Robotla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Robot tabiri, günümüzde gelişmiş teknolojiye sahip cihazlar için kullanılıyor. Tesisat dünyasında da aynı şey geçerlidir. Robotla su kaçağı tespiti dediğimizde ise aynı şey aklımıza gelir. Su kaçağı tespitinde kullanılan görüntüleme cihazları, robot olarak bu yazımızda da anılacaktır.

Robotla Su Kaçağı Tespiti

Robotla Su Kaçağı Tespiti

Gelişmiş cihazlar ile su kaçağı tespiti yapmak oldukça kolaydır. Ancak yine de insan faktörünün de göz önünde bulundurulması gerekir. Sonuçta robotu kullanan ve yönlendiren insan olduğuna göre, sonucu sadece robottan beklemek doğru olmayacaktır.

Ayrıca su kaçağı tespitinde her ne kadar robot kullanılsa da tecrübeyi de göz önünde bulundurmak gerekir. Tecrübe ve robotun yardımı ile kaçak tespiti daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Su kaçağı tespiti yapabilen üç ayrı özelliğe sahip robottan bahsetmek mümkündür. Bunlardan ilki akustik kaçak tespit robotudur.

Bu cihazın özelliği, dış ortamdaki sesleri azaltması ve tesisattan gelen seslerin ne bir şekilde algılanabilmesini sağlamasıdır.

Tesisatla meydana gelen çatlakların ve arızanın net bir şekilde anlaşılabilmesi için, tesisata bazı durumlarda basınçlı su verilmesi gerekebilir.

Net bir ses elde edilebilmesi için özel kulaklık tasarımı, bu robotta mevcuttur. Her ne kadar robot görevini yerine başarılı bir şekilde getirse bile, seslerin ayırt edilebilmesi, kullanıcının belirli bir süre deneyime sahip olması ile mümkün olmaktadır.

Eski Yöntemler ile Su Kaçağı Tespiti

Robotla su kaçağı tespiti konusuna biraz ara verip, konunun daha iyi anlaşılması açısından açıklamayı gerekli gördüğümüz, eski yöntemlerden bahsetmemiz iyi olacaktır. Böylelikle eskiden kaçak tespiti için nasıl bir çalışma yapılıyor, artı ve eksi yönleri nelerdir, birlikte görmüş olacağız ve konuyu daha iyi anlayabileceğiz.

Robotla Su Kaçak Tespiti

Eski Yöntemlerle Su Kaçak Tespiti

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki, eski yöntemler günümüzde hemen hemen hiç kullanılmıyor. Sebebi ise dezavantajlarının, avantajlarından fazla olmasıdır. Günümüzde hala kullanılıyor olmasının nedeni ise, teknolojiye adapte olamayan ve bireysel olarak çalışan tesisat ustalarıdır.

Tesisat ustaları, yıllardan beri kazandığı deneyimler ile kaçağın yerini tespit edebiliyorlardı. Ancak bu işlemi kolay bir şekilde yapamıyorlardı. Her ne kadar, deneyimli olsalar da deneme yanılma yöntemini kullanmak zorunda kalıyorlardı. Duvardan sesleri dinleme ve duvarlardaki izleri takip etme, eski yöntemi kullanan tesisat ustalarının kullandığı yöntemlerden bazılarıdır.

Bu yöntemde mutlaka, bir yerlerin kırılıp dökülmesi gerekiyordu. Kırıp dökme işlemi ise ev sahibi ya da işlemi yaptıran müşteri açısından külfet demekti. Buradaki en büyük sorun, fayans bütünlüğünün bozulması ve aynı renkte ve desende fayans ya da karonun bulunamayışıdır. Yani küçük bir yer kırılsa bile banyo ya da tuvalet alanlarında bulunan fayansların yeniden döşenmesi gerekiyordu. Tabi ki bu da ek maliyet demekti.

Düşünün ki tesisatta küçük bir arıza var ve bu arızanın giderilmesi size olması gerektiğinden daha pahalıya mal oluyor.

Ayrıca çevreye verilen rahatsızlıklar da bu işin olumsuzluklarından bir tanesidir. Bu gibi olumsuzluklar artık gelişmiş cihazlar ile tamamen ortadan kalktı diyebiliriz.

Robotla Su Kaçağı Tespiti Görüntüleme Cihazları

Kaçak tespitinden görüntüleme cihazlarının kullanılması, günümüzde tesisat firmaları tarafından yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. İki tür görüntüleme cihazından bahsetmek mümkündür. Bunlardan bir tanesi, ucunda sonda ve bu sondanın ucunda da kamera bulunan el tipi kameralardır. Ayrıca kameralar etrafında bulunan LED ışıklar sayesinde, net bir görüntü elde edebilmek mümkündür. Bu tür cihazlar temiz su ve atık su tesisatlarında rahatlıkla kullanılabilir. Noktasal tespit yapabilme özelliğine sahiptirler.

Benzer Yazılarımız

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Ankara
Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Ankara Tespit edilemeyen su kaçakları, evinizin içinde ve çevresinde ciddi ya...
Tıkalı Boru Açan Firma Özellikleri Nelerdir?
Ev ve işyerleri tesisatlarında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesi, oldukça önemlidir. Günümüzd...
Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri
Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri Su tesisat uzmanları kullandıkları cihazlar ile gizli sızıntıları bulurlar...
Su Kaçağı Tespiti Kaç Lira
İnsanlar genellikle tesisat sorunları yaşamadan bu alanda fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmazlar. Dairede s...
Su Sızıntı Tespiti Çankaya
Su Sızıntı Tespiti Çankaya  Su sızıntılarını aramak için kullanılan birçok teknik vardır. Su Sız...
Yerden ısıtma ısıtmıyor- Yerden ısıtma sistemleri
Vücudun ısı dengesini sağlayabilmesi kan pompalanmasıyla mümkündür. Ayaklara kan gitmesi daha uzun sürd...