Kırmadan Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Su tesisatlarında meydana gelen kaçakların tamiri günümüzde artık çok kolay olarak yapılabiliyor. Eski zamanlarda birçok kişinin hatırlayacağı üzere, tesisatlarda meydana gelen kaçakların tespiti ve tamiri oldukça zor bir işlemdi. Günümüzde ise kırmadan su kaçağı tamiri gelişmiş cihazlar yardımı ile kolayca ve hızlıca yapılabiliyor.

Kırmadan su kaçağı tamiri

Kırmadan su kaçağı tamiri

Öncelikle bu yazımızda tesisata ve tesisatın bulunduğu yüzeylere zarar vermeden hangi işlemler yapılıyor ve hangi cihazlardan yararlanılıyor, bu konulardan bahsedeceğiz.

Kırmadan su kaçağı tamiri – kaçak tespiti

Tesisat arızalarında en önemli konu, arızanın hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesidir. Eğer arıza tam olarak tespit edilemezse, arıza bulunana kadar birçok yerin kırılıp dökülmesi gerekir. Bu durum müşteri ve firma açısından birçok sıkıntının da doğmasına neden olur.

Günümüzde gelişmiş araçlar ile arıza tespiti kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Kırmadan su kaçağı tamiri işleminde de aynı şekilde gelişmiş cihazlar kullanılır.

Temiz su tesisatlarında kullanılan üç farklı cihaz bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, akustik kaçak tespit cihazıdır. Bu cihaz çok küçük seviyedeki sesleri algılayabilme kapasitesine sahiptir. İçerisinde bulunan hassas sensorları ve kulaklıkları sayesinde, en ufak titreşimleri ve sesleri kolaylıkla algılayabilir.

Kırmadan su kaçağı tamiri

Kırmadan su kaçağı tamiri

Temiz su tesisatlarında aşağıda isimlerini sayacağımız diğer iki cihazdan daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bazı durumlarda çok küçük kaçaklarda ya da tesisat çatlaklarında, net bir ses elde edilebilmesi için tesisata yüksek basınçta su verilmesi gerekebilir.

Bir diğer su kaçağı tespit cihazı, termal kameradır. Aslında ilk bulunduğunda, askeri alanda kullanılan bu cihaz, daha sonraları sanayi alanında ve tesisat alanında da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Genel olarak sıcak su tesisatlarında başarılı bir şekilde kullanılabilir. Soğuk su tesisatlarında ise kısmen başarılıdır diyebiliriz. Aslında soğuk su tesisatlarındaki kör noktaların tespitinde cihazın, başarılı olduğu söylenemez.

Bu yüzden yaygın olarak temiz su tesisatlarında akustik kaçak tespit cihazı kullanılır. Termal kameralar genel olarak kalorifer tesisatlarındaki kaçakları bulmak için kullanılır. Sıcak su tesisatlarında, termal kamera görüntüsü tamamen kırmızıdır. Herhangi bir arıza durumunda, arızalı olan bölge soluk kırmızı ya da sarı renkte görünür.

Beton, fayans, granit ya da tuğla duvar gibi yüzeylerde cihaz başarı ile çalışmaktadır. Ayrıca demir, galvaniz ya da plastik boru olması fark etmeksizin, her türlü sıcak su tesisat borularında cihaz hassas bir ölçüm sergileyebilir.

Çok sık kullanılmasa da tesisat kaçaklarında kullanılan bir diğer cihaz nemölçerdir. Bu cihaz genel olarak akustik kaçak tespit cihazına yardımcı olmak için kullanılır. Genel olarak duvar altından geçen tesisatlardaki kaçakları teyit amaçlı kullanılır. Bilindiği üzere alt dairenin tavanında, duvarda meydana gelen su birikintileri, burada bulunan tesisatlarda kaçak olduğunun habercisi olabilir.

Ancak yalıtım olmayan yapılarda terleme durumu sıklıkla yaşandığı için, tesisat kaçaklarında oluşan su birikintileri ile karıştırılabilir. İşte bu noktada devreye nemölçer cihazı girer.

Kırmadan Tesisat Tamiri Nasıl Yapılır?

İşin en büyük kısmı, tesisatlarda meydana gelen kaçakların bulunmasıdır. Kaçak, çatlak ya da sızıntı durumu tespit edildikten sonra geriye kalan işlem oldukça basit ve kolaydır.

Eğer arızanın bulunduğu yer fayans, granit ya da karo gibi yüzeylerse, arızanın olduğu yer işaretlenir. Buradaki yüzey zarar verilmeden çıkarılır ve tamir işlemi gerçekleştirilir. Daha sonrasında çıkarılan yüzey tekrar yerine monte edilir. Buradaki önemli olan nokta, tek bir fayans parçasının çıkarılıp, zarar verilmeden yerine takılmasıdır. Eski yöntemlerle bu işlem yapılsaydı, birçok fayans ya da yüzey kırılıp öncelikle arızalı olan yerin tespit edilmesi gerekirdi.

Arıza eğer tuğla ya da beton duvar gibi alanlarda mevcutsa, yüzeyin ufak bir kısmı kırılır, tamirat işlemi tamamlandıktan sonra, kırılan yer tamir edilir. Duvar gibi yüzeylerin tamiri de oldukça kolaydır. Küçük bir sıva tamiri ve boya işleminden sonra, tamirat işlemi tamamlanmış olur.

Bazı taban elemanları, çıkarılabilir özelliktedir. Özellikle bazı ofis alanlarının tabanları, yükseltilmiş döşeme olarak imal edilir. Buralarda tamirat işlemi de oldukça kolaydır. Yükseltilmiş döşemelerde taban elemanları kolayca çıkarılabilir ve takılabilir özelliktedir. Bu yüzden arızanın olduğu yer tespit edildiğinde taban elemanı çıkarılır, arıza giderilir ve taban elemanı kolaylıkla yerine takılır. Tabi ki bu bahsettiğimiz durum, yükseltilmiş döşemenin altından geçen temiz su ya da sıcak su tesisatları için geçerlidir.

Genel olarak tesisatlar ya duvardan geçer, ya da ıslak zemin olan alanlardan geçirilir. Tesisat şaftlarının olduğu yerlerde de tamirat işlemi oldukça kolaydır. Şaft kapağının açılması ve tamirat işleminin tamamlanmasından sonra, şaft kapağı kapatılır. Böylelikle hiçbir yer kırılmaz ya da dökülmez.

Kırmadan su kaçağı tamiri yapılması, günümüzde gelişmiş cihazların yardımı ile oldukça kolay bir hale gelmiştir. Ancak burada önemli bir noktaya dikkat edilmesi gerekir. Her ne kadar gelişmiş cihazlar kullanılsa da, bu durum firmanın kalitesini ya da tamiri yapan ustaların deneyimini göstermez.

Benzer Yazılarımız

Kanal görüntüleme firmaları özellikleri
Daha önce kanal görüntüleme konusundan bahsetmiştik. Bina etraflarında ve cadde gibi alanlarda bulunan kan...
KANAL GÖRÜNTÜLEME MAKİNASI
Kanal görüntüleme makinası profesyonel ekipler tarafından kullanılan teknolojik cihazlardır. Kanal görü...
Ankara Cihazla Koku Tespiti
Ankara Cihazla Koku Tespiti (Koku Nedenleri) Binalaşma başladığında beraberinde de birçok sorunu getirmiş...
Banyodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir
Günlük hayatımızda sürekli kullandığımız bir takım ürünler vardır ve bu ürünlerden rahatsız edic...
Bahçelievler Su Kaçağı Bulma
Bahçelievler Su Kaçağı Bulma Angora Bahçelievler Su Kaçağı Bulma servisi olarak Ankara da 20 yıla yakı...
Karbonat İle Lavabo Açma
Tıkanmış lavabolar hayatınızı kâbusa çevirebilir. Tıkanan bir lavabo tesisatta da büyük problemler ç...