Gider kokusu çözüm yolları bireysel  

Gider kokusundan kurtulmanızın iki yolu var. Kokunun kaynağını kesmek, ya da oluşan kokuyu yok etmek. Gider kokusu çözüm yollarından, kokuyu oluştuktan sonra nasıl yok edersiniz, anlatmaya başlayalım.

Çeşitli nedenlerden dolayı, mutfak ve banyo giderlerinden kötü koku gelir. Nedenlerden bir tanesi, bu giderlerin yanlış kullanımıdır. Diğer bir neden ise imalat hatalarıdır. İmalat hatalarından kaynaklanan kokuyu, kalıcı olarak yok etmek zordur. Hatanın düzeltilmesi ile ancak kötü koku, tamamen ortadan kalkabilir.

Yanlış kullanımdan kastımız, giderlere atılmaması gereken cisimlerin atılmasıdır. Mesela gün içerisinde ev hanımları, mutfak alanlarını sıklıkla kullanırlar. Özellikle yemek yaparken, tabaklardaki ve tavalardaki yemek artıklarını, lavabo giderine dökerler. Daha doğrusu içinde yemek artığı varken, tava ya da tabakları durularlar.

Bir diğer hata ise kullanılmış yağların lavabo giderinden dökülmesidir ki, aslında bu yapılabilecek en büyük hatalardan bir tanesidir.

Aynı durum bulaşık makineleri için de geçerlidir. Bazı ev hanımları, bulaşık makinelerine bulaşıkları yerleştirirken, çoğu zaman durulamazlar. Yani yemek artıkları ve donmuş yağlarla birlikte bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirirler.

Dolayısıyla hem mutfak lavabosu, hem de bulaşık makinesi gideri, yapılan bu hatalardan dolayı zamanla tıkanır. Atık yağlar ile yemek artıkları birleşerek, gider borusunun çapını daraltırlar. Bu daralma zamanla olur. Lavaboya su döktüğünüz zaman bu durumu gözlemleyebilirsiniz.

İlk başlarda su sorunsuz bir şekilde giderden akar. Bir süre geçtikten sonra akış hızı düşer. Sonra su epey bir süre lavabonun içinde kalmaya başlar. En sonunda da lavabo giderinden su gitmez. İşte bu durum tam tıkanıklık durumudur.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı mutfak ve banyo alanlarında kötü kokular oluşur.

Eğer lavaboda tıkanıklık yoksa ve yine de kötü koku geliyorsa, kendi hazırlayacağınız bir karışımla, kokuyu giderebilirsiniz. https://yemek.com/giderlerden-gelen-koku-nasil-giderilir bu sitede basit bir karışım tarifi verilmiştir. Bu karışımı kullanarak, lavabodan gelen kötü kokuları giderebilirsiniz.

Gider kokusunu gidermek için

Tıkanıklık olmamasına karşın giderlerden koku geliyorsa, gider borularında açık vardır ve bu açıklardan kötü koku geliyor demektir. Aslında gider borularında her zaman kötü koku bulunur. Ancak yüzeye çıkmazlar. Daha doğrusu yüzeye çıkmayacak şekilde bir sistem oluşturulur.

gider kokusu çözüm

gider kokusu çözüm

Mesela banyo alanlarında bulunan yer süzgeçlerinde, su haznesi bulunur. Bu su haznesi, boru içinde bulunan kokunun, alana geçmesine izin vermez. Ancak haznede su kalmadığı zaman, kötü koku hissedilmeye başlar.

Gider kokusunu gidermek için yapılacak olan başka bir yöntem de, gider yüzeyinde oluşan pislikleri gidermektir. Özellikle mutfak lavabolarının süzgeçlerinde, pislikler birikir. Bu pislikler temizlenmez ve bir süre sonra, kötü koku oluşur. Giderlerde oluşan yüzeysel tıkanıklıklarda, el pompası kullanılır. Süzgecin hemen altında biriken yemek artıkları, pompa ile yüzeye çekilir ve bu artıklar toplanarak çöpe atılır. Böylece kötü koku giderilmiş olur.

Eğer yemek artıkları, gider borusunun biraz daha derininde oluşmuşsa, lavabo açıcı kimyasalları kullanmak gerekir. Marketlerden alabileceğiniz sıvı ya da katı formda olan açıcı kimyasallar ile küçük çaptaki tıkanıklıkları giderebilirsiniz.

Gider koku önleyici ürünler

Banyo ve tuvaletlerde bulunan tuvalet giderlerinden kötü koku gelir. Yüzeysel olan bu kokuları, kaynağında yok edebilirsiniz. Klozet ya da alaturka tuvaletlerde kullanabileceğiniz kokuları kullanmanız yeterli olacaktır.

gider kokusu çözüm

gider kokusu çözüm

Gider koku önleyici ürünlerden bir tanesi de, spreylerdir. Gün içerisinde iki defa koku spreylerini kullanabilir ve kötü kokuyu giderebilirsiniz. Otomatik olan spreylerde ise zaman ayarlayıcısı bulunur. Zaman ayarını yaptıktan sonra, belirli aralıklarla cihaz çalışmaya başlar ve ortama güzel koku püskürtür.

Böylelikle kötü koku yok edilmiş olur.

Mutfak gider kokusu nasıl giderilir

Mutfak alanlarında oluşan kötü kokuyu gidermenin birçok yolu vardır. Ancak öncelikle, kokunun kaynağını tam olarak bulabilmelisiniz. Eğer sorun yüzeyselse, kokunun kaynağını bulabilmek kolaydır.

Ancak pimaş boruların derinlerinden gelen kokunun tespit edilmesi zordur. Özellikle elinizde gelişmiş bir cihaz yoksa.

Eğer böyle bir durum varsa, profesyonel tesisatçılardan yardım almanız gerekir. Çünkü kokunun kaynağı derinlerdedir ve herhangi bir tıkanıklık söz konusu değildir. Yani kötü koku boş olan pimaş borularının derinlerinden gelir.

Mutfak gider kokusu nasıl giderilir sorusunun tam cevabı, uzman tesisatçılardadır. Kokunun kaynağını tam olarak tespit edemediğinizde, tesisatçılar ellerinde bulunan cihazlarla, kokunun nerden geldiğini tam olarak bulurlar ve uygun çözümler sunarlar.

gider kokusu çözüm

gider kokusu çözüm

Mutfak giderlerinden gelen kokular ve yemek kokuları birbirine karıştığı zaman, mutfak alanlarında adeta durulmaz olur.

Sorunun kaynağı iki türlüdür. Ya pimaş borularında tıkanıklık vardır, ya da boş olan pimaş borulardan kötü koku geliyordur.

Boş olan pimaş borulardan kötü koku gelmesinin temel nedeni, pimaş boru ile lavabo bağlantısını sağlayan spiral boru arasındaki bağlantı noktasında bir açıklık vardır. Genelde bağlantı noktalarına kauçuk conta yerleştirilir ve içinden hava bile geçmeyecek şekilde montajı yapılır.

Zamanla bu contalar eskiyebilir ya da aşınabilir. Genelde kullanılan kimyasallardan dolayı bu durum meydana gelir. Contanın değiştirilmesi ile sorun çözülür.

Benzer Yazılarımız

Kombi basıncı düşmesi – Kombi basıncı neden düşer?
  Kombi cihazları artık evlerde ve işyerlerinde sıklıkla kullanılıyor. Mekanik olanlardan, dijital o...
Çayyolu Su Tesisatçısı
Çayyolu Su Tesisatçısı (Kaçak Tspiti) Size günün sorusu soralım mı? Ankara’da tecrübeli ve uygun...
Petek Temizliği Ankara – Petek Temizliği Unsurları
Isınma konforu sağlayan sistemlerin en yaygın olanı Doğalgazlı kombi petek sistemidir. Kombi petek tesisat...
Kanalizasyon Tamiri – Tıkanıklık ve Çözümü
Bina veya özel mülklerde parsel alanı içerisinde bulunan kanalizasyon tamiri mülk sahipleri tarafından yap...
Keçiören Su Tesisat Ustası
Keçiören Su Tesisat Ustası (Firmalar) Su tesisatlarında ortaya çıkan sorunlardan dolayı, evlerden alt kat...
Pimaş Açma Yöntemleri Nelerdir? – Pimaş açma işlemleri
Evlerdeki atık suyun şehir sistemine aktarılmasına yardımcı olan pimaş borular tıkandığı zaman, birç...