyi talimatlara uygun olarak kullanmaya özen gösterin. Sıvının drenajdan akması 15 dakika ile 1 saat arasında sürecektir.
 • Bu işlemlerin ardından su borusu veya lavaboya 10 dakika sıcak su akıtarak sorunun çözülüp çözülmediğini test edin. Su sorunsuz bir şekilde giderse sorun çözülmüş demektir. Aynı sorunun yaşanması durumunda bu adımları tekrar uygulayabilirsiniz.

 

Mekanik drenaj temizleme

 • İlk olarak borularınızı gözlemleyerek tıkanmanın olduğu yeri tespit edin. Banyonuzdaki bütün su boruları tıkalıysa bu durum banyonuzdaki tıkanmanın tesisat sisteminden kaynaklandığını gösterir. Yine aynı şekilde evinizdeki bütün borular tıkalıysa, tıkanma ana hattan kaynaklanmaktadır. Ancak tıkanıklık tek noktada mevcutsa tıkanıklık drenajın diğer borularla kesiştiği noktada olabilir.
 • Tıkanıklığın nerede olduğunu tespit ettikten sonra herhangi bir nalburdan manuel veya mekanik bir drenaj burgu kiralayın veya satın alın. Manuel ve mekanik burgu arasındaki fark birinin insan gücüyle diğerinin ise elektrikli motor ile çalışmasıdır.
 • Bir çift kanal kilidi yardımıyla tıkanıklığın bulunduğu en yakın su borusunu açın ve burguyu kanala olabildiğince derinlemesine girdirin. Mekanik burgu kullanıyorsanız makineyi açın veya metal davulun arkasındaki kolu çevirin.
 • Burguyu çalıştırdıktan sonra yavaş yavaş kanaldan aşağı indirin. Burgunun takıldığı yerde biraz geriye çekerek bu işlemi su borusu tamamen boşalana kadar tekrarlayın.
 • Makineyi bırakın ve burguyu yuvasına sarın. Borudan 10 Dakika boyunca sıcak su akıtın ve tüm kalıntıların temizlendiğinden emin olun. Su borudan akıyorsa sorununuz çözülmüş demektir.

 

Su borularının düzenli olarak temizlenmesi paslanma riskini azaltır. Su borularınız demir tipiyse ve paslanma sorunu varsa kalıcı çözüm için mutlaka değiştirilmesi gereklidir. Ancak bazı yöntemler ile geçici çözümler elde etmek de mümkündür.

Benzer Yazılarımız

Ankara Koku Tespiti
Ankara Koku Tespiti Firmaları Ankara Koku Tespiti Firmaları içinde Koku Tespiti yapan çok fazla şirket yokt...
Termal Kamera Su Kaçak Tespiti Ankara
Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti Ankara Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti Ankara işlemleri için firmam...
Banyo Su Sızıntı Tespiti
Banyo Su Sızıntı Tespiti Ankara Banyo Su Sızıntı Tespiti ekibi olarak, Ankara ilinde bulunan tüm sorunlar...
Robotla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?
Robot tabiri, günümüzde gelişmiş teknolojiye sahip cihazlar için kullanılıyor. Tesisat dünyasında da a...
Ev Su Tesisatı Nasıl Çekilir – Tesisat nasıl döşenir
Su tesisatı döşeme işlemi ciddiye alınması gerekilen bir konudur. Peki, ev su tesisatı nasıl çekilir? G...
KANAL GÖRÜNTÜLEME ANKARA
Gider borularında zamanla tıkanıklıklar ve kaçaklar oluşmaktadır. Giderdeki tıkanıklıkları ya da kaç...